Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
martinescu martinescu

martinescu je offline (nepripojený) martinescu

ahoj ...
pytam sa ci som spravne pochopil z predchadzajuceho prispevku. moja manzelka je momentalne na RD pobera a rodickovsky prispevok. Je tehotna a chcem sa opytat ci bude mat narok na matersky prispevok pred/po narodeni dietata. a v akej vyske (tu som pochopil, ze mater prispevok sa bude pocitat zo za kladu / platu aky mala pred nastupom na prvu matersku dovolenku). Teraz pobera rodicovsky prispevok cca 150€. Matersku mala z max vymeriavacieho zakladu. znamena to ze po narodeni dietata strati narok na rodicovsky prispevok / prve dieta a bude dostavat matersky prispevok na druhe dieta? vopred vdaka za odpoved.
0 0
martinescu martinescu

martinescu je offline (nepripojený) martinescu

ahoj ...
pytam sa ci som spravne pochopil z predchadzajuceho prispevku. moja manzelka je momentalne na RD pobera a rodickovsky prispevok. Je tehotna a chcem sa opytat ci bude mat narok na matersky prispevok pred/po narodeni dietata. a v akej vyske (tu som pochopil, ze mater prispevok sa bude pocitat zo za kladu / platu aky mala pred nastupom na prvu matersku dovolenku). Teraz pobera rodicovsky prispevok cca 150€. Matersku mala z max vymeriavacieho zakladu. znamena to ze po narodeni dietata strati narok na rodicovsky prispevok / prve dieta a bude dostavat matersky prispevok na druhe dieta? vopred vdaka za odpoved.
0 0
macilaci macilaci

macilaci je offline (nepripojený) macilaci

brčko Pozri príspevok
bud ukončiť tento PP a pred nástupom na MD uzatvoriť nový s vyšším vymer.základom.
Inak ti dorovnajú materské do výšky rodič.príspevku (t.č. 4780,-Sk od 9/09 o niečo vyšší). žiada sa o to na UPSVaR odd. sociáln.vecí a rodiny.
A ked ukončím tento PP a uzatvorím nový s vyšším vym. základom materská sa bude počitať z toho? všade píšu, že sa počíta z predchádzajúceho roku .
0 0
Lucia Z. Lucia Z.

Lucia Z. je offline (nepripojený) Lucia Z.

Dobrý deň prajem, viem, že tu už bolo odpovedané asi na všetky možné druhy otázok, ale aj tak by som sa pre istotu chcela spýtať: Som študentka VŠ a od 18. januára 2009 som zamestnaná na čiastočný úväzok (moja mzda je v hrubom 98 eur). Od 12. 3. 2009 som popri tom dobrovoľne nemocenský poistená z najvyššieho vymeriavacieho základu. Chcem sa spýtať, kedy môžem začať plánovať bábätko (či v máji 2009), keďže neviem, ako je to napríklad v prípade predčasného pôrodu a podobne- či netreba byť dlhšie pred otehotnením nemoc. poistená.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Lucia
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

stdr Pozri príspevok
Citát:
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=alt2 style="BORDER-RIGHT: 1px inset; BORDER-TOP: 1px inset; BORDER-LEFT: 1px inset; BORDER-BOTTOM: 1px inset">Pôvodca textu príspevku: stdr
Dobrý večer.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Nemám naštudované všetky podrobnosti ohľadom materského 2009, ale snáď mi pomôžete...
Momentálne by som mala byť v 5tt. Termín pôrodu je 10.12.2009, čiže nástup na materskú je 29.10.2009.
Do obdobia dvoch rokov sa počíta obdobie 29.10.2007-28.10.2009. To som bola zamestnaná do 4.2.2008, kedy som nastúpila na materskú dovolenku - t.j. cca 98 dní.
Ak by som si platila cca 5 mesiacov z minimálnej mzdy, odhlásila sa, a jeden mesiac prihlásila na DNP z maximálnej mzdy, vyšla by mi potom maximálna materská? Rozmiem tomu dobre? Takto nie, to by si si veľmi nepomohla. Odporúčam prihlásiť sa čo najskôr v apríli 2009 z maximálneho VZ 1003,09 € a byť prihlásená až do nástupu na MD v októbri 2009. Poistné je mesačne 44,10 €, rozhodujúce obdobie na výpočet materského bude odbobie od prihlásenia na DNP v apríli 2009 do 30.9.2009. Denná výška materského bude cca 18 €.
Ďakujem za názory :-)

</TD></TR></TBODY></TABLE>

.
Dominika
neviem, či stdr PP trvá. Ona píše, že bola "ZAMESTNANá" DO 4.2.08. Nie, že pracovala do 4.2.09. Podla toho som predpokladala, že PP/zamestnanie netrvá (ved zamestnaná je aj počas MD ak PP trvá). Ale jasné, že môže isť o preklep. Ak by PP trval, tak by to bolo inak, ako som písala a ako píšeš ty.
0 0
Danuľa365 Danuľa365

Danuľa365 je offline (nepripojený) Danuľa365

ďakujem za odpoveď, vedel by si mi prosím Ťa povedať, napr. ak dám výpoveď (kedy najneskôr pred začatím materskej?) a začnem si platiť dobrovoľne sociálku, bude materská vyššia, alebo môžem aj pracovať a aj si dobrovoľne platiť sociálku? v akej výške? (kedy najneskôr sa dobrovoľne poistiť? bol by tento príspevok na materské vyšší?
pravdebodobne sa mi nepodarí nájsť si lepšie platené zamestnanie
poraďaci skúste prosím poradiť
0 0
Danuľa365 Danuľa365

Danuľa365 je offline (nepripojený) Danuľa365

p. Mihál, brcko ptosím poraďte !!!! alebo už nie je žiadne riešenie?
už začínam písať neviem koľký krát to isté vždy sa mi to tu nejak stratí, neviem kde sa zadávajú otázky, takže ešte raz prosím poraďákov o radu od 01.06.2007 som bola nezamestnaná do konca roka 2008, od 01.04.2008 som bola dobrovoľne NP do konca roka 2008, od 01.01.2009 som zameastnaná s nástupým brutto píjom 464,70 EUR, od 01.04.2009 po skúš. dobe 531,10 EUR. tak som akosi teraz tehotná už v 12týždni a chcela by som nejakým spôsobom zvýšiť príspevok na materskú, nové zamestnanie s vyšším príjmom sa mi už ťažko podarí nájsť, takže nástup na meterskú mám od 01.10.2009, keby som začala byť dobrovoľne NP teda by som si platila z najvyššieho vymer.základu z 1003 eur, mesačne 44 eur, a popritom by som bola zamestnaná pomohlo by? od kedy by som sa mala dať poistiť? alebo ako ináč je možné dosiahnuť vyššií príspevok na materskú?
Skúsi mi niekto poradiť????
Naposledy upravil Danuľa365 : 20.05.09 at 03:35 Dôvod: žiadne odpoveď
0 0
maxinova maxinova

maxinova je offline (nepripojený) maxinova

Prosím o radu p. Mihal dna 24.04. som nastupila na matersku. Pred nastupom som bola zamestnana a dobrovolne nem poistenie som si začala platit neskoro /nestihla som 270 dni/, ale v januari som prerusila poistenie /§ 26 ods. 3 zak o SP/, takže podla mojich info, by malo byt rozhodujuce obdobie pre určenie vymeriavacieho zakladu mesiac predchadzajuci mesiacu nastupu na matersku dovolenku. Naviac moj zamestnavatel nesidli v meste mojho bydliska, takže pobocka sociálnej poistovne, ktorá rozhodnutie vydala, ani nevie to tom, že si platim dobrovolne poistenie a pobočka v sídle moho bydliska nevie o prerušeni poistenia. Socialna poistovna mi vymedzila rozhodujuce obdobie minuly rok je to správne? Oplati sa podat odvolanie? Dakujem veľmi pekne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

maxinova Pozri príspevok
Prosím o radu p. Mihal dna 24.04. som nastupila na matersku. Pred nastupom som bola zamestnana a dobrovolne nem poistenie som si začala platit neskoro /nestihla som 270 dni/, ale v januari som prerusila poistenie /§ 26 ods. 3 zak o SP/, takže podla mojich info, by malo byt rozhodujuce obdobie pre určenie vymeriavacieho zakladu mesiac predchadzajuci mesiacu nastupu na matersku dovolenku. Naviac moj zamestnavatel nesidli v meste mojho bydliska, takže pobocka sociálnej poistovne, ktorá rozhodnutie vydala, ani nevie to tom, že si platim dobrovolne poistenie a pobočka v sídle moho bydliska nevie o prerušeni poistenia. Socialna poistovna mi vymedzila rozhodujuce obdobie minuly rok je to správne? Oplati sa podat odvolanie? Dakujem veľmi pekne.
Na DNP sa ti stačí prihlásiť až tesne pred nástupom na MD. Už nestihne uplynúť do nástupu na MD od prihlásenia na DNP 26týždnov (to bolo treba sa prihlásiť do 8tt), takže materské z DNP bude rátané z min.mzdy. Podmienku aspon 270dní v posl.dvoch rokoch pred pôrodom máš z DNP splnenú, takže stačí sa prihlásiť nejaký čas pred nástupom na MD a nárok z DnP ti vznikne z minim.mzdy resp. denná dávka bude 55% z 295,5eur :30.

Pred nárok na materské je jedno z akého VZ sa prihlásiš. Ak chceš mať nárok na nem.dávky z DNP aj po ukončení MD (ak to bude zákon o soc.poistení aj potom umožnovať), tak sa prihlás z rodielu medzi maximom a tvojim VZ v mesiaci, kedy sa prihlásiš na DNP.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

maxinova Pozri príspevok
Prosím o radu p. Mihal dna 24.04. som nastupila na matersku. Pred nastupom som bola zamestnana a dobrovolne nem poistenie som si začala platit neskoro /nestihla som 270 dni/, ale v januari som prerusila poistenie /§ 26 ods. 3 zak o SP/, takže podla mojich info, by malo byt rozhodujuce obdobie pre určenie vymeriavacieho zakladu mesiac predchadzajuci mesiacu nastupu na matersku dovolenku. Naviac moj zamestnavatel nesidli v meste mojho bydliska, takže pobocka sociálnej poistovne, ktorá rozhodnutie vydala, ani nevie to tom, že si platim dobrovolne poistenie a pobočka v sídle moho bydliska nevie o prerušeni poistenia. Socialna poistovna mi vymedzila rozhodujuce obdobie minuly rok je to správne? Oplati sa podat odvolanie? Dakujem veľmi pekne.
http://www.porada.sk/t111445-materska-surne.html
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

stdr Pozri príspevok
Ved prave, Dominika ma pravdu. PP mi stale trva. Mimochodom som sa prihlasila na DNP od 3.4.2009, len uvazujem ze ak je to zbytocne tak sa samozrejme odhlasim a ak to pojde poziadam o vratenie 44,10 EUR ktore som zaplatila...
brčko Pozri príspevok
Dominika
neviem, či stdr PP trvá. Ona píše, že bola "ZAMESTNANá" DO 4.2.08. Nie, že pracovala do 4.2.09. Podla toho som predpokladala, že PP/zamestnanie netrvá (ved zamestnaná je aj počas MD ak PP trvá). Ale jasné, že môže isť o preklep. Ak by PP trval, tak by to bolo inak, ako som písala a ako píšeš ty.
Takže, zamestnanie z toho čo čítam, stále trvá. V prvej otázke to bolo trosku zmätené, napísala si, že si bola zamestnaná do 4.2.2008 a následne nastúpila na MD. Takže z toho sa to dalo pochopiť aj tak, že zamestnanie sa ukončilo.
Keď zamestnanie teda stále trvá, máš nárok na materské z titulu zamestnanca. Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa započítavajú aj dni MD a RD, pokiaľ si zamestnaná. Takže podmienku máš splnenú. Ak nastúpiš na materskú v roku 2009, tak rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude príjem v roku 2008, teda do nástupu na MD. Ak si mala pri prvej materskej maximálnu materskú, je predpoklad, že aj teraz to tak bude.
To DNP si platíš naozaj zbytočne, aspoň teda čo sa týka materskej. Z DNP by si musela zvlášť splniť 270 dní aby Ti vôbec vznikol nárok na materské z DNP. Bude mať pre Teba význam po skončení materskej, teda počas RD môžeš napr. ísť na PN alebo OČR, ktoré môžu byť vyplácané z DNP. Takže je na Tebe či si ho ponecháš alebo zrušíš. Euráčiky, ktoré si však doteraz zaplatila, Ti bohužiaľ nikto nevráti. Prihlásila si sa, tak musíš platiť. Ak teda platiť nechceš, čo najskôr sa odhlás, odhlášku budú akceptovať najskôr odo dňa jej podania, od toho dňa prestaneš DNP platiť, dovtedy musíš.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

maxinova Pozri príspevok
Prosím o radu p. Mihal dna 24.04. som nastupila na matersku. Pred nastupom som bola zamestnana a dobrovolne nem poistenie som si začala platit neskoro /nestihla som 270 dni/, ale v januari som prerusila poistenie /§ 26 ods. 3 zak o SP/, takže podla mojich info, by malo byt rozhodujuce obdobie pre určenie vymeriavacieho zakladu mesiac predchadzajuci mesiacu nastupu na matersku dovolenku. Naviac moj zamestnavatel nesidli v meste mojho bydliska, takže pobocka sociálnej poistovne, ktorá rozhodnutie vydala, ani nevie to tom, že si platim dobrovolne poistenie a pobočka v sídle moho bydliska nevie o prerušeni poistenia. Socialna poistovna mi vymedzila rozhodujuce obdobie minuly rok je to správne? Oplati sa podat odvolanie? Dakujem veľmi pekne.
No ak si z DNP nestihla 270 dní tak nárok na materské z DNP Ti nevznikol, takže to je OK.
Čo sa týka zamestnania, tak už nejakú dobu sa neberú do úvahy prerušenia poistenia. Pokiaľ by si chcela nové rozhodujúce obdobie, nestačí prerušiť poistenie, musí tam byť ukončenie PP a nový PP /môže byť aj u toho istého zamestnávateľa, prerušenie však nestačí/.
Takže v tvojom prípade odvolanie nepomôže, SP postupovala správne.
0 0
stdr stdr

stdr je offline (nepripojený) stdr

jankasm Pozri príspevok
Takže, zamestnanie z toho čo čítam, stále trvá. V prvej otázke to bolo trosku zmätené, napísala si, že si bola zamestnaná do 4.2.2008 a následne nastúpila na MD. Takže z toho sa to dalo pochopiť aj tak, že zamestnanie sa ukončilo.
Keď zamestnanie teda stále trvá, máš nárok na materské z titulu zamestnanca. Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa započítavajú aj dni MD a RD, pokiaľ si zamestnaná. Takže podmienku máš splnenú. Ak nastúpiš na materskú v roku 2009, tak rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude príjem v roku 2008, teda do nástupu na MD. Ak si mala pri prvej materskej maximálnu materskú, je predpoklad, že aj teraz to tak bude.
To DNP si platíš naozaj zbytočne, aspoň teda čo sa týka materskej. Z DNP by si musela zvlášť splniť 270 dní aby Ti vôbec vznikol nárok na materské z DNP. Bude mať pre Teba význam po skončení materskej, teda počas RD môžeš napr. ísť na PN alebo OČR, ktoré môžu byť vyplácané z DNP. Takže je na Tebe či si ho ponecháš alebo zrušíš. Euráčiky, ktoré si však doteraz zaplatila, Ti bohužiaľ nikto nevráti. Prihlásila si sa, tak musíš platiť. Ak teda platiť nechceš, čo najskôr sa odhlás, odhlášku budú akceptovať najskôr odo dňa jej podania, od toho dňa prestaneš DNP platiť, dovtedy musíš.
Ďakujem jankasm za odpoveď, máš pravdu vo všetkom, už som si to preverila na Sociálke. Tie peniaze mi naozaj nikto nevráti Včerajším dňom som sa odhlásila z DNP, kvôli PN-ke to platiť nebudem, musím zaplatiť ešte aj do 11.5.09. V prvej otázke som to zle sformulovala, naozaj to vyznelo akoby som ukončila PP, takže je to moja vina, no čo človek sa učí na vlastných chybách.
Ešte sa chcem spýtať, ak budem dostávať materské tak na tú dobu mi pozastavia poberanie rodičovského príspevku /na prvé dieťa/?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

stdr Pozri príspevok
Ďakujem jankasm za odpoveď, máš pravdu vo všetkom, už som si to preverila na Sociálke. Tie peniaze mi naozaj nikto nevráti Včerajším dňom som sa odhlásila z DNP, kvôli PN-ke to platiť nebudem, musím zaplatiť ešte aj do 11.5.09. V prvej otázke som to zle sformulovala, naozaj to vyznelo akoby som ukončila PP, takže je to moja vina, no čo človek sa učí na vlastných chybách.
Ešte sa chcem spýtať, ak budem dostávať materské tak na tú dobu mi pozastavia poberanie rodičovského príspevku /na prvé dieťa/?
Áno, materská a rodičovský príspevok sa nedajú poberať súčasne. Sami Ti ho však nepozastavia, nebudú to mať odkiaľ vedieť. Takže toto si musíš vybaviť sama, asi im treba zaniesť rozhodnutie o priznaní materskej, a oni tým dňom pozastavia vyplácacanie rodičovského príspevku. Ak tak neurobíš, a oni Ti ho budú vyplácať naďalej, tak keď na to prídu budeš ho musieť vrátiť.
0 0
ratla ratla

ratla je offline (nepripojený) ratla

Dobrý deň, som zamestnaná od júna 2008, hrubú mzdu mám 830 €. V decembri 2010 by som chcela nastúpiť na materskú. Stále nechápem, kedy by som mala začať platiť DNP a v akej výške, či kedy túto výšku zmeniť na minimum/maximum, aby som mala maximálnu materskú. Stačí, ak sa prihásim do soc. poisťovne v decembri 2009 a budem platiť 1 mesiac z maximálnej sadzby, v januári 2010 si ju znížim na minimum? Prosím o radu, už som z toho riadne domotaná . Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

stdr
a pozri si ešte toto, máš nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (na obe deti) do 6týžnov od pôrodu a od mesiaca, za ktorý už nedostaneš RP.
http://www.porada.sk/t103125-zamestn...-do-3roko.html
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

A čo v prípade známej ak nemá vyplatenú mzdu za 3 posl.mesiace, pracuje ale zamestnávateľ nevypl.mzdu(asi neplatí ani odvody), a na materskú nastupuje 2/2010.Do VZ sa jej budú rátať i tie mesiace v ktorých nedostala mzdu, čiže zamestnávateľ jej uvedie VZ aj z nevyplatenej mzdy a neod.odvodov?
0 0
bubaaca bubaaca

bubaaca je offline (nepripojený) bubaaca

Čaute poraďáci, pochopila som správne, že ak by som sa pripoistila DNP počas RD a nestihla tých 270 dní do nástupu na ďalšiu MD, zruší sa mi VZ z trvajúceho PP a dostanem materské len z minimálnej mzdy?
0 0
inceba inceba

inceba je offline (nepripojený) inceba

Dobry den,

rada by som sa informovala o DPN popri zamestnani kvoli zvyseniu materskej. Platim si toto doplnkove pripoistenie od 14. mája 2008 z vymeriavacie zakladu tych 8000 nieco, pretoze spolu s mojim platom to uz takcitak presahovalo maximum. Na matersku nastupim pravdepodobne teraz 26 maja. To znamena 270 dni uz mam poplatenych. Ale vyskytol sa mi problem, od 18. novembra minuleho roku som musela ostat kvoli tazkemu tehotenstvu na PN a teraz neviem aky a ci to malo vplyv na to, ze som chcela aby mi vypocitali matersku z max. vymeriavacieho zakladu. Z akeho obdobia vypocitava socialka matersku a ako to funguje s odvodmi z prace ked som na PN?

Za radu vopred dakujem.
0 0
nelizuz nelizuz

nelizuz je offline (nepripojený) nelizuz

Dobry den poradaci,chcela by som sa popytat na nastup na MD,07.06.09 mi koci RD a 22.06.09 nastupujem na MD,do zamestnania nenastupujem.Ako sa bude povazovat tento rozdiel dni?ako neplatene volno???a dalsia vec ako sa bude vyratavat moj pravdepodobny priijem,na urcenie vysky materskej,?
Za odpoved vam vopred dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať