Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

inceba Pozri príspevok
Dobry den,

rada by som sa informovala o DPN popri zamestnani kvoli zvyseniu materskej. Platim si toto doplnkove pripoistenie od 14. mája 2008 z vymeriavacie zakladu tych 8000 nieco, pretoze spolu s mojim platom to uz takcitak presahovalo maximum. Na matersku nastupim pravdepodobne teraz 26 maja. To znamena 270 dni uz mam poplatenych. Ale vyskytol sa mi problem, od 18. novembra minuleho roku som musela ostat kvoli tazkemu tehotenstvu na PN a teraz neviem aky a ci to malo vplyv na to, ze som chcela aby mi vypocitali matersku z max. vymeriavacieho zakladu. Z akeho obdobia vypocitava socialka matersku a ako to funguje s odvodmi z prace ked som na PN?

Za radu vopred dakujem.
Zo zamestnania Ti vypočítajú materskú z príjmu z roku 2008, obdobie do nástupu na PN. No a ak máš DNP aj naďalej, čiže si sa počas PN neodhlásila, tak aj z DNP to bude rovnako. Podmienky máš splnené a to, že si išla na PN výpočet výšky materskej nijako neovplyvňuje.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

nelizuz Pozri príspevok
Dobry den poradaci,chcela by som sa popytat na nastup na MD,07.06.09 mi koci RD a 22.06.09 nastupujem na MD,do zamestnania nenastupujem.Ako sa bude povazovat tento rozdiel dni?ako neplatene volno???a dalsia vec ako sa bude vyratavat moj pravdepodobny priijem,na urcenie vysky materskej,?
Za odpoved vam vopred dakujem
No, ja by som tie dni riešila radšej dovolenkou ako neplateným voľnom, ak je to teda možné. Ak nie, neplatené voľno tiež môže byť, len tam máš potom prerušené poistenie na SP a na ZP musíš za tieto dni aj ty aj zamestnávateľ zaplatiť odvody.
Ak Ti zostala nejaká stará dovolenka, lebo aj počas MD vzniká nárok na dovolenku, tak sa so zamestnávateľom dohodni na jej čerpaní, to by nemal byť problém. A ak náhodou aj žiadne staré dni dovolenky nemáš, tak môžeš čerpať tohtoročnú dovolenku. Ak je predpoklad, že tvoj PP bude trvať do konca roka 2009, tak počas MD vznikne nárok na dovolenku. Keďže MD bude trvať viac ako 60 pracovných dní, vznikne Ti nárok na celoročnú dovolenku, predpokladám 25 dní, ktorá sa bude krátiť o dni trvania RD a to za prvých 100 pracovných dní o 1/12 a za každých ďalších 21 dní o ďaľšiu 1/12. RD trvá do 7.6.2009, čiže pracovných dní je to 112, čiže krátenie bude o 1/12, to je o 2 dni. Nárok za rok 2009 bude 23 dní. No a ty potrebuješ na vykrytie obdobia medzi RD a novou MD 10 dní.
Čo sa týka výpočtu materskej, keďže si v roku 2008 nemala žiadny VZ na výpočet, tak sa použije pravdepodobný VZ. Zamestnávateľ na potvrdenie pre SP uvedie tvoj pravdepodobný príjem, ktorý by si mala v čase nástupu na MD.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuzana Pozri príspevok
A čo v prípade známej ak nemá vyplatenú mzdu za 3 posl.mesiace, pracuje ale zamestnávateľ nevypl.mzdu(asi neplatí ani odvody), a na materskú nastupuje 2/2010.Do VZ sa jej budú rátať i tie mesiace v ktorých nedostala mzdu, čiže zamestnávateľ jej uvedie VZ aj z nevyplatenej mzdy a neod.odvodov?
Tak tu je niekto jasnovidca
Ak nastupuje na MD v 2/2010, tak to otehotnie cca o 2 (3?) mesiace.

To či zamestnávatel vyplatí mzdu vôbec neovplyvnuje vymer.základ pre nemocenské, z ktorého sa ráta materské. Aj keby nezaplatil zamestnávatel do SP odvody, tak VZ to neovplyvní. Je však dôležité, aby zamestnávatel pri začiatku PP riadne prihlásil do SP a odvádzal mesačné výkazy, kde uvádzajú výšku tvojho VZ pre nem.poistenie.

No samozrejme treba aby toto nem.poistenie trvalo k nástupu na MD alebo aspon bola mamička v čase nástupu na MD v ochr. lehote po ukončení NP (ak končí NP/prac.pomer počas tehotenstva je to 6mesiacov, inak obvykle 42dní).

No a tiež treba splniť podmienku aspon 270dní nem.poistenia v poslendých dvoch rokoch pred pôrodom.
0 0
Lucia Z. Lucia Z.

Lucia Z. je offline (nepripojený) Lucia Z.

Rada by som sa spýtala, ako je to v prípade, že si pred otehotnením začnem platit DNP. Tak o mesiac otehotniem, ale porodím predčasne. Ráta sa 270 dní pred pôrodom alebo pred dátumom, ktorý určí lekár ako predpokladaný deň pôrodu? Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Lucia Z. Pozri príspevok
Rada by som sa spýtala, ako je to v prípade, že si pred otehotnením začnem platit DNP. Tak o mesiac otehotniem, ale porodím predčasne. Ráta sa 270 dní pred pôrodom alebo pred dátumom, ktorý určí lekár ako predpokladaný deň pôrodu? Vopred ďakujem za odpoveď.
Pokiaľ viem tak termín nástupu na matersku je den do ktoreho musis mat splnenu podmienku 270 a ak porodís skor tak je jasne ze do terminu porodu
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Lucia Z. Pozri príspevok
Rada by som sa spýtala, ako je to v prípade, že si pred otehotnením začnem platit DNP. Tak o mesiac otehotniem, ale porodím predčasne. Ráta sa 270 dní pred pôrodom alebo pred dátumom, ktorý určí lekár ako predpokladaný deň pôrodu? Vopred ďakujem za odpoveď.
vždy do skutočného dna pôrodu.
Ak máš však 270dní splnených už ku dnu nástupu na MD, tak ti začnú vyplácať materské ešte pred doručením rodného listu dieťaťa, t.j. nemusia čakať na to, či splníš podmienku aspon 270..., a ten skutočný pôrod zistia z rodného listu dieťaťa.
Aj ked realita podla info od niektorých mamičiek je vraj velakrát taká, že SP si dáva načas. Má na rozhodnutie o žiadosti o materské zo zákona až 60dní.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Sak jasne, čo by mamičkam dali korunky na nakup veciciek pre deti, sak si pockaju ne?
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
ako je to s materskou, ak mamička nesplnila podmienku tých 270dní poistenia, zamestnali sme v januári 2009 nastávajúcu mamičku, 16.5. jek lekár určil nástup na md
predtým bola PN od 2/09 do nástupu na md, z čoho sa jej bude vyplácať materská ?
myslím však že pred nástupom ku nám, nebola nikde poistená
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

optimistka Pozri príspevok
ako je to s materskou, ak mamička nesplnila podmienku tých 270dní poistenia, zamestnali sme v januári 2009 nastávajúcu mamičku, 16.5. jek lekár určil nástup na md
predtým bola PN od 2/09 do nástupu na md, z čoho sa jej bude vyplácať materská ?
myslím však že pred nástupom ku nám, nebola nikde poistená
tak v takom prípade nemá nárok na materské ale len na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa. Ak by aj porodila koncom júna, tak aj tak nestihne do pôrou uplynúť od januára tých 270dní.

Nech si nezabudne v takom prípade podať prihlášku na SP podla bydliska aby bola dôch.poistená štátom a to do 45dní od pôrodu.

Ak by nárok na materské mala (bola predtým poistená a splnila aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom) a trvalo jej zamestnanie, tak stačí podať prihlášku do dna po ukončení poberania materského. Materské by sa rátalo z obdobia od začiatku PP v januári do 30.4.09 a dni PN by sa vynímali, tj. vlastne z obdobia od začiatku PP do dna pred vznikom PN.
0 0
Lucia Z. Lucia Z.

Lucia Z. je offline (nepripojený) Lucia Z.

Takže keď si už 9 týždňov platím DNP môžeme začať pracovať na bábätku? Bojím sa, že náhodou príde predčasný pôrod a nestihnem tých 270 dní...
0 0
ellli ellli

ellli je offline (nepripojený) ellli

ellli Pozri príspevok
Zelam pekny vecer ja som momentalne študentka, končim VŠ..zatial som nebola nikde zamestnana..ani nemam ziadne soc. poistenie...
.od aprila idem brigadovat a od juna nastupujem do riadneho zamestnania..
.na matersku by som chcela ist na rok 2010..no a ak by sa nahodou zadarilo aj tento rok...
no len chcem si to riadne naplanovat.,,a preto sa obraciam s prozbou..aby mi niekto pomohol..citala som tu vela prispevkou no som z toho total mimo...

Tak teda od kedy za mam prihlasit na dobrovolne nemoc.poist. osobu...z akeho zakladu mam platit...a ako mam postupovat pri tych odhlasovaniach prihlasovaniach...aby som uz v roku 2010 mala narok na maxim. matersku... ak by bol niekto taky zlaty nech mi vysvetli akoby postupoval on na mojom mieste...citala som aj stranku pana mihala...ajsom daco pochopila ale niesom si ista....

prosiiiim pomoze mi niekto ako mam zacat aako pokracovat?dakujjjjjjjjjem
0 0
mendes mendes

mendes je offline (nepripojený) mendes

zdravim vsetkych poradakov, potrebovala by som poradit ohladom max vysky VZ na DNP. co sa stane ak prekrocim max VZ? bude mi Pn vyplacana z max VZ? pytam sa preto, lebo niekde som narazila na diskusiu, ze v tom pripade sa pocita z min.VZ. ale zda sa mi to nespravodlive. ako to naozaj je???? prosim poradte mi............
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak zaplatíte poistné na dobrovoľné nem. poistenie zo sumy vyššej, ako je maximálny VZ, pri vypočítaní sumy dávky sa započíta len suma, zaplatená do výšky maximálneho VZ.

Sumu zaplatenú nad maximálny VZ si môžete vyžiadať od SP vrátiť, najneskôr v dobe 10 rokov od jej zaplatenia.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ellli Pozri príspevok
prosiiiim pomoze mi niekto ako mam zacat aako pokracovat?dakujjjjjjjjjem
Záleží na tom, aký vysoký príjem budete mať v zamestnaní.

V každom prípade sa okamžite prihláste na dobrovoľné nem. poistenie, odporúčam so základom 295,50 €.

Ak chcete a viete si ma nájsť, môžem vysvetliť osobne detaily. Na jeseň budem určite robiť semináre k materskej (samozrejme zdarma) a to určite v BA a KE, možno i v iných mestách, podľa záujmu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Lucia Z. Pozri príspevok
Takže keď si už 9 týždňov platím DNP môžeme začať pracovať na bábätku? Bojím sa, že náhodou príde predčasný pôrod a nestihnem tých 270 dní...
Pracujte, nech sa darí.
0 0
Foxo79 Foxo79

Foxo79 je offline (nepripojený) Foxo79

Dobry den,
velmi si cenim ako radite ludom v tejto dost problematickej teme, kde bezny clovek sa len tazko vie vyznat. Precital som toho dost a vlastne by som chcel od Vas len potvrdenie toho ze som to pochopil spravne. Nasa situacia je nasledovna.
Manzelka bol zamestnana na TPP cely rok 2008 a bola prepustena k 1.4.2009. Nasledne sa zaevidovala na urade prace, kde je vedena doteraz no DNP si neplati. Teraz sme zistili ze cakame babatko a ze manzelka je v 4.TT a porod by mal teda byt niekedy zaciatkom januara 2010. Ak som dobre pochopil vase rady tak narok na matersku by mala mat vzhladom tomu ze posledne dva roky bola zamestnana minimalne 16 mesiacov a teda podmienku 270 dni v pohode splna. Aby bola materska co najvyssia mala by sa na SP nahlasit ako platca DNP do 8 TT, cize je tu este nejaka rezerva. Co vsak nevieme je ze ci sa ma kvoli tomu odhlasit z uradu prace, kedze uz nepredpokladame ze sa do porodu zamestna. Druha otazka je ako je to s tym "predchadzajucim kalendarnym rokom"? Ak totiz manzelka porodi podla planu zaciatkom roka 2010 bude sa brat ako zaklad rok 2009 a teda aj to DNP? ale co ak porodi skor, povedzme koncom roka 2009 ale podmienku 26 tyzdnov DNP splni? bude sa jej ako zaklad brat rok 2008 a teda uz nebude mat narok na maximalnu vysku materskej, kedze jej plat nebol prilis vysoky a aj napriek tomu ze si cca 9 mesiacov platila DNP??
Dakujem za odpoved, Martin
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Foxo79 Pozri príspevok
Dobry den,
velmi si cenim ako radite ludom v tejto dost problematickej teme, kde bezny clovek sa len tazko vie vyznat. Precital som toho dost a vlastne by som chcel od Vas len potvrdenie toho ze som to pochopil spravne. Nasa situacia je nasledovna.
Manzelka bol zamestnana na TPP cely rok 2008 a bola prepustena k 1.4.2009. Nasledne sa zaevidovala na urade prace, kde je vedena doteraz no DNP si neplati. Teraz sme zistili ze cakame babatko a ze manzelka je v 4.TT a porod by mal teda byt niekedy zaciatkom januara 2010. Ak som dobre pochopil vase rady tak narok na matersku by mala mat vzhladom tomu ze posledne dva roky bola zamestnana minimalne 16 mesiacov a teda podmienku 270 dni v pohode splna. Aby bola materska co najvyssia mala by sa na SP nahlasit ako platca DNP do 8 TT, cize je tu este nejaka rezerva. Co vsak nevieme je ze ci sa ma kvoli tomu odhlasit z uradu prace, kedze uz nepredpokladame ze sa do porodu zamestna. Druha otazka je ako je to s tym "predchadzajucim kalendarnym rokom"? Ak totiz manzelka porodi podla planu zaciatkom roka 2010 bude sa brat ako zaklad rok 2009 a teda aj to DNP? ale co ak porodi skor, povedzme koncom roka 2009 ale podmienku 26 tyzdnov DNP splni? bude sa jej ako zaklad brat rok 2008 a teda uz nebude mat narok na maximalnu vysku materskej, kedze jej plat nebol prilis vysoky a aj napriek tomu ze si cca 9 mesiacov platila DNP??
Dakujem za odpoved, Martin
Manželka by mala nárok na materské zo zamestnania len v ochrannej dobe - pol roka po skončení zamestnania.
Takže, ak sa teraz prihlási na DNP ... najlepšie z maxima... a toto poistenie bude trvať 26 týždňov do nástupu na MD ... tak materská bude maximálna.
Treba konať!
Vyraďovať z evidencie sa nemusí.
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

brčko Pozri príspevok
Súhlasím s Jankou.
Počas poberania materského z povinného NP SZčo nemusíš platiť povinné poistné SZčO do sociálnej poistovne. Počas poberania materského z DNP nemusíš platiť dobrovolné odvody do SP. Takže živnosť nemusíš kvôli poisteniu do SP rušiť, ak sa ti vyplatí (ZP nekomentujem). Po ukončení poberania materského sa musíš rozhodnúť, čo správíš so živnosťou a tiež DNP, lebo počas aktívnej živnosti poberať rodič.príspevok nemôžeš.

No a predpokladám, že ten polročný PP si mala v období posledných dvoch rokov pred pôrodom, aby sa to mohlo prirátať k DNP.
Chcela by som sa ešte spýtať, keď nepreruším živnosť do nástupu na MD a následne budem poberať materskú zo SZČO a DNP, počas trvania MD nebudem musieť platiť odvody do SZCO ani DNP? Ak som to správne pochopila. A ako je to s odvodmi do ZP? O tom sa tu nikde nepíše, či si ich budem musieť platiť. A pred nástupom na RD živnosť preruším a môžem pracovať napríklad na dohodu o prac.činnosti. A počas MD keď budem stále SZČO môžem normálne vystavovať faktúry, lebo niekde som čítala, že ja osobne pracovať nemôžem, len keď niekoho zamestnám.
0 0
nelizuz nelizuz

nelizuz je offline (nepripojený) nelizuz

Dakujem velmi pekne za reakciu a aky mate nazor na to keby som sa nahlasila do poist.ako matka starajuca sa o dieta do 6 rokov? navrhol mi lekar na toto obdobie aj PN?teda ak chcem.
Dakujem este raz velmi pekne za radu. Zuzana
0 0
mery82m mery82m

mery82m je offline (nepripojený) mery82m

mery82m Pozri príspevok
Dobrý deň, od r. 2006 som na MD, ktorá mi končí 7.6. 2009 na druhú MD mam nastúpiť 30.6. 2009, takže medzi materskými mam 3 týždne medziobdobie. Som v TPP od r. 2005, stále u jedného zam. V SP mi poradili, aby som sa so zamenstnávateľom dohodla buď na neplatenom voľne alebo na vypovedi neexistuje nejaké prijatelnejšie riešenie? Keďže som si neplatila NP 270 dní pred ďalšou materskou, tak nemam narok ani na PN. A ešte jedna otázočka, ak sa so zamestnavateľom dohodnem (napr. na neplatenom voľne), z akého VZ sa mi bude počítať materská, keď ju mam takýmto spôsobom prerušenú?
Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.
Prosím poradí mi niekto? Nedalo by sa to obdobie aspoň čiastočne vykryť dovolenkou (ja som si všetku dov. vyčerpala pred nastupom na MD), ktorá vzniká pri čerpani MD (čiže tých cca 6 mes. pred RD)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať