Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
siuiamaxx siuiamaxx

siuiamaxx je offline (nepripojený) siuiamaxx

Dobry den, Prosim vas o radu,,uz som vam pisala ale teraz sa mi zmenili podmienky, som v 24tt dr mi doporucil PN, tak som sa dohodla so zamestnavatelom ze dam zajtra zrusenie PP a pozjatra ma zamestna s MVZ a v pondelok pojdem na PN.Dude mi PN a nasledne materska na ktoru mam nasstupit niekedy v polovici jula platena z maxima? DAKUJEM VELMI PEKNE
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, bude.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

siuiamaxx Pozri príspevok
Dobry den, Prosim vas o radu,,uz som vam pisala ale teraz sa mi zmenili podmienky, som v 24tt dr mi doporucil PN, tak som sa dohodla so zamestnavatelom ze dam zajtra zrusenie PP a pozjatra ma zamestna s MVZ a v pondelok pojdem na PN.Dude mi PN a nasledne materska na ktoru mam nasstupit niekedy v polovici jula platena z maxima? DAKUJEM VELMI PEKNE
Trochu by som nesúhlasila s p. Mihálom (predpokladám prehliadol ten nástup na PN hned v pondelok)

ak ti začne nový PP 20.5.09 a PN začne 25.5.09, tak ti na dosiahnutie max. nemocenského a materského samotná mesačná HM vo výške 1003,09eur nestačí. s prémiami/odmenami cca 18,5eur už áno.

Ty potrebuješ dosiahnuť za obdobie 20-24.5.09 (od začiatku PP do dna pred vznikom PN) hrubú mzdu vo výške 1003,09:31 x 5 (počet dní od začiatku PP do dna pred vznikom PN) = t.j. cca 161,8eur
Naposledy upravil brčko : 18.05.09 at 19:06 Dôvod: nesúhlas + oprava dátumov. Bola som o týžden pozadu :) tak je to so ženami na MD/RD :)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mery82m Pozri príspevok
Prosím poradí mi niekto? Nedalo by sa to obdobie aspoň čiastočne vykryť dovolenkou (ja som si všetku dov. vyčerpala pred nastupom na MD), ktorá vzniká pri čerpani MD (čiže tých cca 6 mes. pred RD)
Ak ti končí RD (nie MD) 7.6.09 a na druhú MD máš nastúpiť 30.6.09.

Môžeš ísť od 8.6.09 na PN, nárok na nemocenské budeš mať, ak tvoj PP trvá (pri zamestnancovi nie je podmienka 270dní NP pre nárok na nemocenské). Len PN nesmie vzniknúť ešte pred počas RD, to by si nárok na nemocenské nemala. Aký však uvedie v tomto prípade "pravdepodobný vym.základ, ktorý by si dosiahla v mesiaci nástupu na MD" mzdárka pre nárok na nemocenské ale hlavne pre nárok na materské si netrúfam odhadnúť, aby ho nekrátila o dni PN (aj to je možný postup), to by bola materská mizerná (toto číslo sa bude deliť číslom "30" a 55% z toho bude tvoje denné materské). Dosť sa toho obávam aj za teba.

Aj dovolenka by sa dala čerpať, ak by bol zamestnávatel ústretový. Za r. 2009 ti vznikne nárok na dovolenku vdaka čerpaniu druhej MD. Ak nastúpiš na MD 30.6.09, tak bude dovol. za kalend. rok krátená len o 2/12-tiny za 128 neodprac.dní v období 1.1.-29.6.09 t.j. celoročný nárok mínus 2/12-tiny z celoroč.nároku.

No a dotretice môžeš nastúpiť na MD nie 6týždnov pred PTP ale už 8týžnov pred PTP. Je to podla mna právo ženy určiť si, ked chce v rozmedzí 6-8týždnov pred PTP nastúpiť na MD a nie na lekárovi, ten jej môže len odporučiť. No to by ti aj tak úplne nevykrylo celé to obdobie, ešte by ti 8kalend.dní ostalo v lufte.
Naposledy upravil brčko : 18.05.09 at 19:13
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
Dobrý večer poraďáci!
Potrebovala by som pomoc. Nevesta začala podnikať od 01.01.2009. Prvé dieťa sa jej narodilo 20.08.2004, vtedy bola na MD,/z dobrovoľného poistenia/, potom na RD do 20.08.2008. RD jej o rok predĺžili /dostala aj RP/, nakoľko dieťa bolo liečené na rakovinu. DNP sme jej zrušili v roku 2006. Od 21.09.2008 do 31.12.2008 bola evidovaná na ÚP, ako uchádzač o zamestnanie. Od 01.01.2009 podniká, dostala dotáciu od ÚP, takže živnosť nemôže ani prerušiť ani ukončiť do dvoch rokov. Teraz je tehotná, DNP neplatila. Chcela by som vedieť na čo bude mať nárok po pôrode.
Môžete mi odpovedať čo najskôr? Vopred ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

u.erika Pozri príspevok
Dobrý večer poraďáci!
Potrebovala by som pomoc. Nevesta začala podnikať od 01.01.2009. Prvé dieťa sa jej narodilo 20.08.2004, vtedy bola na MD,/z dobrovoľného poistenia/, potom na RD do 20.08.2008. RD jej o rok predĺžili /dostala aj RP/, nakoľko dieťa bolo liečené na rakovinu. DNP sme jej zrušili v roku 2006. Od 21.09.2008 do 31.12.2008 bola evidovaná na ÚP, ako uchádzač o zamestnanie. Od 01.01.2009 podniká, dostala dotáciu od ÚP, takže živnosť nemôže ani prerušiť ani ukončiť do dvoch rokov. Teraz je tehotná, DNP neplatila. Chcela by som vedieť na čo bude mať nárok po pôrode.
Môžete mi odpovedať čo najskôr? Vopred ďakujem
Bohužial na materské určite nie. A ani na rodič.príspevok nie, lebo je zárobkovo činná = má aktívnu živnosť.
Len na príspevok na starostlivosť o dieťa bud
- vo výške 25% z výšky RP, ak sa o dieťa bude starať sama alebo niekto z rodiny, nie na živnosť alebo
- vo výške preukázaných nákladov maxim.do výšky RP, ak sa o dieťa bude starať bud právn.osoba alebo niekto na živnosť. Výška RP je t.č. 4780,-Sk, možno od 9/09 o nejakú stovku (v eur) viac.

- alebo sa zmenia zákony?
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
brčko Pozri príspevok
Bohužial na materské určite nie. A ani na rodič.príspevok nie, lebo je zárobkovo činná = má aktívnu živnosť.
Len na príspevok na starostlivosť o dieťa bud
- vo výške 25% z výšky RP, ak sa o dieťa bude starať sama alebo niekto z rodiny, nie na živnosť alebo
- vo výške preukázaných nákladov maxim.do výšky RP, ak sa o dieťa bude starať bud právn.osoba alebo niekto na živnosť. Výška RP je t.č. 4780,-Sk, možno od 9/09 o nejakú stovku (v eur) viac.

- alebo sa zmenia zákony?
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Na 25% z výšky RP bude mať nárok aj vtedy, keď nepreruší živnosť?
A čo keby poberal materskú jeho manžel. On má HM okolo 1000,- EUR, a pritom pracoval ďalej na dohodu?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

u.erika Pozri príspevok
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Na 25% z výšky RP bude mať nárok aj vtedy, keď nepreruší živnosť? vid 1.

A čo keby poberal materskú jeho manžel. On má HM okolo 1000,- EUR, a pritom pracoval ďalej na dohodu?
1. pre nárok na PnSoD je podmienka byť zárobkovo činný, na rozdiel od podmienky pre nárok na RP, tam zárobkovo činný byť poberatel nemôže (až na prechodné ustanovenia)

manžel môže, no myslím až od 6týždnov od pôrodu. A dohoda popri poberaní materského je tiež možná.
0 0
siuiamaxx siuiamaxx

siuiamaxx je offline (nepripojený) siuiamaxx

brčko Pozri príspevok
Trochu by som nesúhlasila s p. Mihálom (predpokladám prehliadol ten nástup na PN hned v pondelok)

ak ti začne nový PP 20.5.09 a PN začne 25.5.09, tak ti na dosiahnutie max. nemocenského a materského samotná mesačná HM vo výške 1003,09eur nestačí. s prémiami/odmenami cca 18,5eur už áno.

Ty potrebuješ dosiahnuť za obdobie 20-24.5.09 (od začiatku PP do dna pred vznikom PN) hrubú mzdu vo výške 1003,09:31 x 5 (počet dní od začiatku PP do dna pred vznikom PN) = t.j. cca 161,8eur
Tak mam ist na PN v piatok? vypoved, dam k vcerajsiemu dnu a azamestnaju ma k dnesnemu s MVZ a v piatok 22.05 nastupim na PN? takto to pojde?
DAKUJEEEEEEEM SILVIA
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mery82m Pozri príspevok
Prosím poradí mi niekto? Nedalo by sa to obdobie aspoň čiastočne vykryť dovolenkou (ja som si všetku dov. vyčerpala pred nastupom na MD), ktorá vzniká pri čerpani MD (čiže tých cca 6 mes. pred RD)
Súhlasím s tým, čo radila brčko, a podľa mňa najlepším riešením je dovolenka. Ak sa Ti dá so zamestnávateľom dohodnúť, tak je to najjednoduchšie riešenie. Daj sa vypísať 8 týždňov pred termínom, to Ti lekár určite neodmietne keď mu vysvetlíš situáciu. No a potom Ti tam už zostane vykryť len pár dní. Počas MD vzniká nárok na dovolenku, teda za rok 2009 budeš mať nárok na plnú dovolenku, predpokladám 25 dní, krátenú o dni trvania RD, ako už písala brčko, o 2/12. Čiže nárok máš 21 dní, za predpokladu, že tvoj PP bude u tohoto zamestnávateľa trvať do konca roka 2009. Ak by sa aj náhodou zamestnávateľ obával, že čo potom, ak by ten PP skončil, tak mu vysvetli, že vyplatenú náhradu za dovolenku, ak by bola teda navyše, by si mu potom vrátila. To určuje zákon.
0 0
mery82m mery82m

mery82m je offline (nepripojený) mery82m

ďakujem velmi pekne, toho 30.6., co mam nastupiť na druhú MD, tak to je už tých 8 týždnov pred PTP, takže stále mi tam ostávajú cca tri týždne. Keď som sa bola dohodnúť u zam., tak ten jednoznačne navrhol neplatené voľno (ale myslím, že som pre firmu ojedinelý prípad, takže iné varianty ani nehľadal, resp. o nich nevie). Čo sa týka tej druhej varianty, dovolenky, ak som spravne počítala, tak po odpočítaní 2/12 z CN (t.j. 25 dní), to je cca 20 dní dovolenky, je to správne? A prečo musí byť zam. ústretový, nemusí s týmto súhlasiť? A keby nesúhlasil, keby chcel len neplat. volno alebo PN, tak ktorá varianta je pre mňa výhodnejšia? Ešte raz vám ďakujem veľmi pekne...
0 0
mery82m mery82m

mery82m je offline (nepripojený) mery82m

jeeee, som si dočítala aj ten zvyšok...určite sa budem snažiť dohodnúť na dovolenke, naozaj si myslim, ze oni veľmi nemajú info o takýchto prípadoch, tak dúfam, že nebudú robiť problémy, keď im to vysvetlím s tou dov. straaaaaaaaaaašne pekne ďakujem, určo sa ozvem ako som dopadla, bud. týždeň tam idem, tak držte päste. papa
0 0
siuiamaxx siuiamaxx

siuiamaxx je offline (nepripojený) siuiamaxx

Citát:
Pôvodca textu príspevku: brčko
Trochu by som nesúhlasila s p. Mihálom (predpokladám prehliadol ten nástup na PN hned v pondelok)

ak ti začne nový PP 20.5.09 a PN začne 25.5.09, tak ti na dosiahnutie max. nemocenského a materského samotná mesačná HM vo výške 1003,09eur nestačí. s prémiami/odmenami cca 18,5eur už áno.

Ty potrebuješ dosiahnuť za obdobie 20-24.5.09 (od začiatku PP do dna pred vznikom PN) hrubú mzdu vo výške 1003,09:31 x 5 (počet dní od začiatku PP do dna pred vznikom PN) = t.j. cca 161,8eur
Tak mam ist na PN v piatok? vypoved, dam k vcerajsiemu dnu a azamestnaju ma k dnesnemu s MVZ a v piatok 22.05 nastupim na PN? takto to pojde?
DAKUJEEEEEEEM SILVIA


moze ma zamestnat na dobu urcitu pol roka? mozem zrusit TPP a na druhy den zacat novy TPP , nemusi tam byt par dni odstup ? DAKUJEM za odpoved. Silvia
0 0
lara77 lara77

lara77 je offline (nepripojený) lara77

brčko Pozri príspevok
vždy do skutočného dna pôrodu.
Ak máš však 270dní splnených už ku dnu nástupu na MD, tak ti začnú vyplácať materské ešte pred doručením rodného listu dieťaťa, t.j. nemusia čakať na to, či splníš podmienku aspon 270..., a ten skutočný pôrod zistia z rodného listu dieťaťa.
Aj ked realita podla info od niektorých mamičiek je vraj velakrát taká, že SP si dáva načas. Má na rozhodnutie o žiadosti o materské zo zákona až 60dní.
Lucia Z. Pozri príspevok
Rada by som sa spýtala, ako je to v prípade, že si pred otehotnením začnem platit DNP. Tak o mesiac otehotniem, ale porodím predčasne. Ráta sa 270 dní pred pôrodom alebo pred dátumom, ktorý určí lekár ako predpokladaný deň pôrodu? Vopred ďakujem za odpoveď.
to by zaujímalo aj mňa, teda ak porodím predčasne čiže nestihnem tých 270 dní tak mi materskú z DNP nebudú rátať? a platila som si to zbytočne?
0 0
Daju Daju

Daju je offline (nepripojený) Daju

ja
Ahojte.
Chcem poprosiť o radu. Som zamestnaná od r. 2003 r. 2008 príjem hrubý okolo 9 000.- sk. Teraz od januára HM asi 320.- eur. Na MD by som mala nastúpiť niekedy v septembri.
Ako môžem dosiahnuť aby som mala max. materskú. Zamestnávateľ mi môže zvýšiť mzdu - len neviem od kedy musí byť a na akú sumu zvýšená.

Alebo - ako tu čítam rôzne príspevky - mám sa prihlásiť do SP a doplatiť si DNP - koľko to budem musieť platiť - teda výšku aj čas.
Alebo - môžem dať výpoveď a o mesiac sa zamestnať v inej firme majiteľa s príjmom 1 000.- eur HM.? Alebo napríklad ani nie celý mesiac, ale len dajme tomu od 16.8.2009?
Viete mi niekto poradiť?
Dík.
Naposledy upravil Daju : 19.05.09 at 16:26
0 0
pepone1 pepone1

pepone1 je offline (nepripojený) pepone1

Dobry den,

Dna 20.6.2009 nastupujem na MD.........som zamestnana v skolstve a pracovnu zmluvu mam na dobu urcitu do 30.6.2009.......zaroven si platim DNP kvoli prilepseniu materskej.

Chcem sa opytat ohladom papierovaciek pre socialnu poistovnu:
- uz viem viem ze ziadosti o materske musim podat 2 x
- registracny list FO s oznamenim zaciatku MD zasle za mna zamestnavatel.........musim zaslat tiez 2 x registracny list FO ako DNPO alebo staci len ten od zamestnavatela?
- kedze od 1.7.2009 budem vlastne nezamestnana je potrebne vybavovat dalsie papiere suvisiace s touto zmenou, alebo sa nemusim stresovat a nemocenske a dochodkove hradi za mna stat pocas MD automaticky a potom budem riesit az obdobie RD?

Dakujem za rady Katka
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lara77 Pozri príspevok
to by zaujímalo aj mňa, teda ak porodím predčasne čiže nestihnem tých 270 dní tak mi materskú z DNP nebudú rátať? a platila som si to zbytočne?
ak porodíš predčasne a do pôrodu neuplynie 270dní, tak nárok na materské zDNP ti nevznikne (ak nemáš dni iného ukončeného NP, ktoré sa nekryjú s dnami DNP, z ktorého si nárok neuplatnuješ a ktoré by sa ti k dnom DNP mohli prirátať)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pepone1 Pozri príspevok
Dobry den,

Dna 20.6.2009 nastupujem na MD.........som zamestnana v skolstve a pracovnu zmluvu mam na dobu urcitu do 30.6.2009.......zaroven si platim DNP kvoli prilepseniu materskej.

Chcem sa opytat ohladom papierovaciek pre socialnu poistovnu:
- uz viem viem ze ziadosti o materske musim podat 2 x
- registracny list FO s oznamenim zaciatku MD zasle za mna zamestnavatel.........musim zaslat tiez 2 x registracny list FO ako DNPO alebo staci len ten od zamestnavatela? nástup na MD oznamuje len zamestnávatel, DNPosoba nemusí
- kedze od 1.7.2009 budem vlastne nezamestnana je potrebne vybavovat dalsie papiere suvisiace s touto zmenou, alebo sa nemusim stresovat a nemocenske a dochodkove hradi za mna stat pocas MD automaticky a potom budem riesit az obdobie RD?

Dakujem za rady Katka
Od ukončenia prac.pomeru nebudeš už poistencom štátu v nezamestnanosti, nemocensky a predpokladám ani dôchodkovo. Dôchodkovo si poistená štátom podla zákona len počas poberania materského ak si zamestnanec alebo povinne NP szčo, (vid zákon o sociálnom poistení § 128 ods.5 + § 15 ods.a + b), príp. ak by si sa starala o staršie dieťa do 6rokov a podala si sama prihlášku.

Zdravotne ostaneš poistenom štátu, ale už nie ako zamestnanec ale ako osoba poberajúca materské, neskôr rodič.príspevok, príp. osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov. Preto treba potom zájsť s rozhodnutím o poberaní materského do SP (príp. zápočtovým listom zo zamestnania atd).

Dôchodkovo budeš poistencom štátu zase od narodenia dieťaťa, ak si podáš prihlášku s prílohami (kopia RL dieťaťa, čest.prehlásenie o riadnej starostlivosti, oznámenie o sporitelovi časť B, ak chceš odvody do II.piliera) do 45dní od narodenia dieťaťa.

Prípadne sa v tvojom prípade informuj v SP, či budeš dôch.poistená aj po ukončení PP do pôrodu. Neviem, či majú nejaké jednotné stanovisko k tomu, no ja ti píšem ako by to malo byť podla zákona.

Teoreticky, ak si v II.piliery a do 30dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského odovzdáš v SP oznámenie o sporitelovi, tak by ti mali odvádzať do II.piliera za obdobie od nástupu na MD do 30.6.09. Či potom treba oznamovať ešte niečo navyše, to netuším. Tieto prípady (teda ani jednoduchšie) SP na svojich stránkach nerieši.

všetky tlačíva, čo odovzdáš na SP si prefot a nechaj potvrdiť prevzatie.
Naposledy upravil brčko : 20.05.09 at 07:47
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Daju Pozri príspevok
Ahojte.
Chcem poprosiť o radu. Som zamestnaná od r. 2003 r. 2008 príjem hrubý okolo 9 000.- sk. Teraz od januára HM asi 320.- eur. Na MD by som mala nastúpiť niekedy v septembri.
Ako môžem dosiahnuť aby som mala max. materskú. Zamestnávateľ mi môže zvýšiť mzdu - len neviem od kedy musí byť a na akú sumu zvýšená.

Alebo - ako tu čítam rôzne príspevky - mám sa prihlásiť do SP a doplatiť si DNP - koľko to budem musieť platiť - teda výšku aj čas.
Alebo - môžem dať výpoveď a o mesiac sa zamestnať v inej firme majiteľa s príjmom 1 000.- eur HM.? Alebo napríklad ani nie celý mesiac, ale len dajme tomu od 16.8.2009?
Viete mi niekto poradiť?
Dík.
jedine ukončiť PP a zamestnať sa s vyššou hrubou mzdou tak, aby v novom zamestnaní bol max.VZ na 1kalend.den v rozhod.období.
Preto lepšie ak PP začne napr. 17.8.09 v pondelok a nie ako píšeš 16.8.09, čo je nedela.
0 0
pepone1 pepone1

pepone1 je offline (nepripojený) pepone1

brcko vdaka.......ale co potom z hluchym obdobim od skoncenia pracovneho pomeru do porodu......mam sa dat do porodu vypisat na PN a zaniest potvrdenie o PN do soc. poistovne.....vtedy by mal stat platit nie (budem v ochrannej lehote)

vdaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať