Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

mizu24 Pozri príspevok
Chcela by som sa ešte spýtať, keď nepreruším živnosť do nástupu na MD a následne budem poberať materskú zo SZČO a DNP, počas trvania MD nebudem musieť platiť odvody do SZCO ani DNP? Ak som to správne pochopila. A ako je to s odvodmi do ZP? O tom sa tu nikde nepíše, či si ich budem musieť platiť. A pred nástupom na RD živnosť preruším a môžem pracovať napríklad na dohodu o prac.činnosti. A počas MD keď budem stále SZČO môžem normálne vystavovať faktúry, lebo niekde som čítala, že ja osobne pracovať nemôžem, len keď niekoho zamestnám.
Mohol by mi prosím niekto pomôcť? ďakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

mizu24 Pozri príspevok
Mohol by mi prosím niekto pomôcť? ďakujem
Počas obdobia materskej dovolenky sa odvody neplatia. Je to rovnako ako v období poberania ND. Takže ich nebudete platiť ani ako SZČO a ani z DNP. Po skončení MD, počas poberania rodičovského príspevku už bude potrebné odvody platiť, ak nebude živnosť prerušená.
Zdravotné poistenie má iné pravidlá ako sociálne poistenie. V prípade, ak živnosť neprerušíte, bude závisieť od výšky príjmu, či budete môcť zostať poistencom štátu, alebo budete musieť odvody zaplatiť.
Ak živnosť prerušíte, nemôžete v tomto období prerušenia vystavovať žiadne faktúry.
0 0
Daju Daju

Daju je offline (nepripojený) Daju

ja
brčko Pozri príspevok
jedine ukončiť PP a zamestnať sa s vyššou hrubou mzdou tak, aby v novom zamestnaní bol max.VZ na 1kalend.den v rozhod.období.
Preto lepšie ak PP začne napr. 17.8.09 v pondelok a nie ako píšeš 16.8.09, čo je nedela.
brčko dík za radu.
Ešte jednu otázočku - môžem sa zamestnať v s.r.o. kde som jediným konateľom aj spoločníkom ja ? Bude to v poriadku keď sa zamestnám v mojej firme napr. od 1. 8. 2009 HM bude mesačná 1000.- eur napr. Nevadí, že je to moja firma, a že tam budem prakticky zamestnaná len 1 mesiac?
(teda 2 otázočky)
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Daju Pozri príspevok
brčko dík za radu.
Ešte jednu otázočku - môžem sa zamestnať v s.r.o. kde som jediným konateľom aj spoločníkom ja ? Bude to v poriadku keď sa zamestnám v mojej firme napr. od 1. 8. 2009 HM bude mesačná 1000.- eur napr. Nevadí, že je to moja firma, a že tam budem prakticky zamestnaná len 1 mesiac?
(teda 2 otázočky)
Áno, môžeš sa zamestnať aj vo svojej vlastnej firme a mzdové i ostatné podmienky pracovnej zmluvy si určuješ sama, takže je to úplne v poriadku, ak to bude aj 1000 € a zmluva môže byť kľudne aj na dobu určitú...
0 0
Lucia Z. Lucia Z.

Lucia Z. je offline (nepripojený) Lucia Z.

brčko Pozri príspevok
ak porodíš predčasne a do pôrodu neuplynie 270dní, tak nárok na materské zDNP ti nevznikne (ak nemáš dni iného ukončeného NP, ktoré sa nekryjú s dnami DNP, z ktorého si nárok neuplatnuješ a ktoré by sa ti k dnom DNP mohli prirátať)
Ráta sa aj nemocenské poistenie, ktoré plynie z čiastočného, teda štvrtinového úväzku (t.j. z hrubej mzdy len 98 euro)? Som totiž DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu a popritom pracujem 2 hodiny denne. Ak by som však predčasne porodila a nestihla by som DNP len o pár dní, prirátalo by sa k tomu aj z toho čiastočného úväzku?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Lucia Z. Pozri príspevok
Ráta sa aj nemocenské poistenie, ktoré plynie z čiastočného, teda štvrtinového úväzku (t.j. z hrubej mzdy len 98 euro)? Som totiž DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu a popritom pracujem 2 hodiny denne. Ak by som však predčasne porodila a nestihla by som DNP len o pár dní, prirátalo by sa k tomu aj z toho čiastočného úväzku?
ak tento PP (je jedno či pracuješ na 1hod denne alebo na 8, ide o dni nem.poistenia) bude trvať k nástupu na MD, tak nejde o ukončené NP, takže sa dni k DNP neprirátajú. Ak ukončené bude nejaký čas pred nástupom na MD bude a tento PP trval dlhšie ako DNP, tak by sa prirátali (lebo dni, ktoré sa prekrývajú sa neprirátajú).

Ak však PP trvá, tiež to má svoje výhody.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pepone1 Pozri príspevok
brcko vdaka.......ale co potom z hluchym obdobim od skoncenia pracovneho pomeru do porodu......mam sa dat do porodu vypisat na PN a zaniest potvrdenie o PN do soc. poistovne.....vtedy by mal stat platit nie (budem v ochrannej lehote)

vdaka
štát neplatí nikdy za nikoho nem.poistenie ani poistenie v nezamestnanosti. No a dôch.poistenie len v prípade riadnej starostlivosti o dieťa, takže až po pôrode.
Tak budeš mať nejaký čas medzeru. Až taký velký problém to zase nebude. Dá sa prihlásiť aj dobrovolne a zaplatiť si dôch.poistenie, no neviem, či sa to oplatí, lebo aj z minima je to dosť. Ked som mala medzeru 4dni som si to platila, no ak by bolo viac,tak asi by som to nechala tak.

Ak by sa dalo dohodnúť so zamestnávatelom na predlžení prac.zmluvy s tým, že mu podpíšeš ukončenie PP dohodou napr. ku dnu ked už určite porodíš? Možno by sa dalo. Neviem aké máte vzťahy.
0 0
lara77 lara77

lara77 je offline (nepripojený) lara77

dobrý deň,
kedy sa potom može DNP zrušiť? po narodení dieťaťa? alebo to treba platiť aj počas materskej?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

brčko Pozri príspevok
štát neplatí nikdy za nikoho nem.poistenie ani oistenie v nezamestnanosti. No a dôch.poistenie len v prípade riadnej starostlivosti o dieťa, takže až po pôrode.
Tak budeš mať nejaký čas medzeru. Až taký velký problém to zase nebude. Dá sa prihlásiť aj dobrovolne a zaplatiť si dôch.poistenie, no neviem, či sa to oplatí, lebo aj z minima je to dosť. Ked som mala medzeru 4dni som si to platila, no ak by bolo viac,tak asi by som to nechala tak.

Ak by sa dalo dohodnúť so zamestnávatelom na predlžení prac.zmluvy s tým, že mu podpíšeš ukončenie PP dohodou napr. ku dnu ked už určite porodíš? Možno by sa dalo. Neviem aké máte vzťahy.
Pre PEPONE ... súhlasím s Gabi - s dôchodkovým poistením sa nezaťažuj - je to malá medzera ... a platiť dôchodkové p z minima sa neoplatí...
A k tej PNke ... počas materskej už neprichádza do úvahy
Ale radšej by som ti doporučila prihlásiť sa na DPvN - môže byť aj vyšší VZ ... napr. od 18.6. (19.6.) ... zaplatíš za 1-2 dni ... počas materskej si necháš (neplatí sa)... ale pol roka poistenia budeš mať ... potom - keď bude končiť materská, sa môžeš (nemusíš) odhlásiť ... možno sa v budúcnosti táto doba poistenia zíde
0 0
Daju Daju

Daju je offline (nepripojený) Daju

ja
alušik Pozri príspevok
Áno, môžeš sa zamestnať aj vo svojej vlastnej firme a mzdové i ostatné podmienky pracovnej zmluvy si určuješ sama, takže je to úplne v poriadku, ak to bude aj 1000 € a zmluva môže byť kľudne aj na dobu určitú...
Alušik,
ďakujem Ti pekne za skorú odpoveď. Si ma potešila.
Daju
0 0
pepone1 pepone1

pepone1 je offline (nepripojený) pepone1

Katy a R Pozri príspevok
Pre PEPONE ... súhlasím s Gabi - s dôchodkovým poistením sa nezaťažuj - je to malá medzera ... a platiť dôchodkové p z minima sa neoplatí...
A k tej PNke ... počas materskej už neprichádza do úvahy
Ale radšej by som ti doporučila prihlásiť sa na DPvN - môže byť aj vyšší VZ ... napr. od 18.6. (19.6.) ... zaplatíš za 1-2 dni ... počas materskej si necháš (neplatí sa)... ale pol roka poistenia budeš mať ... potom - keď bude končiť materská, sa môžeš (nemusíš) odhlásiť ... možno sa v budúcnosti táto doba poistenia zíde
Vdaka Brcko + Katy a R

Viete myslela som ze to dochodkove je povinne si platit z mojej strany v obdobi od ukoncenia PP az po porod (ved je to niekolko tyzdnov) a ze ma budu nahanat aby som to uhradila (znamej to tak povedali tetulky v SP)......ale ako som pochopila z Vasich odpovedi nemusi sa to.......DNP si budem platit a o tom DPvN pouvazujem (staci teda prihlasit sa 1 -2 pred nastupom na MD, zaplatit tie dni pred nastupom na MD a potom neplatit pocas MD....tak)........aj tak ale nechapem preco to stat neuhradza spatne, ved uz budem na MD aj ked poberat ju zacnem neskor po priznani......je to pomylene....

Skusim este dohodu so zamestnavatelom ale neviem ci uspejem (skolstvo-prazdniny???)

A este mal otazocka ohladom zdravotneho poistenia (uz som z toho zmetena)........tam sa hovori tiez o tom ze az ked poberam materske.........a pokial ho este teda nepoberam ale uz som na MD a skoncil mi PP????.......ufuf
K
Naposledy upravil pepone1 : 21.05.09 at 05:11
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

lara77 Pozri príspevok
dobrý deň,
kedy sa potom može DNP zrušiť? po narodení dieťaťa? alebo to treba platiť aj počas materskej?
Počas obdobia materskej dovolenky nie je povinnosť platiť poistné, takže pre prípadné nároky z DNP v budúcnosti (napríklad OČR počas rodičovského príspevku a pod.) je dobré nechať si plynúť toto poistenie. Keď poberanie materského skončí a prejdeš na čerpanie rodičovskej dovolenky (rodičovského príspevku), budeš mať opäť povinnosť platiť poistenie z DNP, ak toto poistenie nezrušíš. Ak teda platiť naďalej nechceš, zruš toto poistenie ku dňu, kedy Ti skončí materské.
0 0
tajnostkárka tajnostkárka

tajnostkárka je offline (nepripojený) tajnostkárka

Chcela by som vás poprosiť o radu,alebo o pomoc,
Som na materskej od 22.1.2009,predtým som bola evidovaná na úpsvar,ale dobrovoľne som si platila nemocenskú.Vznikol mi tým pádom nárok na materskú zo sociálnej poisťovne.Všetky tlačivá mám vybavené a taktiež materskú dostávam.No teraz neviem čo ďalej.V dokladoch zo sociálnej poisťovne mám napísané,že mám nárok na materskú od 22.1. do 5.8 2009
Ale z úpsvar mám tlačivo žiadosť o rodičovský príspevok a tam mám poznačené,že po 5mesiacoch.A teraz neviem,do 5.8. budem poberať materskú zo soc.poisťovne?Nieje to len pol roka?Kedy mám vlastne zaniesť na úpsvar tlačivo na rodičovský príspevok?A to po 5mesiacoch života dieťaťa alebo po 5mesiacoch poberania materskej?
Prosím vás poraďte mi niekto,ĎAKUJEM
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

tajnostkárka Pozri príspevok
Chcela by som vás poprosiť o radu,alebo o pomoc,
Som na materskej od 22.1.2009,predtým som bola evidovaná na úpsvar,ale dobrovoľne som si platila nemocenskú.Vznikol mi tým pádom nárok na materskú zo sociálnej poisťovne.Všetky tlačivá mám vybavené a taktiež materskú dostávam.No teraz neviem čo ďalej.V dokladoch zo sociálnej poisťovne mám napísané,že mám nárok na materskú od 22.1. do 5.8 2009
Ale z úpsvar mám tlačivo žiadosť o rodičovský príspevok a tam mám poznačené,že po 5mesiacoch.A teraz neviem,do 5.8. budem poberať materskú zo soc.poisťovne?Nieje to len pol roka?Kedy mám vlastne zaniesť na úpsvar tlačivo na rodičovský príspevok?A to po 5mesiacoch života dieťaťa alebo po 5mesiacoch poberania materskej?
Prosím vás poraďte mi niekto,ĎAKUJEM
Materské sa poberá presne 28 týždňov (alebo 37 týždňov), takže to nie je pol roka. Žiadosť o rodičovský príspevok zanesieš na ÚPSVaR až v auguste, keď Ti skončí poberanie materského. Spolu so žiadosťou o rodičovský príspevok tam zanesieš aj tlačivo potvrdené Sociálnou poisťovňou, ktorá potvrdí, že si materské poberala od 22.1. do 5.8.2009. Nárok na rodičovský príspevok Ti teda vznikne od 6.8.2009.
0 0
zuzkic zuzkic

zuzkic je offline (nepripojený) zuzkic

chcela by som spýtať, známa je SZČO , je tehotná, nemá splnenú podmienku 270dní, ak som to dobre pochopila nemá nárok na RP, pretože má aktívnu živnosť.
Čo by mohla spraviť...
Nebolo by riešenie zrušiť živnosť,resp.pozastaviť, zamestnať sa alebo založiť s.r.o.
Poradí mi niekto?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ak podmienku nároku na materské nesplnila, odo dňa narodenia dieťatka má teda nárok na rodičovský príspevok. Ak by však vykonávala zárobkovú činnosť (akúkoľvek) - je jedno, či by bola SZČO, alebo zamestnanec, nemala by nárok na rodičovský príspevok, ale len na príspevok na starostlivosť o dieťa. Reálne si však myslím, že ona naozaj aspoň v začiatkoch po narodení dieťatka žiadnu takúto činnosť vykonávať nebude, preto by som doporučovala prerušiť živnosť na začiatok možno na minimálne obdobie 1/2 roka a potom sa rozhodne, čo ďalej.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tajnostkárka Pozri príspevok
Chcela by som vás poprosiť o radu,alebo o pomoc,
Som na materskej od 22.1.2009,predtým som bola evidovaná na úpsvar,ale dobrovoľne som si platila nemocenskú.Vznikol mi tým pádom nárok na materskú zo sociálnej poisťovne.Všetky tlačivá mám vybavené a taktiež materskú dostávam.No teraz neviem čo ďalej.V dokladoch zo sociálnej poisťovne mám napísané,že mám nárok na materskú od 22.1. do 5.8 2009
Ale z úpsvar mám tlačivo žiadosť o rodičovský príspevok a tam mám poznačené,že po 5mesiacoch.A teraz neviem,do 5.8. budem poberať materskú zo soc.poisťovne?Nieje to len pol roka?Kedy mám vlastne zaniesť na úpsvar tlačivo na rodičovský príspevok?A to po 5mesiacoch života dieťaťa alebo po 5mesiacoch poberania materskej?
Prosím vás poraďte mi niekto,ĎAKUJEM
súhlasím s alušik. A predpokladám bola si aj na zdr.poistovni sa zahlásiť s dokladom o poberaní materského.
no a dúfam, že si si nezabudla podať prihlášku na SP aby si bola dôch.poistená štátom.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pepone,
počkaj si na rozhodnutie zo SP o nároku na materské, s tým zajdi na ZP. To je doklad o poberaní materského.
0 0
torta torta

torta je offline (nepripojený) torta

Dobry den, poprosim Vas este o jednu radu - vcera som ukoncila stary PP a dnes som uzatvorila novy PP (vykazy ukoncenie a zaciatok su uz na SP), cize zamestnana budem od 22. 5. 09 do 31. 5. 09. Aky ma byt moj VZ, aby mi vysla maximalna materska? Od 1. juna nastupujem na PN a od 6. 6. 09 som oficialne na MD. Velmi pekne Vam dakujem. A este ma zaujima, ci bude mat vplyv na VZ skutocnost, ze by som niekedy v priebehu buduceho tyzdna uz isla na PN? Velmi pekne Vam dakujem!
0 0
linda1108 linda1108

linda1108 je offline (nepripojený) linda1108

Dobry den, ja viem ze ste to tu uz preberali vela krat len niektorym veciam nerozumiem.Vjuni 2008 som skoncila skolu od 1.9.2008 do 14.1.2009som bola nezamestnana a od 15.1.2009 som zamestnana ale na minimalny plat.V lete planujem otehotniet a tak by som sa mala teda teraz prihlasit ako DNP?a aky VZ tam mam uviest z ktoreho budem platit DNP??Velmi pekne vam dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať