Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

torta Pozri príspevok
Dobry den, poprosim Vas este o jednu radu - vcera som ukoncila stary PP a dnes som uzatvorila novy PP (vykazy ukoncenie a zaciatok su uz na SP), cize zamestnana budem od 22. 5. 09 do 31. 5. 09. Aky ma byt moj VZ, aby mi vysla maximalna materska? Od 1. juna nastupujem na PN a od 6. 6. 09 som oficialne na MD. Velmi pekne Vam dakujem. A este ma zaujima, ci bude mat vplyv na VZ skutocnost, ze by som niekedy v priebehu buduceho tyzdna uz isla na PN? Velmi pekne Vam dakujem!
škoda, že tvoj PP nevznikol až v pondelok 25.5., stačila by ti o dosť menšia mzda. Planovala si to najprv na 1.6.09

no ak začne tvoj PP 22.5.09, PP bude trvať k nástupu na PN a aj k nástupu na MD a na PN/MD pôjdeš v júni, tj. najskôr 1.6.09, tak potom na dosiahnutie max. nemocenského (resp. náhrady mzdy od zamestnávatela, lebo PN nebude trvať viac ako 10dní) a následne aj max. materského potrebuješ dosiahnuť za obdobie od 22.5.09 do 31.5.09 hrubú mzdu vo výške 1003,09eur :31dní v máji x 10kal.dní.
Ak by si nastupovala na PN už v piatok 29.5.09, tak ti stačí dosiahnuť HM vo výške 1003,09eur : 31 x 7kal.dní na dosiahnutie maxim. materskej.
0 0
tajnostkárka tajnostkárka

tajnostkárka je offline (nepripojený) tajnostkárka

brčko Pozri príspevok
súhlasím s alušik. A predpokladám bola si aj na zdr.poistovni sa zahlásiť s dokladom o poberaní materského.
no a dúfam, že si si nezabudla podať prihlášku na SP aby si bola dôch.poistená štátom.
áno brčko to mám všetko urobené,aj ponechané DNP a po skončení Materskej si ho chcem naďalej sama platiť
ďakujem vám za rady a odpovede
0 0
betyna8 betyna8

betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

Dobry den,
prosim o radu.
DNP si platim od februára a tak by som mala splniť podmienku 270 dni do nastupu na matersku dovolenku. DNP som si vypočítala z rozdielu maximálneho vymeriavacieho základu a mojej mzdy pre rok 2009, t.j.450€. Avšak ,keďže mi pôrod vychádza na december,rozhodujúcim pre mňa bude zo zamestnania rok 2008,keď som mala mzdu 10 000 sk. Tým pádom nezískam maximálnu výšku materskej.Na socialke mi pvoedala,že VZ si môžem meniť raz za pol roka.Dalo by sa to zachrániť napr.tak,že by som si od augusta urobila zmenu a platila viac do DNP.Mala by som potom narok na max.matersku. Ďakujem pekne za každú radu.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, v oktobri nastupujem na materskú, dostanem max. Od januara mam opať VZ na nemocenské min. Ak by som v r. 2010 isla na PN tak dostanem len minimum. Ako sa da PN zvysit? Lebo ak by som sa teraz odhlasila a znova prihlasila tak to by aj materska by sa mi začala počitat z toho posledneho prihlasenia nie? Alebo ako to urobit? Zmenit VZ teraz a platiť max. VZ s tym ze PN v roku 2010 síce nebude max. ale z priemeru roka 2009? Ďakujem za rady
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

betyna8 Pozri príspevok
Dobry den,
prosim o radu.
DNP si platim od februára a tak by som mala splniť podmienku 270 dni do nastupu na matersku dovolenku. DNP som si vypočítala z rozdielu maximálneho vymeriavacieho základu a mojej mzdy pre rok 2009, t.j.450€. Avšak ,keďže mi pôrod vychádza na december,rozhodujúcim pre mňa bude zo zamestnania rok 2008,keď som mala mzdu 10 000 sk. Tým pádom nezískam maximálnu výšku materskej.Na socialke mi pvoedala,že VZ si môžem meniť raz za pol roka.Dalo by sa to zachrániť napr.tak,že by som si od augusta urobila zmenu a platila viac do DNP.Mala by som potom narok na max.matersku. Ďakujem pekne za každú radu.
Áno,zmenu VZ môžeš robiť len raz za pol roka. Ale nič Ti nebráni ukončiť poistenie a založiť nové s iným VZ. Tam je len podmienka, že Tebou určeného vymeriavacieho základu Ti začnú platiť pri dobrovoľnom poistení až po uplynutí 26 týždňov. Nepíšeš presný dátum, ale do decembra ešte tých 26 týždňov stíhaš. Choď a urob to teda nie cez zmenu, ale cez odhlášku a prihlášku na DNP - najlepšie ešte tento týždeň.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

alušik Pozri príspevok
Áno,zmenu VZ môžeš robiť len raz za pol roka. Ale nič Ti nebráni ukončiť poistenie a založiť nové s iným VZ. Tam je len podmienka, že Tebou určeného vymeriavacieho základu Ti začnú platiť pri dobrovoľnom poistení až po uplynutí 26 týždňov. Nepíšeš presný dátum, ale do decembra ešte tých 26 týždňov stíhaš. Choď a urob to teda nie cez zmenu, ale cez odhlášku a prihlášku na DNP - najlepšie ešte tento týždeň.
Ono to s tým prihlásením s vyšším VZ nie je až také jednoduché . Ide o zmenu VZ .. a tá je možná po 6-tich mesiacoch. ... aj keď už tu na porade sú popísané prípady, že to v SP bez problémom prijali. Neviem ale, či to aj tak bez problémov pôjde .. keď bude SP vyplácať dávku.
0 0
betyna8 betyna8

betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

No veď práve,mne to ta teta hned povedala,ze si to budem moct zmeniť až po pol roku.No uvidím.každopádne ďakujem za rady.
0 0
betyna8 betyna8

betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

alušik Pozri príspevok
Áno,zmenu VZ môžeš robiť len raz za pol roka. Ale nič Ti nebráni ukončiť poistenie a založiť nové s iným VZ. Tam je len podmienka, že Tebou určeného vymeriavacieho základu Ti začnú platiť pri dobrovoľnom poistení až po uplynutí 26 týždňov. Nepíšeš presný dátum, ale do decembra ešte tých 26 týždňov stíhaš. Choď a urob to teda nie cez zmenu, ale cez odhlášku a prihlášku na DNP - najlepšie ešte tento týždeň.
ďakujem za radu,ale na matersku pojdem pravdepodobne zaciatkom novembra a to už nestiham tých 26.Nič to,najlepšie sa človek učí na vlastných chybách,ale nevedela som ,ci sa nam podari dietatko este v tomto roku.Ale aspon viem,že platit vyšie odovdy sa mi už neoplatí.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

betyna8 Pozri príspevok
Dobry den,
prosim o radu.
DNP si platim od februára a tak by som mala splniť podmienku 270 dni do nastupu na matersku dovolenku. DNP som si vypočítala z rozdielu maximálneho vymeriavacieho základu a mojej mzdy pre rok 2009, t.j.450€. Avšak ,keďže mi pôrod vychádza na december,rozhodujúcim pre mňa bude zo zamestnania rok 2008,keď som mala mzdu 10 000 sk. Tým pádom nezískam maximálnu výšku materskej.Na socialke mi pvoedala,že VZ si môžem meniť raz za pol roka.Dalo by sa to zachrániť napr.tak,že by som si od augusta urobila zmenu a platila viac do DNP.Mala by som potom narok na max.matersku. Ďakujem pekne za každú radu.
Poistné sa prednostne platí zo zamestnania ... a až potom z VZ DNPO. To znamená, že ak máš VZ v zamestnaní - v týchto mesiacoch 550, tak nemá význam zvyšovať. Dokonca v tvojom prípade sa môže stať, že z DNP sa ti nebude počítať ani tých 450 (v tom prípade budeš mať preplatok na poistnom DNPO) .... to vtedy, ak by si v niektorom mesiaci mala vyplatenú odmenu (skrátka vyšší VZ) ...
doplním:
Ak by v septembri, otóbri a novembri vychádzala nižšia mzda (VZ) ... tak potom má význam urobiť v auguste zmenu VZ (zvýšenie)
0 0
betyna8 betyna8

betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

Katy a R Pozri príspevok
Poistné sa prednostne platí zo zamestnania ... a až potom z VZ DNPO. To znamená, že ak máš VZ v zamestnaní - v týchto mesiacoch 550, tak nemá význam zvyšovať. Dokonca v tvojom prípade sa môže stať, že z DNP sa ti nebude počítať ani tých 450 (v tom prípade budeš mať preplatok na poistnom DNPO) .... to vtedy, ak by si v niektorom mesiaci mala vyplatenú odmenu (skrátka vyšší VZ) ...
doplním:
Ak by v septembri, otóbri a novembri vychádzala nižšia mzda (VZ) ... tak potom má význam urobiť v auguste zmenu VZ (zvýšenie)
ten plat mam 450 a nie 550 ,nepresne som sa vyjadrila a pokial viem,zo zamestania sa mi bude ratat prijem roku 2008,ten bude rozhodujucim obdobim alebo sa nie?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

betyna8 Pozri príspevok
Dobry den,
prosim o radu.
DNP si platim od februára a tak by som mala splniť podmienku 270 dni do nastupu na matersku dovolenku. DNP som si vypočítala z rozdielu maximálneho vymeriavacieho základu a mojej mzdy pre rok 2009, t.j.450€. Avšak ,keďže mi pôrod vychádza na december,rozhodujúcim pre mňa bude zo zamestnania rok 2008,keď som mala mzdu 10 000 sk. Tým pádom nezískam maximálnu výšku materskej.Na socialke mi pvoedala,že VZ si môžem meniť raz za pol roka.Dalo by sa to zachrániť napr.tak,že by som si od augusta urobila zmenu a platila viac do DNP.Mala by som potom narok na max.matersku. Ďakujem pekne za každú radu.
betyna,
ty si neurobila žiadnu chybu. Predpokladám, že tvoj mesačný plat/HM/VZ pre NP v r.2008 bol 10000sk= cca 330eur a plat v r.2009 je 550eur= cca 16500Sk 450eur= cca 13500Sk
Aj keby si urobila čokolvek, ak ti začalo DNP až v r.2009 a platíš v súčte z DNP maximum a "tvoja mzda v r.2009 je výraznejšie vyššia oproti roku 2008", tak maximum nedosiahneš. Lebo VZ zo zamestnania v r.2008 a predpokladám ani v r.2009 neovplyvníš. To by sa dalo jedine v prípade, ak by si začala platiť DNP pred koncom roku 2008, aby RO aj z DNP bol rok 2008, resp. obdobie od prihlásenia do 31.12.08. Ale to by bolo tiež len maximum z decembra 2008.

No vzhladom na to, že nastupuješ na MD v 11/09 a si prihlásená na DNP od 1.2.09, tak si môžeš v júli dať zmenu VZ z DNP na rozdiel nového maxima platného od 1.7.09 a tvojej mzdy. TEnto vyšší/zmenený VZ bude platný od 1.8.09, takže za 8+9+10/09 budeš mať VZ z DNP o niečo vyšší.
Naposledy upravil brčko : 25.05.09 at 13:26
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

betyna8 Pozri príspevok
ten plat mam 450 a nie 550 ,nepresne som sa vyjadrila a pokial viem,zo zamestania sa mi bude ratat prijem roku 2008,ten bude rozhodujucim obdobim alebo sa nie?
... zo zamestnania áno (RO je rok 2008) ..
Aký VZ si si dala na DNP?
Ak máš plat (VZ) teraz v máji 450 ... a na DNP si si dala VZ 700 .... tak z DNP sa ti nebude počítať 700, ale len rozdiel maxima a VZ v zamestnaní ..
RO pre DNP je od februára 09 do októbra 09 (ak nastúpiš v novembri)
0 0
betyna8 betyna8

betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

Katy a R Pozri príspevok
... zo zamestnania áno (RO je rok 2008) ..
Aký VZ si si dala na DNP?
Ak máš plat (VZ) teraz v máji 450 ... a na DNP si si dala VZ 700 .... tak z DNP sa ti nebude počítať 700, ale len rozdiel maxima a VZ v zamestnaní ..
RO pre DNP je od februára 09 do októbra 09 (ak nastúpiš v novembri)
No na DNP som si dala VZ podla terajsieho prijmu, teda 553 €
0 0
betyna8 betyna8

betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

brčko Pozri príspevok
betyna,
ty si neurobila žiadnu chybu. Predpokladám, že tvoj mesačný plat/HM/VZ pre NP v r.2008 bol 10000sk= cca 330eur a plat v r.2009 je 550eur= cca 16500Sk 450eur= cca 13500Sk
Aj keby si urobila čokolvek, ak ti začalo DNP až v r.2009 a platíš v súčte z DNP maximum a "tvoja mzda v r.2009 je výraznejšie vyššia oproti roku 2008", tak maximum nedosiahneš. Lebo VZ zo zamestnania v r.2008 a predpokladám ani v r.2009 neovplyvníš. To by sa dalo jedine v prípade, ak by si začala platiť DNP pred koncom roku 2008, aby RO aj z DNP bol rok 2008, resp. obdobie od prihlásenia do 31.12.08. Ale to by bolo tiež len maximum z decembra 2008.

No vzhladom na to, že nastupuješ na MD v 11/09 a si prihlásená na DNP od 1.2.09, tak si môžeš v júli dať zmenu VZ z DNP na rozdiel nového maxima platného od 1.7.09 a tvojej mzdy. TEnto vyšší/zmenený VZ bude platný od 1.8.09, takže za 8+9+10/09 budeš mať VZ z DNP o niečo vyšší.
ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúcu odpoveď,konečne mám v tom jasno
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

betyna8 Pozri príspevok
No na DNP som si dala VZ podla terajsieho prijmu, teda 553 €
Ak máš stále plat 450 (nekolíše).. tak je to tuším presne ... a ešte by si mohla urobiť tú zmenu v auguste .... ako radí Gabi vyššie (bude sa zvyšovať maximum)...
0 0
betyna8 betyna8

betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

Katy a R Pozri príspevok
Ak máš stále plat 450 (nekolíše).. tak je to tuším presne ... a ešte by si mohla urobiť tú zmenu v auguste .... ako radí Gabi vyššie (bude sa zvyšovať maximum)...
no ano ja som si to vypocitavala,ked som sa nam prihlasovala a plat mam fixny.Zmenu musim nahlasit asi uz v juli.Ale dakujem,aspon daco ešte vylepším.Len dúfam,že naši zákonodarci nezmenia,resp. nezrušia toto DNP.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, v oktobri nastupujem na materskú, dostanem max. Od januara mam opať VZ na nemocenské min. Ak by som v r. 2010 isla na PN tak dostanem len minimum. Ako sa da PN zvysit? Lebo ak by som sa teraz odhlasila a znova prihlasila tak to by aj materska by sa mi začala počitat z toho posledneho prihlasenia nie? Alebo ako to urobit? Zmenit VZ teraz a platiť max. VZ s tym ze PN v roku 2010 síce nebude max. ale z priemeru roka 2009? Ďakujem za rady
Nikto nevie poradiť?
0 0
betyna8 betyna8

betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

Tinika Pozri príspevok
Nikto nevie poradiť?
no tinika neviem presne,ale ak som to dobre pochopila aj mne tu dievcata pisali,ze sa ta materska z DNP pocita z VZ za poslednych 26 týždňov pred nástupom na matersku
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

betyna8 Pozri príspevok
no tinika neviem presne,ale ak som to dobre pochopila aj mne tu dievcata pisali,ze sa ta materska z DNP pocita z VZ za poslednych 26 týždňov pred nástupom na matersku
čo sa týka materskej, v tom mám jasno, mne ide o to ze ak by som isla na buduci rok na PN ako si to teraz viem este ovplyvnit. Ale dakujem, ja som stihla este matersku poriesit po starom, takze bude max.
0 0
tomas tomas

tomas je offline (nepripojený) tomas

Caute,

chcel by som sa poradit lebo sa neviem z toho vysomarit.

Partnerka je tehotna a pojde na MD v 11/2009.

Doteraz bola posledne roky zamestnana, teda nemocensky poistena. Od 1.6. bude nazamestnana (teda evidovana na urade prace), ktory nemocenske poistenie neplati.

Nie je mi jasne ci v momente nastupu na MD musi byt nemocensky poistena aby ziskala narok, alebo staci to, ze teraz uz splna 270 dni za posledne roky a teda sa nemusi dobrovolne poistovat, VZ bude rok 2008?

Druha otazka. Ak by sa dala na DNP od 1.6. ale nesplnila tych 26m pred nastupom na MD (celkovo za 2 roky by to ale stale bolo splnene), potom by bol VZ stale rok 2008 alebo uz ten ktory by si urcila pri DNP?

Dakujem za vsetky rady!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať