Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, v oktobri nastupujem na materskú, dostanem max. Od januara mam opať VZ na nemocenské min. Ak by som v r. 2010 isla na PN tak dostanem len minimum. Ako sa da PN zvysit? Lebo ak by som sa teraz odhlasila a znova prihlasila tak to by aj materska by sa mi začala počitat z toho posledneho prihlasenia nie? Alebo ako to urobit? Zmenit VZ teraz a platiť max. VZ s tym ze PN v roku 2010 síce nebude max. ale z priemeru roka 2009? Ďakujem za rady
Ak máš od 1/09 VZ z DNP minimum a chceš čerpať nem.dávky aj po ukončení poberania materského z maxima, tak môžeš podla mna urobiť tak, že sa počas poberania materského odhlásiš z DNP napr. 30.12.09 a znovu sa prihlásiš napr. od 1.1.2010 (musí to byť až r. 2010!!! nie ešte v r.2009!!!) s maxim. VZ. Počas poberania materského DNP platiť nemusíš. A od 1.1.2010 ti začne plynúť nových 26týžnov. Po ich uplynutí sa bude rátať nem.dávka z VZ, z ktorého budeš platiť po ukončení poberania materského. NEvýhoda je, že ak chceš max.dávku, tak musíš platiť stále z maxima. No a 26týždnov uplynie cca dva mesiace po ukončení poberania materského, t.j. nebude nárok na nem. dávku z maxima hned po ukončení poberania materského, ale až po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia.
To platí, ak sa v zákone o SP nič nezmení.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tomas Pozri príspevok
Caute,

chcel by som sa poradit lebo sa neviem z toho vysomarit.

Partnerka je tehotna a pojde na MD v 11/2009.

Doteraz bola posledne roky zamestnana, teda nemocensky poistena. Od 1.6. bude nazamestnana (teda evidovana na urade prace), ktory nemocenske poistenie neplati.

Nie je mi jasne ci v momente nastupu na MD musi byt nemocensky poistena aby ziskala narok, alebo staci to, ze teraz uz splna 270 dni za posledne roky a teda sa nemusi dobrovolne poistovat, VZ bude rok 2008?

Druha otazka. Ak by sa dala na DNP od 1.6. ale nesplnila tych 26m pred nastupom na MD (celkovo za 2 roky by to ale stale bolo splnene), potom by bol VZ stale rok 2008 alebo uz ten ktory by si urcila pri DNP?

Dakujem za vsetky rady!
Ak splna podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak pre nárok na materské, ak už nestíha splniť podmienku aspon 26týždnov od prihlásenia na DNP do nástupu na MD, je DNP pre nu nie výhodné.

Záleží kedy vznikol jej posledný prac.pomer, ktorý končí 31.5.09. V čase ukončenia tohto PP už bola tehotná, takže je v tzv. ochrannej lehote z tohto ukončeného nem.poistenia. Takže treba len nastúpiť na MD najneskôr 30.11.09 a mať od zamestnávatela potvrdené tlačivo "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku". Toto potvrdenie spolu so žiadosťou o materské odovzdá v SP podla sídla zamestnávatela.
Ak by dovtedy vznikol dôvod pre PN, tak tak isto bude potrebovať od zamestnávatela také isté potvrdenie (zvlášť) a bude mať nárok na nemocenské (príp. aj ošetrovné) v ochrannej lehote z ukončeného zamestnania. Tam tiež platí OL 6mesiacov (a nedajte sa odbiť, že nie!)

Ak jej posledný PP začal pred r.2008, resp. 1.1.08, tak sa jej materské bude rátať z vym.základov v r.2008. Ak vznikol tento posledný PP v r.2008, tak sa jej materské bude rátať z obdobia od začiatku tohto PP do 31.12.08.

Ak by sa ešte medzitým zamestnala napr. s vyšším VZ (pozor, ráta sa to na kalendárne dni v rozhod.období a to záleží od konkrétnych dátumov!), tak sa jej materské bude rátať z tohto POSLEdného PP, aj keby trval len 2dni.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

brčko Pozri príspevok
Ak máš od 1/09 VZ z DNP minimum a chceš čerpať nem.dávky aj po ukončení poberania materského z maxima, tak môžeš podla mna urobiť tak, že sa počas poberania materského odhlásiš z DNP napr. 30.12.09 a znovu sa prihlásiš napr. od 1.1.2010 (musí to byť až r. 2010!!! nie ešte v r.2009!!!) s maxim. VZ. Počas poberania materského DNP platiť nemusíš. A od 1.1.2010 ti začne plynúť nových 26týžnov. Po ich uplynutí sa bude rátať nem.dávka z VZ, z ktorého budeš platiť po ukončení poberania materského. NEvýhoda je, že ak chceš max.dávku, tak musíš platiť stále z maxima. No a 26týždnov uplynie cca dva mesiace po ukončení poberania materského, t.j. nebude nárok na nem. dávku z maxima hned po ukončení poberania materského, ale až po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia.
To platí, ak sa v zákone o SP nič nezmení.
Ďakujem za odpoveď, no a ako je to z odvodami szco počas materskej? Neviem sa dopracovat k príkladu, ktorý som tu dávno čítala, že koľko cca možem zarobiť počas materskej a nemusím platiť odvody do SP
0 0
ada.lubo ada.lubo

ada.lubo je offline (nepripojený) ada.lubo

Dobrý večer chcela by som tiež poradiť. Momentálne som na MD od 11/07, momentálne sa snažíme o druhé dieťatko. pri prvom sme zevyužili DNP a chceli by sme sa o to pokúsiť teraz, len neviem ako na to keďže som už viac ako jeden a pol roka na MD. Ak si začnem platiť DNP teraz ešte tých 270 dní snihnem lebo ešte nie som tehotná ale mám si dať VZ maximum alebo minimum?
0 0
pepone1 pepone1

pepone1 je offline (nepripojený) pepone1

Ahojte poradaci,

takze po dohode s lekrom nastupujem na MD 8 tyzdnov pred porodom, t.j. od 20.6.2009......kedze si platim DNP, jedna otazocka kedy mam zaplatit (uhradit) za jun DNP aby nebol nejaky problem zo SP......mam uhradit celu ciastku co platim na mesiac alebo staci len nejaka alikvotna cast mesiaca (kedze pocas MD netreba platit poistne ako sa tu pisalo)

Vdaka K.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pepone1 Pozri príspevok
Ahojte poradaci,

takze po dohode s lekrom nastupujem na MD 8 tyzdnov pred porodom, t.j. od 20.6.2009......kedze si platim DNP, jedna otazocka kedy mam zaplatit (uhradit) za jun DNP aby nebol nejaky problem zo SP......mam uhradit celu ciastku co platim na mesiac alebo staci len nejaka alikvotna cast mesiaca (kedze pocas MD netreba platit poistne ako sa tu pisalo)

Vdaka K.
Pre priznanie dávky je dôležité, aby bola uhradená splátka za máj (a samozrejme, aby si nemala nejaký nedoplatok...). Za jún môžeš uhradiť poistné normálne do 8. júla .... za 19 dní (19/30 z mesačného poistného).
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

ada.lubo Pozri príspevok
Dobrý večer chcela by som tiež poradiť. Momentálne som na MD od 11/07, momentálne sa snažíme o druhé dieťatko. pri prvom sme zevyužili DNP a chceli by sme sa o to pokúsiť teraz, len neviem ako na to keďže som už viac ako jeden a pol roka na MD. Ak si začnem platiť DNP teraz ešte tých 270 dní snihnem lebo ešte nie som tehotná ale mám si dať VZ maximum alebo minimum?
Áno, DNP sa dá využiť. Treba sa ísť prihlásiť na Sociálnu poisťovňu a VZ by som dala na začiatok minimálny - len kvôli plynutiu doby 270 dní nemocenského poistenia. Potom, keď zistíš, že si tehotná, tak by som zašla opäť na SP a zrušila existujúce poistenie s minimálnym VZ a založila si úplne nové (pozor - neurobiť len zmenu!!!, ale odhlásenie a prihlásenie) s maximálnym VZ. Je dôležité urobiť to relatívne skoro po otehotnení, aby sa s prehľadom stíhala zase iná podmienka a to trvanie DNP 26 týždňov pred vypísaním na MD, aby sa z tohto maximálneho VZ aj počítalo materské a nestanovili ho len cez pravdepodobný VZ - ten by bol v tých prvých 26 týždňoch po vzniku DNP minimálny).
0 0
tomas tomas

tomas je offline (nepripojený) tomas

brčko Pozri príspevok
Ak splna podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak pre nárok na materské, ak už nestíha splniť podmienku aspon 26týždnov od prihlásenia na DNP do nástupu na MD, je DNP pre nu nie výhodné.

Záleží kedy vznikol jej posledný prac.pomer, ktorý končí 31.5.09. V čase ukončenia tohto PP už bola tehotná, takže je v tzv. ochrannej lehote z tohto ukončeného nem.poistenia. Takže treba len nastúpiť na MD najneskôr 30.11.09 a mať od zamestnávatela potvrdené tlačivo "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku". Toto potvrdenie spolu so žiadosťou o materské odovzdá v SP podla sídla zamestnávatela.
Ak by dovtedy vznikol dôvod pre PN, tak tak isto bude potrebovať od zamestnávatela také isté potvrdenie (zvlášť) a bude mať nárok na nemocenské (príp. aj ošetrovné) v ochrannej lehote z ukončeného zamestnania. Tam tiež platí OL 6mesiacov (a nedajte sa odbiť, že nie!)

Ak jej posledný PP začal pred r.2008, resp. 1.1.08, tak sa jej materské bude rátať z vym.základov v r.2008. Ak vznikol tento posledný PP v r.2008, tak sa jej materské bude rátať z obdobia od začiatku tohto PP do 31.12.08.

Ak by sa ešte medzitým zamestnala napr. s vyšším VZ (pozor, ráta sa to na kalendárne dni v rozhod.období a to záleží od konkrétnych dátumov!), tak sa jej materské bude rátať z tohto POSLEdného PP, aj keby trval len 2dni.
Super, velmi pekne dakujem za objasnenie, uz som si to nasiel aj v zakone. Takzeta ochrana lehota (OL) bude platit do 30.11.09.

Bolo by ale skvele ak by sa dal uplatnit iny VZ ako ten zo zamestnania, z ktoreho plati OL, lebo ten by bol nizky.

Ak spravne rozumiem zakonu a definicii rozhodneho obdobia (RO), tak ak by pocas OL mala kratkodobe zamestnanie, tak o ten cas by sa predlzila OL ale stale by sa VZ pocital z povodneho zamestnania. Co nerozumiem je po akom dlhom case sa zacne OL pocitat z toho noveho zamestnania, ktore by vzniklo pocas tehotenstva a aj skoncilo pred nastupom na MD?

Vychadza mi to teda tak, ze ak by zamestnanie vzniklo v mesiaci nastupu na MD a trvalo aj v momente nastupu na MD, tak potom by bolo RO odo dna zamestnania po nastup na MD. A teda by mohlo byt materske vyssie. Je to tak spravne?

dakujem vopred
0 0
mery82m mery82m

mery82m je offline (nepripojený) mery82m

ahojte poraďáci, takže zo zam. som sa dohodla dovolenke, straaaaasne pekne vam ďakujem, keď by nebolo vašich cenných rád, tak už mám neplatené voľno!!! Ešte raz ďakujem. papa
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

tomas Pozri príspevok
Vychadza mi to teda tak, ze ak by zamestnanie vzniklo v mesiaci nastupu na MD a trvalo aj v momente nastupu na MD, tak potom by bolo RO odo dna zamestnania po nastup na MD. A teda by mohlo byt materske vyssie. Je to tak spravne?
dakujem vopred
Áno, presne tak.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tomas Pozri príspevok
Super, velmi pekne dakujem za objasnenie, uz som si to nasiel aj v zakone. Takzeta ochrana lehota (OL) bude platit do 30.11.09.

ešte som nenapísala, že v ochrannej lehote vzniká nárok na materské 6týždnov pred pravdep. termínom pôrodu, t.j. nie 8týždnov (aspon tak rozumiem zákonu o sociálnom poistení § 50

Bolo by ale skvele ak by sa dal uplatnit iny VZ ako ten zo zamestnania, z ktoreho plati OL, lebo ten by bol nizky.

Ak spravne rozumiem zakonu a definicii rozhodneho obdobia (RO), tak ak by pocas OL mala kratkodobe zamestnanie, tak o ten cas by sa predlzila OL ale stale by sa VZ pocital z povodneho zamestnania. Co nerozumiem je po akom dlhom case sa zacne OL pocitat z toho noveho zamestnania, ktore by vzniklo pocas tehotenstva a aj skoncilo pred nastupom na MD? ako som písala, stačili by aj 2dni (1den radšej nie, kvôli definícii RO v ochrannej lehote vid § 54 ods. 3 + ods.2 písm.c. lebo v ochrannej lehote sa posledný den PP neráta, tak by mohol byť trochu problém s vyčíslením vymer.základu)
Ak by jej vznikol nový PP a bol ukončený ešte pred nástupom na MD, tak aj keby trval 2dni, tak z neho trvá ochranná lehota 6mesiacov (ak by si nárok na materské uplatnoval z tohto posledného PP, tak dni nem.poistenia z UKONčených predchádzajúcich nem.poistení/prac.pomerov sa prirátajú du dnom tohto posledného PP. Ochranná lehota začína plynúť nová, zase 6mesiacov. Pre tehotné v čase ukončenia PP/nem.poistenia platí OL VžDY 6mesiacov od ukončenia nem.poistenia (a to by platilo aj na nový PP ktorý aj začal aj skončil v tehotenstve), aj ked trvá PP kratšie, napr. len 2dni.

Vychadza mi to teda tak, ze ak by zamestnanie vzniklo v mesiaci nastupu na MD a trvalo aj v momente nastupu na MD, tak potom by bolo RO odo dna zamestnania po nastup na MD. A teda by mohlo byt materske vyssie. Je to tak spravne?

dakujem vopred
áno, od vzniku nem.poistenia do dna pred nástupom na MD (takže rátajú sa aj víkendy!).
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, no a ako je to z odvodami szco počas materskej? Neviem sa dopracovat k príkladu, ktorý som tu dávno čítala, že koľko cca možem zarobiť počas materskej a nemusím platiť odvody do SP
počas "poberania materského z povinného NP szčo" (obvykle 28 alebo 37týždnov) nemusíš vôbec platiť odvody do SP, aj keby si fakturovala milionové sumy.
Od 1.7.2010 sa povinnosť platiť povinné odvody szčo do SP bude posudzovať podla výšky príjmu v r.2009 a rátať suma odvodu podla základu dane v r.2009. A to bez ohladu na to, či si poberala alebo nepoberala materské v r.2009. Presne tak, ako teraz od 1.7.09 podla príjmu/základu dane z r.2008.
0 0
tomas tomas

tomas je offline (nepripojený) tomas

brčko Pozri príspevok
áno, od vzniku nem.poistenia do dna pred nástupom na MD (takže rátajú sa aj víkendy!).
Dakujem za rady, vyzera do dost pozitivne, aby sme mali slusnu matersku :-) To sa fakt hodi.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

brčko Pozri príspevok
počas "poberania materského z povinného NP szčo" (obvykle 28 alebo 37týždnov) nemusíš vôbec platiť odvody do SP, aj keby si fakturovala milionové sumy.
Od 1.7.2010 sa povinnosť platiť povinné odvody szčo do SP bude posudzovať podla výšky príjmu v r.2009 a rátať suma odvodu podla základu dane v r.2009. A to bez ohladu na to, či si poberala alebo nepoberala materské v r.2009. Presne tak, ako teraz od 1.7.09 podla príjmu/základu dane z r.2008.
dakujem za radu
0 0
zuzach zuzach

zuzach je offline (nepripojený) zuzach

zamestnankyna poslala žiadosť o materské, ale ona už na materskej je od 2.7.06, neviem, čo mám do tej žiadosti napísať, že kedy pracovala naposledy a či a ako mám vlastne uviesť ten predpokladný vymeriavací základ,, to len do listu napíšem či ako?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuzach Pozri príspevok
zamestnankyna poslala žiadosť o materské, ale ona už na materskej je od 2.7.06, neviem, čo mám do tej žiadosti napísať, že kedy pracovala naposledy a či a ako mám vlastne uviesť ten predpokladný vymeriavací základ,, to len do listu napíšem či ako?
a ty si mzdárka?
ak áno sa čudujem, že nevieš, že nie je na MD, ale už na RD, .tj. mala by mať prerušené poistenie v SP. Počas novej MD treba ukončiť prerušenie poistenia a nahlásiť nástup na MD!!!

No a príp. môžeš povedať mamičke, že nech si nezabudne SAMA podať prihlášku odo dna po ukončení poberania matersého/čerpania MD na soc.poistovni podla bydliska. Inak nebude dôch.poistená odo dna čerpania RD!!!

No a k žiadosti o materské treba vyplniť také isté tlačivo ako k PN-ke, volá sa cca "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku".

k výške pravd.VZ si pozri § 57 ods.2 zákona o sociálnom poistení.
0 0
zuzach zuzach

zuzach je offline (nepripojený) zuzach

dakujem..
nie som mzdárka, ale v rámci šetrenia mzdárku nemáme,, takže robím čo môžem
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, ešte by ma zaujímalo ako je to so SZCO a rodičovským príspevkom. Ak nebudem mať zrušenú, alebo prerušenú živnosť, mám nárok na tento príspevok? Ďakujem
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, ešte by ma zaujímalo ako je to so SZCO a rodičovským príspevkom. Ak nebudem mať zrušenú, alebo prerušenú živnosť, mám nárok na tento príspevok? Ďakujem
No prave som sa k tomu dopatrala, ze počas materskej je to ok, ale počas rodičovskej dovolenky uz musim živnost prerušiť alebo zrušiť
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Takže asi mi ostavaju len dohody o vykonaní práce. Je potom obmedzená výška koľko možem na dohodu zarobiť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať