Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
tornyai tornyai

tornyai je offline (nepripojený) tornyai

Poraďte čo sa dá vymyslieť ak je manželka na materskej od 4/2007 a materskú mala nižšiu ako rodičovský ktorý poberá doteraz a vlastne od 10/2009 nastupuje na druhú materskú.
0 0
Sarah Sarah

Sarah je offline (nepripojený) Sarah

Pekný deň, prosím o radu. Termín pôrodu mám 31.08.2009. Nakoľko pri spracovávaní daňových priznaní som to moc prehnala, rovno z DÚ ma odviezli do nemocnice a odvtedy som na rizikovom tehotenstve, našťastie už prepustená do domácej liečby. 11.05.09 som si ukončila starý pracovný pomer, mala som tam nízky VZ v r. 2008. Od 21.05.2009 som si uzatvorila nový PP s VZ 1 000,- EUR/mes. Od 22.05.09 mám znovu PN. Rozmýšľam správne, že PN i materská mi bude rátaná z tohto nového VZ? Nevadí, že PP trval len 1 deň? Dosiahnem tak maximum? Ospravedlňujem sa, isto ste to tu rozoberali, ale musím len ležať, inak mi hneď začne tvrdnúť brúško, ďakujem za pochopenie a želám všetkým mamičkám bezproblémové tehotenstvo.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

tornyai Pozri príspevok
Poraďte čo sa dá vymyslieť ak je manželka na materskej od 4/2007 a materskú mala nižšiu ako rodičovský ktorý poberá doteraz a vlastne od 10/2009 nastupuje na druhú materskú.
A pracovný pomer u zamestnávateľa jej stále nepretržite trvá?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Sarah Pozri príspevok
Pekný deň, prosím o radu. Termín pôrodu mám 31.08.2009. Nakoľko pri spracovávaní daňových priznaní som to moc prehnala, rovno z DÚ ma odviezli do nemocnice a odvtedy som na rizikovom tehotenstve, našťastie už prepustená do domácej liečby. 11.05.09 som si ukončila starý pracovný pomer, mala som tam nízky VZ v r. 2008. Od 21.05.2009 som si uzatvorila nový PP s VZ 1 000,- EUR/mes. Od 22.05.09 mám znovu PN. Rozmýšľam správne, že PN i materská mi bude rátaná z tohto nového VZ? Nevadí, že PP trval len 1 deň? Dosiahnem tak maximum? Ospravedlňujem sa, isto ste to tu rozoberali, ale musím len ležať, inak mi hneď začne tvrdnúť brúško, ďakujem za pochopenie a želám všetkým mamičkám bezproblémové tehotenstvo.
Áno, VZ bude posudzovaný od vzniku posledného nemocenského poistenia, t.j. od 22.5. a nevadí, že príjem z tohto pracovného pomeru je len za 1 deň a následne je nástup na PN a následne na MD. Celkom maximálne maximum to nebude, lebo od 1.7. dôjde opäť k úprave maximálnych vymeriavacích základov, a tým pádom sa zmení aj maximálna možná dávka.
0 0
Sarah Sarah

Sarah je offline (nepripojený) Sarah

Ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď.
0 0
tornyai tornyai

tornyai je offline (nepripojený) tornyai

alušik Pozri príspevok
A pracovný pomer u zamestnávateľa jej stále nepretržite trvá?
Áno je doma s dieťatom a trvá.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

tornyai Pozri príspevok
Áno je doma s dieťatom a trvá.
Z existujúceho pracovného pomeru by bolo vyplácané materské podľa pravdepodobného zárobku uvedeného zamestnávateľ na potvrdení pre SP (ktoré je podkladom pre vyplácanie MD). Predpokladám, že do toho pravdepodobného VZ uvedie tiež veľmi podobnú nízku sumu.
Aby dostávala maximálnu možnú materskú, dalo by sa urobiť napríklad to, že by požiadala zamestnávateľa o ukončenie pracovného pomeru a uzavrela by nový pracovný pomer tak, aby tam dosiahla maximálny možný VZ. Ideálne by to bolo urobiť v čase po 1.7., kedy sa zmenia maximálne vymeriavacie základy na sociálne poistenie. Neviem, kde pracovala a či je možná dohoda so zamestnávateľom na niečom podobnom. Ak nie, závisí potom od manželky, či sa chce k tomuto zamestnávateľovi vrátiť po skončení MD a RD. Ak nie, tak môže predsa zažiadať o zrušenie tohto pracovného pomeru a nový uzatvoriť s úplne iným zamestnávateľom. Všetko závisí len od týchto možností. S dobrovoľným nemocenským poistením sa rátať nedá, pretože ak by ste ho založili, aj z neho by musela byť splnená podmienka trvania poistenia 270 dní - čo je vo Vašom prípade už nemožné...
0 0
tornyai tornyai

tornyai je offline (nepripojený) tornyai

alušik Pozri príspevok
Z existujúceho pracovného pomeru by bolo vyplácané materské podľa pravdepodobného zárobku uvedeného zamestnávateľ na potvrdení pre SP (ktoré je podkladom pre vyplácanie MD). Predpokladám, že do toho pravdepodobného VZ uvedie tiež veľmi podobnú nízku sumu.
Aby dostávala maximálnu možnú materskú, dalo by sa urobiť napríklad to, že by požiadala zamestnávateľa o ukončenie pracovného pomeru a uzavrela by nový pracovný pomer tak, aby tam dosiahla maximálny možný VZ. Ideálne by to bolo urobiť v čase po 1.7., kedy sa zmenia maximálne vymeriavacie základy na sociálne poistenie. Neviem, kde pracovala a či je možná dohoda so zamestnávateľom na niečom podobnom. Ak nie, závisí potom od manželky, či sa chce k tomuto zamestnávateľovi vrátiť po skončení MD a RD. Ak nie, tak môže predsa zažiadať o zrušenie tohto pracovného pomeru a nový uzatvoriť s úplne iným zamestnávateľom. Všetko závisí len od týchto možností. S dobrovoľným nemocenským poistením sa rátať nedá, pretože ak by ste ho založili, aj z neho by musela byť splnená podmienka trvania poistenia 270 dní - čo je vo Vašom prípade už nemožné...
Ako dlho by musela byt v novom zamestnaní pred nástupom na matersku?Nie je totiz problem zamestnat ju s vysokym VZ. A neberie sa ohlad pri vypocte materskej iba na rok predchadzajuci?
0 0
simonela simonela

simonela je offline (nepripojený) simonela

Ahoj docitala som sa ze od 1.7. sa zakon meni moze mi niekto odpovedat ze ako to potom bude z tu max. materskou.Ja mam termin porodu 4.9.09. takze na MD by som mala nastupit okolo 24.7.09 lenze mam zdrav. problemi a lekarka by ma uz teraz vypis. na PN ja som ju zatial odmietla pretoze chcem pozastavit zivnost a zamestnat sa u znameho aby som mala max. matersku teraz neviem ci mam este pockat ked sa od 1.7. zakon meni a zamestnat sa az potom alebo uz mozem teraz zamestnat.Ako by sa mi to potom ratalo podla stareho ci noveho prosim poradte mi co mam robyt. Ako to mame zo znamim vybavit kolko mam byt zamestnana a ci uz mozem nastupit na PN co ktomu vsetko treba a ako mame postupovat dakujem.
Prosim Vas velmi o radu mozte mi poradit co najskor DAKUJEM
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

tornyai Pozri príspevok
Ako dlho by musela byt v novom zamestnaní pred nástupom na matersku?Nie je totiz problem zamestnat ju s vysokym VZ. A neberie sa ohlad pri vypocte materskej iba na rok predchadzajuci?
Nie je dôležité, ako dlho nový pracovný pomer trvá. Nový pracovný pomer môže trvať hoci len jeden jediný deň. Dôležité je, že v súčte má splnených 270 dní nemocenského poistenia, aby jej nárok na materské vznikol. A to splnené bude...
Pri výpočte materského je dôležité rozhodujúce obdobie a to nie je vždy predchádzajúci kalendárny rok.

V zmysle § 54 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z., ak zamestnancovi vzniklo nemocenské poistenie v
- kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
- kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozdhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
<?xml:namespace prefix = o ns = >
0 0
tornyai tornyai

tornyai je offline (nepripojený) tornyai

alušik Pozri príspevok
Nie je dôležité, ako dlho nový pracovný pomer trvá. Nový pracovný pomer môže trvať hoci len jeden jediný deň. Dôležité je, že v súčte má splnených 270 dní nemocenského poistenia, aby jej nárok na materské vznikol. A to splnené bude...
Pri výpočte materského je dôležité rozhodujúce obdobie a to nie je vždy predchádzajúci kalendárny rok.

V zmysle § 54 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z., ak zamestnancovi vzniklo nemocenské poistenie v
- kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
- kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozdhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky

Vsetko super! Ale ako riešiť ten prechod? Musí ukončiť materskú, dať výpoveď a nastúpiť do nového? Tým pádom asi nebude mať chvílu narok na rodisovsky...
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

tornyai Pozri príspevok
Vsetko super! Ale ako riešiť ten prechod? Musí ukončiť materskú, dať výpoveď a nastúpiť do nového? Tým pádom asi nebude mať chvílu narok na rodisovsky...
Ten prechod sa vyrieši jednoducho. U zamestnávateľa požiada o ukončenie pracovného pomeru dohodou k určitému dátumu napr. 30.6.2009. Ideálne by bolo uzatvoriť nový pracovný pomer hneď na druhý deň, t.j. 1.7. (aj keď to nie je nutnosťou). Rodičovskú dovolenku pritom ukočovať nemusí...
Predpokladám, že rodičovský príspevok bol manželke priznaný ešte v r.2008. Ak je to tak, tak sa nemusíte obávať o rodičovský príspevok nepríde, aj keď bude "akože" chvíľu pracovať. Ak by bol rodičovský príspevok priznaný po 1.1.2009, tak tam by to bolo s rodičovským príspevkom inak.
Naposledy upravil alušik : 02.06.09 at 06:27
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Môžem podať prihášku na dobrovolné nemoc.poist. a poistiť sa od 1.6.2009, ak ju podám napr.5.6.2009.Do kolko dní treba podať prihlášku ak sa chcem poistiť od 1.6.2009?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zuzana Pozri príspevok
Môžem podať prihášku na dobrovolné nemoc.poist. a poistiť sa od 1.6.2009, ak ju podám napr.5.6.2009.Do kolko dní treba podať prihlášku ak sa chcem poistiť od 1.6.2009?
Poistiť sa môžeš najskôr od toho dňa, kedy doručíš RLFO ... teda ak stihneš dnes ... tak od 2.6.
.. ak pôjdeš až 5.6. ... tak bude od 5.6.09 (samozrejme neskorší dátum môže byť .. ale to asi nechceš)
0 0
zuzuliq zuzuliq

zuzuliq je offline (nepripojený) zuzuliq

Chcela by som poprosit o radu. Dva a pol roka som pracovala u jedneho zamestnavatela, v septembri 2008 som dala vypoved a zaevidovala som sa na urade prace. V januari som zistila ze cakame babo, 31.1 som si dala ziadost o DNP z maximalneho VZ. Kedze tehotenstvo je od zaciatku rizikove, od februara som na PN az do porodu.
Zistila som ale ze sa asi nezmestim do tej 270 dnovej lehoty (termin porodu mam 29.9.09) co musi trvat DNP tak sa obavam aku a ci vobec budem mat matersku.
Je to trosku zamotane ale hadam mi pomozete sa z toho vymotat
0 0
bashka bashka

bashka je offline (nepripojený) bashka

Ahojte, písala som do témy materská 2010, ale neporadil mi nikto tak skúsim tu, minule ste mi super poradili, vrelá vďaka :-)))

Od 1. 5. 2007 som zamestnana na dobu neurčitú, teda PP trvá doteraz
Od leta 2007 som bola tehotná
Od 1.1. 2008 som si začala platiť DNP z minima, keďže plat som mala dosť vysoký a stačilo sa DNP z minima
Od 13.3. 2008 som nastúpila na MD - vyšla mi maximálna
Od októbra 2008 som na RD
DNP som zrušila až 3.4. 2009, pretože som nevedela, že sa mám ísť odhlásiť po skončení MD a vyšiel mi nedoplatok nejakých vyše 50€, možno som si ju mala nechať, neviem, no vtedy som bola nahnevaná a zrušila som si ju hneď vtedy
V lete by sme chceli pracovať na druhom bábe a materská by mi vychádzala na jar 2010, keď sa podarí.
Čo najskôr si chcem zase začať platiť DNP aby mi to vyšlo, teda ešte aspoň 2 mesiace pred otehotnením a aby sa mi zase podarila max. materská
Zaujíma ma, ako sa mi ráta VZ zo zamestnania za rok 2009, teda z toho sa mi to bude počítať, nie? Je taký istý ako keď som odchádzala? Celý tento rok som na RD takže neviem. Či žiadny? Keďže ani príjem nemám žiadny zo zamestnania.
A treba mi vôbec začať si to platiť už teraz? Tých 26 týždňov pred nástupom na MD nestačí? A tie ostatné dni by sa mi dorátali zo starej DNP? Z toho, čo som si vlastne asi platila zbytočne (október až marec) Alebo treba tých 270 dní? Lebo neviem, či sa dajú prirátať dni aj zo zrušenej DNP v posledných 2 rokoch.
No a z akého základu vlastne. Minule mi stačilo z minima, lebo som mala príjem. Ale teraz? A prečo mi vtedy stačilo platiť si DNP od januára 2008 do marca 2008???
Ďakujem moc
0 0
jan76 jan76

jan76 je offline (nepripojený) jan76

Dobry vecer,

chcel by som Vas poprosit o odpoved na moju otazku tykajucu sa vypoctu vysky materskej. Precital som si prislusny zakon a diskusiu k tento teme a prisiel som k nasledujucemu:

Fakty: Manzelka tento rok 2009 pracovala v hlavom pracovnom pomere do 28.2.2009. Od tohto datumu bola dobrovolne nezamestnana, nakolko studuje VS. Do socialnej poistovne odvtedy dobrovolne neprispievala. Kedze s manzelkou ocakavame babatko, chceme sa prihlasit na dobrovolne nemocenske poistenie z maximalneho zakladu. Termin porodu by sme mali mat vo februari 2010. Manzelka splna podmienku byt nemocensky poistena 270 dni v 2 rokoch pred porodom.

Ak sa prihlasime od 1.6.2009 na dobrovolne nemocenske poistenie, bude sa manzelke za rozhodujuce obdobie pre vypocet DVZ ratat obdobie od 1.6.2009 do 31.12.2009 a bude nam teda priznana maximalna materska? Mala by byt splnena podmienka byt dobrovolne poisteny viac ako 26 tyzdnov pred porodom.

Dakujem za odpoved.

Jan
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jan76 Pozri príspevok
Dobry vecer,

chcel by som Vas poprosit o odpoved na moju otazku tykajucu sa vypoctu vysky materskej. Precital som si prislusny zakon a diskusiu k tento teme a prisiel som k nasledujucemu:

Fakty: Manzelka tento rok 2009 pracovala v hlavom pracovnom pomere do 28.2.2009. (škoda, že nepíšeš odkedy, no beriem, že viac ako cca 4mesiace) Od tohto datumu bola dobrovolne nezamestnana, nakolko studuje VS. Do socialnej poistovne odvtedy dobrovolne neprispievala. Kedze s manzelkou ocakavame babatko, chceme sa prihlasit na dobrovolne nemocenske poistenie z maximalneho zakladu. Termin porodu by sme mali mat vo februari 2010. Manzelka splna podmienku byt nemocensky poistena 270 dni v 2 rokoch pred porodom.

Ak sa prihlasime od 1.6.2009 (to už nestíhate, teraz je už 2-3.6.09) na dobrovolne nemocenske poistenie, bude sa manzelke za rozhodujuce obdobie pre vypocet DVZ ratat obdobie od 1.6.2009 do 31.12.2009 a bude nam teda priznana maximalna materska? Mala by byt splnena podmienka byt dobrovolne poisteny viac ako 26 tyzdnov pred porodom. Nepíšeš presnejší pravdep. termín pôrodu. Ak vychádza nástup na MD až v r.2010, čo ale asi nesedí, to by ste ešte o tehotenstve nevedeli.
TAkže predpokladám, že PTP má niekedy začiatkom februára 2010, takže nástup na MD niekedy v 12/2009, takže RO by v takom prípade bolo od prihlásenia na DNP do 30.11.09, ale len za predpokladu, že od prihlásenia do nástupu na MD uplynie aspon 26týždnov. Ak sa prihlási na DNP od 3.6.09, tak 26týždnov uplynie 1.12.09, takže od 2.12.09 by mohla ísť teoreticky na MD.

Dakujem za odpoved.

Jan
sa mi páči, ako píšeš vmnožnom čísle
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuzuliq Pozri príspevok
Chcela by som poprosit o radu. Dva a pol roka som pracovala u jedneho zamestnavatela, v septembri 2008 som dala vypoved a zaevidovala som sa na urade prace. V januari som zistila ze cakame babo, 31.1 som si dala ziadost o DNP z maximalneho VZ. Kedze tehotenstvo je od zaciatku rizikove, od februara som na PN az do porodu.
Zistila som ale ze sa asi nezmestim do tej 270 dnovej lehoty (termin porodu mam 29.9.09) co musi trvat DNP tak sa obavam aku a ci vobec budem mat matersku.
Je to trosku zamotane ale hadam mi pomozete sa z toho vymotat
Takže
Do 30.9.08 si bola súvisle zamestnaná cca 2 a pol roka,
od 1.10.08 doteraz na UP
od 31.1.09 prihlásená na DNP z VZ 1003,09eur, poistenie trvá
od xx.xx.09 si na PN, budeš až do pôrodu, poberáš predpokladám z DNP nemocenské z minimálnej mzdy.
PTP 29.9.09, t.j. nástup na MD v období od 4.8.09 do 18.8.09

Ak si sa prihlásila na dNP od 31.1.09, tak 26týžnov uplynie 31.7.09, takže od 1.8.09 bude nárok na nem.dávku zo skutočného VZ. Takže vklude môžeš nastúpiť na MD už od 4.8.09 a materské bude maximálne. Podmienku aspon 270dní nem.poistenia v poslendých dvoch rokoch pred pôrodom splniš v súčte z dní DNP + dni ukončeného nem.poistenia zamestnanca.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bashka Pozri príspevok
Ahojte, písala som do témy materská 2010, ale neporadil mi nikto tak skúsim tu, minule ste mi super poradili, vrelá vďaka :-)))

Od 1. 5. 2007 som zamestnana na dobu neurčitú, teda PP trvá doteraz
Od leta 2007 som bola tehotná
Od 1.1. 2008 som si začala platiť DNP z minima, keďže plat som mala dosť vysoký a stačilo sa DNP z minima
Od 13.3. 2008 som nastúpila na MD - vyšla mi maximálna
Od októbra 2008 som na RD
DNP som zrušila až 3.4. 2009, pretože som nevedela, že sa mám ísť odhlásiť po skončení MD a vyšiel mi nedoplatok nejakých vyše 50€, možno som si ju mala nechať, neviem, no vtedy som bola nahnevaná a zrušila som si ju hneď vtedy
V lete by sme chceli pracovať na druhom bábe a materská by mi vychádzala na jar 2010, keď sa podarí.
Čo najskôr si chcem zase začať platiť DNP aby mi to vyšlo, teda ešte aspoň 2 mesiace pred otehotnením a aby sa mi zase podarila max. materská
Zaujíma ma, ako sa mi ráta VZ zo zamestnania za rok 2009, teda z toho sa mi to bude počítať, nie? Je taký istý ako keď som odchádzala? Celý tento rok som na RD takže neviem. Či žiadny? Keďže ani príjem nemám žiadny zo zamestnania. Z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistnie v mesiaci nástupu na MD. Toto číslo sa vydelí číslom 30 a vyráta sa 55%, to bude denné materské zo zamestnania.
A treba mi vôbec začať si to platiť už teraz? Tých 26 týždňov pred nástupom na MD nestačí? stačí A tie ostatné dni by sa mi dorátali zo starej DNP? áno prirátali by sa dni z ukončeného DNP Z toho, čo som si vlastne asi platila zbytočne (október až marec) Alebo treba tých 270 dní? Lebo neviem, či sa dajú prirátať dni aj zo zrušenej DNP v posledných 2 rokoch. dajú
No a z akého základu vlastne. Minule mi stačilo z minima, lebo som mala príjem. Ale teraz? cca z rozdielu maxim.VZ a tvojej mzdy, ktorú ti uvedie mzdárka ako pravdepodobnú v mesiaci nástupu na MD A prečo mi vtedy stačilo platiť si DNP od januára 2008 do marca 2008??? asi si mala iné ukončené nem.poistenie v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, prepdokladám.
Ďakujem moc
a predpokladám, že si nedoplatok uhradila.

no a to platí, ak sa nič nezmení v zákone samozrejme.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať