Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

aicul Pozri príspevok
brčko: ďakujem za odpoveď.V podstate to isté mi poradila aj pani na sociálke, aj keď na začiatku mi bolo povedané, že nič z toho.Takže, aby mi vznikol nárok na max.materské, ku koncu mesiaca ruším živnosť/už teraz/ a v pondelok 1. ju opäť založím. Tým pádom budem mať ukončené nemoc.poistenie. S novou živnosťou nemusím platiť povinné odvody do soc., ale len DNP a to si dám z max.VZ, takže to všetko ešte stíham.
Ďakujem.
lucia pozri tuto, pýtala som sa za teba.
http://www.porada.sk/t68243-szco-nem...poistovne.html

Netvrdím na 100%, no môj názor je taký, že treba prerušiť/ukončiť živnosť "pred nástupom na MD", inak predpokladám, že dni ukončeného povinn.nem.poistenia szčo pravdepodobne prirátajú ku dnom trvajúceho povinného NP szčo a z DNP nesplníš podmienku "aspon 270dní NP ...

či by sa dalo uplatniť nárok na materské len z DNP a nie z povinného NP szčo, neviem. Ak by sa to dalo, tak aj toto je riešenie.
0 0
nicolet nicolet

nicolet je offline (nepripojený) nicolet

Myslím, že od nového roku môžeš meniť VZ ako dobrovoľný platca, až po šiestich mesiacoch.
0 0
lien1 lien1

lien1 je offline (nepripojený) lien1

Tak to celkom nerozumiem platim si ako dobrovolny platca z nimimalneho vymeriavacieho zakladu od maja a od jula z maxima 26 tyzdnov maxima sa skonci na vianoce teda okolo 25.12. a 270dní poistenia bude 27.1.2009 takze teraz neviem po novom roku to mam znizit a platit z minima alebo nadalej pltit z maxima.Totiz som na rodiovskej dovololenke a chcem otehotniet ale z najvyzsou pravdopodobnostou budem na rizikovom tehotenstve cize od zaciatku na PN preto si aj platim DNP.A neviem ake je to rozhodujuce obdobie za ktore sa ma platit z maxima.
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
Udvardi Erika Pozri príspevok
Ahojte poradáci!
Mám taký problém:
Synova manželka bola na RP do 20.9.2008, teraz je evidovaná na ÚP. ako nezamestnaná. Od januára 2009 si chce založiť živnosť, dotáciu od ÚP už má schválenú. Teraz sa dozvedela , že je tehotná. V roku 2004 bola prihlásená ako DNP do SP, ale neviem presne dokedy sme platili to poistenie. Syn pracuje a HP má každý mesiac okolo 30000,- Sk. Nebolo by lepšie, keby on išiel na MD, neviem či sa to u nás funguje. Pracuje doma, ako programátor. Chcú mať obchod s rozl. tovarom tu v dedine. Skutočne s malým bola nevesta, a aj syn by mohol ďalej pracovať na nejakú dohodu. Alebo MD môže brať aj babička?
Nikto mi nepomôže?
0 0
TatianaK1 TatianaK1

TatianaK1 je offline (nepripojený) TatianaK1

veselá mamina čo má rada svoju prácu ...viac
Prosím, viete mi niekto poradiť? Ak chcem mať maximálnu materskú a idem sa prihlásiť do SP ako dobrovoľný plátca poistného, môžem si dať na NP VZ 30219 a na DP a PvN vymeriavací základ 8.100? Čiže môžu byť tieto rozdielne vymeriavacie základy, keď sú na výkaze na tieto poistné zvlášť kolonky?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

TatianaK1 Pozri príspevok
Prosím, viete mi niekto poradiť? Ak chcem mať maximálnu materskú a idem sa prihlásiť do SP ako dobrovoľný plátca poistného, môžem si dať na NP VZ 30219 a na DP a PvN vymeriavací základ 8.100? Čiže môžu byť tieto rozdielne vymeriavacie základy, keď sú na výkaze na tieto poistné zvlášť kolonky?
áno, môžeš. Robila som to tiež tak, no bez dôchodkového.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lien1 Pozri príspevok
Tak to celkom nerozumiem platim si ako dobrovolny platca z nimimalneho vymeriavacieho zakladu od maja a od jula z maxima 26 tyzdnov maxima sa skonci na vianoce teda okolo 25.12. a 270dní poistenia bude 27.1.2009 takze teraz neviem po novom roku to mam znizit a platit z minima alebo nadalej pltit z maxima.Totiz som na rodiovskej dovololenke a chcem otehotniet ale z najvyzsou pravdopodobnostou budem na rizikovom tehotenstve cize od zaciatku na PN preto si aj platim DNP.A neviem ake je to rozhodujuce obdobie za ktore sa ma platit z maxima.
nevyjadrila si sa celkom jednoznačne. od mája 2008 do juna 2008 si platila z minima, potom si sa odhlásila z DnP a nanovo prihlásila????** to je podstatné!

Ak áno a predpokladáš nástup na MD v r.2009, tak v decembri môžeš dať od 1.1.09 zemnu VZ na minimum. Môžeš, ale nemusíš. Ak však predpokladáš "skorý" nástup na PN, tak aj tak počas poberania nemocenského platiť DnP nemusíš a ak si ponecháš vysoký VZ, môžeš využiť DNP na čerpanie prípadných očr a PN aj v r.2010 z vyššieho VZ, lebo vtedy bude rozhodujúcim obdobím r.2009.

Zvážiť musíš sama.

A ak nastúpiš na MD v r.2009 a platí vyššie napísané**, tak tvoje rozhodujúce obdobie bude od začiatku posledného prihlásenia na DNP t.j. od júla 2008 do konca roka t.j. do 31.12.08
0 0
adams adams

adams je offline (nepripojený) adams

Dobrý večer, prosim o radu pre švagrinu.
Jej prípad je asi takýto:
V marci 2008 skončila poberanie rodičovskeho prispevku. Hneď nato sa zaregistrovala ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov ako "poistenec štátu". 23. 05. 2008 si začala platiť DNP z min. VZ. Zrušila ho 26.11.2008. Od 15.08.2008 sa zamestnala s platom 8100,- Sk. Toho času je asi v 5-6 týždni tehotenstva. Ošetrujúci lekár ju posiela na PN.
Čo by mala urobiť, aby poberala čo najvyššiu materskú?
Voprad ďakujem za rady
0 0
TatianaK1 TatianaK1

TatianaK1 je offline (nepripojený) TatianaK1

veselá mamina čo má rada svoju prácu ...viac
brčko Pozri príspevok
áno, môžeš. Robila som to tiež tak, no bez dôchodkového.
Takže keby som chcela, môžem sa dobrovoľne prihlásiť len na nemocenské poistenie?
0 0
TatianaK1 TatianaK1

TatianaK1 je offline (nepripojený) TatianaK1

veselá mamina čo má rada svoju prácu ...viac
brčko Pozri príspevok
*Zákon o sociálnom poistení
v časti o materskom je tento paragraf
§ 49a
Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu45a) a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu45b) a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.


Takže ak máš predpokladaný termín pôrodu (PTP) 28.7.09, tak v takom prípade sa bude sledovať obdobie posledných dvoch rokov t.j. cca od 28.7.07 do 27.7.09 (sleduje sa však obdobie podla "skutočného" pôrodu!!! preto to cca).
V tomto období sa ti ráta obdobie:
28.7.07 - 18.3.08 = 235kalen.dní (bola si celý čas na RD predpokladám), ak porodíš skôr ako 28.7.09, tak sa ti zaráta viac dní, ak porodíš neskôr, tak menej dní.
Takže ti bude chýbať cca 35kalend.dní, no samozrejme radšej treba počítať s rezervou!

Pri PTP 28.7.09 nastúpiš na MD najneskôr 16.6.09 (6týž. pred PTP) ale najskôr 2.6.09 (8týž. pred PTP), ak by si porodila skôr, tak dnom pôrodu.

Povinné NP SZčo určite mať nebudeš (to by hrozilo až od 1.7.09).

Máš viacero možností ako si zabezpečiť slušné materské:

1. dobrovolným nem.poistením (prihlásiť sa z maxima a v decembri!!! môžeš=nemusíš dať zmenu vymeriavacieho základu na minimum od 1.1.09, no potom už žiadne odhlásenie!!!). Ak sa napr. prihlásiš na DNP 28.11.08, tak 26týždnov ti uplynie 28.5.09, takže najskôr 29.5.09 môžeš nastúpiť na MD a bude sa ti rátať materské z rozhodujúceho obdobia 28.11.-31.12.08. No nesmieš porodiť skôr ako 29.5.09, lebo by bolo materské rátané len z minim.mzdy.

DNP má výhodu, že nemusíš nič s nikým vybavovať a DnP môžeš využiť aj neskôr na očr, pn. A ak si nedáš zmenu vymer.základu od 1.1.09 na minimum, ale budeš až do nástupu na MD platiť z vyššieho/maximálneho VZ, tak si môžeš vyššie nemocenské dávky čerpať aj v r.2010 (tie sa budú vypočítavať z r.2009).

2. môžeš sa zamestnať a tento prac.pomer by mal trvať minimálne tých 35kalend.dní, no radšej viac, ak by si porodila neskôr. Treba sa potom poradiť konkrétne, aby si neurobila chybu a dni ti nechýbali alebo nemala nízke materské.

3. kombináciou DNP + zamestnanie
t.j. môžeš sa napr. prihlásiť na DnP z minima a potom napr. po 40 dnoch sa odhlásiť. Po ukončení DNP sa zamestnať so zaujímavým platom.
Dnes 28.11.2008 som sa rozhodla pre možnosť 1 a prohlásila som sa do SP ako dobrovoľný platiteľ NM s VZ 30.219,- Sk. Toto si budem platiť až do odchodu na MD t.j. 2.6.2009 - 17.6.2008. Tých 26 týždňov trvania DNP uplynie dňom 29.5.2008 takže je to tesné. Vzhľadom k tomu, že som predchádzajúce tehotenstvo mala rizikové, môže sa stať, že ma tiež vypíšu na PNku, môžem s tým nesúhlasiť a odmietnuť to? Lebo mi potom hrozí, že prerušenie DNP počas PNky mi môže spôsobiť, že tých 26 týždňov nestihnem, a materská by sa mi rátala z minimálnej mzdy. Dá sa to nejako poistíť, aby sa mi mohlo rátať nemocenské poistenie zo zamesnania? Musela by som sa zamestnať ešte tento rok s vyšším príjmom, a toto zamestnanie by malo trvať do odchodu na MD aby sa mi rátala materská z tohto zamestnania, čo potom s dobrovoľným poistením. Alebo by stačilo sa zamestnať až pred odchodm na materskú niekedy v apríli, rátala by sa mi potom materská z VZ tohto zamestnania , ak by som si platila aj DNP, alebo ak by som v budúcom roku zrušila.
Naposledy upravil TatianaK1 : 28.11.08 at 10:56 Dôvod: Nové skutočnosti
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Neprehliadnite a kliknite tu:

http://www.porada.sk/t95857-materska...ar-kosice.html
0 0
TatianaK1 TatianaK1

TatianaK1 je offline (nepripojený) TatianaK1

veselá mamina čo má rada svoju prácu ...viac
Jozef Mihál Pozri príspevok
Ďakujem za ponuku, ale ja som z Trnavy a je to hodne ďaleko a dnes sa musím rozhodnúť čo urobím.
0 0
jasha jasha

jasha je offline (nepripojený) jasha

Ahoj Tatiana,

ja som na rizikovu matersku odmietla ist, ale s tym, ze som slubila lekarke ze budem doma lezat.Ved ide o zdravie mojho buduceho prveho dietata. Som vo firme sef, takze si mozem dovolit pracovat z domu (nad sebou mam len zahranicnych majitelov a tych zaujima akurat ci vsetko funguje a nie to ako si to zariadim). Obcas behnem do prace skontrolovat podriadenych (cca 50 ludi), rozdelim ulohy a inak som doma na telefone a zapnutom laptope na nete.
Takze zalezi od tvojho doktora a od toho aku mas pracu, ci mozes robit z domu a v neposlednom rade je dolezity aj dovod rizikoveho tehotenstva....
0 0
TatianaK1 TatianaK1

TatianaK1 je offline (nepripojený) TatianaK1

veselá mamina čo má rada svoju prácu ...viac
Ja tiež pracujem z domu. Môže sa však stať to, že sa dostanem do nemocnice a tam vypisujú PH automaticky, tam bude asi problém dohodnúť sa. Ak sa mi o ten pobyť predĺži tých 26 týždňov DNP nestihnem to do odchodu na materskú a potom by sa mi rátala z min. VZ aj keď si platím z maxima. Preto som chcela vedieť, či by sa to nedalo poisťiť, a zamestnať sa tak, aby mi vznikol by mi nárok na materskú aj z VZ zamestnania.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

TatianaK1 Pozri príspevok
Dnes 28.11.2008 som sa rozhodla pre možnosť 1 a prohlásila som sa do SP ako dobrovoľný platiteľ NM s VZ 30.219,- Sk. Toto si budem platiť až do odchodu na MD t.j. 2.6.2009 - 17.6.2008. Tých 26 týždňov trvania DNP uplynie dňom 29.5.2008 takže je to tesné. Vzhľadom k tomu, že som predchádzajúce tehotenstvo mala rizikové, môže sa stať, že ma tiež vypíšu na PNku, môžem s tým nesúhlasiť a odmietnuť to? Lebo mi potom hrozí, že prerušenie DNP počas PNky mi môže spôsobiť, že tých 26 týždňov nestihnem, a materská by sa mi rátala z minimálnej mzdy. Dá sa to nejako poistíť, aby sa mi mohlo rátať nemocenské poistenie zo zamesnania? Musela by som sa zamestnať ešte tento rok s vyšším príjmom, a toto zamestnanie by malo trvať do odchodu na MD aby sa mi rátala materská z tohto zamestnania, čo potom s dobrovoľným poistením. Alebo by stačilo sa zamestnať až pred odchodm na materskú niekedy v apríli, rátala by sa mi potom materská z VZ tohto zamestnania , ak by som si platila aj DNP, alebo ak by som v budúcom roku zrušila.
tatiana, ak ta aj vypíšu na PN, tak to vôbec nevadí!!!!!
Aj dni PN sa "rátajú" do dní nemocenského poistenia. Nidke sa nepíse, že tých 26týždnov musíš platiť DNP, len to, že tých 26týždnov musí "uplynúť" a tie ti plynú, či už s PN alebo bez PN. Pri DNP "neexistuje" prerušenie!!! len pri povinnom nem.poistení.
Okrem toho, čo si pamätám, tak ty máš len dni nem.poistenia počas prerušenia nem.poistenia z dôvodu čerpania rodič.dovolenky zamestnanca, t.j. tieto dni sa rátajú len pre nárok na materské, nie pre nárok na nemocenské. Takže predpokladám, že podmienku aspon 270 dní nem.p. dva roky pred vznikom PN nebudeš mať splnenú, takže nárok na nemocesnké z DNP ani mať nebudeš. Takže aj počas PN-ky budeš musieť platiť DNP.

A ešte podstatné! predpokladám zamestnaná nie si a k nástupu na MD ani nebudeš. To by "zásadne" menilo situáciu jednak s vym.základom z DNP a tiež s nárokom na materské z DNP.

a k nároku na materské zo zamestania, tam nie je problém (tie možnosti som nerozpisovala, lebo je dosť kombinácií). No mala by si si lepšie preštudovať príspevky od pána Mihála.
Naposledy upravil brčko : 28.11.08 at 14:31
0 0
TatianaK1 TatianaK1

TatianaK1 je offline (nepripojený) TatianaK1

veselá mamina čo má rada svoju prácu ...viac
Ďakujem Ti brčko za tip. Trochu som zalistovala na porade a natrafila som na link na p. Mihála. Všetko som tam ohľadom materskej prečítala, a musím uznať, že je táto téma perfektne vysvetlená, takže už mám jasno a nebudem sa pýtať dookola stále to isté.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Čítajte seriál príspevkov k materskej tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/searc.../matersk%C3%A9

(čítať treba od prvého dielu po šiesty, nie naopak).

Kto je z Košíc a okolia, pozor, v piatok 12.12. o 9.00 na zatiaľ neznámom mieste v Košiciach bude bezplatný seminár, čítajte tu:

http://www.porada.sk/t95857-materska...ar-kosice.html

Osobný kontakt ani Porada nenahradí, tak neváhajte a spojte predvianočné nákupy v Košiciach s jedinečnou akciou, ktorá sa tak ľahko opakovať nebude.
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
Keď som evidovaná na ÚP od 21.9.2008 a od 1.12.2008 sa prihlásim do SP ako DNPO s max. VZ, môžem mať nárok na materské? Predpokladaný termín pôrodu 31.7.2009. Do 20.09.2008
RD, zamestnanie nie.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Udvardi Erika Pozri príspevok
Keď som evidovaná na ÚP od 21.9.2008 a od 1.12.2008 sa prihlásim do SP ako DNPO s max. VZ, môžem mať nárok na materské? Predpokladaný termín pôrodu 31.7.2009. Do 20.09.2008
RD, zamestnanie nie.
a nebola si ozaj zamestnaná alebo dobrovolne nem.poisená v období cca júl 2007 do 20.9.08 ?

ak nie, nárok na materské mať nebudeš, lebo nestihneš potrebných aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom
Naposledy upravil brčko : 29.11.08 at 17:25
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Udvardi Erika Pozri príspevok
Ahojte poradáci!
Mám taký problém:
Synova manželka bola na RP do 20.9.2008, teraz je evidovaná na ÚP. ako nezamestnaná. Od januára 2009 si chce založiť živnosť, dotáciu od ÚP už má schválenú. Teraz sa dozvedela , že je tehotná. V roku 2004 bola prihlásená ako DNP do SP, ale neviem presne dokedy sme platili to poistenie. Syn pracuje a HP má každý mesiac okolo 30000,- Sk. Nebolo by lepšie, keby on išiel na MD, neviem či sa to u nás funguje. Pracuje doma, ako programátor. Chcú mať obchod s rozl. tovarom tu v dedine. Skutočne s malým bola nevesta, a aj syn by mohol ďalej pracovať na nejakú dohodu. Alebo MD môže brať aj babička?
Zákon o sociálnom poistení
Podmienky nároku na materské
§48
(9) Obdobie nároku na materské poistenkyne, ktorá dieťa porodila, nesmie byť kratšie ako 14 týždňov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.

§ 49
(1) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 22 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec, ktorý prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z týchto detí sa stará, a iný poistenec, ktorý je osamelý a ktorý sa stará o dieťa prevzaté do svojej starostlivosti, majú nárok na materské v období 31 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia ôsmich mesiacov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby.
(2) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti, je
a) otec dieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela,
b) otec dieťaťa, ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok, s výnimkou, keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu,
c) manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
d) otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
e) manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela, alebo
f) fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
Naposledy upravil brčko : 29.11.08 at 17:22
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať