Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
bashka bashka

bashka je offline (nepripojený) bashka

jeeej, brcko, tak ti velmi pekne dakujem, taketo dobre spravy hned na rano...keby boli tie tetky na SP normalnejsie, nemuseli by sme vas takto otravovat...este raz dik. Basha
...nedoplatok som uhradila.
0 0
bashka bashka

bashka je offline (nepripojený) bashka

brcko, volala som mzdarke a chcela som vediet aky mam teda ten VZ, z ktoreho by sa platilo nem. poistenie v mesiaci nastupu na MD a vravela, ze si mam pozriet na vyplatnej paske za januar a februar 2008. To boli posledne vyplatne pasky. Tam mam 759SK DVZ na obidvoch. Teda, ze vymeriavaci zaklad je hruba mzda vravela. Je tak? Len potrebujem aby mi to niekto potvrdil. Takze z tohto sa mi bude ratat materska zo zamestnania v roku 2010? Hruba mzda bola 17200 toho casu. (Ale nechapem, lebo vsak teraz za mna zamestnavatel nic neodvadza...)
Tym padom by mi stacilo DPN z tych cca 13000 ak dobre ratam. Ale pockam este ako to bude od jula, netreba sa mi ponahlat teda ked mi staci tych 26 tyzdnov. Dik za odpoved
0 0
bashka bashka

bashka je offline (nepripojený) bashka

...takze vlastne ja som na tom tak isto ako keby som pracovala? Vobec nevadi, ze som odisla na MD a potom RD? Dalsiu MD zo zamestnania dostavam rovnaku ako prvy krat? Rata sa mi to ako som zarabala pred odchodom na MD? Lebo takto to bolo aj pri prvej materskej, len som mala trosku vyssi VZ kvoli 13. a 14. platu a nadcasom atd. Vtedy som si doplatila DNP len z toho minima...dufam, ze vas zo mna neboli hlava :-(
0 0
DominikaDominika DominikaDominika

DominikaDominika je offline (nepripojený) DominikaDominika

bashka Pozri príspevok
...takze vlastne ja som na tom tak isto ako keby som pracovala? Vobec nevadi, ze som odisla na MD a potom RD? Dalsiu MD zo zamestnania dostavam rovnaku ako prvy krat? Rata sa mi to ako som zarabala pred odchodom na MD? Lebo takto to bolo aj pri prvej materskej, len som mala trosku vyssi VZ kvoli 13. a 14. platu a nadcasom atd. Vtedy som si doplatila DNP len z toho minima...dufam, ze vas zo mna neboli hlava :-(
Áno, je to zhruba tak isto, ako keby si pracovala. Dokonca, ak bola v práci nejaká úprava (zvyšovanie) platov v období, keď si bola na MD/RD, tak by Ti tam mzdová účt. mohla prípadne uviesť aj vyšši VZ (aký by si teoreticky mala v čase nástupu na MD), ale to asi nebude veľmi ochotná....
Nie, nevadí, že si bola na MD a teraz na RD - tak to funguje - v prípade, že Tvoja firma stále existuje a neskrachovala - v prípade ukončenia činnosti firmy nie je ochranná lehota.
0 0
jan76 jan76

jan76 je offline (nepripojený) jan76

brčko Pozri príspevok
sa mi páči, ako píšeš vmnožnom čísle
Dakujem za odpoved, uz sme sa prihlasili.
0 0
bashka bashka

bashka je offline (nepripojený) bashka

dominika, tak to je super, dakujem za odpoved
0 0
raya1 raya1

raya1 je offline (nepripojený) raya1

Známa ma dceru - študentka 1, roč. na VŠ, je v 4. TT. Ako by mohli riešiť materskú?
0 0
massarro massarro

massarro je offline (nepripojený) massarro

Zdravím všetkých.
Prosím o radu:
Mám vôbec šancu si zvýšiť materskú na maximum ak:

som na RP od 25.07.2008 a momentálne som v 7 týždni (tehotná)
zamestnaná som bola od 01.02.2007 - do 28.12.2008.
materskú som mala od 16.06.2007 - o 28.12.2008 (v rámci PP)
môžem sa teraz v 7 týždni dobrovolne poistiť z maximálneho VZ, ktorý budem platiť do 12/2009 a potom si ho od 1.1.2010 zmením na minimálny.

Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

massarro Pozri príspevok
Zdravím všetkých.
Prosím o radu:
Mám vôbec šancu si zvýšiť materskú na maximum ak:

som na RP od 25.07.2008 a momentálne som v 7 týždni (tehotná)
zamestnaná som bola od 01.02.2007 - do 28.12.2008.
materskú som mala od 16.06.2007 - o 28.12.2008 (v rámci PP)
môžem sa teraz v 7 týždni dobrovolne poistiť z maximálneho VZ, ktorý budem platiť do 12/2009 a potom si ho od 1.1.2010 zmením na minimálny.

Ďakujem.
Ak si už nezamestnaná, t.j. ten tvoj PP bol ukončený 28.12.08, tak tvoj postup je správny. Ak sa nezmenia zákony a nastúpiš na MD po uplynutí 26týždnov od prihlásenia na DNP (najneskôr 6týždnov pred pravdep.termínom pôrodu, ktorý určí lekár), tak materská bude rátana z maxima, z ktorého sa prihlásiš na DNP.

Aha, ale v prípade, ak sa prihlásiš na DNP napr. zajtra t.j. 9.6.09, tak zmena VZ je možná až od 1.2.2010 (ak ju podáš v januári 2010), t.j. po uplynutí aspon 6mesiacov od prihlásenia. No ty v tomto období budeš poberať materské, takže je to vlastne jedno, lebo počas poberania materského sa odvody neplatia.
0 0
simonela simonela

simonela je offline (nepripojený) simonela

Ahoj,
moze aj mne niekto prosim velmi poradit na moje otazky v prispevku 1170 dakujem.Poprosim je to surne dakujem.
0 0
massarro massarro

massarro je offline (nepripojený) massarro

Zdravím všetkých.
Prosím o radu:
V pôvodnej otázke som sa pomýlila z dátumami.
Tak ešte raz.
Mám vôbec šancu si zvýšiť materskú na maximum ak:

som na RP od 29.12.2008 a momentálne som v 7 týždni (tehotná)
zamestnaná som bola od 01.02.2007 - do 28.02.2008
a od 01.03.2008 - do 28.12.2008
nemocenské som poberala od 13.03.2008 - do 15.06.2008
materskú som mala od 16.06.2008 - do 28.12.2008 (v rámci PP)
môžem sa teraz v 7 týždni dobrovolne poistiť z maximálneho VZ, ktorý budem platiť do 12/2009 a potom si ho od 1.1.2010 zmením na minimálny.

Ďakujem ešte raz za radu.
Úplne som totiž zabudla na nemoceské, ktoré sa pravdepodobne nepočíta do doby poistenia.

Ďakujem.
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Aké povinnosti má zamestnávateľ, keď mu zam.oznámila že je tehotná deň pôrodu je určený na 30.08.2009, na koľko dní dovolenky má nárok pri ročnom nároku 20 dní.Ďakujem
0 0
raya1 raya1

raya1 je offline (nepripojený) raya1

do SP - RLFO zmena - začiatok MD ku dňu........
Do ZP - nahlásiť tiež zmenu
Naposledy upravil raya1 : 09.06.09 at 09:18
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Nemá nárok na riadnu dovolenku aj počas MD?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

dada 1 Pozri príspevok
Aké povinnosti má zamestnávateľ, keď mu zam.oznámila že je tehotná deň pôrodu je určený na 30.08.2009, na koľko dní dovolenky má nárok pri ročnom nároku 20 dní.Ďakujem
Podľa mňa má nárok na celých 20 dní.
0 0
zuzume zuzume

zuzume je offline (nepripojený) zuzume

Dobry den, prosim o radu uz ste mi raz dobre poradili ohladne materskej, momentalne som na rodicovskej dovolenke mam 2 rocne dieta a zostala som tehotna takze druhe dieta by sa mi malo narodit v roku 2010 a narok na materske by som mala mat lebo pracovny pomer stale trva len sa chcem spytat ohladom vymeriavacieho zakladu /maximalneho/ da sa nejako po dohode upravit aj ked nepracujem aby sa mi materska pocitala znova z max. vymeriavaceho zakladu?? dakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Podľa toho, čo píšeš by si určite mala mať nárok na materské. Mzdárka Ti potvrdí pravdepodobný vymeriavací základ, z ktorého by sa platilo nemocenské poistenie, v čase, keď nastúpiš na MD. Je len na nej, aký ten pravdepodobný zárobok uvedie - samozrejme, musí to vedieť zdôvodniť, prečo ten pravdepodobný stanovila práve tak. Skús sa jej opýtať, aký Ti ho tam uvedie. Od 1.7. bude znova zmena maximálnych vymeriavacích základov, t.z. že aj materské môžeš mať o trošku vyššie, ako to predchádzajúce. V Tvojom prípade veľa záleží od zamestnávateľa a na dohode s ním (predpokladám, že pracovný pomer určite nechceš ukončiť - tam by sa dalo uvažovať aj nad inou možnosťou - cez dobrovoľné poistenie).
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

dada 1 Pozri príspevok
Aké povinnosti má zamestnávateľ, keď mu zam.oznámila že je tehotná deň pôrodu je určený na 30.08.2009, na koľko dní dovolenky má nárok pri ročnom nároku 20 dní.Ďakujem
ak nemala v r. 2009 neodpracovaných dní aspon 100, tak na celoročnú dovolenku 20dní. Dni čerpania MD sa považujú za odpracované (vid § 144 ods. 4 Zákonník práce ). Až dni čerpania rodič.dovolenky sa nepovežujú za odpracované. Ak teda nebola PN cca 5mesiacov, tak má nárok na 20dní dovolenky.
0 0
zuzume zuzume

zuzume je offline (nepripojený) zuzume

moj zamestnavatel mi napise to co ja chcem je to moja rodina len aby to bolo v sulade zo zakonom aby sme ho neporusili ako sa to da zdovodnit keby nahodou dostali kontrolu zo soc.poi.?? dakujem
0 0
simonela simonela

simonela je offline (nepripojený) simonela

Ahoj,
pisem Vam uz 3 krat a stale mi nik neporadil prosim Vas o radu je to surne.
Chcela by som dosiahnut max. vys. materskej.Som momentalne zivnostnicka ale chcela by som pozastavit ziv. a zamestnat sa u znameho.
Ja mam ter. porodu mozno o tyzden aj skor ale zatial mi to bolo povedane takto 4. 9. 09 takze na MD by som mala asi nastupit okolo 24. 7. lenze mam rizikove ale zatial som PN odmietla chcela by som si najskor vybavit toto kym este mozem.
Prosim Vas poradte co mam robyt, ako to mame vybavit a ako dlho musim byt zamestnana co ktomu vsetko treba vybavit a ako mame postupovat.
A ked sa zakon od 1. 7. 09 meni ako mam postupovat aby sa mi materska ratala od noveho zakona.
Velmi Vas prosim o radu zatial sme este nic nespravili lebo cakame na Vase rady aby sme nieco nepokazili.
Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať