Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

Dobry den,

pred casom ste mi super pomohli s mojou materskou, no teraz riesim dalsi problem so zamestnankynou. Prosim, poradte mi.


  • Z. bola na rodicovskej dovolenke takmer 6 rokov vkuse.
  • Nastupila k nam do firmy 8.11.2008.
  • Teraz mi oznamila, ze je tehotna, cca v 8 tyzdni, takze nastup na MD vychadza cca zaciatok decembra.
  • Chcem jej pomoct s materskou, takze co urobim: tesne pred jej nastupom na MD ju akoze prepustim, poodhlasujem zo ZP, SP... A na druhy den ju zoberiem do zamestnania s mzdou=max.vymeriavaci zaklad (nieco cez 100 eur), ponahlasujem na ZP, SP... Nasledne ona nastupi na MD, ja prestanem vsetko platit (nahlasim prerusenie kvoli MD) a ona dostane 28 tyzdnov maximalnu matersku. Dobre som to pochopila, bude to spravne?

A este jeden maly problemik:

  • Je mozne, ze Z. bude musiet ist na rizikove tehotenstvo, cize ostane doma na PN (napr. od buduceho tyzdna, t.j. od 15.6.09)
  • Ak ten postup (prepustenie, znovuzamestnanie s max.moznou mzdou) urobim rychlo teraz, dostane az do nastupu maximalnu nemocensku davku a potom tiez maximalnu matersku?
  • Nie je u nas este zamestnana 270 dni, avsak kedze bola predtym na rodicovskej, rata sa jej to do casu platenia nemoc.poist?
  • Kolko by to stalo mna ako zamestnavatela, ked bude zamestnankyna na takejto dlhodobej PN (budem za nu platit v tom case najake socialne alebo zdravotne poistenie?)

Viem, velmi vela otazok Ale verim, ze mi opat pomozete. Vopred dakujem! (prosim surne, aby sme stihli, keby musela byt PN)
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

simonela Pozri príspevok
Ahoj,
pisem Vam uz 3 krat a stale mi nik neporadil prosim Vas o radu je to surne.
Chcela by som dosiahnut max. vys. materskej.Som momentalne zivnostnicka ale chcela by som pozastavit ziv. a zamestnat sa u znameho.
Ja mam ter. porodu mozno o tyzden aj skor ale zatial mi to bolo povedane takto 4. 9. 09 takze na MD by som mala asi nastupit okolo 24. 7. lenze mam rizikove ale zatial som PN odmietla chcela by som si najskor vybavit toto kym este mozem.
Prosim Vas poradte co mam robyt, ako to mame vybavit a ako dlho musim byt zamestnana co ktomu vsetko treba vybavit a ako mame postupovat.
A ked sa zakon od 1. 7. 09 meni ako mam postupovat aby sa mi materska ratala od noveho zakona.
Velmi Vas prosim o radu zatial sme este nic nespravili lebo cakame na Vase rady aby sme nieco nepokazili.
Dakujem
Neviem o tom, že by sa od 1.7.2009 menil zákon, možno máš na mysli zmenu maximálneho vymeriavacieho základu. Z tohto pohľadu je pre Teba najvýhodnejšie, ak tá PN teda ešte počká, prerušiť živnosť napr. k 30.6.2009, no a potom sa zamestnať napr. od 1.7.2009. Zamestnať sa stačí napr. na 2 dni a hneď sa dať vypísať PN. Alebo môžeš tento postup urobiť už v júni, je to na tebe. Momentálne je maximálna materská cca. 550 €, po 1.7.2009 bude asi tak o nejakých 30 € mesačne viac.

Podmienku 270 dní nemocenského poistenia máš splnenú? Teda platila si si ako SZČO nemocenské poistenie? Ak áno, tak je všetko OK. Preruš živnosť, zamestnaj sa a materská bude počítaná zo zamestnania. Plat v zamestnaní treba pre dosiahnutie maximálnej materskej prispôsobiť presne dňom, kedy bude zamestnanie trvať. Či to budú len pracovné dni, alebo aj víkend, vždy je to inak. Ak napíšeš presné dátumy, kedy to budeš realizovať, poradíme.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

marianelka Pozri príspevok
Dobry den,

pred casom ste mi super pomohli s mojou materskou, no teraz riesim dalsi problem so zamestnankynou. Prosim, poradte mi.


  • Z. bola na rodicovskej dovolenke takmer 6 rokov vkuse.
  • Nastupila k nam do firmy 8.11.2008.
  • Teraz mi oznamila, ze je tehotna, cca v 8 tyzdni, takze nastup na MD vychadza cca zaciatok decembra.
  • Chcem jej pomoct s materskou, takze co urobim: tesne pred jej nastupom na MD ju akoze prepustim, poodhlasujem zo ZP, SP... A na druhy den ju zoberiem do zamestnania s mzdou=max.vymeriavaci zaklad (nieco cez 100 eur), ponahlasujem na ZP, SP... Nasledne ona nastupi na MD, ja prestanem vsetko platit (nahlasim prerusenie kvoli MD) a ona dostane 28 tyzdnov maximalnu matersku. Dobre som to pochopila, bude to spravne?
A este jeden maly problemik:

  • Je mozne, ze Z. bude musiet ist na rizikove tehotenstvo, cize ostane doma na PN (napr. od buduceho tyzdna, t.j. od 15.6.09)
  • Ak ten postup (prepustenie, znovuzamestnanie s max.moznou mzdou) urobim rychlo teraz, dostane az do nastupu maximalnu nemocensku davku a potom tiez maximalnu matersku?
  • Nie je u nas este zamestnana 270 dni, avsak kedze bola predtym na rodicovskej, rata sa jej to do casu platenia nemoc.poist?
  • Kolko by to stalo mna ako zamestnavatela, ked bude zamestnankyna na takejto dlhodobej PN (budem za nu platit v tom case najake socialne alebo zdravotne poistenie?)
Viem, velmi vela otazok Ale verim, ze mi opat pomozete. Vopred dakujem! (prosim surne, aby sme stihli, keby musela byt PN)
Postup je správny. Stačí ukončiť zmluvu, poodhlasovať ju zo ZP a SP. Následne urobiť novú zmluvu so mzdou vo výške maximálneho VZ a materská, prípadne PN bude potom počítaná z tohto nového platu. Pozor však na to, že ak ten nový PP bude trvať len pár dní, treba to prepočítať. Mzda je totiž len za odpracované dni, ale SP počíta vymeriavaci základ na kalendárne dni. Ak budú teda v dňoch trvania nového PP aj víkendy, niekedy na maximum nepostačuje mzda 1003 € mesačne. Niekedy zase stačí menej.
Ak by išla na PN, tak plán môžete zrealizovať pred nástupom na PN a potom bude PN aj materská počítaná z maxima.
Vaše náklady ako zamestnávateľa budú v tom, že prvých 10. dní PN platí zamestnávateľ. Potom už žiadne, ani počas PN, ani MD ani RD. Len nahlasovacie povinnosti voči ZP a SP.
ZP - začiatok PN, koniec PN, začiatok MD, koniec MD, začiatok RD, koniec RD
SP - pri PN doručiť na SP žiadosť o nemocenské /samozrejme po 10. dňoch, ktoré ako som už spomínala platí zamestnávateľ/ spolu s potvrdením o príjme na výpočet výšky nemocenského, potom ukončenie PN, následne žiadosť o materské, a RLFO - zmena - začiatok MD /nie prerušenie/, potom koniec MD, no a začiatok prerušenia, ktorým je vlastne začiatok RD.
0 0
massarro massarro

massarro je offline (nepripojený) massarro

massarro Pozri príspevok
Zdravím všetkých.
Prosím o radu:
V pôvodnej otázke som sa pomýlila z dátumami.
Tak ešte raz.
Mám vôbec šancu si zvýšiť materskú na maximum ak:

som na RP od 29.12.2008 a momentálne som v 7 týždni (tehotná)
zamestnaná som bola od 01.02.2007 - do 28.02.2008
a od 01.03.2008 - do 28.12.2008
nemocenské som poberala od 13.03.2008 - do 15.06.2008
materskú som mala od 16.06.2008 - do 28.12.2008 (v rámci PP)
môžem sa teraz v 7 týždni dobrovolne poistiť z maximálneho VZ, ktorý budem platiť do 12/2009 a potom si ho od 1.1.2010 zmením na minimálny.

Ďakujem ešte raz za radu.
Úplne som totiž zabudla na nemoceské, ktoré sa pravdepodobne nepočíta do doby poistenia.

Ďakujem.
Prosím Vás.
Je to dosť súrne, lebo čas mi beží.
Počíta sa mi do 270 dní aj dobe keď som poberala PN????

Ešte raz ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

massarro Pozri príspevok
Prosím Vás.
Je to dosť súrne, lebo čas mi beží.
Počíta sa mi do 270 dní aj dobe keď som poberala PN????

Ešte raz ďakujem.
Ak si poberala nemocenské a tvoj prac.pomer trval, tak aj dni PN sa rátajú do dní NP. Nemaj obavu a treba sa rýchlo prihlásiť, aby si stihla nastúpiť na MD po uplynutí 26týždnov od prihlásenia.
0 0
simonela simonela

simonela je offline (nepripojený) simonela

Ahoj,
dakujem za odpoved. Podmienku mam 270 dni splnenu a platila som si nemocenske ako SZCO min. mzdy. Realizovat to chcem cim skor pretoze mam zdrav. prob. takze napriklad ked sa odhlasim na ziv. napr.:12. 6. 09 a mozem sa zamestnat od 15.6. 09 alebo sa mam odhlasit radsej 15.6. a od 16. ma zamestna aby sa tam neratal ten vykend tak potom sa to rata podla stareho a neda sa to uz podla noveho vym. zakladu neako urobyt.
Velmi pekne ti dakujem za odpoved.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

simonela Pozri príspevok
Ahoj,
dakujem za odpoved. Podmienku mam 270 dni splnenu a platila som si nemocenske ako SZCO min. mzdy. Realizovat to chcem cim skor pretoze mam zdrav. prob. takze napriklad ked sa odhlasim na ziv. napr.:12. 6. 09 a mozem sa zamestnat od 15.6. 09 alebo sa mam odhlasit radsej 15.6. a od 16. ma zamestna aby sa tam neratal ten vykend tak potom sa to rata podla stareho a neda sa to uz podla noveho vym. zakladu neako urobyt.
Velmi pekne ti dakujem za odpoved.
z nového VZ sa dá najskôr ako píše janka vyššie, ak ťa zamestná od 1.7.09, lebo až odvtedy platí nový max. VZ. Ak ťa zamestná skôr, tak to nemôže byť rátané z nového max.VZ.
0 0
simonela simonela

simonela je offline (nepripojený) simonela

Dakujem velmi za odpoved.
Este mi napisala ze mi poradi z dat. kedy to budem realizovat tak som ich tam napisala ak este v tom mozes poradit ako to mame pocitat .
A znamej by som chcela poradit v datume toho 30. 6 ukonci a 1. 7.09 sa zamestna ako by to mali vypocitat jej.
VELKE DAKUJEM
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

záleží od začiatku PP a aj od nástupu na PN (predpokladám PN bude trvať do nástupu na MD). Takže treba uviesť aj ten druhý dátum (zač. PN).
0 0
Lili1980 Lili1980

Lili1980 je offline (nepripojený) Lili1980

Dobry den, aj ja by som chcela poprosit o radu ohladom zamietnutia Materskej dovolenky. Pracovala som 2 roky v UK,vratili sme sa v septembri 2008. Od 25.sept. som si platila dobrovolne nemocenske poistenie. V novembri 2008 som nastupila do zamestnania. Za cca 2 tyzdne som musela nastupit na PN s rizikovym tehotenstvom. Od juna 2009 som nastupila na MD. Dnes mi prislo rozhodnutie zo SP ze mi nevznika narok na MD,pretoze nemam splnenych 270 dni poistneho...Som zufala, pretoze uz X rokov som stale zamestnana aj odvadzam poistne aj ked v ramci EU. A predsa nemozem byt poistena aj v UK aj na SK sucastne?Co mozem robit?
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Lili1980 Pozri príspevok
Dobry den, aj ja by som chcela poprosit o radu ohladom zamietnutia Materskej dovolenky. Pracovala som 2 roky v UK,vratili sme sa v septembri 2008. Od 25.sept. som si platila dobrovolne nemocenske poistenie. V novembri 2008 som nastupila do zamestnania. Za cca 2 tyzdne som musela nastupit na PN s rizikovym tehotenstvom. Od juna 2009 som nastupila na MD. Dnes mi prislo rozhodnutie zo SP ze mi nevznika narok na MD,pretoze nemam splnenych 270 dni poistneho...Som zufala, pretoze uz X rokov som stale zamestnana aj odvadzam poistne aj ked v ramci EU. A predsa nemozem byt poistena aj v UK aj na SK sucastne?Co mozem robit?
Lili, ukonči PN a o pár dní na to, nech Ťa vypíše lekár znovu. Keď som to prepočítala, tak Ti chýbalo naozaj minimum dní, aby Ti nárok na dávku vznikol. Od 25.9. do 31.5. je to spolu 249 dní, takže Ti chýbalo len 21 dní - neviem, kedy si bola v júni presne vypísaná. Dni nemocenského poistenia Ti však plynú aj počas PN, takže keby Ti vznikla nová PN teraz, tak Ti už dávku priznajú.
0 0
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

jankasm Pozri príspevok
Postup je správny. Stačí ukončiť zmluvu, poodhlasovať ju zo ZP a SP. Následne urobiť novú zmluvu so mzdou vo výške maximálneho VZ a materská, prípadne PN bude potom počítaná z tohto nového platu. Pozor však na to, že ak ten nový PP bude trvať len pár dní, treba to prepočítať. Mzda je totiž len za odpracované dni, ale SP počíta vymeriavaci základ na kalendárne dni. Ak budú teda v dňoch trvania nového PP aj víkendy, niekedy na maximum nepostačuje mzda 1003 € mesačne. Niekedy zase stačí menej.
Ak by išla na PN, tak plán môžete zrealizovať pred nástupom na PN a potom bude PN aj materská počítaná z maxima.
Vaše náklady ako zamestnávateľa budú v tom, že prvých 10. dní PN platí zamestnávateľ. Potom už žiadne, ani počas PN, ani MD ani RD. Len nahlasovacie povinnosti voči ZP a SP.
ZP - začiatok PN, koniec PN, začiatok MD, koniec MD, začiatok RD, koniec RD
SP - pri PN doručiť na SP žiadosť o nemocenské /samozrejme po 10. dňoch, ktoré ako som už spomínala platí zamestnávateľ/ spolu s potvrdením o príjme na výpočet výšky nemocenského, potom ukončenie PN, následne žiadosť o materské, a RLFO - zmena - začiatok MD /nie prerušenie/, potom koniec MD, no a začiatok prerušenia, ktorým je vlastne začiatok RD.
Velmi krasne dakujem za odpoved!
Este pre istotu sa spytam, lebo neviem, ci ste si vsimli, ze zamestnankyna u nas je zamestnana od 8.11.2008, takze ked nastupi na PN, nebude mat splnenych 270 dni platenia nemocenskeho. Rata sa jej do tych dni aj predchadzajuca RD? Dakujem!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

marianelka Pozri príspevok
Velmi krasne dakujem za odpoved!
Este pre istotu sa spytam, lebo neviem, ci ste si vsimli, ze zamestnankyna u nas je zamestnana od 8.11.2008, takze ked nastupi na PN, nebude mat splnenych 270 dni platenia nemocenskeho. Rata sa jej do tych dni aj predchadzajuca RD? Dakujem!
Aby jej vznikol nárok na nemocenské zo zamesnania, tak nemusí mať splnenú podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN. To je podmienka len pri uplatnení nároku na nemocenské z DNP a na materské zo všetkých nem.poistení.

A dni PN sú tiež dnami NP, ak prac.pomer trvá, takže do pôrodu to stihne splniť aj bez prirátania predchádzajúcich dní.

Dni čerpania RD, ak prac.pomer trval, sa rátajú pre nárok na materské. Nerátajú sa pre nárok na nemocenské z DNP. NO to nie je jej prípad. Ona si uplatní nárok na nemocenské zo zamestnania.

No a nejde o to platiť NP 270dní ..., ale o to aby NP TRVALO 270dní.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Lili1980 Pozri príspevok
Dobry den, aj ja by som chcela poprosit o radu ohladom zamietnutia Materskej dovolenky. Pracovala som 2 roky v UK,vratili sme sa v septembri 2008. Od 25.sept. som si platila dobrovolne nemocenske poistenie. V novembri 2008 som nastupila do zamestnania. Za cca 2 tyzdne som musela nastupit na PN s rizikovym tehotenstvom. Od juna 2009 som nastupila na MD. Dnes mi prislo rozhodnutie zo SP ze mi nevznika narok na MD,pretoze nemam splnenych 270 dni poistneho...Som zufala, pretoze uz X rokov som stale zamestnana aj odvadzam poistne aj ked v ramci EU. A predsa nemozem byt poistena aj v UK aj na SK sucastne?Co mozem robit?
a poberáš nemocenské aj zo zamestnania a aj z DNP? A DNP ti trvá? Ak trvá a porodíš najskôr 22.6.09, tak nárok z DNP máš. Treba však podla info od mamičiek platiť DNP až do 270-teho dna t.j. ak dobre rátam do 21.6.09. No to asi záleží aj od poberania nemocenského. Máš to trochu komplikované. A v tom platení nemá ani SP presné a jednoznačné postupy
0 0
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

Opat dakujem za odpovede, ste super

Mam este jednu otazku, ktora sa tentokrat tyka mna (hladala som temu, ale nic nenasla, tak dufam, ze tu mi niekto odpovie...)

Som SZCO, mam obchod s 3 zamestnancami.
Nastupila som na MD dna 4.5.2009. Odvody do SP a ZP som zaplatila za 3 dni v maji a dalej ich neplatim.
O 28 tyzdnov mi skonci MD a mala by zacat rodicovska.

Moja otazka:
Mam na rodicovsky prispevok narok?
Kedze som SZCO, obchod nezavriem, zivnost neprerusim... Ale na druhej strane nebudem robit, budem s dietatom doma. Mam narok do veku 3 rokov dietata poberat rodicovsky prispevok a cely ten cas zaroven nebudem platit odvody do SP a ZP?

Vopred dakujem za Vase cenne rady!
0 0
katarina1805 katarina1805

katarina1805 je offline (nepripojený) katarina1805

Dobry vecer, potrebovala by som jednu strasne rychlu odpoved. Chcela som dosiahnut max. matersku. Preto som ukoncila pracovny pomer v zamestnani a zamestnala sa v druhom zamestnani od 1.6 do 12.6. na matersku idem 13.6. V pracovnej zmluve som mala mzdu 1000 Eur,zajtra idem odniest tlacivo do socialnej poistovne, tam je suma v policku VZ za jun napisana 401 EUR aj nejake drobne.Logicky to na tych 12 dni vychadza.Len ci je tato suma na max. matersku spravna. Aby sa nestalo to ze dostanem mensiu matersku ako z prveho zamestnania. Dakujem.
Naposledy upravil katarina1805 : 11.06.09 at 21:02
0 0
johana08 johana08

johana08 je offline (nepripojený) johana08

ahojte Dievčence najšikovnejšie! Sledujeme túto tému už veľmi dlho a pomohla nám pochopiť veľa vecí ohľadom DNP. Ale... ale máme tu s kolegyňami takúto diskusiu : Osoba s prac. pomerom a s DNP chce ísť na 14dňovú PN. Tak rátame a rátame... Prac. pomer od r.1982 trvá, príjem za rok 2008 je 143.000 : 365 dní = 391 VZ na 1 deň. DNP trvá od jan.2008 z minima, ale v októbri 2008 ukončil, a následne od 1.12.2008 podal nový RL na SP s vymeriavacím základom 19.000 Sk (rozdiel medzi max.VZ a VZ zo zamestnia). V dec.08 podal ešte zmenu VZ na minimum s platnosťou od 1.1.09. Čiže za dec.08 má maximálny VZ.
Teraz tu s kolegyňami rátame (ešte v SK) :
1.-10. deň PN dostane od zamestnávateľa. Potom od SP dostane :
11.-13. deň - 25% z 391 = 97,75 x 3dni = 293
14. deň - 55% z 391 = 215
293+215= 508 dostane z VZ od zamestnávateľa.
Z DNP rátame VZ za dec.08 takto :
Na RL uvedený 19.000 Sk, ale mal odmenu, tak v súčte VZ od zamestnávateľa a DNP by prekročil 30.219, tak ten rozdiel je len 18.719 Sk.
Čiže 18.719 : 31dní = 603 VZ z DNP
1.-3. deň - 25% z 603 = 150 x 3dni = 450
4.-14. deň = 55% z 603 = 331 x 11 dní = 3.641
450+3.641=4.091 dostane z DNP
Keď sčítame 508+4.091= 4.599 - dostane od SP pri 14dňovej PN. Avšak keď vezmeme do úvahy, že v dec.08 má zaplatené DNP z maxima 30.219 Sk, tak 30.219 : 31 dní = 974 VZ na 1deň
1.-3. deň - 25% z 974 = 243 x 3dni = 729
4.-14. deň - 55% z 974 = 535 x 11dní = 5.885
729+5.885=6.614 Sk
Vychádza nám, že 6.614 je viac ako 4.091 , tak nevieme, koľko vlastne tá naša dotyčná osoba dostane od SP pri 14dňovej PNke? Budete tak láskavé a pozriete sa na to svojim odborným kukuč? Ďakujeme veľmi pekne, a ešte raz ďakujeme moc, moc, moc za všetky rady, ktoré tu poskytujete!
0 0
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

johana08 Pozri príspevok
ahojte Dievčence najšikovnejšie! Sledujeme túto tému už veľmi dlho a pomohla nám pochopiť veľa vecí ohľadom DNP. Ale... ale máme tu s kolegyňami takúto diskusiu : Osoba s prac. pomerom a s DNP chce ísť na 14dňovú PN. Tak rátame a rátame... Prac. pomer od r.1982 trvá, príjem za rok 2008 je 143.000 : 365 dní = 391 VZ na 1 deň. DNP trvá od jan.2008 z minima, ale v októbri 2008 ukončil, a následne od 1.12.2008 podal nový RL na SP s vymeriavacím základom 19.000 Sk (rozdiel medzi max.VZ a VZ zo zamestnia). V dec.08 podal ešte zmenu VZ na minimum s platnosťou od 1.1.09. Čiže za dec.08 má maximálny VZ.
Teraz tu s kolegyňami rátame (ešte v SK) :
1.-10. deň PN dostane od zamestnávateľa. Potom od SP dostane :
11.-13. deň - 25% z 391 = 97,75 x 3dni = 293
14. deň - 55% z 391 = 215
293+215= 508 dostane z VZ od zamestnávateľa (mysleli ste od SP, nie? podla mna vsak od zamestnavatela dostane 391*0,25*3 + 391*0,55*7=1798,6 a od SP dostane 391*0,55*4=860,2 - SP plati zamestnancovi az od 11.dna praceneschopnosti)
Z DNP rátame VZ za dec.08 takto :
Na RL uvedený 19.000 Sk, ale mal odmenu, tak v súčte VZ od zamestnávateľa a DNP by prekročil 30.219, tak ten rozdiel je len 18.719 Sk.
Čiže 18.719 : 31dní = 603 VZ z DNP
1.-3. deň - 25% z 603 = 150 x 3dni = 450
4.-14. deň = 55% z 603 = 331 x 11 dní = 3.641
450+3.641=4.091 dostane z DNP (to je podla mna spravne, lebo SP plati PN osobe DNP od 1.dna praceneschopnosti, i ked asi mala matematicka chyba, mne to vyslo 603 * (0,25*3 + 0,55*11)=4100,4)
Keď sčítame 508+4.091= 4.599 - dostane od SP pri 14dňovej PN. Avšak keď vezmeme do úvahy, že v dec.08 má zaplatené DNP z maxima 30.219 Sk, tak 30.219 : 31 dní = 974 VZ na 1deň
1.-3. deň - 25% z 974 = 243 x 3dni = 729
4.-14. deň - 55% z 974 = 535 x 11dní = 5.885
729+5.885=6.614 Sk (tu nechapem, preco ste to dali dokopy, kedze SP plati zamestnancovi PNku az od 11.dna praceneschopnosti a dobrovolne nemocensky poistenej osobe uz od 1.dna praceneschopnosti. Podla mna su to dve poistenia a nemozete ich spojit dokopy pre vypocet PN)
Vychádza nám, že 6.614 je viac ako 4.091 , tak nevieme, koľko vlastne tá naša dotyčná osoba dostane od SP pri 14dňovej PNke? Budete tak láskavé a pozriete sa na to svojim odborným kukuč? Ďakujeme veľmi pekne, a ešte raz ďakujeme moc, moc, moc za všetky rady, ktoré tu poskytujete!
Nie som vsak expert, tiez to tu len studujem Takze je lepsie pockat, kym sa vyjadria nejaki naozajstni poradcovia.
Podla mna vsak dotycny dostane od SP nemocensku davku 4960,60 Sk a od zamestnavatela 1798,60 (neviem, ako to zaokruhluju...)
0 0
johana08 johana08

johana08 je offline (nepripojený) johana08

Marianelka, vďaka za čas pri počítaní. Áno, prvých 10 dní PN platí zamestnávateľ - to vieme vyrátať na cent :-). Ale my sme chceli vedieť čiastku od 11-teho dňa, kedy platí SP podľa VZ, ktorý tam pošle zamestnávateľ. Preto sme to nazvali "VZ od zamestnávateľa". Z tohto VZ dostane od SP len za 4 dni (3dni 25% a 1deň 55%).
A potom sme chceli vedieť, koľko dá SP dotyčnému pri 14dňovej PN z DNP (tam platia od prvého dňa - 3dni 25% a 11dní 55% - je tak?). Vieme, že povinné NP a DNP sociálna p. nemusí vyplatiť spolu, ani ich nebude zlučovať. Ale dotyčný chcel vedieť, koľko dostane od SP spolu. Preto sme to aj my takto formulovali. Mýli nás to, že za dec.08 mal maximálny VZ, ale pri výpočte ktorý uvádzame maximálnu dávku "asi" nedostane... Alebo sa mýlime?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

johana08 Pozri príspevok
Marianelka, vďaka za čas pri počítaní. Áno, prvých 10 dní PN platí zamestnávateľ - to vieme vyrátať na cent :-). Ale my sme chceli vedieť čiastku od 11-teho dňa, kedy platí SP podľa VZ, ktorý tam pošle zamestnávateľ. Preto sme to nazvali "VZ od zamestnávateľa". Z tohto VZ dostane od SP len za 4 dni (3dni 25% a 1deň 55%).
A potom sme chceli vedieť, koľko dá SP dotyčnému pri 14dňovej PN z DNP (tam platia od prvého dňa - 3dni 25% a 11dní 55% - je tak?). Vieme, že povinné NP a DNP sociálna p. nemusí vyplatiť spolu, ani ich nebude zlučovať. Ale dotyčný chcel vedieť, koľko dostane od SP spolu. Preto sme to aj my takto formulovali. Mýli nás to, že za dec.08 mal maximálny VZ, ale pri výpočte ktorý uvádzame maximálnu dávku "asi" nedostane... Alebo sa mýlime?
Najprv tolko, že DVz zo zamestnania ste predpokladám rátali z vymer. základov za rok 2008 (píšete o príjme, ak by mal vysoké odmeny, tak to sedieť nemusí), no a taká drobnosť v r.2008 bolo dní 366.

Ak zrátaš náhradu príjmu od zamestnávatela a nemocenské od sociálky, čo vyrátala mariannn, tak suma je vyššia, ako ste vyrátali dávku za 12/08. Musíte pri porovnávaní rátať aj náhradu od zamestnávatela lebo inak to nemôžete porovnávať vôbec.
A to preto, že súčet Dvz zo zamestnania a DNP je vyšší ako DVZ v 12/08. Ak vznikne PN najskôr v 6/09, tak by to malo sedieť aj ked som to nekontrolovala matematicky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať