Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Silvi Silvi

Silvi je offline (nepripojený) Silvi

brčko Pozri príspevok
Silvi, áno môže. Nemusí ani mesiac, no treba potom podla konkrétnych dátumov začiatku nového PP a nástupu na materskú dobre vyrátať potrebnú hrubú mzdu. Lebo ak je v rozhodujúcom období vela víkendov, tak to môže byť nevýhodné.
Brčko, už vieme termí pôrodu, je to 16.10.09, takže nástum na MD by mal byť 8 týžňov pred temínom, takže 21.8.09, vieš mi teda pomôcť (alebo aj niekto iný) pri výpočte hrubej mzdy a najlepšieho vhodného dátumu na ukončenie stareho PP a začatie nového?
Ďakujem
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Prosím o radu, zam.má nastúpiť na MD od 19.07.2009 chceli by sme jej pomôcť aby sa jej zvýšila materská, môžem s tehotnou zam. ukomčiť pp dohodou a následne ju prijať do drujej firmy s max.vym. základom od 01.07.2009 a následne ukončiť PP dohodou k 18.07.2009.Ďakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

dada 1 Pozri príspevok
Prosím o radu, zam.má nastúpiť na MD od 19.07.2009 chceli by sme jej pomôcť aby sa jej zvýšila materská, môžem s tehotnou zam. ukomčiť pp dohodou a následne ju prijať do drujej firmy s max.vym. základom od 01.07.2009 a následne ukončiť PP dohodou k 18.07.2009.Ďakujem
Áno, pracovný pomer môže byť ukončený dohodou a následne uzavretý ďalší, aj keď je žena tehotná. Nevidím dôvod, prečo by ste to tak nemohli urobiť.
Osobne by som to však urobila tak, že by som jej ten druhý pracovný pomer neukončovala hneď 18.7., ale počkala by som, nech z neho nastúpi na materské a ukončila ho až následne - t.j. napr. až k 31.7.2009.
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Takže môže byť aj ukončenie v skúšobnej dobe nie je v tom problém.
0 0
Silvi Silvi

Silvi je offline (nepripojený) Silvi

Silvi Pozri príspevok
Brčko, už vieme termí pôrodu, je to 16.10.09, takže nástum na MD by mal byť 8 týžňov pred temínom, takže 21.8.09, vieš mi teda pomôcť (alebo aj niekto iný) pri výpočte hrubej mzdy a najlepšieho vhodného dátumu na ukončenie stareho PP a začatie nového?
Ďakujem
Prosím, vie niekto pomôcť?
ďakujem
0 0
simonela simonela

simonela je offline (nepripojený) simonela

Ahoj,
potrebujem surne pomoct stymi vypoctami aby som dosiahla max. matersku tak upresnujem tie dat. pozastavenie ziv. od 16.6.09 zaciatok noveho prac.pom. 17.6.09 zaciatok PN od 23.6.09 do nastupu na MD.
Bude to tak spravne prosim o rychlu odpoved Dakujem.
Naposledy upravil simonela : 15.06.09 at 18:40
0 0
simonela simonela

simonela je offline (nepripojený) simonela

Ahoj,
este som zabudla potrebujem poradit tej mojej znamej jej zaciatok PP zacne 17.6. ale na PN moze nastupit az okolo 3.7.09 poprosim Vas poradit ako to maju vypocitat jej a ze ci jej sa to bude ratat podla stareho vym. zakladu alebo sa jej to uz moze ratat podla noveho a aka je ta suma max. vym. zakladu.
Velmi pekne vam vopred dakujem za odpovede.
0 0
luko1 luko1

luko1 je offline (nepripojený) luko1

Dobrý deň,
chcela by som si ujasniť pár vecí ohľadom zvýšenia materskej. Som zamestaná od roku 2005, a mám HM 470 Eur. Plánujem otehotnieť v septembri 2009.
Prihlásim sa na DNP od 01.07.2009 a dám si VZ 533 Eur (rozdiel 1003-470). Podmienku 270 dni trvania DNP budem splňať, takže materskú by mi mali počítať z VZ 470 Eur (zo zamestnania) + 533 EUR (z DNP).

A ak by som išla od 01.01.2010 na PN resp. na rizikové tak by sa mi PN tiež rátala z nemocenského zo zamestnania VZ 470 Eur + z DNP VZ 533 Eur., lebo som splnila podmienku platenie poistného 26 týždňov trvania DNP?
Prosím opravte ma, ak tomu zle rozumiem.
Ďakujem.
0 0
johana08 johana08

johana08 je offline (nepripojený) johana08

[QUOTE=brčko;1071016]Najprv tolko, že DVz zo zamestnania ste predpokladám rátali z vymer. základov za rok 2008 (píšete o príjme, ak by mal vysoké odmeny, tak to sedieť nemusí), no a taká drobnosť v r.2008 bolo dní 366.

Ak zrátaš náhradu príjmu od zamestnávatela a nemocenské od sociálky, čo vyrátala mariannn, tak suma je vyššia, ako ste vyrátali dávku za 12/08. Musíte pri porovnávaní rátať aj náhradu od zamestnávatela lebo inak to nemôžete porovnávať vôbec.
A to preto, že súčet Dvz zo zamestnania a DNP je vyšší ako DVZ v 12/08. Ak vznikne PN najskôr v 6/09, tak by to malo sedieť aj ked som to nekontrolovala matematicky.

Brčko, buďte tak láskavá, ešte Vás prosíme o chvíľku strpenia (našli sme si po sebe chyby - práca chvatná...). ĎAKUJEME!
Takže ten náš pán mal príjem v r.2008 (11x11.500) + v dec.11.500+5.000 odmena = spolu 143.000 : 366 dní = 390 VZ na 1deň zo zamestnania.
VZ z DNP vyrátame z dec.2008 takto : (30.219 - 13.719) 13.719 : 31 dní = 442 VZ z DNP.
Čiže od zamestnávateľa dostane :
1.-3. deň - 25% z 390 = 97,5 x 3dni = 292,50
4.-10. deň - 55% z 390 = 214,5 x 7dní = 1.501,50
Od SP dostane :
11.-13. deň - 25% z 390 = 97,5 x 3dni = 292,50
14.deň - 55% z 390 = 214,50
1.-3.deň z DNP - 25% z 442 = 110,5 x 3dni = 331,50
4.-14-deň z DNP - 55% z 442 = 243,10 x 11dní = 2.674,10
SPOLU pri 14.dňovej PNke dostane dávku : 5.306,60

A keď vezmeme do úvahy, že v dec.2008 mal max. VZ, čiže 30.219 : 31dní = 974
1.-3. deň = 25% z 974 = 243,5 x 3dni = 730,50
4.-14. deň = 55% z 974 = 535,7 x 11dní = 5.892,70
spolu pri max. VZ = 6.623,20

Ospravedlňujeme sa, že sme tak otravné, ale nejde nám do hlavy, že na získanie max. nemocenskej dávky (PN, materská) stačí okrem iných podmienok, mať v súčte v dec. max. VZ. Lebo keď to prerátame, max. dávku pri PNke nedostane. Kde robíme chybu?
A ako by to bolo, keby nám ide kolegyňa na materskú? Ak vezmeme do úvahy tie isté podmienky (platové ; aj dni trvania splnené), ako má ten náš "modelový pán"? Budete tak zlatá, vysvetlíte nám to? Vopred ďakujeme za ochotu. Zatiaľ dovidenia.
0 0
Mel1001 Mel1001

Mel1001 je offline (nepripojený) Mel1001

Ahojte, nasa zamestnankyna odchádza na matersku dovolenku 6.jula.V zdravotnej poistovni a v sociálnej poistovni nahlásime zmenu a začiatok MD.Má nejaké povinnosti aj nasa zamestnankyna?musí odovzdat nejaké papiere aj ona do zdravotnej?
Dakuejm
0 0
janka345 janka345

janka345 je offline (nepripojený) janka345

Ahojte, nakoľko som podobnú otázku v témach nenašla, chcela by som sa opýtať: Mam dve deti vek 4 a 2 roky plynule som prešla z prvej materskej na rodičovský príspevok a následne na druhu materskú. Momentálne som na rodičovskom príspevku. A planujem sa vratiť do zamestnania. Počas celej materskej som zamestanná u tuho istého zamestnávateľa. Na aký počet dní dovolenky mám narok po nástupe do zamestnania.
Platí, že 4 roky x 21 dní dovolenky? Alebo je to krátene. A teda sa počíta len posledný rok
ďakujem všetkým za radu
jana
0 0
TatianaK1 TatianaK1

TatianaK1 je offline (nepripojený) TatianaK1

veselá mamina čo má rada svoju prácu ...viac
Ahojte! Prosím, potrebujem poradiť. 5 rokov som bola zamestnaná, pričom posledného 2,5 roka som bola na rodičovskej dovolenke. Ku dňu jej skončenia som ukončila aj PP t.j. 18.3.2008. Založila som si živnosť. Odvody do SP som si neplatila. Keď som zistila, že som tehotná, na odporúčanie tu na porade, som sa prihlásila na DNP z max. VZ dňa 28.11.2008. V 12/2008 som urobila zmenu VZ od 1.1.2009 na min. VZ. Ten platím dodnes. Včera 16.6.2009 so nastúpila na MD (6 týždňov pred očakávaným TP t.j. 28.7.2009). Chcem sa spýtať. Aby som mohla poberať vyššie dávky v roku 2010 na PN a OČR, môžem k 30.6.2009 ukončiť DNP a k 1.7.2009 sa prihlásiť na DNP z max. VZ? Neovplyvní mi to vyplácanie max. materskej, na ktorú mám nárok z VZ roku 2008? Bojím sa , že ak by som ukončila doterajšie DNP, či by mi ju nestopli, ak nemám z DNP 270 dní poistenia. Musím počkať, až kým prejde tých 270 dní a až potom sa odhlásiť a zvýšiť na max.VZ? Ako to mám urobiť?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

TatianaK1 Pozri príspevok
Ahojte! Prosím, potrebujem poradiť. 5 rokov som bola zamestnaná, pričom posledného 2,5 roka som bola na rodičovskej dovolenke. Ku dňu jej skončenia som ukončila aj PP t.j. 18.3.2008. Založila som si živnosť. Odvody do SP som si neplatila. Keď som zistila, že som tehotná, na odporúčanie tu na porade, som sa prihlásila na DNP z max. VZ dňa 28.11.2008. V 12/2008 som urobila zmenu VZ od 1.1.2009 na min. VZ. Ten platím dodnes. Včera 16.6.2009 so nastúpila na MD (6 týždňov pred očakávaným TP t.j. 28.7.2009). Chcem sa spýtať. Aby som mohla poberať vyššie dávky v roku 2010 na PN a OČR, môžem k 30.6.2009 ukončiť DNP a k 1.7.2009 sa prihlásiť na DNP z max. VZ? Neovplyvní mi to vyplácanie max. materskej, na ktorú mám nárok z VZ roku 2008? Bojím sa , že ak by som ukončila doterajšie DNP, či by mi ju nestopli, ak nemám z DNP 270 dní poistenia. To nebudeš mať do pôrodu aj tak.sím počkať, až kým prejde tých 270 dní a až potom sa od hlásiť a zvýšiť na max.VZ? Ako to mám urobiť?
....
270ní z DnP ti pri prihlásení na DNP 28.11.08 uplynie až 24.8.09 a porodíš určite skôr ako 25.8.09, takže odhlásenie z DnP tvoj nárok na materskké neovplyvní, lebo aj tak potrebuješ dni z iného ukončeného nem. poistenia (t.j. aj dni trvania PP počas prerušenia NP z dôvodu čerpania RD, ktoré sa pre nárok na materské rátajú ako dni NP)

No a samozrejme odhlásenia z DnP a nové prihlásenie z maxima má význam len v prípade, ak poberáš materské obvyklých 28týždnov t.j. do 28.12.09, lebo je dôležíté aby si platila DNP aspon 1den v r.2009 po novom prihlásení.

No a samozrejme bude záležať aj na tom, ako sa zmení prípadne zákon o soc.poistení v obd.dobrovolného nem.poistenia.
0 0
amie amie

amie je offline (nepripojený) amie

Ahojte, mozete mi poradit prosim?
Na matersku idem v novembri 2009, takze rozhodujuce obdobie je 2008. V 10tich z 12tich mesiacov som mala max VZ na nemocenske, zvysne 2 mesiace som bola PN. Moze mi PN znizit materske, kedze som vtedy nedosiahla max VZ? V marci 2008 som bola PN 5 dni a v decembri 2008 25 dni (ak je to dolezite). Mam stale narok na max matersku?
Ako je to so zvysnou dovolenkou, moze mi ju zamestnavatel preplatit v poslednej vyplate (november 2009) alebo ma bude cakat 3 roky?
Dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

amie Pozri príspevok
Ahojte, mozete mi poradit prosim?
Na matersku idem v novembri 2009, takze rozhodujuce obdobie je 2008. V 10tich z 12tich mesiacov som mala max VZ na nemocenske, zvysne 2 mesiace som bola PN. Moze mi PN znizit materske, kedze som vtedy nedosiahla max VZ? V marci 2008 som bola PN 5 dni a v decembri 2008 25 dni (ak je to dolezite). Mam stale narok na max matersku?
Ako je to so zvysnou dovolenkou, moze mi ju zamestnavatel preplatit v poslednej vyplate (november 2009) alebo ma bude cakat 3 roky?
Dakujem
dovolenku ti preplatiť nemôže, len si ju môžeš vyčerpať. Je tu o tom viac tém.
A PN nárok na materské síce neovplyvnuje, no v tvojom prípade trošku predsa, lebo ide o maximum a to je prvý polrok nižšie a ty si mala dlhšiu PN v druhom polroku, kde bol už vyšší VZ, t.j. matematicky tam máš viac dní z trochu nižším VZ. No aj tak sa to bude maximum.
0 0
amie amie

amie je offline (nepripojený) amie

Dakujem brcko, tu dovcu si este zistim... mala som pocit, ze zamestnavatel ju tehotnym kolegynam preplatil..
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

amie Pozri príspevok
Dakujem brcko, tu dovcu si este zistim... mala som pocit, ze zamestnavatel ju tehotnym kolegynam preplatil..
ak preplatil pred nástupom na MD, tak nepostupoval podla Zákonníka práce. Dovolenku môže preplatiť len v prípade ukončenia PP. Vyčerpať môžeš pred nástupom na MD, po ukončení MD, ešte pred nástupom na RD alebo až po nástupe z RD.
0 0
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

Opat dakujem za odpovede, ste super

Mam este jednu otazku, ktora sa tentokrat tyka mna (hladala som temu, ale nic nenasla, tak dufam, ze tu mi niekto odpovie..., ak som mimo temy, prosim, usmernite ma, v akej teme sa opytat)

Som SZCO, mam obchod s 3 zamestnancami.
Nastupila som na MD dna 4.5.2009. Odvody do SP a ZP som zaplatila za 3 dni v maji a dalej ich neplatim.
O 28 tyzdnov mi skonci MD a mala by zacat rodicovska.

Moja otazka:
Mam na rodicovsky prispevok narok?
Kedze som SZCO, obchod nezavriem, zivnost neprerusim... Ale na druhej strane nebudem robit, budem s dietatom doma. Mam narok do veku 3 rokov dietata poberat rodicovsky prispevok a cely ten cas zaroven nebudem platit odvody do SP a ZP?

Vopred dakujem za Vase cenne rady!
0 0
Čery Čery

Čery je offline (nepripojený) Čery

Ahoj, som tu nova, prezrela som si par tem, no nenasla som svoju. Pisem sice k materskej 2009, no chcem sa spytat na matersku 2010. Momentalne to vyzera tak ze cakam dietatko /este to nemam potvrdene gynekologickou/, no premyslam ako dosiahnut co najvyssiu matersku. Na zaplatenie dobrovolneho nemocenskeho je uz neskoro, lebo by som nesplnila poziadavku 270dni, resp. splnila s predpokladom ze nebude ziadny predcasny porod s odretymi usami. Moje predchadzajuce poistenia boli: v roku 2008 som pracovala do 4.jula, kedy som odisla na matersku, na ktorej som bola do 14.1.2009. Od 15.1.2009 mi trva rodicovska. Viete mi poradit co spravit aby som mala schopnu matersku, pripadne co by ste spravili vy? Mam sa vratit do prace, alebo by sa mi nieco z roku 2008 mohlo pocitat do 270 dni poistenia? Zaratava sa tam i cas co som bola na materskej, alebo nie? Ak by sa totizto zarataval, tak som relatine "za vodou" a nemusela by som sa vratit do prace, len z rodicovskej prejst znova na matersku, ak nie, tak budem musie ist do prace....
Viete mi niekto poradit prosim?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

marianelka Pozri príspevok
Opat dakujem za odpovede, ste super

Mam este jednu otazku, ktora sa tentokrat tyka mna (hladala som temu, ale nic nenasla, tak dufam, ze tu mi niekto odpovie..., ak som mimo temy, prosim, usmernite ma, v akej teme sa opytat)

Som SZCO, mam obchod s 3 zamestnancami.
Nastupila som na MD dna 4.5.2009. Odvody do SP a ZP som zaplatila za 3 dni v maji a dalej ich neplatim.
O 28 tyzdnov mi skonci MD a mala by zacat rodicovska.

Moja otazka:
Mam na rodicovsky prispevok narok?
Kedze som SZCO, obchod nezavriem, zivnost neprerusim... Ale na druhej strane nebudem robit, budem s dietatom doma. Mam narok do veku 3 rokov dietata poberat rodicovsky prispevok a cely ten cas zaroven nebudem platit odvody do SP a ZP?

Vopred dakujem za Vase cenne rady!
ak máš aktívnu živnosť, tak si považovaná za zárobkovo činnú a z toho dôvodu nemôžeš poberať RP, ale máš nárok na príspevok na starostlivost o dieťa bud v skutočnej výške (ak v Mš, jasliach ), no max. na 1dieťa do výšky RP alebo vo výške 25% z RP (ak sa staráš sama, niekto z rodiny)

Z dôvodu, že nebudeš poberať RP, tak musíš platiť aj poistné do SP. ZP predpokladám tiež, no nech sa vyjadrí k poistnému radšej aj niekto iný. Lebo tá výnimka, ak si podpísala, že nevykonávaš zárobkovú činnosť sa vzťahuje len na poberaťelov RP, nie PnSoD.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať