Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
DominikaDominika DominikaDominika

DominikaDominika je offline (nepripojený) DominikaDominika

Pre: Tana Mikundová:
Viem, je to síce téma predovšetkým o peniazoch a max. materskej.... ale, nebolo by správne myslieť aj (hlavne) na dieťatko? Od konca februára si na MD a v októbri chceš nastúpiť do práce? To je naozaj priskoro, keď bude mať malé iba pol roka.... Nechcem posudzovať, ani odsudzovať, iba poradiť z inej stránky - čas a láska, ktorú venuješ dieťatku, ak s ním zostaneš dlhšie doma, je to najcennejšie, čo mu môžeš do života dať.... a to sa za žiadne peniaze kúpiť nedá...Ten čas rýchle uplynie a už nikdy sa nevráti..... Ak Ťa nenútia "existenčné dôvody", tak určite je to, že zostaneš s dieťatkom dlhšie doma, pre neho a v konečnom dôsledku pre Teba a pre Váš vzťah to najlepšie.
0 0
Teho Teho

Teho je offline (nepripojený) Teho

Ahojte,
chcel by som si overit, ci naozaj bude mat priatelka narok na PN a materske zo zamestnania aj z DNP (i ked z minimalnej mzdy, ale aj to potesi, neskoro som jej poradil a nestiha 26 tyzdnov)
Je zamestnana od 1.7.2008, hruby prijem 19000
Predchadzajuce zamestnanie: 1.7.2007-30.6.2008

Predpokladany termin porodu 17.1.2010, t.j. nastup na MD najneskor 6.12.2009.

Na DNP s min. VZ 295,50 € sa prihlasila 15.7., od 17.7. pojde asi na rizikove az do MD. Ak to dobre chapem mala by mat narok na PN aj z tohto DNP, kedze 270 dni jej splni predosle zamestnanie a tiez bude mat narok na materske z DNP, kedze predosle zamestnanie + aktualne DNP jej znova splni podmienku 270 dni.
Ak bude PN do nastupu na MD, jedine co treba zaplatit je poistne za 2 dni v juli?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nemilosrdná Sociálka jej predošlé zamestnanie "zohľadní" k aktuálnemu zamestnaniu.

To znamená, že z DNP nebude mať nárok ani na nemocenské pri RT, ani na materské - samotné DNP nespĺňa podmienku trvania 270 dní.
0 0
Teho Teho

Teho je offline (nepripojený) Teho

To ste ma nepotesili. A od kedy takto Socialka postupuje? Doteraz som totiz vsade vratane Vasho blogu cital, ze akekolvek ukoncene NP sa rata do tych 270 dni pre narok z DNP.
0 0
misaela misaela

misaela je offline (nepripojený) misaela

Dobry den, ja som si pomocou DNP zvysila matersku v roku 2008 (mala som velmi nizky plat). ale pravdepodobne si naplanujem tento rok este jedno babo a ja som si nie ista ci si mam znovu zacat platit DNP alebo mi ho vypocitaju z minulorocneho DNP. na matersku som sla uz vo februari 2008, lebo som mala rizikove, porod bol zaciatkom maja a dovtedy som si aj platila DNP z maxima. takze minuly rok som bola v praci len v januari. momentalne som stale na prvej materskej, takze to bude "retazovy porod" a ja som si nie celkom ista ako to teraz s tym DNP mam. a ci si ho mam zacat znovu platit ak chceme buduci rok este jedno dietatko. Dakujem za pomoc
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Teho Pozri príspevok
To ste ma nepotesili. A od kedy takto Socialka postupuje? Doteraz som totiz vsade vratane Vasho blogu cital, ze akekolvek ukoncene NP sa rata do tych 270 dni pre narok z DNP.
Praktické skúsenosti, bohužiaľ. Ale však skúste pokračovať vo Vašom pláne a ak budete úspešná - a možno ozaj budete úspešná, nezabudnite sa vyjadriť na tomto fóre.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Teho Pozri príspevok
To ste ma nepotesili. A od kedy takto Socialka postupuje? Doteraz som totiz vsade vratane Vasho blogu cital, ze akekolvek ukoncene NP sa rata do tych 270 dni pre narok z DNP.
aby som ťa potešila, tak jeden prípad poznám, čo to uznali. NO bude záležať od osoby, ktorá ti bude dávky posudzovať. Preto na tvojom mieste by som si tam po podaní žiadosti zavolala a spýtala sa, či nárok vzniká a ak by povedali, že nie, tak by som si stála za svojim, že ukončené nem.poistenie zamestnanca je tiež akékolvek ukončené nem. poistenie, ktorého dni sa môžu prirátať ku dnom DNP. A nevidím dôvod, prečo by sa nemohli. Tak to majú napísané na webových stránkach soc.poistovne.

To je moja skúsenosť so soc.poistovnou, že niektoré pracovníčky radšej nárok neuznajú ak nevedia, či nárok vzniká. A ak sa neozveš, tak to tak ostane. No a ak chceš len radu, tak samozrejme je jednoduchšie povedať, že nárok nevzniká.

vid napr. tu aj s mojou odpovedou:
http://www.porada.sk/1095546-post1310.html
Naposledy upravil brčko : 16.07.09 at 20:36
0 0
Ella11 Ella11

Ella11 je offline (nepripojený) Ella11

Ja mám otázku ohľadom dovolenky. Idem na materskú od 1.8., nevyčerpala som riadnu dovolenku, (preplatiť sa mi nemôže), ale zaujíma ma, ked sa vrátim či už po materskej alebo rodičovskej akým priemerom sa bude počítať?
Ďakujem.
Zaujíma ma to aj ako účtovníčku.
Naposledy upravil Ella11 : 17.07.09 at 09:31
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

Docitala som sa, ze sa od 1.7.2009 zvysil max. VZ na 1084,55 €.
14.8.2009 mam nastupit na MD a od 1.1.2009 som zamestnana vo vlastnej firme s hrubou mzdou 400 €. Mam moznost zamestnat sa napriklad od 10.8. v inej firme s max.VZ, aby mi vysla max. materska. Aku mzdu si mam dat za obdobie 10.8.2009-13.8.2009 (4 dni), aby to bolo postacujuce a aby som zbytocne neplatila vysoke odvody? Staci 150 €? Dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

simonova815 Pozri príspevok
Docitala som sa, ze sa od 1.7.2009 zvysil max. VZ na 1084,55 €.
14.8.2009 mam nastupit na MD a od 1.1.2009 som zamestnana vo vlastnej firme s hrubou mzdou 400 €. Mam moznost zamestnat sa napriklad od 10.8. v inej firme s max.VZ, aby mi vysla max. materska. Aku mzdu si mam dat za obdobie 10.8.2009-13.8.2009 (4 dni), aby to bolo postacujuce a aby som zbytocne neplatila vysoke odvody? Staci 150 €? Dakujem
stačí aj 140eur
1084,55eur :31 x4
samozrejme starý PP treba skončiť a splniť v súčte aspon 270dní...
0 0
ziman ziman

ziman je offline (nepripojený) ziman

brčko Pozri príspevok
stačí aj 140eur
1084,55eur :31 x4
samozrejme starý PP treba skončiť a splniť v súčte aspon 270dní...
Dobrý deň. Nevedel som nikde nájsť takúto informáciu: Študentka sa dobrovoľne nemocensky poistila ešte v roku 2007 najprv z najvyššieho základu a k 01.01.2008 si zmenila základ na najnižší. V roku 2008 otehotnela, skončila školu, stala sa nezamestnanou a nastúpila na materskú, ktorú dostala v "plnej výške" okolo 15tis Sk (inak vďaka pánovi Mihálovi a jeho príspevkom). Teraz jej materská skončila a prešla na rodičovskú. Otázka je: Ak by znova otehotnela a chcela by mať zasa materskú z takého istého vyššieho vymeriavacieho základu čo má urobiť, keďže jej dobrovoľné nemocenské poistenie teraz plynie ďalej a odvádza platby z minimalneho základu. Je nutné ho opäť prerušiť a zmeniť základ na najvyšší? Dá sa potom opäť zmeniť základ na najnižší alebo je tam nejaké obdobie, počas ktorého sa to nedá meniť? Alebo to nie je možné, keď je na rodičovskej? Prípadne či sa ďalšia materská bude počítať z toho istého základu ako tá prvá?Ale to asi nie je možné, keďže jej rozhodujúce obdobie už bude iné, iná rok .....? ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V súčasnosti platí pravidlo: VZ v DNP je možné zmeniť až po 6 mesiacoch.

Aj naďalej platia ďalšie dôležité pravidlá:

1. Nárok na materské z DNP je len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvalo DNP (hoci aj prerušovane) aspoň 270 kalendárnych dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nem. poistenia.

2. Rozhodujúce obdobie (RO), teda obdobie, z ktorého sa vypočítava výška materského, je dané ako predošlý rok (rok predchádzajúci roku, v ktorom sa nastupuje na materskú).

Ak však DNP začalo počas predošlého roka, RO je dané ako obdobie od prihlásenia sa na DNP do konca predošlého roka.

Ak DNP začalo počas roka v ktorom sa nastupuje na materskú, RO je dané ako obdobie od prihlásenia sa na DNP po koniec mesiaca, predchádzajúceho mesiac, v ktorom sa nastupuje na materskú.

- výpočet materskej zjednodušene: M = 55% zo sumy danej ako súčet mesačných VZ v RO deleno počet mesiacov.

3. Pozor, ak od prihlásenia sa na DNP do nástupu na materskú uplynie menej ako 26 týždňov, materská sa nepočíta podľa bodu 2. ale je daná ako 55% z minimálnej mzdy, teda aktuálne ako 55% z 295,50 € mesačne.

Toto si treba preštudovať, pomaly trikrát za sebou, a porozmýšľať na svojom konkrétnom prípade, ako zakombinovať, aby materská bola (viď bod 1.) a bola čo najvyššia (body 2. a 3.)

Inak teší ma, že námaha s "dookola" vysvetľovaním princípov ako na to nie je márna a pôrodnosť na Slovensku sa tak úspešne zvyšuje. Ako vidíte, nerobím to nezištne, lebo mi záleží na tom, aby mal počas mojej staroby kto platiť dane.

Ale vážne: Na jeseň chcem znova urobiť niekoľko voľne prístupných seminárov, kde si preberieme ako získať čo najvyššiu materskú. Určite bude nejaký seminár v BA, nejaký v KE, nejaký v strede Slovenska (Zvolen, BB, Žilina).
Naposledy upravil Jozef Mihál : 17.07.09 at 13:39
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

dobry.
chcem sa len spytat, ci sa nahodou nezmenila vyska minimalneho VZ? lebo momentalne si platim DNP z minima, 13 eur mesacne. lebo od 1. 7 sa menil maximalny VZ.
za odpoved vopred dakujem
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

a este pridavam:

pan Mihal, za vsetkych velke DAKUJEM
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

korki80 Pozri príspevok
dobry.
chcem sa len spytat, ci sa nahodou nezmenila vyska minimalneho VZ? lebo momentalne si platim DNP z minima, 13 eur mesacne. lebo od 1. 7 sa menil maximalny VZ.
za odpoved vopred dakujem
MInim. VZ na nemoc. zostáva 295,50 € aj od 1.7.2009.
Môžeš pozrieť aj tu :
http://www.porada.sk/t115062-tabulka...12-2009-a.html
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
korki80 Pozri príspevok
dobry.
chcem sa len spytat, ci sa nahodou nezmenila vyska minimalneho VZ? lebo momentalne si platim DNP z minima, 13 eur mesacne. lebo od 1. 7 sa menil maximalny VZ.
za odpoved vopred dakujem
Minimálny VZ je v čase od 1.1.2009 do 31.12.2009 suma 295,50 €.

Minimálny VZ by mal byť v čase od 1.1.2010 do 31.12.2010 suma 319,58 €.

Maximálny VZ je v čase od 1.7.2009 do 30.6.2010 (ak sa k 1.1.2010 zákon nezmení, k čomu sa schyľuje) suma 1084,55 €.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
korki80 Pozri príspevok
a este pridavam:

pan Mihal, za vsetkych velke DAKUJEM
Som rád keď moja práca má zmysel. Ďakujem aj ja, že sa týmito radami riadite a želám mamičkám aj drobcom len to najlepšie.
0 0
DominikaDominika DominikaDominika

DominikaDominika je offline (nepripojený) DominikaDominika

Jozef Mihál Pozri príspevok
Minimálny VZ je v čase od 1.1.2009 do 31.12.2009 suma 295,50 €.

Minimálny VZ by mal byť v čase od 1.1.2010 do 31.12.2010 suma 319,58 €.

Maximálny VZ je v čase od 1.7.2009 do 30.6.2010 (ak sa k 1.1.2010 zákon nezmení, k čomu sa schyľuje) suma 1084,55 €.


Pán Mihál, viete už aj niečo podrobnejšie o plánovaných zmenách? Alebo sa azda chystajú celkom zrušiť možnosť materskej z DNP? ĎAKUJEM
0 0
josefcisar josefcisar

josefcisar je offline (nepripojený) josefcisar

Mam dotaz, som mesac vidata Ceskej republike. Trvali pobyt mam v Kosiciach som obcanka sk. V CZ rep. Nepoberam matersku, mozem poberat materske davky aj zo Slovenska? Co potrebujem pre to urubit aby som ich mohla brat. Dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pokiaľ máte trvalý pobyt stále v SR, máte rovnaké nároky a práva voči Sociálnej poisťovni ako predtým, než ste sa vydali. Teda ak máte podľa zákona o sociálnom poistení nárok na materskú, Sociálna poisťovňa Vám ju bude vyplácať aj keď ste vydatá a manžel je v ČR.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať