Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
DominikaDominika Pozri príspevok
[/COLOR]

Pán Mihál, viete už aj niečo podrobnejšie o plánovaných zmenách? Alebo sa azda chystajú celkom zrušiť možnosť materskej z DNP? ĎAKUJEM
Prepáčte, toto nemôžem momentálne komentovať.
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Nárok na materské je, ak bola zamestnankyňa v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemocensky poistená najmenej 270 dní.
Konkrétny prípad známej :
pracovná zmluva na kratši pr. čas (20h): od 20.10.08 do 31.5.09 t.j.224 dní
pracovná zmluva na 40h úväzok : od 1.6.09 (do PN je to 254dní)
momentálne od 3.7. na PN(rizikové tehotenstvo). Započíta sa aj doba tejto PN do počtu dní na nárok na MD? predpokladaný nástup na MD je 1.10.09
Bude mať nárok na materské zo zamestnania?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Počas PN nemocensky poistená zamestnankyňa poistné neplatí, ale počas PN nemocenské poistenie trvá - čiže táto doba sa započítava do doby potrebných 270 dní.

V uvedenom prípade je k 3.7.2009 zatiaľ dosiahnutých 254 dní trvania nem. poistenia, do doby pôrodu (predpokladám okolo 15.11.2009) je jasné, že získať zostávajúcich 16 dní nie je žiaden problém. Dokonca keď pozerám do kalendára, dnes je to už 270 dní nem. poistenia, takže toto je splnené.

Nárok na materské mať bude.
0 0
DominikaDominika DominikaDominika

DominikaDominika je offline (nepripojený) DominikaDominika

Jozef Mihál Pozri príspevok
Prepáčte, toto nemôžem momentálne komentovať.
Chápem Vás....
Tak už sa len musíme nechať "prekvapiť", čo si naša """sociálna""" vláda vymyslí.......
0 0
elinnn elinnn

elinnn je offline (nepripojený) elinnn

Zdravím, chcela som sa ešte opýtať, ako je s nástupom na MD, dá sa dobrovoľne nenastúpiť 6 týždňov pred pôrodom? Susedka má taký problém, že jej to vychádza tak, že ak by sa jej tých 6 týždňov zarátavalo do NP, splnila by 270 dní inak nie... začala pracovať neskôr. je tu nejaké riešenie? ako sa potom postupuje? Vďaka
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

elinnn Pozri príspevok
Zdravím, chcela som sa ešte opýtať, ako je s nástupom na MD, dá sa dobrovoľne nenastúpiť 6 týždňov pred pôrodom? Susedka má taký problém, že jej to vychádza tak, že ak by sa jej tých 6 týždňov zarátavalo do NP, splnila by 270 dní inak nie... začala pracovať neskôr. je tu nejaké riešenie? ako sa potom postupuje? Vďaka
podla zákona jej vzniká nárok na materské, najskôr 8týždnov pred očakávaným termínom pôrodu (OtP), ktorý stanoví lekár, ale najneskôr 6týždnov pred OTP.

Takže v pohode nech nastúpi najneskôr 6týždnov pred OTP.

Dôležité je, aby jej uplynulo 270dní do dna pred "skutočným" pôrodom, tj. nie pred očakávaným. Takže podstatné je, aby porodila najskôr na 271-vý den trvania nem.poistenia, ak teda v posledných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom nemala iné ukončené nem.poistenie, ktorého dni by sa k terajšiemu nem.poisteniu mohli prirátať.

Ak porodí skôr a v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bude napr. len 269dní nem.poistená, tak jej nárok na materské nevznikne. Napr. ak porodí 2.8.09, tak sa sleduje obdobie 2.8.07-1.8.09
Naposledy upravil brčko : 19.07.09 at 21:12
0 0
Mikundova Mikundova

Mikundova je offline (nepripojený) Mikundova

DominikaDominika Pozri príspevok
Pre: Tana Mikundová:
Viem, je to síce téma predovšetkým o peniazoch a max. materskej.... ale, nebolo by správne myslieť aj (hlavne) na dieťatko? Od konca februára si na MD a v októbri chceš nastúpiť do práce? To je naozaj priskoro, keď bude mať malé iba pol roka.... Nechcem posudzovať, ani odsudzovať, iba poradiť z inej stránky - čas a láska, ktorú venuješ dieťatku, ak s ním zostaneš dlhšie doma, je to najcennejšie, čo mu môžeš do života dať.... a to sa za žiadne peniaze kúpiť nedá...Ten čas rýchle uplynie a už nikdy sa nevráti..... Ak Ťa nenútia "existenčné dôvody", tak určite je to, že zostaneš s dieťatkom dlhšie doma, pre neho a v konečnom dôsledku pre Teba a pre Váš vzťah to najlepšie.
Pre: Dominiku
Dominika, najradsej by som zostala doma celych 6 rokov aj s druhym dietatkom (ktore este nieje na svete), ale musime si kupit byt a prijem, ktory ma moj manzel nepostaci na uver....lebo zivnostnikom sa inak pocita koeficient. Mne ako zamestnancovi by vysiel dobry uver, takze preto rozmyslame, ze by som ja isla do prace a manzel by zostal doma aspon na par mesiacov alebo az do dalsieho tehotenstva..... preto som sa pytala taketo otazky a zvazujeme vsetky moznosti. Mna to velmi boli a pevne dufam, ze sa to zmeni a mebudem musiet ist do prace. Pekny den prajem.
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

brčko Pozri príspevok
stačí aj 140eur
1084,55eur :31 x4
samozrejme starý PP treba skončiť a splniť v súčte aspon 270dní...
Dakujem! Uz som sa to naucila pocitat :-)
Ano, stary PP ukoncim a NP mam od 10/2006 nepretrzite doteraz, to by malo postacovat...
0 0
aduska.p aduska.p

aduska.p je offline (nepripojený) aduska.p

dobrý deň, chcem sa opýtať na jednu otázku. nastúpila som 17.09.2006na materskú dovolenku a chcem vedieť ako dlho trvá. myslím že peniaze budem dostávať peniaze len do do toho 17.09.2009 alebo až keď môj syn dosiahne 3roky čo bude 22.11.2009.Chcela by som nastúpiť do práce a neviem si rady, či si už hľadať k septembru robotu alebo až k 1.decembru až mi ho zoberú do škôlky.prosím poraďte mi,každý hovorí niečo iné.ďakujem pekne adriana
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

aduska.p Pozri príspevok
dobrý deň, chcem sa opýtať na jednu otázku. nastúpila som 17.09.2006na materskú dovolenku a chcem vedieť ako dlho trvá. myslím že peniaze budem dostávať peniaze len do do toho 17.09.2009 alebo až keď môj syn dosiahne 3roky čo bude 22.11.2009.Chcela by som nastúpiť do práce a neviem si rady, či si už hľadať k septembru robotu alebo až k 1.decembru až mi ho zoberú do škôlky.prosím poraďte mi,každý hovorí niečo iné.ďakujem pekne adriana
Na materskú dovolenku sa nastupuje 6 - 8 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu a trvá 28 týždňov pri narodení jedného dieťatka. Od 29 týždňa začína rodičovská dovolenka, ktorá trvá do 3 rokov veku dieťaťa, čiže končí sa v deň, keď tvoj syn bude mať 3 roky.
Za 11 mesiac dostaneš ešte rodičovský príspevok v plnej výške, takže kľudne Ti stačí hľadať si prácu až od 1.12.2009.
0 0
aduska.p aduska.p

aduska.p je offline (nepripojený) aduska.p

ďakujem pekne za odpoveď a prajem príjemný deň
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

aduska.p Pozri príspevok
dobrý deň, chcem sa opýtať na jednu otázku. nastúpila som 17.09.2006na materskú dovolenku a chcem vedieť ako dlho trvá. myslím že peniaze budem dostávať peniaze len do do toho 17.09.2009 alebo až keď môj syn dosiahne 3roky čo bude 22.11.2009.Chcela by som nastúpiť do práce a neviem si rady, či si už hľadať k septembru robotu alebo až k 1.decembru až mi ho zoberú do škôlky.prosím poraďte mi,každý hovorí niečo iné.ďakujem pekne adriana
súhlasím s Jankousm.
Ešte doplním a overím.
Predpokladám, že po pôrode si si podala prihlášku na soc.poisťovnu podla bydliska aby si bola dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.

Ak syn nebude navštevovať napr. od 23.11.09 škôlku, tak môžeš byť aj nadalej dôchodkovo poistená štátom. Nemusíš sa ísť evidovať na UP ako uchádzač o zamestnanie a preukazovať sa, že si hladáš zamestnanie (nárok na podporu mať nebudeš, ak si si dobovolne neplatila poistenie v nezamestnanosti). Budeš aj zdrav.poistená štátom. Až ked si nájdeš prácu, tak sa musíš odhlásiť. No záleží od toho, kto sa o dieťa bude starať.
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
brčko Pozri príspevok
súhlasím s Jankousm.
Ešte doplním a overím.
Predpokladám, že po pôrode si si podala prihlášku na soc.poisťovnu podla bydliska aby si bola dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.

Ak syn nebude navštevovať napr. od 23.11.09 škôlku, tak môžeš byť aj nadalej dôchodkovo poistená štátom. Nemusíš sa ísť evidovať na UP ako uchádzač o zamestnanie a preukazovať sa, že si hladáš zamestnanie (nárok na podporu mať nebudeš, ak si si dobovolne neplatila poistenie v nezamestnanosti). Budeš aj zdrav.poistená štátom. Až ked si nájdeš prácu, tak sa musíš odhlásiť. No záleží od toho, kto sa o dieťa bude starať.
Ja len doplním, u nás sa berú deti do škôlky len od septembra, prever si ako je to u vás, aby si v decembri nezostala prekvapená, že Ti syna vezmú do škôlky až ďalší september.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mimaemma Pozri príspevok
Ja len doplním, u nás sa berú deti do škôlky len od septembra, prever si ako je to u vás, aby si v decembri nezostala prekvapená, že Ti syna vezmú do škôlky až ďalší september.
A ak dieťatko ešte nemáš do škôlky zapísané, je dosť možné, že už je neskoro. Aspoň u nás sa teda začína zapisovať už od januára a v lete už nie je šanca prihlásiť dieťa do škôlky. No možno u Vás nie sú také preplnené škôlky ako u nás.
0 0
smolina 12 smolina 12

smolina 12 je offline (nepripojený) smolina 12

Ak by som mohla niekoho poprosiť o radu. Chcem sa spýtať ohľadom materskej. Prečítala som veľa článkov ohľadom toho, no všetko sú so starším dátum. Chcela by som vedieť, či sa niečo nezmenilo od vtedy? Konkrétne ma zaujíma ako si zvýšiť materské keď mám minimálnu mzdu. Pripoistiť som sa už nestihla som už v treťom mesiaci tehotenstva ale skúsila by som tú možnosť cez zamestnávateľa. Konkrétne ma zaujíma kedy treba spraviť tú zmenu v plate a rozviazať pracovný pomer. A či mám ukončiť pracovný pomer ja, lebo zamestnávateľ mi dať výpoveď nemôže - som predsa v ochranej dobe?

Ak by mi niekto vedel poradiť, budem mu povďačná. Na sociálku sa snáď pýtať nemôžem, by ma poslali kade ľahšie.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

smolina 12 Pozri príspevok
Ak by som mohla niekoho poprosiť o radu. Chcem sa spýtať ohľadom materskej. Prečítala som veľa článkov ohľadom toho, no všetko sú so starším dátum. Chcela by som vedieť, či sa niečo nezmenilo od vtedy? Konkrétne ma zaujíma ako si zvýšiť materské keď mám minimálnu mzdu. Pripoistiť som sa už nestihla som už v treťom mesiaci tehotenstva ale skúsila by som tú možnosť cez zamestnávateľa. Konkrétne ma zaujíma kedy treba spraviť tú zmenu v plate a rozviazať pracovný pomer. A či mám ukončiť pracovný pomer ja, lebo zamestnávateľ mi dať výpoveď nemôže - som predsa v ochranej dobe?

Ak by mi niekto vedel poradiť, budem mu povďačná. Na sociálku sa snáď pýtať nemôžem, by ma poslali kade ľahšie.
Na sociálke sa naozaj radšej nepýtaj
Ukončenie súčasného PP a uzatvorenie nového PP so mzdou vo výške maximálneho VZ stačí urobiť pár dní pred nástupom na MD, prípadne PN keby si išla na rizikové. Momentálne mesačné maximum je 1084,55 no a mzdu bude treba potom konkrétne prepočítať na dni, kedy bude trvať pracovný pomer. Keď sú to napr. aj víkendy, tak potom niekedy nestačí 1084,55. Keď napíšeš kedy to chceš zrealizovať, poradíme.
Najjednoduchšie, teda ak sa dohodnete to takto urobiť, je ukončenie PP dohodou. Všetky odhlášky do poisťovní, a od druhého dňa nový PP a zase prihlášky do poisťovní.
0 0
aduska.p aduska.p

aduska.p je offline (nepripojený) aduska.p

malého mám prihláseného oficiálne od 01.12.2009, ale v prídpade, že si nájdem prácu ,tak mi ho zoberú už 2.9.2009, tak sme dohodnutí,lebo budú uprednostňovať mamičky, ktoré idú do roboty.Ja som ešte stále zamestnaná v práci odkiaľ som išla na materskú a je možnosť sa tam asi vrátiť, tak preto to potrebujem vedieť. Ale ako viem, tak akonáhle ho dám do škôlky ,tak mi zoberú materskú však? neviem ako to funguje, keď by som išla napr. len ako brigádne na dohodu, či aj to sa berie ako prac. pomer a či by ho teda zobrali aj do škôlky od septembra.Lebo radšej by mi to vyhovovalo ísť do práce zatiaľ ako brigádnik kvôli fin. stránke ako tam ísť na hlavný prac.pomer len z toho dôvodu, že sa mi to viac oplatí.Je to trošku komplikované. Vlastne ide o to, či mi zoberú mat. aj keď budem robiť len na dohodu od septembra a či ho zoberú .
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

aduska.p Pozri príspevok
malého mám prihláseného oficiálne od 01.12.2009, ale v prídpade, že si nájdem prácu ,tak mi ho zoberú už 2.9.2009, tak sme dohodnutí,lebo budú uprednostňovať mamičky, ktoré idú do roboty.Ja som ešte stále zamestnaná v práci odkiaľ som išla na materskú a je možnosť sa tam asi vrátiť, tak preto to potrebujem vedieť. Ale ako viem, tak akonáhle ho dám do škôlky ,tak mi zoberú materskú však? neviem ako to funguje, keď by som išla napr. len ako brigádne na dohodu, či aj to sa berie ako prac. pomer a či by ho teda zobrali aj do škôlky od septembra.Lebo radšej by mi to vyhovovalo ísť do práce zatiaľ ako brigádnik kvôli fin. stránke ako tam ísť na hlavný prac.pomer len z toho dôvodu, že sa mi to viac oplatí.Je to trošku komplikované. Vlastne ide o to, či mi zoberú mat. aj keď budem robiť len na dohodu od septembra a či ho zoberú .
Keď ho dáš od septembra do škôlky, tak áno, prídeš o rodičovský príspevok. Je jedno či budeš pracovať na dohodu, na pracovnú zmluvu alebo budeš sedieť doma. Proste keď je on v škôlke, čiže sa oňho doma nestaráš, rodičák Ti zoberú, budeš mať nárok len na príspevok na starostlivosť o dieťa do 3 rokov, ktorý Ti uhradí náklady za škôlku.

Pokiaľ by si sa od septembra zamestnala, kľudne aj na pracovnú zmluvu, a dieťa necháš doma napr. so starou mamou tak rodičovský príspevok dostaneš v plnej výške aj popri zamestnaní.
0 0
aduska.p aduska.p

aduska.p je offline (nepripojený) aduska.p

tak to som teda netušila, že môže zostať doma napr. so starou mamou, ja som si myslela ,že vtedy mi to zoberú, že iba v tom prípade nie, keď to nebude rodina. to ste mi moc pomohli , ďakujem pekne.a prajem pekný deň
0 0
leocka leocka

leocka je offline (nepripojený) leocka

Dobry den, som zamestnana vo vlastnej s.r.o. s minimalnou mzdou. Viem, ze ked pred koncom tehotenstva zmenim zamestnanie, vymeriavaci zaklad bude pre mna mzda z toho druheho zamestnania. Chcela by som sa spytat, ci to druhe zamestnanie, moze byt v tej istej firme, alebo treba aby to bola ina firma. Dakujem za odpoved.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať