Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

adams Pozri príspevok
Dobrý večer, prosim o radu pre švagrinu.
Jej prípad je asi takýto:
V marci 2008 skončila poberanie rodičovskeho prispevku. Hneď nato sa zaregistrovala ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov ako "poistenec štátu". 23. 05. 2008 si začala platiť DNP z min. VZ. Zrušila ho 26.11.2008. Od 15.08.2008 sa zamestnala s platom 8100,- Sk. Toho času je asi v 5-6 týždni tehotenstva. Ošetrujúci lekár ju posiela na PN.
Čo by mala urobiť, aby poberala čo najvyššiu materskú?
Voprad ďakujem za rady
ak je teraz v 5-6týž. tak má predp. termín cca 26.7.09
potom
- predpokladaný nástup na MD obvyklých 6týždnov pred pôrodom vychádza na cca 14.6.09,
- pri rizikovom tehotenstve a PN pred nástupom na MD niekedy posielajú lekári na MD 8týždnov pred PTP, to vychádza cca na 31.5.08 TAK BACHA NA TO!!! nedať sa vypísať na MD pred uplynutím 26týždnov!!!

zo zamestnania jej 270dní nem.poistenia uplynie od 15.8.08 dna 11.5.09 (ak nemala prerušené NP), takže s nárokom na materské "zo samotných dní nem.poistenia zo zamestnania" jej vychádza bez problémov. Ak by porodila skôr ako 12.5.09, tak by potrebovala prirátať ešte iné dni ukončeného nem.poistenia. Takže v takom prípade by jej nárok na materské vznikol len z jedného nem.poistenia, nie z oboch!

Z dNP má v období 23.5.08 až 26.11.08 už 188dní nem.poistenia. Ak sa prihlási 1.12.09 znovu na DNP, tak jej z DNP uplynie potrebných 270dní dna 20.2.09. Takže ak jej vznikne PN najskôr 21.2.09, tak môže poberať nemocenkské aj z DnP (samozrejme z predpokladaného vym.základu, t.j. aktuálnej min.mzdy). Nárok na nemocenské (materské) zo skutočného VZ jej vznikne až po uplynutí 26týždnov od poslendého prihlásenia, tj. pri posl.prihlásení 1.12.08 uplynie 26týžtnov 31.5.09, t.j ak začne PN/MD najskôr 1.6.09!!!

Takže ak chce získať maximálnu materskú v súčte z DNP + zamestnania, tak nech sa hned prihlási na DnP z rozdielu maximalneho vym.základu a jej hrub.mzdy t.j. cca 22119 (30219-8100) a nastúpi na MD najskôr po uplynutí 26týždnov, ak sa prihlási 1.12.08, tak najskôr 1.6.09!!! Ak v r.2009 nechce platiť z tohto vyššieho vym.základu, tak si môže dať ešte v decembri!!! zmenu vym.základu (pozor nie odhlášku ale ZMENU) napr. na minim.mzdu t.j. 295,5eur. Ak si však ponechá vyšší vym.základ, tak môže aj v r.2010 čerpať nem.dávky (očr,pn) z tohto vyššieho vym.základu.

Ak sa nanovo prihlási na DnP 1.12.08 a nastúpi na PN v období do 20.2.09, tak bude predpokladám musieť DNP platiť aj počas poberania nemocenského zo zamestnania. Pri PN so vznikom 21.2.09 a neskôr by jej mal vzniknúť nárok na nemocenské aj z DnP.

všetko treba prerátať, či som sa nesekla, resp. nástupy na MD podla predpokladaného termínu pôrodu, tieto boli rátané k PTP 26.7.09
Naposledy upravil brčko : 29.11.08 at 18:12
0 0
Iveta331 Iveta331

Iveta331 je offline (nepripojený) Iveta331

***velmi pekne prosim o radu***
Dobry den,
aj my usilovne pracujeme na babatku a dufam, ze najneskor v januari sa zadari. Moj hr. prijem je 24000 a toto zamestnanie zacalo 10/2008, od zaciatku r. 2007 som bola s prestavkami nemoc. poistena zo zamestnania cca 21 mesiacov. 1.12. idem do SP kvoli DNP. Ale mam to platit s rozdielu max VZ a mojho prijmu, alebo z minimalneho vymer. zakladu co je 8100.-? teda je mozne platit aj z nizsej sumy ako je minimalny VZ? Lebo u mna ten rozdiel je cca 6200.-. A este by som sa chcela spytat, (vzhladom na moj vek totiz urcite pojdem na rizik. teh. - teda PN), ked budem PN – aky mam narok na nem. davky? Aj so zamestnania aj z DNP? Alebo len zo zamestnania? A este nakoniec na tlacivo do SP vyplnujem aj kolonku o zamestnavatelovi?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

iveta, už som ti raz písala rozsiahlu odpoved, no ked som to odoslala, zmizlo to!!! som bola naštvaná, tak skúsim aspon čosi napísať, ak sa mi medzitým malý nezobudí
0 0
Iveta331 Iveta331

Iveta331 je offline (nepripojený) Iveta331

brčko, moc dakujem, ze mi venujes svoj cas......
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Iveta331 Pozri príspevok
<FONT size=2>***velmi pekne prosim o radu***</FONT></P><P><FONT size=2>Dobry den, </FONT></P><P><FONT size=2>aj my usilovne pracujeme na babatku a dufam, ze najneskor v januari sa zadari. Moj hr. prijem je 24000 a toto zamestnanie zacalo 10/2008, od zaciatku r. 2007 som bola s prestavkami nemoc. poistena zo zamestnania cca 21 mesiacov. 1.12. idem do SP kvoli DNP. Ale mam to platit s rozdielu max VZ a mojho prijmu, alebo z minimalneho vymer. zakladu co je 8100.-? teda je mozne platit aj z nizsej sumy ako je minimalny VZ? Lebo u mna ten rozdiel je cca 6200.-. </FONT></P><P><FONT size=2><FONT color=red>prihlásiť sa môžeš najmenej z minim.mzdy. No platiť predpokladám, že môžeš aj zo sumy nižšej, ak vieš presne VZ pre NP z ostatných nem.poistení (zamestnania). Ja som to ale pre istotu urobila tak, že som platila z minima (dala som si trvalý príkaz a nechcelo sa mi vzdy prerátavať presne podla mzdy, nakolko úplne rovnaká nebola) a preplatok si vyžiadam vrátiť.</FONT></FONT></P><P><FONT size=2>A este by som sa chcela spytat, (vzhladom na moj vek totiz urcite pojdem na rizik. teh. - teda PN), ked budem PN – aky mam narok na nem. davky? Aj so zamestnania aj z DNP? Alebo len zo zamestnania? A este nakoniec na tlacivo do SP vyplnujem aj kolonku o zamestnavatelovi?</FONT>
</P><P> </P><P>Ak si budeš uplatnovať nárok na nemocenské z viacerých poistení, tak si treba od lekára vypýtať PN-ku dvakrát (za vystavenie tej druhej pravdepodobne zaplatíš cca 32Sk, možno nie) a na obe vyznačiť, že si uplatnuješ nem.dávku aj z druhého poistenia. JEdnu dáš zamestnávatelovi a ten vypíše všetko o sebe a druhú odnesieš svojej SP, údaje o zamestnávatelovi nevypisuješ.</P><P> </P><P>velmi dôležité!!!!!!!!!! u teba bude, ak sa prihlásiš na DNP a budeš tehotná, aby ti neskončil tvoj prac.pomer pred nástupom na MD, resp. aspon neskončil skôr ako skončí DNP. Potom by si totiž mala nárok na materské len z nem.poistenia, ktoré bude trvať k nástupu na MD, teda DNP a len z vymer.základov z tohto poistenia (t.j. pri DNP len z tých cca 6200!!!, nie zo súčtu so zamestnaním!!!) Zo zamestnania by ti nárok na materské (podla info z porady) neuznali, nakolko podla praxe v SP ak trvá iné nem.poistenie, tak ochranná lehota z ukončeného nem.poistenia neplynie (no v zákone o soc.poistení to nehladaj, nenájdeš).</P><P> </P><P>No a ešte k nároku na nemocenské aj z DnP. Sama by som bola zvedavá, či ti uznajú nárok na nemocenské, ak ti vznikne napr. hned v decembri po prihlásení sa na DnP. </P><P>Teoreticky by ti mali ku dnom trvajúceho DNP prirátať dni ukončených nem.poistení v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN. Dni nem.poistenia v tomto období z dvoch ukončených prac.pomerov máš dostatok. No aký bude postup SP ti nikto nezaručí. </P><P>Na tvojom mieste by som si požiadala o nemocenké aj z DnP. No pre istotu by som si platila odvody na DNP dalej (ale z celého VZ, z ktorého budeš prihlásená, nie len z rozdielu!!!, lebo v tom období bude tvoj VZ zo zamestnania rovný nule!!!). Prestala by som platiť až ked mi príde rozhodnutie o priznaní nemocesnského aj z DNP. Potom si lahko preplatok vyžiadaš vrátiť, no ak by si mala nedoplatok, tak by mohol byť problém s nárokom na dalšie nem.dávky. </P><P>Ak by mi nárok na nemocenské z dnp, tak by som sa odvolala.</P><P> </P><P>Tak daj vedieť, ako si dopadla s tým nárokom na nemocenské z DNP, lebo takéto skúsenosti z praxe sú cenné. No ak teda bude dôvod, lebo aj ked som bola podobný prípad ako ty, gynekolog ma na PN vypísať vraj nemohol, no všeobecný lekár bol velmi milý a chápavý, takže som bola na PN až do nástupu na MD.
No a hlavne nech s tehotenstvom všetko dobre dopadne a máš zdravého potomka!
Naposledy upravil brčko : 29.11.08 at 19:22
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

neviem, čo som zase porobila, že tvoj prvý príspevok nie je dobre citovaný. Ale odpoved tam chvalabohu je!
doplnam:
teda všetky nie! tie odpovede, čo som vložila do prvého príspevku chýbajú!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Toto sa naživo, na seminári k materskej 12.12. v Košiciach, stať nemôže.

http://www.porada.sk/t95857-materska...ar-kosice.html
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

1.6.2008 – 1.8.2008 – nezamestnana, neevidovana na urade prace – nemocenske <FONT color=red>asi si myslela zdravotné, lebo na nem.poist. sa spätne prihlásiť nedá </FONT>si za tieto mesiace uhradim sama

1) 1/12/2008 si zaplatim DPN z vysky 30200-24000 a od 1/2009 ho znizim na min. a budem v tom pokracovat. Správne? </P><P><FONT color=red>Na DNP sa môžeš prihlásiť najmenej z minim.mzdy. Platiť však môžeš predpokladám aj z VZ nižšieho, ak vieš vymer.základ z ostatných nem.poistení. Ja som to urobila tak, že som aj tak platila z min.mzdy. Lebo mzda nie je vždy úplne rovnaká, k 8-memu som jej presnú výšku nevedela a dala som si trvalý príkaz do banky. Potom si vyžiadam preplatok vrátiť.</FONT>

2) Mam narok na poberanie materskej 37 tyzdnov?

ak budeš ku koncu 28-meho týždna poberania materského osamelá, tak áno. čo však soc.poistovna chápe pod pojmom osamelá neviem, v zákone o soc.poistení táto definíciá chýba. Podla zákonníka práce je to osoba, ktorá žije sama a je slobodná, rozvedená alebo ovdovelá alebo je osamelá z iných vážnych dôvodov. Do SP treba potom podpísať čestné prehlásenie a tiež v zamestnaní predpokladám.


no tie odpovede sú dobre popreskakované, aj tie farby trochu zmetené, no už stým nebudem radšej nič robiť, aby to znovu nezmizlo. V tých hranatých zátvorkách a odstavcoch sa nevyznám!!
no nedalo mi to a farby som opravila!



pán Mihál, veru, asi sa nikomu zo seminára nepodarí len tak "vypariť" !
Naposledy upravil brčko : 29.11.08 at 19:42
0 0
Iveta331 Iveta331

Iveta331 je offline (nepripojený) Iveta331

brčko,
no teda..., ale si mi dala zabrat, musela som to precitat 3x, aby ma osvietilo.....ale myslim, ze v tom mam uplne jasno.
ak by som mohla este jednu otazku. nebolo by jednoduchsie (aby som sa vyhla pripadnym rizikam, co sa tyka straty zamestnania) platit od decembra DNP z maxu, teda tych cca 1300.- a ked vsetko dobre dopadne (dufam a hlavne verim, ze ano, lebo pan doktor povedal, ze uz mozme smelo "plodit", lebo vysledky su v poriadku), tak po napr. 2 rokoch (teda po ukonceni materskej, alebo aj pocas nej?), si jednoducho vyziadat od SP preplatok?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ja som davala tiez cestne prehlasenie, byvala som sama, nebola som vydata za otca dietata, nezili sme v spolocnej domacnosti. Nic ine nevyzadovali iba to cestne prehlasenie.
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
brčko Pozri príspevok
a nebola si ozaj zamestnaná alebo dobrovolne nem.poisená v období cca júl 2007 do 20.9.08 ?

ak nie, nárok na materské mať nebudeš, lebo nestihneš potrebných aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom
ďakujem ti brčko, škoda. Ide o moju nevestu. Po skončení SŠ už bola na materskej, vtedy bola prihlásená a DNPO, to bolo v roku 2004. Potom bola na RD, až do 20.9.2008. Mala predĺženú RD, nakoľko vnuk mal-má rakovinu. Nakoľko liečba sa skončila /zatiaľ, lebo ešte nevieme čo bude/, len na mesačné kontroly musia chodiť, tak môže ostať s malým doma, ale bez nároku na RD. Diaľkovo sa študuje na univerzite, a od januára chce podnikať. Tak, že nám asi nič nepomôže. V druhom príspevku si mi písala, nejaké paragrafy. Keď som k tomu dobre rozumela, tak jediná možnosť, že po dohode jej manžel môže brať materské. On má hrubý plat okolo 30000,-. Je to tak?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Iveta331 Pozri príspevok
brčko,
no teda..., ale si mi dala zabrat, musela som to precitat 3x, aby ma osvietilo.....ale myslim, ze v tom mam uplne jasno.
ak by som mohla este jednu otazku. nebolo by jednoduchsie (aby som sa vyhla pripadnym rizikam, co sa tyka straty zamestnania) platit od decembra DNP z maxu, teda tych cca 1300.- a ked vsetko dobre dopadne (dufam a hlavne verim, ze ano, lebo pan doktor povedal, ze uz mozme smelo "plodit", lebo vysledky su v poriadku), tak po napr. 2 rokoch (teda po ukonceni materskej, alebo aj pocas nej?), si jednoducho vyziadat od SP preplatok?
platenie maxima z DNP by ti v prípade, že by si mala súbežne vym.základ pre nem.poistenia zo zamestnania 24-26tis., teda poberala mzdu (nebola napr. očr, pn), nepomohol. Aj keby si sa prihlásila na DNP z VZ 30219,- a poberala mzdu 24000 (resp.26000), aj tak ti soc.poistovna z DNP berie vždy len rozdiel maximum mínus povinné nem.poistenia! Pozri zákon o sociálnom poistení § 138 ods.19 + ods.11 písm.a)

Ale ukončiť s tebou prac.pomer po uplynutí skúšobnej doby, ak oznámiš tehotenstvo sa nebude dal len tak. Budeš v ochrannej dobe.
Pozor hlavne ak by si isla na PN ešte v skúšobnej dobe. O kal.dni PN-ky sa ti predlžuje skúšobná doba. Takže v takom prípade by s tebou mohli ktorýkolvek den PN-ky ukončiť prac.pomer v skúšobnej dobe a tiež ešte zvyšných počet dní po PN-ke. No aj tam by bolo východisko, ak by skončili s tebou PP a si bola tehotná maximálne do 8tt. Asi tušíš aké
no netreba sa popredu znepokojovať, len treba vedieť, na čo si dať pozor.
Naposledy upravil brčko : 29.11.08 at 20:06
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

erika,
asi tak. No skúsenosť s tým nemám žiadnu. škoda toho DNP.

No hlavne nech to dobre dopadne s oboma detmi.
Aj ked peniažky by sa jej určite hodili
0 0
Iveta331 Iveta331

Iveta331 je offline (nepripojený) Iveta331

brčko Pozri príspevok
platenie maxima z DNP by ti v prípade, že by si mala súbežne vym.základ pre nem.poistenia zo zamestnania 24-26tis., teda poberala mzdu (nebola napr. očr, pn), nepomohol. Aj keby si sa prihlásila na DNP z VZ 30219,- a poberala mzdu 24000 (resp.26000), aj tak ti soc.poistovna z DNP berie vždy len rozdiel maximum mínus povinné nem.poistenia! Pozri zákon o sociálnom poistení § 138 ods.19 + ods.11 písm.a)

Ale ukončiť s tebou prac.pomer po uplynutí skúšobnej doby, ak oznámiš tehotenstvo sa nebude dal len tak. Budeš v ochrannej dobe.
Pozor hlavne ak by si isla na PN ešte v skúšobnej dobe. O kal.dni PN-ky sa ti predlžuje skúšobná doba. Takže v takom prípade by s tebou mohli ktorýkolvek den PN-ky ukončiť prac.pomer v skúšobnej dobe a tiež ešte zvyšných počet dní po PN-ke. No aj tam by bolo východisko, ak by skončili s tebou PP a si bola tehotná maximálne do 8tt. Asi tušíš aké
no netreba sa popredu znepokojovať, len treba vedieť, na čo si dať pozor.
takze najlepsi postup bude asi takyto:1., v pondelok prihlasit DNP z 8100.- 2., na PN (ja viem, ze este nie som tehotna, ale strasne tomu verim, ze coskoro budem....) az po 15. januari (po skonceni skus doby) a potom sa pokusit ziadat o nemocenske davky aj v SP - ak to priznaju super ak nie bude to len zo zamestnania teda 55% z 24-26000 ale materska bude napriek PN to "maximum" - je to takto spravne, alebo mi nieco uniklo?
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
Brčko, ďakujem.
0 0
adams adams

adams je offline (nepripojený) adams

brčko Pozri príspevok
ak je teraz v 5-6týž. tak má predp. termín cca 26.7.09
potom
- predpokladaný nástup na MD obvyklých 6týždnov pred pôrodom vychádza na cca 14.6.09,
- pri rizikovom tehotenstve a PN pred nástupom na MD niekedy posielajú lekári na MD 8týždnov pred PTP, to vychádza cca na 31.5.08 TAK BACHA NA TO!!! nedať sa vypísať na MD pred uplynutím 26týždnov!!!

zo zamestnania jej 270dní nem.poistenia uplynie od 15.8.08 dna 11.5.09 (ak nemala prerušené NP), takže s nárokom na materské "zo samotných dní nem.poistenia zo zamestnania" jej vychádza bez problémov. Ak by porodila skôr ako 12.5.09, tak by potrebovala prirátať ešte iné dni ukončeného nem.poistenia. Takže v takom prípade by jej nárok na materské vznikol len z jedného nem.poistenia, nie z oboch!

Z dNP má v období 23.5.08 až 26.11.08 už 188dní nem.poistenia. Ak sa prihlási 1.12.09 znovu na DNP, tak jej z DNP uplynie potrebných 270dní dna 20.2.09. Takže ak jej vznikne PN najskôr 21.2.09, tak môže poberať nemocenkské aj z DnP (samozrejme z predpokladaného vym.základu, t.j. aktuálnej min.mzdy). Nárok na nemocenské (materské) zo skutočného VZ jej vznikne až po uplynutí 26týždnov od poslendého prihlásenia, tj. pri posl.prihlásení 1.12.08 uplynie 26týžtnov 31.5.09, t.j ak začne PN/MD najskôr 1.6.09!!!

Takže ak chce získať maximálnu materskú v súčte z DNP + zamestnania, tak nech sa hned prihlási na DnP z rozdielu maximalneho vym.základu a jej hrub.mzdy t.j. cca 22119 (30219-8100) a nastúpi na MD najskôr po uplynutí 26týždnov, ak sa prihlási 1.12.08, tak najskôr 1.6.09!!! Ak v r.2009 nechce platiť z tohto vyššieho vym.základu, tak si môže dať ešte v decembri!!! zmenu vym.základu (pozor nie odhlášku ale ZMENU) napr. na minim.mzdu t.j. 295,5eur. Ak si však ponechá vyšší vym.základ, tak môže aj v r.2010 čerpať nem.dávky (očr,pn) z tohto vyššieho vym.základu.

Ak sa nanovo prihlási na DnP 1.12.08 a nastúpi na PN v období do 20.2.09, tak bude predpokladám musieť DNP platiť aj počas poberania nemocenského zo zamestnania. Pri PN so vznikom 21.2.09 a neskôr by jej mal vzniknúť nárok na nemocenské aj z DnP.

všetko treba prerátať, či som sa nesekla, resp. nástupy na MD podla predpokladaného termínu pôrodu, tieto boli rátané k PTP 26.7.09
Takže, keď tomu dobre rozumiem, ak sa zaregistruje ako DNP od 1.12.2008 s VZ 22.219,-, od 1.1.2009 si zmeni VZ na minimum a lekár ju pošle na PN napr. od 4.12.2008 (narok jej na dávky PN jej vzniknu len zo zamestnania), tak si bude ďalej platiť DNP až min. do konca februara 2009. Potom by mala narok na materske aj z DNP. Toto posledne zaregistrovane DNP musi byť platené 26 tyždňov pred nastupom na MD?
Ďalšia otázka znie, čo ak by v marci 2009 ukončila PN a o niekoľko dni by znova bola PN (ide o to, aby zbytočne neplatila poistne z DNP). Potom by už mala narok aj na PN z DNP? Vznikol by jej narok aj v takom pripade na materske z DNP?
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
brčko Pozri príspevok
erika,
asi tak. No skúsenosť s tým nemám žiadnu. škoda toho DNP.

No hlavne nech to dobre dopadne s oboma detmi.
Aj ked peniažky by sa jej určite hodili
Brčko, ešte jedna otázka: Hneď po pôrode by mala ísť na RD, a dostala by tých 4700,- Sk? No neviem. A živnosť potom musí prerušiť? Lebo keď dostane od ÚP dotáciu - príspevok, tam má podmienku 2 roky mať živnosť. Navrhni mi niečo. Mala by sa zamestnať teraz a po založení živnosti sa dať vypypísať na PN?
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

Asi som tehotna, este to neviem s istotou. Teda porod by mal byt teoreticky v druhej polovici roku 2009. Stiham este zvysit platenie nemocenskeho, aby som mala co najvyssiu matersku. Poradte prosim, dakujem, ci to ma este zmysel. Som zamestnana, hruby prijem je 19000.
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
Jozef Mihál Pozri príspevok
Toto sa naživo, na seminári k materskej 12.12. v Košiciach, stať nemôže.

http://www.porada.sk/t95857-materska...ar-kosice.html
Dobrý deň p. Mihál
Prepáčte, že Vás vyrušujem, ale bývam cca 400 km od Košíc, takže na seminár prísť nemôžem, ale keď Vás pekne poprosím, môžte mi venovať prá minút, a pozrieť príspevky č. 121,132,134,138. Bola by som rada, keby ste nám niečo povedali k tomu. Potrebovali sme nejaké dobré riešenie. Moc Vám ďakujem
0 0
Iveta331 Iveta331

Iveta331 je offline (nepripojený) Iveta331

brčko Pozri príspevok
platenie maxima z DNP by ti v prípade, že by si mala súbežne vym.základ pre nem.poistenia zo zamestnania 24-26tis., teda poberala mzdu (nebola napr. očr, pn), nepomohol. Aj keby si sa prihlásila na DNP z VZ 30219,- a poberala mzdu 24000 (resp.26000), aj tak ti soc.poistovna z DNP berie vždy len rozdiel maximum mínus povinné nem.poistenia! Pozri zákon o sociálnom poistení § 138 ods.19 + ods.11 písm.a)

Ale ukončiť s tebou prac.pomer po uplynutí skúšobnej doby, ak oznámiš tehotenstvo sa nebude dal len tak. Budeš v ochrannej dobe.
Pozor hlavne ak by si isla na PN ešte v skúšobnej dobe. O kal.dni PN-ky sa ti predlžuje skúšobná doba. Takže v takom prípade by s tebou mohli ktorýkolvek den PN-ky ukončiť prac.pomer v skúšobnej dobe a tiež ešte zvyšných počet dní po PN-ke. No aj tam by bolo východisko, ak by skončili s tebou PP a si bola tehotná maximálne do 8tt. Asi tušíš aké
no netreba sa popredu znepokojovať, len treba vedieť, na čo si dať pozor.
brčko, mohla by si mi, ak ti to malinky dovoli a najdes si trochu casu toto odobrit?
takze najlepsi postup bude asi takyto:1., v pondelok prihlasit DNP z 8100.- 2., na PN (ja viem, ze este nie som tehotna, ale strasne tomu verim, ze coskoro budem....) az po 15. januari (po skonceni skus doby) a potom sa pokusit ziadat o nemocenske davky aj v SP - ak to priznaju super ak nie bude to len zo zamestnania teda 55% z 24-26000 ale materska bude napriek PN to "maximum" - je to takto spravne, alebo mi nieco uniklo?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať