Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

leocka Pozri príspevok
Dobry den, som zamestnana vo vlastnej s.r.o. s minimalnou mzdou. Viem, ze ked pred koncom tehotenstva zmenim zamestnanie, vymeriavaci zaklad bude pre mna mzda z toho druheho zamestnania. Chcela by som sa spytat, ci to druhe zamestnanie, moze byt v tej istej firme, alebo treba aby to bola ina firma. Dakujem za odpoved.
môže byť v tej istej. LEn prvý PP treba ukončiť.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

aduska.p Pozri príspevok
malého mám prihláseného oficiálne od 01.12.2009, ale v prídpade, že si nájdem prácu ,tak mi ho zoberú už 2.9.2009, tak sme dohodnutí,lebo budú uprednostňovať mamičky, ktoré idú do roboty.Ja som ešte stále zamestnaná v práci odkiaľ som išla na materskú a je možnosť sa tam asi vrátiť, tak preto to potrebujem vedieť. Ale ako viem, tak akonáhle ho dám do škôlky ,tak mi zoberú materskú však? neviem ako to funguje, keď by som išla napr. len ako brigádne na dohodu, či aj to sa berie ako prac. pomer a či by ho teda zobrali aj do škôlky od septembra.Lebo radšej by mi to vyhovovalo ísť do práce zatiaľ ako brigádnik kvôli fin. stránke ako tam ísť na hlavný prac.pomer len z toho dôvodu, že sa mi to viac oplatí.Je to trošku komplikované. Vlastne ide o to, či mi zoberú mat. aj keď budem robiť len na dohodu od septembra a či ho zoberú .
ak budeš pracovať na dohodu a počas vykonávania práce na dohodu sa o dieťa bude starať napr. babka, tak máš stále nárok na rodič.príspevok (nie materské! )

ak by si pracovala len na dohodu a dieťa dala do škôlky, tak podla mna nemáš nárok na žiadny príspevok. Na RP nie, lebo dieťa chodí do škôlky. Na príspevok na starostlivosť o dieťa (PnSoD) nie, lebo osoba pracujúca na dohodu nie je považovaná za zárobkovú činnú podla zákona o PnSoD. A poberať PnSoD môžu len zárobkovo činné osoby v zmysle daného zákona.
0 0
leocka leocka

leocka je offline (nepripojený) leocka

brčko Pozri príspevok
môže byť v tej istej. LEn prvý PP treba ukončiť.
Dakujem za odpoved. Este par detailov: zalezitosti, ako to, ze som spolocnik a konatel nezohravaju ziadnu rolu? mozem ukoncit sama so sebou PP v jeden den a nasledujuci zacat novy? hra rolu aj doba pred odchodom na matersku, kedy budem mat mzdu 1003 eur - ci to musi byt napriklad min. 1 mesiac, pripadne na tom nezalezi? Vdaka
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

aduska.p Pozri príspevok
tak to som teda netušila, že môže zostať doma napr. so starou mamou, ja som si myslela ,že vtedy mi to zoberú, že iba v tom prípade nie, keď to nebude rodina. to ste mi moc pomohli , ďakujem pekne.a prajem pekný deň
Ono teraz to tak skutočne je, že keď nastúpiš do práce tak Ti ho zoberú aj keď zostane doma so starou mamou a dostáva sa len príspevok na starostlivosť vo výške 25% rodičovského príspevku.
Ale toto platí pre mamičky, ktoré nastúpili na rodičovskú myslím v tomto roku. Pre nás, mamičky, ktoré poberajú rodičovský príspevok už dlhšie to do konca roka platí po starom. Som úplne rovnaký prípad, pracujem, malého mám so starkou, a rodičák poberám ďalej, do konca tohto roka. Potom už len spomínaných 25% alebo náhradu nákladov za škôlku.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

leocka Pozri príspevok
Dakujem za odpoved. Este par detailov: zalezitosti, ako to, ze som spolocnik a konatel nezohravaju ziadnu rolu? mozem ukoncit sama so sebou PP v jeden den a nasledujuci zacat novy? hra rolu aj doba pred odchodom na matersku, kedy budem mat mzdu 1003 eur - ci to musi byt napriklad min. 1 mesiac, pripadne na tom nezalezi? Vdaka
Áno, kľudne ukončiť PP a nasledujúci deň začať nový. Si síce konateľkou, ale si aj zamestnancom. Čiže máš práva ako všetci ostatní zamestnanci, teda s novým PP nie je žiadny problém.
Vôbec to nemusí byť až mesiac pred materskou. Stačia aj 2 dni, to je na tebe na akú dlhú dobu sa to rozhodneš urobiť. Čím dlhšie, tým vyššie náklady na odvody.
Ešte upozorním, že mesačné meximum je už od 1.7.2009 1084,55€. Ak tvoj PP však bude trvať len pár dní pred nástupom na MD, tak treba výšku mzdy prispôsobiť týmto dňom. Keby si si dala totiž mzdu 1084,55 a odpracovala napr. štvrtok-nedeľa a od pondelka nástup na MD, tak by Ti materká vyšla asi v polovičnej výške oproti maximu. Ak napíšeš presné dátumy, pomôžeme s výpočtom.
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

DominikaDominika Pozri príspevok
[/COLOR]

Pán Mihál, viete už aj niečo podrobnejšie o plánovaných zmenách? Alebo sa azda chystajú celkom zrušiť možnosť materskej z DNP? ĎAKUJEM
ahojte,
tak vzhladom na tuto infosku sa chcem spytat, ci sa teda este oplati zacat platit DNP este tento rok, kamoska sa chysta na matersku od septembra 2010
teda ak to prejde a od 01.01.2010 sa nebude ratat materska aj z DNP, tak sa jej uz nebude zaratavat do mateskej aj DNP zaplatene v roku 2009?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ruci Pozri príspevok
ahojte,
tak vzhladom na tuto infosku sa chcem spytat, ci sa teda este oplati zacat platit DNP este tento rok, kamoska sa chysta na matersku od septembra 2010
teda ak to prejde a od 01.01.2010 sa nebude ratat materska aj z DNP, tak sa jej uz nebude zaratavat do mateskej aj DNP zaplatene v roku 2009?
Pokiaľ sa zruší možnosť materskej z DNP tak platenie v roku 2009 pre ňu nebude mať žiaden význam. Jedine ak bude možnosť poberať z DNP nemocenské alebo OČR.
0 0
smolina 12 smolina 12

smolina 12 je offline (nepripojený) smolina 12

Termín mám začiatkom februára. To znamená, že na materskú by som mala ísť v strede decembra 2009. Dajme tomu 15.12.2009. Kedy mám teda zmenu v PP spraviť koľko dní bude stačiť na to aby som dostala maximum?

Ešte sa chcem spýtať, čo ak sa uskutoční predčasný pôrod, to mám potom asi smolu čo?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

smolina 12 Pozri príspevok
Termín mám začiatkom februára. To znamená, že na materskú by som mala ísť v strede decembra 2009. Dajme tomu 15.12.2009. Kedy mám teda zmenu v PP spraviť koľko dní bude stačiť na to aby som dostala maximum?

Ešte sa chcem spýtať, čo ak sa uskutoční predčasný pôrod, to mám potom asi smolu čo?
No ak ten predčasný pôrod bude úplne nečakaný, teda ešte pred nástupom na MD a nestihneš urobiť nový PP, tak potom áno, máš smolu. Aj keď, ešte by som to potom vyriešila tak, že ukončíš PP deň pred pôrodom a nový PP uzatvoríš v deň pôrodu. Prihláška do SP by mala ísť deň pred začatím výkonu práce alebo v ten istý deň pred začatím výkonu práce, takže teoreticky by sa to mohlo stihnúť. Potom by bola materská počítaná zo mzdy za ten 1 deň, alebo ak by si rodila nejak zavčasu, že vlastne ten deň už neodrobíš, tak z pravdepodobného VZ. Pravdepodobný môže byť 1084,55€.
Ak by si na materskú nastúpila plánovane, ako píšeš 15.12.2009 tak nový pracovný pomer môže kľudne začasť 14.12.2009, trval by teda iba 1 deň a za ten deň treba zarobiť 35€, mesačná mzda musí byť dohodnutá 805€. Materská by bola potom počítaná z tohoto jedného dňa a mesačná výška cca. 577€.
Ak chceš aby PP trval dlhšie, teda by si ho chcela začať napr. 10.12.2009, tak potom za obdobie 10.-14.12.2009 musíš mať príjem 175€, ten dosiahneš pri mesačnej mzde 1342€. Materská bude potom rovnako cca. 577€.
Ak sa rozhodneš pre iné dátumy, prepočítam. Je to fakt len a len na tebe, stačí aj 1 deň, ale niekto radšej napr. od 1. dňa v mesiaci, aby to nebolo až také podozrivé.
0 0
leocka leocka

leocka je offline (nepripojený) leocka

jankasm Pozri príspevok
Áno, kľudne ukončiť PP a nasledujúci deň začať nový. Si síce konateľkou, ale si aj zamestnancom. Čiže máš práva ako všetci ostatní zamestnanci, teda s novým PP nie je žiadny problém.
Vôbec to nemusí byť až mesiac pred materskou. Stačia aj 2 dni, to je na tebe na akú dlhú dobu sa to rozhodneš urobiť. Čím dlhšie, tým vyššie náklady na odvody.
Ešte upozorním, že mesačné meximum je už od 1.7.2009 1084,55€. Ak tvoj PP však bude trvať len pár dní pred nástupom na MD, tak treba výšku mzdy prispôsobiť týmto dňom. Keby si si dala totiž mzdu 1084,55 a odpracovala napr. štvrtok-nedeľa a od pondelka nástup na MD, tak by Ti materká vyšla asi v polovičnej výške oproti maximu. Ak napíšeš presné dátumy, pomôžeme s výpočtom.
Dakujem pekne. Presne datumy este netusim, predpokladam, ze som len v 6.tyzdni, na prve vysetrenie idem buduci tyzden, dakujem vsak za pomoc, ked budem mudrejsia ohladne datumov, ozvem sa. Este sa chcem spytat, chystaju sa nejake zmeny na buduci rok, ktore by to mohli ovplyvnit? Dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ruci Pozri príspevok
ahojte,
tak vzhladom na tuto infosku sa chcem spytat, ci sa teda este oplati zacat platit DNP este tento rok, kamoska sa chysta na matersku od septembra 2010
teda ak to prejde a od 01.01.2010 sa nebude ratat materska aj z DNP, tak sa jej uz nebude zaratavat do mateskej aj DNP zaplatene v roku 2009?
Robíte zbytočnú paniku.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
Ono teraz to tak skutočne je, že keď nastúpiš do práce tak Ti ho zoberú aj keď zostane doma so starou mamou a dostáva sa len príspevok na starostlivosť vo výške 25% rodičovského príspevku.
Ale toto platí pre mamičky, ktoré nastúpili na rodičovskú myslím v tomto roku. Pre nás, mamičky, ktoré poberajú rodičovský príspevok už dlhšie to do konca roka platí po starom. Som úplne rovnaký prípad, pracujem, malého mám so starkou, a rodičák poberám ďalej, do konca tohto roka. Potom už len spomínaných 25% alebo náhradu nákladov za škôlku.
Janka neviem o žiadnom zákone (netvrdím, že nie je, no hladala som a nenašla), ktorý by hovoril o tom, že to neplatí aj v r.2010. Podla mna platí pre mamičky, ktoré začali poberať RP pred 1.1.09 platí aj od 1.1.2010 to čo do 31.12.09.
0 0
sikovnica sikovnica

sikovnica je offline (nepripojený) sikovnica

Dobry den,
prepacte, mozno dam duplicitnu otazku, ale po par hodinach studia som uz uplne stratena.
Na MD som nastupila v 02/07, teraz som na RD. Som znova tehotna, termin porodu je 01/04/10.
Moje prve dieta nastupuje do statnej skolky od 01/09/09 (mam na to rozne dovody). Ja sa do povodneho zamestnania teraz nechcem vratit, ale este som PP neukoncila. Chapem, ze nastupom dietata do skolky stracam narok na rodicovsky prispevok a stat za mna prestava platit poistne vseho druhu.
Moje otazky su:
1. Ako ziskat materske? Viem, ze treba byt nemocensky poisteny 270 dni pred nastupom na MD. Zatial to hadam splnam, kedze som na RD. Ale ak sa potom dam na DNP od 01/09/09, bude ta podmienka splnena?
2. Ako ziskat maximum? Pred nastupom na MD som mala maximalny VZ. Mozem si teraz platit DNP z maxima? Alebo alternativne - zamestnat sa "naoko" u manzela na tych 4-5 mesiacov, platit minimum, a potom mesiac pred nastupom na MD max? (druha moznost by znamenala nutnost dat vypoved z PP povodnemu zamestnavatelovi - to by som este nechcela).
3. Ak dam vypoved svojmu povodnemu zamestnavatelovi - musi mi preplatit nevycerpanu dovolenku spred nastupu na matersku?
4. Ak sa nezamestnam od 1.9., povinne si musim platit sama len zdravotne?
Dakujem vsetkym dobrym dusiam, ktore pomahaju nam stratenym v tomto paragrafovom zmatku...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

sikovnica Pozri príspevok
Dobry den,
prepacte, mozno dam duplicitnu otazku, ale po par hodinach studia som uz uplne stratena.
Na MD som nastupila v 02/07, teraz som na RD. Som znova tehotna, termin porodu je 01/04/10.
Moje prve dieta nastupuje do statnej skolky od 01/09/09 (mam na to rozne dovody). Ja sa do povodneho zamestnania teraz nechcem vratit, ale este som PP neukoncila. Chapem, ze nastupom dietata do skolky stracam narok na rodicovsky prispevok a stat za mna prestava platit poistne vseho druhu.
Moje otazky su:
1. Ako ziskat materske? Viem, ze treba byt nemocensky poisteny 270 dni pred nastupom na MD. Zatial to hadam splnam, kedze som na RD. Ale ak sa potom dam na DNP od 01/09/09, bude ta podmienka splnena?
2. Ako ziskat maximum? Pred nastupom na MD som mala maximalny VZ. Mozem si teraz platit DNP z maxima? Alebo alternativne - zamestnat sa "naoko" u manzela na tych 4-5 mesiacov, platit minimum, a potom mesiac pred nastupom na MD max? (druha moznost by znamenala nutnost dat vypoved z PP povodnemu zamestnavatelovi - to by som este nechcela).
3. Ak dam vypoved svojmu povodnemu zamestnavatelovi - musi mi preplatit nevycerpanu dovolenku spred nastupu na matersku?
4. Ak sa nezamestnam od 1.9., povinne si musim platit sama len zdravotne?
Dakujem vsetkym dobrym dusiam, ktore pomahaju nam stratenym v tomto paragrafovom zmatku...
Predpokladám, do škôlky nastupuje od 2.9.09 a aj na rozhodnutí o prijatí máš tento dátum (t.j nie 1.9.09). V takom prípade splnaš podmienku na RP ešte aj za 9/09, lebo stačí splniť podmienku časť mesiaca a nárok na RP je v plnej výške. A aj 1den je časť mesiaca. Treba na UPSVaR odniesť rozhodnutie o prijatí dieťaťa do škôlky. Potom ti príde od nich rozhodnutie, že od 1.10.09 ti odnímajú RP. Ak budeš zárobkovo činná, tak od 11/09 budeš mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných nákladov, max. vo výške 25% z výšky RP.

1. ak tvoj PP trvá, tak pre nárok na materské aj dni čerpania RD, kedy je NP prerušené, sa počítajú do potrebných 270dní.
DNP má podla teraz platných zákonov význam pre teba len vtedy, ak sa prihlásiš najneskôr do 8tt. a nastúpiš na MD po uplynutí aspon 26týždnov od prihlásenia na DNP. A to ak sa prihlásiš od 1.9.09 do nástupu na MD už nestíhaš.
2. Ten prac.pomer u manžela je lepší nápad. Aj pri DNP by si musela ukončiť PP a nikto nevie, či poslanci medzitým niečo nezmenia v súvislosti s DNP. U manžela sa stačí zamestnať aj pár dní pred nástupom na MD, ak budeš mať terajší PP ukončený.
3. áno musí. A aj dni čerpania MD sa považujú za odpracované.
4. v tomto neviem, či sa dá čerpať RD u zamestnávatela, aj ked dieťa chodí do škôlky. ???
Ak by si bola nezamestnaná, tak v prípade, že dieťa chodí do škôlky max. na 4hod. denne, tak môžeš byť aj nadalej ZP štátom. Iné poistenie nie je povinné. Dôchodkovo ale už nemôžeš byť poistencom štátu. Od nástupu dieťaťa do škôlky si musíš dať odhlášku z dôch.poistenia, lebo nesplnaš podmienku riadnej starostlivosti v zmysle zákona o soc.poistení (resp. zákona o rodič.príspvku, na ktorý sa odvoláva zákon o SP)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pre tých čo potrebujú mať informácie pokope odkaz na seriál k materskej z roka 2008:

http://jozefmihal.blogspot.com/2008/...8-diel-vi.html
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

brčko Pozri príspevok
Janka neviem o žiadnom zákone (netvrdím, že nie je, no hladala som a nenašla), ktorý by hovoril o tom, že to neplatí aj v r.2010. Podla mna platí pre mamičky, ktoré začali poberať RP pred 1.1.09 platí aj od 1.1.2010 to čo do 31.12.09.
Tak toto by ma veľmi potešilo, rodičák za ďalších 8 mesiacov by nebol na zahodenie.
Ja už teraz presne neviem odkiaľ bola tá informácia, myslím že z nejakého vysvetlenia zákona na stránke rodinka, keď budem mať čas, skúsim to pohľadať. No a tam to bolo, že to platí do konca tohoto roka, v roku 2010 to už vraj tak nebude.
0 0
sikovnica sikovnica

sikovnica je offline (nepripojený) sikovnica

Brcko, dakujem velmi pekne za taku vycerpavajucu odpoved. Hlavne mi uniklo to s tym 1/9/09 - mas pravdu, syn nastupuje 2/9. Znamena to, ze september mam vdaka tomu 1 dnu pokryty - co sa tyka vsetkych poisteni (kedze sa zakon o soc. poist. odvolava na RP)?
Ale prosim, este jednej veci nerozumiem:
Ak teda ostanem nezamestnana (lebo do povodneho pekla sa nevratim ani za svet), tak vlastne po tu dobu mam prerusene nemocenske poistenie, cize mam po materskej - je to tak? Cize mi z toho vyplyva, ze aby nebolo prerusene nemocenske poistenie, asi by som sa mala zamestnat.
Este raz velka vdaka!
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Dobrý deň. 8.8.2009 mám nastúpiť na MD. Platím si odvody zo živnosti povinne od mája 2006 z minima a tiež DNP od 1.2.2009 z rozdielu maxima a minima. Predtým som pracovala od júla 2007-decembra 2007 na TPP. Chcela by som sa spýtať, či mi určite vyjde materská z maxima, lebo niekde na porade som čítala, že sociálka mi nemusí predchádzajúce ukončené NP prirátať k DNP, čo by ma dorazilo a tiež ako je to s prácou na živnosť počas MD?Nie je niekde obmedzený príjem a nesiahnu mi na materskú, keď budem ďalej vystavovať faktúry a o dieťa sa budem starať ja alebo manžel, keď príde z práce? Budem musieť platiť odvody do SP, alebo len do ZP? Alebo sa mám radšej zamestnať na dohodu? Koľko môžem na ňu zarobiť a koľko hod odpracovať? A pokračovať v práci na dohodu aj počas RD? Viem, že je to veľa otázok naraz, ale mám v tom všetkom hokej. A či sa mi oplatí ešte platiť z vyššieho VZ a do kedy, ktorý platí od 1.7., keď je rozhodujúce obdobie v mojom prípade do konca mesiaca predchádzajúceho dňu nástupu na MD, čiže do konca júla.Termín pôrodu mám 20.9., ale rodiť budem asi o dva týždne skôr cisárksym.Ďakujem pekne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

sikovnica Pozri príspevok
Brcko, dakujem velmi pekne za taku vycerpavajucu odpoved. Hlavne mi uniklo to s tym 1/9/09 - mas pravdu, syn nastupuje 2/9. Znamena to, ze september mam vdaka tomu 1 dnu pokryty - co sa tyka vsetkych poisteni (kedze sa zakon o soc. poist. odvolava na RP)?
Ale prosim, este jednej veci nerozumiem:
Ak teda ostanem nezamestnana (lebo do povodneho pekla sa nevratim ani za svet), tak vlastne po tu dobu mam prerusene nemocenske poistenie, cize mam po materskej - je to tak? Cize mi z toho vyplyva, ze aby nebolo prerusene nemocenske poistenie, asi by som sa mala zamestnat.
Este raz velka vdaka!
Myslím, vdaka tomu máš september pokrytý zdravotným poistením: Lebo ak ti príde oznámenie, že od.1.10.09 ti odnímajú RP, tak predpokladám si v zmysle zákona o ZP do 30.9.09 poistencom štátu ako poberatel RP. No to by som si radšej overila v svojej ZP aj ked takýto prípad poznám, no vtedy mala žena už rozhodnutie o ukončení poberania RP od prvého.xx.xx so sebou.
Dôchodkové poistenie sa síce odvoláva na zákon o RP ale nie na poberanie RP ale konkrétne na splnenie podmienky riadnej starostlivosti o dieťa. A túto podmienku splnaš len do 1.9.09 vrátane, od 2.9.09 už nie.

Ak skončí tvoje nem.poistenie počas čerpania RD, tak z tohto ukončeného PP nárok na materské nevznikne. Ale už som písala o krátkodobom PP u tvojho manžela. LEbo dní máš predpokladám dostatok, ak si ako zamestnanec v prac.pomere: pracovala, čerpala MD a potom RD. Určite v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (cca 4/08 do 4/2010, resp. NP bude trvať do ukončenia PP) už je/bude to vyše 270dní. Budeš len potom potrebovať trvajúce nem.poistenie alebo byť v ochrannej lehote z ukončeného NP.
Naposledy upravil brčko : 26.07.09 at 17:19
0 0
ziman ziman

ziman je offline (nepripojený) ziman

Jozef Mihál Pozri príspevok
V súčasnosti platí pravidlo: VZ v DNP je možné zmeniť až po 6 mesiacoch.

Aj naďalej platia ďalšie dôležité pravidlá:

1. Nárok na materské z DNP je len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvalo DNP (hoci aj prerušovane) aspoň 270 kalendárnych dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nem. poistenia.

2. Rozhodujúce obdobie (RO), teda obdobie, z ktorého sa vypočítava výška materského, je dané ako predošlý rok (rok predchádzajúci roku, v ktorom sa nastupuje na materskú).

Ak však DNP začalo počas predošlého roka, RO je dané ako obdobie od prihlásenia sa na DNP do konca predošlého roka.

Ak DNP začalo počas roka v ktorom sa nastupuje na materskú, RO je dané ako obdobie od prihlásenia sa na DNP po koniec mesiaca, predchádzajúceho mesiac, v ktorom sa nastupuje na materskú.

- výpočet materskej zjednodušene: M = 55% zo sumy danej ako súčet mesačných VZ v RO deleno počet mesiacov.

3. Pozor, ak od prihlásenia sa na DNP do nástupu na materskú uplynie menej ako 26 týždňov, materská sa nepočíta podľa bodu 2. ale je daná ako 55% z minimálnej mzdy, teda aktuálne ako 55% z 295,50 € mesačne.

Toto si treba preštudovať, pomaly trikrát za sebou, a porozmýšľať na svojom konkrétnom prípade, ako zakombinovať, aby materská bola (viď bod 1.) a bola čo najvyššia (body 2. a 3.)

Inak teší ma, že námaha s "dookola" vysvetľovaním princípov ako na to nie je márna a pôrodnosť na Slovensku sa tak úspešne zvyšuje. Ako vidíte, nerobím to nezištne, lebo mi záleží na tom, aby mal počas mojej staroby kto platiť dane.

Ale vážne: Na jeseň chcem znova urobiť niekoľko voľne prístupných seminárov, kde si preberieme ako získať čo najvyššiu materskú. Určite bude nejaký seminár v BA, nejaký v KE, nejaký v strede Slovenska (Zvolen, BB, Žilina).
Ďakujem za radu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať