Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
smolina 12 smolina 12

smolina 12 je offline (nepripojený) smolina 12

Ďakujem veľmi pekne sa všetky odpovede, je mi to jasné.
0 0
vierka44 vierka44

vierka44 je offline (nepripojený) vierka44

Dobrý deň,
ohľadom materskej som si toho prečítala celkom dosť a čím viac čítam tak vtom mam väčší chaos.
Preto by som chcela niekoho poprosiť o konktretnu radu pre môj prípad.
V súčasnej dobe som SZČO od roku 2005 si platím povinné NP z min.VZ.Nakolko so zistila že som tehotna a chcela som mať vyššiu materskú, tak si od 1.3.2009 platím aj dobrovolne NP z rozdielu VZ max- VZ min.Po informovaní sa na SP ohladom materskej mi bolo povedané že nesplnam podmienku 270 dni pre DNP takže materská mi bude počítana z min.VZ.
Predpokladaný termín pôrodu 25.10.2009, nástup na materskú 14.9.2009
Moje otazky:
1. Je možne si pozastaviť živnosť k 31.8.2009,tým padom si zruším platenie povinného NP a materská mi bude počítaná z VZ z ktorého platím DNP. Podmienku 270 dní splním z povinného NP aj keď bude zrušené.
alebo
2. Je možne si pozastaviť živnosť k 31.8.2009, zamestnať sa od 1.9.2009 - 13.9.2009 s platom HM = max. VZ. Materska sa mi bude počítať z HM=Max.VZ? Len neviem či si v tomto prípade mám zrušiť aj DNP?Je možné počas trvania materskej napr. 14.9. alebo 15.9. rozviazať pracovný pomer dohodou?

ďakujem pekne za odpoveď
0 0
zajkulka zajkulka

zajkulka je offline (nepripojený) zajkulka

Dobry den,
chcem sa opytat, ci bude mat tato osobka narok na MD v max. vyske, ak:
1.1.2007 - 31.12.2007 - zamestnana, sucasne denna studentka na VS
1.1.2008 - 31.1.2009 - VS a potom dobrovolne nezamestnana (platilia len ZDP)
1.2.2008 - 30.9.2009 - DNP, VZ=400 EUR
1.10.2009 - 04.10.2009 - pracovny pomer, max, vymeriavaci zaklad
5.10.2009 - nastup na MD
14.11.2009 - planovany termin porodu

Dakujem za odpoved a pevne verim, ze bude kladna :-).
0 0
katka08 katka08

katka08 je offline (nepripojený) katka08

Dobry den, potrebovala by som radu ohl.materskej-sorry ale som na RD a nemam cas citat vsetkych 140 stran.vopred dakujem ochotnym ludom za odpoved a cas. a teda:
od pol.Aprila 2007 som na materskej dov.-momentalne teda na RD-(dufam ze to pisem ok!?.) s 2rocnou dcerou. Teraz som v 7 mesiaci tehotenstva. som stale zamestnana u toho isteho zamestnavatela ako pred prvym otehotnenim.Termin porodu mam na 5/11/09.
Prosim poradite mi kde co vybavit? je nejaka lehota na oznamenie dalsieho tehotenstva zamestnavatelovi? aku povinnost ma zamestnavatel/mzdar voci mne? resp. ja voci zamestnavatelovi? Z coho sa vypocita moja dalsia materska? Co a kolko budem poberat ked sa narodi uz druhe dieta? Dakujem za rady.
0 0
nugetka nugetka

nugetka je offline (nepripojený) nugetka

Dobrý deň, potrebovala by som radu. Keďže mám doma deväť mesačného čertíka nemám mnoho času študovať to tu ako som to robila, keď sme ho plánovali. V prvom rade ĎAKUJEM za Vaše rady, ktoré nám zabezpečili maximálnu materskú. Preto sa obraciam na Vás znova. S manželom plánujeme druhé bábo a neviem ako to je teraz s DNP (či sa niečo zmenilo, alebo nie). DNP som si platila od 9/2007 z minimálneho VZ, 28/12/2007 som toto DNP zrušila a uzatvorila nové od 29/12/2007 s VZ ako rozdiel maxim. VZ a mojou HM za mesiac december - platila som ho do nástupu na MD (9/2008). Potom počas MD som nebola povinná toto platiť, no teraz tam mám zatiaľ nedoplatok, keďže som to od konca MD do teraz ešte nezaplatila. Zamestnaná som od 8/2005 nepretržite u jedného zamestnávateľa.
Otehotnieť by som chcela okolo júna, júla budúceho roka. Neviem, či je potrebné stále platiť toto DNP, alebo stačí keď ho znova uzavriem v decembri - okolo 28/12/2009), len aby som splnila tých (myslím) ? 26 ? týždňov. Ak mám zotrvať v platení DNP - z akého VZ?

Dúfam, že sa dá pochopiť, čo vlastne od Vás chcem ...........

PROSÍM PORAĎTE MI

VOPRED PEKNE ĎAKUJEM
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Uvidíme, ako to ešte dopadne...
http://www.porada.sk/t116960-koniec-...ml#post1112716

a

http://www.porada.sk/t101726-p42-age...-povedala.html
Naposledy upravil JarkaL : 31.07.09 at 22:39
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
zajkulka Pozri príspevok
Dobry den,
chcem sa opytat, ci bude mat tato osobka narok na MD v max. vyske, ak:
1.1.2007 - 31.12.2007 - zamestnana, sucasne denna studentka na VS
1.1.2008 - 31.1.2009 - VS a potom dobrovolne nezamestnana (platilia len ZDP)
1.2.2008 - 30.9.2009 - DNP, VZ=400 EUR
1.10.2009 - 04.10.2009 - pracovny pomer, max, vymeriavaci zaklad
5.10.2009 - nastup na MD
14.11.2009 - planovany termin porodu

Dakujem za odpoved a pevne verim, ze bude kladna :-).
Ak spočítame počet dní nem. poistenia v období 14.11.2007 - 13.11.2009, bude ich aspoň 270?
Odhadom sa mi vidí, že bez problémov áno.

Čiže nárok na materské mať bude, a keďže zamestnaná bude od 1.10.2009 s max. VZ, bude mať max. materskú.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ešte raz základné pravidlá hry, pokiaľ ide o dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP):

1. Základná otázka je, či sa vôbec získa nárok na materské z DNP.

Nárok na materské z DNP je len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvalo DNP (hoci aj prerušovane) aspoň 270 kalendárnych dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nem. poistenia.

Pri otázke, či je nárok na materské z DNP, nie je podstatná výška vymeriavacieho základu (VZ) z ktorého sa platí DNP.

2. Nasledujúca otázka je, aká bude výška materského z DNP.

Tu je dôležité stanovenie tzv. rozhodujúceho obdobia (RO).

RO, teda obdobie, z ktorého sa vypočítava výška materského, je dané ako predošlý rok (rok predchádzajúci roku, v ktorom sa nastupuje na materskú).

Ak však DNP začalo počas predošlého roka, RO je dané ako obdobie od prihlásenia sa na DNP do konca predošlého roka.

Ak DNP začalo počas roka v ktorom sa nastupuje na materskú, RO je dané ako obdobie od prihlásenia sa na DNP po koniec mesiaca, predchádzajúceho mesiac, v ktorom sa nastupuje na materskú.

Výpočet materskej na deň je potom takýto:

M = 55% zo sumy danej ako súčet mesačných VZ v RO deleno počet dní v RO.

3. Pozor, ak od ostatného prihlásenia sa na DNP do nástupu na materskú uplynie menej ako 26 týždňov, materská sa nepočíta podľa bodu 2. ale je daná ako 55% z minimálnej mzdy deleno 30, teda aktuálne ako 55% z (295,50/30) € na deň.

4. VZ v DNP je možné zmeniť až po 6 mesiacoch.

Poznámka: Počas jesene 2009 určite urobím semináre k materskej (vstup zdarma) a to v Bratislave, Košiciach a buď v Žiline alebo v B. Bystrici.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 01.08.09 at 09:06
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Seriál článkov k materskej pre rok 2009 nájdete v DRAK-ovi, v časti "Voľne dostupné info".

Prvý diel tu:

http://www.porada.sk/t117022-matersk...09-diel-i.html
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

§ 50 Zákon o sociálnom poistení

Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo odo dňa pôrodu, ak porodila skôr, ak

a) jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu alebo
b) ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu poberala nemocenské alebo ošetrovné.


Na základe tohto § myslíte, že v ochrannej lehote možno na MD nastúpiť/o materské požiadať aj 8týždnov pred pravd.termínom pôrodu?
0 0
zajkulka zajkulka

zajkulka je offline (nepripojený) zajkulka

Jozef Mihál Pozri príspevok
Ak spočítame počet dní nem. poistenia v období 14.11.2007 - 13.11.2009, bude ich aspoň 270?
Odhadom sa mi vidí, že bez problémov áno.

Čiže nárok na materské mať bude, a keďže zamestnaná bude od 1.10.2009 s max. VZ, bude mať max. materskú.
Dakujem velmi pekne za odpoved. Velmi ma potesila. Pocet dni poistenia bude viac ako 270.
Este raz velmi pekne dakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zajkulka Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne za odpoved. Velmi ma potesila. Pocet dni poistenia bude viac ako 270.
Este raz velmi pekne dakujem.
ale pozor na to maximum. Ak začina PP 1.10.09 a nástup na MD je 5.10.09, tak za obdobie 1.-4.10.09 (3+4.10. je sobota+nedela) treba dosiahnuť hrubú mzdu vo výške 1084,55eur:31x4= ..., takže nestačí ti mesačná mzda 1084,55eur!!!
Naposledy upravil brčko : 03.08.09 at 09:41 Dôvod: oprava chybného max.VZ 1064,55 na správny 1084,55eur
0 0
yyakuzaa yyakuzaa

yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

Dobry den,chcem sa spytat:9.7.2009 som nastupila na matersku dovolenku.Do 13.februara 2009 som ako SZCO bola PNP z minimalneho VZ.Potom az do nastupu na MD evidovana na UP ako nezamestnana.Od konca augusta 2008 som si vsak platila aj DNP,a to do 31.12 2008 z max.VZ a od 1.1.2009 z min.VZ.DNP som ukoncila az po nastupe na MD.Ak tomu dobre rozumiem,kedze som povinne NP ukoncila pred nastupom na MD a zaroven som bola nadalej DNP,mam pravo na matersku len z DNP?Ak ano,bude to maximalna ciastka,kedze vymeriavaci zaklad za rok 2008 mam DNP z maxima?(viem ze mi stacilo platit len rozdiel max.VZ-PNP,na co ma ale pani na socialke neupozornila,tak som platila PNP a k tomu aj DNP z maxima/.Je v konecnom dosledku dobre,ze ma na to neupozornila,narok na matersku z PNP aj tak nemam a bude sa mi ratat len DNP?Takze z toho max.VZ?
Naposledy upravil yyakuzaa : 02.08.09 at 15:56 Dôvod: Nespravny datum
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

yyakuzaa Pozri príspevok
Dobry den,chcem sa spytat:9.augusta 2009 som nastupila na matersku dovolenku.Do 13.februara 2009 som ako SZCO bola PNP z minimalneho VZ.Potom az do nastupu na MD evidovana na UP ako nezamestnana.Od konca augusta 2008 som si vsak platila aj DNP,a to do 31.12 2008 z max.VZ a od 1.1.2009 z min.VZ.DNP som ukoncila az po nastupe na MD.Ak tomu dobre rozumiem,kedze som povinne NP ukoncila pred nastupom na MD a zaroven som bola nadalej DNP,mam pravo na matersku len z DNP?Ak ano,bude to maximalna ciastka,kedze vymeriavaci zaklad za rok 2008 mam DNP z maxima?(viem ze mi stacilo platit len rozdiel max.VZ-PNP,na co ma ale pani na socialke neupozornila,tak som platila PNP a k tomu aj DNP z maxima/.Je v konecnom dosledku dobre,ze ma na to neupozornila,narok na matersku z PNP aj tak nemam a bude sa mi ratat len DNP?Takze z toho max.VZ?
skontroluj si dátumy, niekde máš preklep. 9. august ešte nebol.
0 0
yyakuzaa yyakuzaa

yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

Ano,uz som to opravila.Je to 9.7.2009.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

yyakuzaa Pozri príspevok
Dobry den,chcem sa spytat:9.7.2009 som nastupila na matersku dovolenku.Do 13.februara 2009 som ako SZCO bola PNP z minimalneho VZ.Potom az do nastupu na MD evidovana na UP ako nezamestnana.Od konca augusta 2008 som si vsak platila aj DNP,a to do 31.12 2008 z max.VZ a od 1.1.2009 z min.VZ.DNP som ukoncila az po nastupe na MD.Ak tomu dobre rozumiem,kedze som povinne NP ukoncila pred nastupom na MD a zaroven som bola nadalej DNP,mam pravo na matersku len z DNP?Ak ano,bude to maximalna ciastka,kedze vymeriavaci zaklad za rok 2008 mam DNP z maxima?(viem ze mi stacilo platit len rozdiel max.VZ-PNP,na co ma ale pani na socialke neupozornila,tak som platila PNP a k tomu aj DNP z maxima/.Je v konecnom dosledku dobre,ze ma na to neupozornila,narok na matersku z PNP aj tak nemam a bude sa mi ratat len DNP?Takze z toho max.VZ?
Na tvojom mieste určite požiadam o materské aj z povinného NP szčo v ochrannej lehote!
Ak by si dala žiadosť len z DNP tak materské určite max.nebude, lebo aj ked si platila DNP v r.2008 z maxima, ak si bola zároven povinne NP ako szčo, tak ti vznikal na DNP preplatok. Totiž povinné NP szčo sa platí prednostne pred DNP a v súčte môžeš byť poistená najviac z maxima.
Preto si vyžiadaj od lekára ešte jednu žiadosť o materské a pre istotu ešte napíš k tej prvej žiadosti o materské z DNP list, kde uvedieš, že si si uplatnila nárok na materské aj z iného nem.poistenia a to z povinného NP szčo v ochrannej lehote. LEbo predpokladám na prvej žiadosti si vyznačila, že si žiadaš len z jedného nem.poistenia. Nechaj si potvrdiť prevzatie v SP.

A daj vedieť ako si dopadla. Pred cca polrokom by som ti napísala, že nárok z povinného NP szčo mať nebudeš, no už poznám prípad, čo to uznali. Lebo nie je dôvod, prečo by to uznať nemali. Ak povinné NP szčo trvalo v posledných dvoch rokoch pred pôrodom aspon 270dní. V čase ukončenia si už bola tehotná, takže pre teba platí 6mesačná ochranná lehota a tá končí až 13.8.09.

Potom sa nezabudni prihlásiť na soc.poisťovni na dôch.poistnie štátom do 45dní od pôrodu. Tlačivá a postup sa najlepšie vy/popýtaj už teraz v SP. Tiež si to prefoť, nechaj potvrdiť prevzatie a odlož k zápočtovým listom.

Tiež si písomne vyžiadaj vrátiť preplatok z DNP za obdobie, kedy si prekračovala maxim. VZ v súčte z DNP + povinnom NP ako szčo (to uved ako dôvod).
0 0
yyakuzaa yyakuzaa

yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

Velmi pekne dakujem za odpoved.Ja som odovzdala dve materske aj z PNP aj z DNP.Len som tam neoznacila,ze ziadam davku aj z ineho poistenia.To som si nevsimla.Tak snad to problem nebude.Ved v socialnej poistovni im to urcite neunikne,ze ziadam sucasne davky z dvoch poisteni.Socialna poistovna,to je jedna velka zahada.Cloveka tam viac domylia,ako poradia.Nemam s nimi dobre skusenosti.Strasny neporiadok.Uz sa nemozem dockat vyjadrenia,nejako sa s tym neponahlaju.Len dufam,ze to s tou materskou vyjde.A ten preplatok si vyziadam,neviem preco ma na to neupozornili.Este raz,dakujem.
Naposledy upravil yyakuzaa : 02.08.09 at 18:19
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Poprosila by som poradiť. SZČO DNP od 2/2008 do 6/2009 z VZ 8100 SK. Od 1.7.2009 PNP z 295,50 €. Predpokladaný dátum pôrodu 20.dec.2009. Čo môžeme urobiť ohľadne pladieb do SP, aby MD nebola nízka. Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Píšete to pomerne neskoro, v danej situácií už nové DNP nepomôže.

Pomôže len zamestnať sa pred nástupom na materskú. Doba 270 dní poistenia sa síce v zamestnaní nedosiahne, ale započíta sa doba predošlého, už ukončeného DNP.

Vznikne však rébus, či sa má doba ukončeného DNP pripočítať k PNP SZČO alebo k PNP zamestnanca.

Aby sa predišlo neželaným rozuzleniam zo strany SP, odporúčam potom ukončiť resp. pozastaviť živnosť.

Čiže:

1. Ukončiť resp. pozastaviť živnosť
2. Zamestnať sa - a to podľa možnosti s VZ 1084 € v prepočte na celý mesiac.
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Ďakujem p. Mihál za odpoveď.
Naposledy upravil jozka56 : 02.08.09 at 20:16
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať