Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
vierka44 vierka44

vierka44 je offline (nepripojený) vierka44

brčko Pozri príspevok
ale pozor na to maximum. Ak začina PP 1.10.09 a nástup na MD je 5.10.09, tak za obdobie 1.-4.10.09 (3+4.10. je sobota+nedela) treba dosiahnuť hrubú mzdu vo výške 1064,55eur:31x4= ..., takže nestačí ti mesačná mzda 1064,55eur!!!
Dobrý deň
mám podobnú situáciu a nie je mi uplne jasný ten výpočet
ak mám mať max. materskú tak potom HM = max VZ /od 1.7.09 je 1084,55eur/
prečo sa vo výpočte uvádza 1064,55 eur?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

vierka44 Pozri príspevok
Dobrý deň
mám podobnú situáciu a nie je mi uplne jasný ten výpočet
ak mám mať max. materskú tak potom HM = max VZ /od 1.7.09 je 1084,55eur/
prečo sa vo výpočte uvádza 1064,55 eur?
máš pravdu, mám tam preklepy, opravím to 2x na správnych 1084,55 a dakujem
0 0
mikat mikat

mikat je offline (nepripojený) mikat

Dobrý deň, ja mám tiež podobný problém. Bola by som veľmi rada, ak by ma vedel niekto usmerniť, ako mám postupovať.
Bola som zamestnaná od 1.10.2007 do 30.09.2008, z toho som bola 15 dní na PN. Odvtedy som evidovaná na úrade práce. Termín nástupu na materskú mám 3.9.2009. Dnes som sa bola informovať v sociálnej poisťovni, kde mi oznámili, že som nesplnila podmienky pre získanie materskej dávky, lebo nie som v ochrannej lehote, iba ak by som sa zamestnala. Chcela by som vedieť, či mi pomôže, ak sa zamestnám napr. v priebehu tohto týždňa? A ak áno, aká mzda na výplatnej páske by bola pre mňa najvhodnejšia? Ďakujem veľmi pekne za každú odpoveď alebo aspon usmernenie, ako mám postupovať. Ďakujem veľmi pekne.
0 0
mikat mikat

mikat je offline (nepripojený) mikat

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu alebo o usmernenie. Môj problém je takýto: od 1.10.2007 do 30.09.2008 som bola zamestnaná na dobu neurčitú. Z toho som bola 15 dní PN. Od 30.09.2008 som evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná. 3.9.2009 mám dátum nástupu na materskú dovolenku. Dnes som sa bola informovať v sociálnej poisťovni, kde mi povedali, že nárok na materskú dávku nemám, lebo nie som v ochrannej lehote, čo je 6 mesiacov po skončení prac. pomeru. Že aby som mohla poberať materskú, mala by som sa ešte zamestnať. Chcela by som sa vás opýtať, či sa je to ešte možné, ak už 3. sept. 2009 nastupujem na materskú a ak áno, aká je pre mňa výhodná výška mzdy v novom pracovnom pomere, aby som si mohla vylepšiť výšku materskej. Ďakujem veľmi pekne za každú odpoveď.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Áno, výhodné je zamestnať sa s maximálnym možným vymeriavacím základom, čo je na mesiac 1084,55 €. Keďže neodpracujete celý mesiac, tak vlastne alikvotná čiastka z tejto sumy. Presná suma by sa dala napísať, keby ste vedela presný dátum nástupu.
0 0
mikat mikat

mikat je offline (nepripojený) mikat

dobrý deň alušik, ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ak by som sa zamestnala v priebehu tohto týždňa, to znamená, že ak by sa to všetko stihlo, dátum nástupu do práce by som mala 7.8.2009 a výšku platu by som teda mala uvedenú tú najvyššiu možnú, čo je cca 1084 eur. Z tohto platu by sa mi vypočítavala výška materskej dávky? či sa to počíta priemerom aj z toho predošlého pracovného pomeru?
0 0
mikat mikat

mikat je offline (nepripojený) mikat

jeej, až teraz som si všimla, že tam mám príspevok dvakrát. Ospravedlňujem sa, ale dalo mi, že príspevok nebol odoslaný....
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

Prosim vas a ako je to v pripade ked momentalne som na materskej dovolenke a poberam rodicovsky prispevok no a planujeme druhe dieta. Mohla by som si teraz začat platit DNP? Alebo by som musela prerusit matersku dovolenku aby som sa mohla prihlasit ako dobrovolny platca? Pred MD som bola zamestnana od 02/2003 az do nastupu na MD v 07/2007 a DNP som si neplatila.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mikat Pozri príspevok
dobrý deň alušik, ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ak by som sa zamestnala v priebehu tohto týždňa, to znamená, že ak by sa to všetko stihlo, dátum nástupu do práce by som mala 7.8.2009 a výšku platu by som teda mala uvedenú tú najvyššiu možnú, čo je cca 1084 eur. Z tohto platu by sa mi vypočítavala výška materskej dávky? či sa to počíta priemerom aj z toho predošlého pracovného pomeru?
nezačínaj PP v piatok, ale radšej až v pondelok 10.8.09, resp. úplne by stačilo, ak sa zamestnáš aj napr. 24.8.09 (ak nehrozí nástup na PN alebo zdrav.komplikácie t.j. skorší pôrod pred nástupom na MD) alebo aj 31.8.09. Aby ste neplatili vysoké odvody. Ak:
- nastupuješ na MD v 9/09 a
- PP začína v 8/09 a
- PP bude trvať k nástupu na MD,
tak si vypočítaš potrebný VZ takto:
1084,55:31dní v auguste x počet dní od začiatku PP do 31.8.09,

t.j.
ak PP začne 10.8.09 tak 1084,55eur : 31 x 22
ak PP začne 24.8.09, tak 1084,55eur : 31 x 8
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, že ak počas rodičovskej dovolenky nepreruším alebo nezruším živnosť, nemusím platiť odvody, ak prehlásim, že činnosť SZCO nevykononávam? Toto obdobie sa mi bude ale počítat do RO pre budúcu príp. materskú alebo PN? A ak budem túto činnosť vykonávať na dohodu mení sa tým niečo? Ďakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

mikat Pozri príspevok
dátum nástupu do práce by som mala 7.8.2009 a výšku platu by som teda mala uvedenú tú najvyššiu možnú, čo je cca 1084 eur. Z tohto platu by sa mi vypočítavala výška materskej dávky? či sa to počíta priemerom aj z toho predošlého pracovného pomeru?
Nie je nutné, aby výška platu uvedeného v pracovnej zmluve bola práve táto suma. Ono sa to dá dosiahnuť aj tak, že výšku platu stanoví zamestnávateľ napríklad na 800 € a zvyšnú sumu doplatí cez odmenu. Ak je dátum nástupu na MD 3.9., v pohode stačí, ak sa zamestnáte aj koncom augusta. Nie je totiž dôležitý počet dní, ktoré odpracujete, ale to, že ku dňu, kedy budete vypísaná na materskú bude existovať nejaké nemocenské poistenie. Takže nástup do práce by mohol byť kľudne aj 31.8.2009 a stačil by zárobok len za jeden jediný deň - ten by sa bral do úvahy pri výpočte materského. Dávka sa vypočíta potom už len zo zárobku z toho existujúceho zamestnania - na predchádzajúce zamestnanie sa neprihliada. To zamestnanie sa berie do úvahy len pre splnenie podmienky ohľadom počtu 270 dní nemocenského poistenia.
0 0
mikat mikat

mikat je offline (nepripojený) mikat

ďakujem Vám veľmi pekne za rady Alenka, veľmi mi to pomohlo. Určite to budem riešiť tak, ako ste mi poradili.
0 0
mikat mikat

mikat je offline (nepripojený) mikat

Ďakujem aj poraďákovi brčkovi...ste super, že ste ochotní takto poradiť menej informovaným a neskúseným občanom...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, že ak počas rodičovskej dovolenky nepreruším alebo nezruším živnosť, nemusím platiť odvody, ak prehlásim, že činnosť SZCO nevykononávam? jedine v prípade, ak budeš poberať rodič.príspevok. Takže záleží odkedy si požiadala o RP, ak až po 1.1.09, tak bez prerušenia/ukončenia živnosti poberanie RP možné nie je. Toto obdobie sa mi bude ale počítat do RO pre budúcu príp. materskú alebo PN? myslíš do 270dní? pozri § 49a zákona o sociálnom poistení - len pre materské, pre nárok na nemocenské z DNP nie (pre nárok na nemocenské u povinne nem.poistenej szčo nie je podmienka 270dní NP). A to za predpokladu, že si pred prerušením bola povinne poistená v soc.poistovni ako szčo. A ak budem túto činnosť vykonávať na dohodu mení sa tým niečo? Ďakujem
odpovede červeným v texte
0 0
mikat mikat

mikat je offline (nepripojený) mikat

Ja by som sa ešte chcela opýtať jednu vec...ak by som sa zamestnala od toho 10.8.2009, mám so zamestnávateľom uzatvoriť pracovnú zmluvu na dobu určitú, keď obaja vieme, že to bude len do začatia materskej dovolenky, t. j. 3.9.2009? Alebo na dobu neurčitú a pracovný pomer rozviažene k dňu nástupu na materskú a dôvod ukončenia bude dohoda?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mikat Pozri príspevok
Ja by som sa ešte chcela opýtať jednu vec...ak by som sa zamestnala od toho 10.8.2009, mám so zamestnávateľom uzatvoriť pracovnú zmluvu na dobu určitú, keď obaja vieme, že to bude len do začatia materskej dovolenky, t. j. 3.9.2009? Alebo na dobu neurčitú a pracovný pomer rozviažene k dňu nástupu na materskú a dôvod ukončenia bude dohoda?
to je pre narok na materské nepodstatné.
Ak by si ukončila PP den pred nástupom, tak by to bolo uplatnenie nároku v ochrannej lehote. Aj ked pri zač. PP v 8/09 a nástupe na MD v 9/09 by sa rozhodujúce obdobie nemenilo.

Ak skončí PP prvým dnom MD, tak uplatnuješ nárok počas trvania PP.
0 0
mikat mikat

mikat je offline (nepripojený) mikat

dobre, takže radšej nech zmluva končí prvým dňom nástupu na MD, veď vlastne to je jedno...
Tak ešteraz ďakujem za info...
0 0
vierka44 vierka44

vierka44 je offline (nepripojený) vierka44

Dobrý deň,
mohol by mi niekto skúsenejší poradiť či by bol môj postup správny?
nástup na MD 12.9.2009, od 1.9. PP na dobu neurčitú, pár dni po nástupe na MD ukončenie PP dohodou
VZ 1084,55: 30dni v septembri x 11dni/ 1.9.-11.9./= 397,67 eur
HM v prac.zmluve 397,67 eur a aj platba odvodov z tejto sumy
denný VZ = 397,67 : 11= 39,06 x 55% = 19,83 eur

ďakujem
0 0
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

Prosim poradakov, surne potrebujem poradit.

Zamestnankyna je u mna zamestnana od 1.8.2009.
Dna 4.8.2009 nastupila na PN - rizikove tehotenstvo.
Aky jej mam dat plat, aby dostala maximalnu davku?
Viem, ze max VZ je 1084,55, ale kedze 1.8. a 2.8. bol vikend, musim dat plat vyssi, vsak? DAKUJEM!
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Poprosím o jednu odpoveď, keď plánujem platiť si DNP z max. VZ ku ktorému dňu v mesiaci tak mám urobiť?
Musí sa podávať k 1. dňu v mesiaci alebo k hociakému a odvtedy sa bude rátať tých potrebných 270 dní?
Ďakujem vopred.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať