Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

petko31 Pozri príspevok
Dobrý večer chcel by som sa opýtať,lebo v tomto bode nemám žiadnu predstavu teda : manželke zmenili pracovnú dobu z 5 dňového týždňa na 4 dnový. V novej zmluve ma uvedený pracovný čas 30hod namiesto 37,5hod. teda ,ak zarobila predtým 12 tisíc a teraz 8,5 .Bude treba upraviť DNP aby bolo v súčte 1084eur.Bude SP preratávať inak hodnotu rozhodujúceho obdobia pre výpočet sumy zo zamestnania teda znížia jej počet dni v RO.Dakujem za odpoveď a dúfam,že tým pomôžete aj ďalším s podobným problemom.Ešte raz ďakujem.
Počet kalendárnych dní v rozhodujúcom období ostane rovnaký, len vymeriavací základ bude menší. Zamestnávatel ju na ten 1den v týždni neodhlasuje z nem.poistenia, takže aj tento nový volný den jej nem.poistenie trvá.

VZ z DNP, ak chcete max. VZ v súčte treba upraviť, no to je možné až po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia VZ. A zmena je platná od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci podania zmeny. Alebo ak nie je neskoro a nevadí nové plynutie 26týždnov, tak sa príp. môže odhlásiť a nanovo prihlásiť z vyššieho VZ.
0 0
amdd amdd

amdd je offline (nepripojený) amdd

Dobrý večer,
chcem poprosiť o radu. Momentálne som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi skončí 29.9.2010 a chcela by som znova otehotnieť ešte počas RD, ale naozaj neviem, či sa to tak podarí. Momentálne som stále v pracovnom pomere u zamestnávateľa, u ktorého ale nebudem pracovať po skončení RD. Moja otázka znie, ak po RD nastúpim do nového zamestnania a otehotniem či už koncom roka 2010 alebo začiatkom 2011, z čoho sa mi bude počítať materské? Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

amdd Pozri príspevok
Dobrý večer,
chcem poprosiť o radu. Momentálne som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi skončí 29.9.2010 a chcela by som znova otehotnieť ešte počas RD, ale naozaj neviem, či sa to tak podarí. Momentálne som stále v pracovnom pomere u zamestnávateľa, u ktorého ale nebudem pracovať po skončení RD. Moja otázka znie, ak po RD nastúpim do nového zamestnania a otehotniem či už koncom roka 2010 alebo začiatkom 2011, z čoho sa mi bude počítať materské? Vopred ďakujem za odpoveď.
Z trvajúceho nem.poistenia, t.j. určite z poslendého zamestnania. Najpravdepodobnejšie z obdobia od začiatku posledného PP do konca kalendárneho roka, ktorý predchádzal roku nástupu na MD. Ale záleží od dátumu začiatku poslendného PP a nástupu na mD.
0 0
amdd amdd

amdd je offline (nepripojený) amdd

Dakujem za odpoved, a este sa chcem spytat, ak by som po skonceni RD nezohnala pracu, mala by som si sama prispievat na NP, alebo sa to aj potom bude ratat z predchadzajuceho zamestnania. Dakujem.
0 0
petko31 petko31

petko31 je offline (nepripojený) petko31

Ďakujem za odpoveď brčko .poprosím ešte jednu radu :Ak manželka bude na PN napríklad od novembra a bude pokračovať bez prerušenia až do marca budúceho roku bude sa po novom roku prepočítavať výška PN?Este raz ďakujem za odpoveď. Peter
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
amdd Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, a este sa chcem spytat, ak by som po skonceni RD nezohnala pracu, mala by som si sama prispievat na NP, alebo sa to aj potom bude ratat z predchadzajuceho zamestnania. Dakujem.
Ak otehotniete ešte počas RD - počas trvania pracovného pomeru, v ktorom ste na RD, tak po skončení pracovného pomeru ak nezoženiete nového zamestnanie a ani sa neprihlásite na dobrovoľné nem. poistenie, Vám bude bežať tzv. ochranná lehota - 6 mesiacov.

Čiže ak stihnete nástup na materskú ešte počas týchto 6 mesiacov, nemusíte uvažovať o dobrovoľnom nem. poistení.

Ak zistíte, že ste tehotná, až po skočení pracovného pomeru a nebudete mať nové zamestnanie, okamžite sa prihláste na dobrovoľné nemocenské poistenie - treba to stihnúť do cca 8.-ho týždňa tehotenstva.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
petko31 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď brčko .poprosím ešte jednu radu :Ak manželka bude na PN napríklad od novembra a bude pokračovať bez prerušenia až do marca budúceho roku bude sa po novom roku prepočítavať výška PN?Este raz ďakujem za odpoveď. Peter
Ak pracovný pomer nepretržite trvá niekoľko rokov, tak bez ohľadu na zmeny výšky platu, či výšky úväzku, sa pri každej novej udalosti, pri ktorej sa vyplácajú nemocenské dávky, vždy nanovo určuje rozhodujúce obdobie (RO), ktoré je dané ako predošlý rok. Určí sa výška dávky a tá sa potom vypláca až do skončenia udalosti.

Teda pri PN ktorá začne v novembri 2009, sa určí RO ako rok 2008, vypočíta sa výška dávky na základe príjmov roka 2008 a táto dávka sa v nezmenenej výška vypláca aj v roku 2010, ak bude PN pokračovať až do roku 2010.

Ak v roku 2010 začne nová PN, dávka sa už vypočíta z RO daného ako rok 2009.
0 0
amdd amdd

amdd je offline (nepripojený) amdd

p. Mihál, ďakujem za odpoveď.
0 0
i.kriskova i.kriskova

i.kriskova je offline (nepripojený) i.kriskova

Dobrý večer.
Ja mám problém trochu inej povahy, ale materskej sa to priamo dotýka, tak dúfam, že mi niekto poradí. Syn sa mi narodil 15.10.2007 a od začiatku som dostávala len rodičovský príspevok, lebo som na materskú nemala nárok. V júni 2009 som odišla do Kodane, kde som sa zamestnala a tu vzniká ten problém... Môžem poberať materskú zo Slovenska a zároveň pracovať v zahraničí? A ako je to so zdravotným poistením? Viem, že nesmiem byť poistená v dvoch štátoch, ale čo malý? Kde bude mať potom lekára, ked
ho zo Slovenskej zdravotnej poisťovne odhlásim? A zároveň ma zaujímajú prídavky na dieťa... Mám si ich dať zastaviť zo Slovenska, aby som ich mohla poberať v Dánsku? Ďakujem. Ivka.
0 0
gabi29 gabi29

gabi29 je offline (nepripojený) gabi29

Dobrá deň, chcela by som Vás poprosiť o radu pre kamarátku, momentálne je v28 TT a je PN Pracovný pomer jej končí tento mesiac z čoho sa jej bude počítať výška materského keď po ukončení pojde na PN v ochrannej dobe?? Musí sa isť evidovať na UPSVAR?? V čom to bude iné ako keby bola zamestnaná. /ak by bolo pre ňu lepšie ak bude pred nástupom na MD zamestnaná požiada o predlženie prac. zmluvy no ak je to jedno tak... /Vopred ďakujeme za pomoc
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

gabi29 Pozri príspevok
Dobrá deň, chcela by som Vás poprosiť o radu pre kamarátku, momentálne je v28 TT a je PN Pracovný pomer jej končí tento mesiac z čoho sa jej bude počítať výška materského keď po ukončení pojde na PN v ochrannej dobe?? Musí sa isť evidovať na UPSVAR?? V čom to bude iné ako keby bola zamestnaná. /ak by bolo pre ňu lepšie ak bude pred nástupom na MD zamestnaná požiada o predlženie prac. zmluvy no ak je to jedno tak... /Vopred ďakujeme za pomoc
Ak je PN a jej PP skončí, tak bude nadalej poberať nemocenské zo soc.poisťovne (ak pôvodnú neukončí, stále jej trvá pôvodná PN) aj po ukončení PP. Ak jej PP začal najneskôr 31.12.08 a splna podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak jej materské bude vyplácané v rovnakej výške na 1den ako je výška nemocenského.

Počas PN sa nemožno evidovať na UPsvar. Treba len zájsť do svojej ZP s dokladom o poberaní nemocenského (PN nestačí) lebo bude poistencom štátu ako poberatel nemocenského. No najlepšie sa informovať priamo v svojej ZP, čo treba doložiť.

Je lepšie ak prac.pomer trvá, lebo ako nezamestnanej jej posledným dnom PP končí dôchodkové poistenie (a aj ostatné poistenia: nemocenksé, poist.v nezam., ZP ako zamestnanec) a nanovo bude dôchodkovo poístená až odo dna narodenia dieťaťa, ak si podá do 45dní od narodenia dieťaťa prihlášku na SP.
0 0
aduska.p aduska.p

aduska.p je offline (nepripojený) aduska.p

dobrý deň, chcem sa opýtať na zopár otázok.Som na MD od 22.11.06,som naďaľej zamestnaná vo firme,pracovala som tam ako asistentka.Uvažujem o vrátení sa späť,no predtým si chcem byť istá čo ma čaká.Na mojom mieste už je iná žena a ja neviem, ako ďaľej postupovať.AK sa nemýlim,do pol roka keby som sa vrátila z MD,je povinný zamestnávateľ dať mi miesto naspäť,do 3 rokov keby som sa vrátila,je povinný mi dať iné miesto?Sú nejaké sadzby akú najnižšiu funkciu mi môže dať?Druhá otázka je , či je nejaká doba ,dokedy sa treba ozvať vo firme,aby sme sa dohodli ako ďaľej alebo stačí deň pred ukončením MD?/samozrejme,to nechcem spraviť/,jedná sa o to,aby ma neotočil,že som prišla neskoro.Tretia otázka je ,že on vlastní aj druhú sro-čku, či má nárok mi poskytnúť miesto tam ,keď v tejto by nebolo alebo mi musí ponúknuť iba v tej firme,s ktorou mám zmluvu.A posledná otázka,kedy mám nárok na odstupné a v akej výške, lebo v 2006 roku som mala min.mzdu.Chcem to radšej vedieť skôr,ako by ma o niečo ukrátil,ak sa nedohodneme na práci.Poraďte mi prosím. ďakujem pekne za odpovede Adriana
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

dobry den,

chcela by som sa informovat, ako mat maximalnu matersku v mojej komplikovanej situacii. pracovny pomer som ukoncila 30.6.08. zaroven som pracovala ako poradca, od 1.7.08 len ako poradca, nemala som zivnost a neplatila som ziadne odvody. predtym som si platila DNP z minima od marca/08. vo februari 09 som otehotnela a musela som ist na PNku od 23.3.09. akonahle som to zistila, odhlasila som sa z minima a prihlasila sa z maxima k datumu 1.4.09 (pani na socialke mi to zle povedala, vraj sa da urobit odhlaska a prihlaska len k prvemu v mesiaci :-() na PNke som doteraz (teraz mi chodi PNka z minima). od 1.7.09 mi vznikla aj povinnost platit si ako SZCO (hoci som bez zivnosti) do SP, ale kedze som PN, tak mi povedali, ze platit netreba. termin porodu mam 11.11.09 a nastup na MD 30.9. chcem sa spytat, ako postupovat, aby som mala maximalnu matersku? uvazujem, ci sa nedat od 30.8 vypisat a zaplatit si aspon jeden mesiac z maxima, ale neviem, ci mi to vsetko vychadza, poradte mi prosim.
vopred dakujem za vase rady :-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Skúste tu:

http://www.porada.sk/t117195-matersk...9-diel-vi.html
0 0
aduska.p aduska.p

aduska.p je offline (nepripojený) aduska.p

aduska.p Pozri príspevok
dobrý deň, chcem sa opýtať na zopár otázok.Som na MD od 22.11.06,som naďaľej zamestnaná vo firme,pracovala som tam ako asistentka.Uvažujem o vrátení sa späť,no predtým si chcem byť istá čo ma čaká.Na mojom mieste už je iná žena a ja neviem, ako ďaľej postupovať.AK sa nemýlim,do pol roka keby som sa vrátila z MD,je povinný zamestnávateľ dať mi miesto naspäť,do 3 rokov keby som sa vrátila,je povinný mi dať iné miesto?Sú nejaké sadzby akú najnižšiu funkciu mi môže dať?Druhá otázka je , či je nejaká doba ,dokedy sa treba ozvať vo firme,aby sme sa dohodli ako ďaľej alebo stačí deň pred ukončením MD?/samozrejme,to nechcem spraviť/,jedná sa o to,aby ma neotočil,že som prišla neskoro.Tretia otázka je ,že on vlastní aj druhú sro-čku, či má nárok mi poskytnúť miesto tam ,keď v tejto by nebolo alebo mi musí ponúknuť iba v tej firme,s ktorou mám zmluvu.A posledná otázka,kedy mám nárok na odstupné a v akej výške, lebo v 2006 roku som mala min.mzdu.Chcem to radšej vedieť skôr,ako by ma o niečo ukrátil,ak sa nedohodneme na práci.Poraďte mi prosím. ďakujem pekne za odpovede Adriana
asi ten VI.diel nepatril mne.viete mi pomôcť?
0 0
aduska.p aduska.p

aduska.p je offline (nepripojený) aduska.p

aduska.p Pozri príspevok
dobrý deň, chcem sa opýtať na zopár otázok.Som na MD od 22.11.06,som naďaľej zamestnaná vo firme,pracovala som tam ako asistentka.Uvažujem o vrátení sa späť,no predtým si chcem byť istá čo ma čaká.Na mojom mieste už je iná žena a ja neviem, ako ďaľej postupovať.AK sa nemýlim,do pol roka keby som sa vrátila z MD,je povinný zamestnávateľ dať mi miesto naspäť,do 3 rokov keby som sa vrátila,je povinný mi dať iné miesto?Sú nejaké sadzby akú najnižšiu funkciu mi môže dať?Druhá otázka je , či je nejaká doba ,dokedy sa treba ozvať vo firme,aby sme sa dohodli ako ďaľej alebo stačí deň pred ukončením MD?/samozrejme,to nechcem spraviť/,jedná sa o to,aby ma neotočil,že som prišla neskoro.Tretia otázka je ,že on vlastní aj druhú sro-čku, či má nárok mi poskytnúť miesto tam ,keď v tejto by nebolo alebo mi musí ponúknuť iba v tej firme,s ktorou mám zmluvu.A posledná otázka,kedy mám nárok na odstupné a v akej výške, lebo v 2006 roku som mala min.mzdu.Chcem to radšej vedieť skôr,ako by ma o niečo ukrátil,ak sa nedohodneme na práci.Poraďte mi prosím. ďakujem pekne za odpovede Adriana
asi ten VI.diel nepatril mne, pomôže mi niekto? neviem ako postupovať.ďakujem adriana
0 0
aduska.p aduska.p

aduska.p je offline (nepripojený) aduska.p

asi ten VI.diel nepatril mne, pomôže mi niekto,neviem ako ďaľej.ďakujem adriana
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

Ziadost o materske odovzdava ziadatelka osobne do SP? Alebo to posiela zamestnavatel spolu s vymerom?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

simonova815 Pozri príspevok
Ziadost o materske odovzdava ziadatelka osobne do SP? Alebo to posiela zamestnavatel spolu s vymerom?
Žiadosť o materské som si zaniesla na SP sama. Ak by zamestnávateľ nedoručil na SP Potvrdenie zamestnávateľa... s vymeriavacími základmi, SP by ho vyzvala na jeho predloženie.
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

pan Mihal, to ste pisali mne? lenze z toho moc mudra nie som :-(
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať