Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

Dik, uz som si to po 4 rokoch fakt nepamatala. Tak si dam prechadzku do mesta :-)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

simonova815 Pozri príspevok
Ziadost o materske odovzdava ziadatelka osobne do SP? Alebo to posiela zamestnavatel spolu s vymerom?
Podla mna, ak si žiadaš o materské z trvajúceho zamestnania, tak žiadosť o materské odovzdáš zamestnávatelovi a on ho odnesie do SP spolu s potvrdením... . Lebo žiadosť o materské je vlastne ako ospravedlnenka zamestnankyne-budúcej mamičky, že nebude chodiť do práce. Zamestnávatel len z tejto žiadosti vidí, odkedy nastupuješ na MD, nič iné mu to nedokazuje.
Je vraj u niektorých mzdárok prax taká, že potom následne to (žiadosť + potvrdenie) sama zamestnankyna odnesie do SP, no u nás to robila mzdárka. Možno takto to odniesla aj alušik sama?

No a moja praktická skúsenosť s potvrdením od zamestnávatela a ako si SP žiada potvrdenie od mzdárkok, ak nie je doručené:
Nasa mzdárka odniesla žiadosť o materské bez toho potvrdenia (myslela si, že ked som predtým poberala nemocenské, že im stačí potvrdenie pri PN-ke). Ja som o tom samozrejme nevedela a nechápala som, prečo mi neprišlo materské o dva mesiace po nástupe na MD. Volala som do SP BA mesto a tam mi povedali, že nemajú to potvrdenie. Tak som potom ja volala mzdáke, že ho do SP treba doručit. Vdaka tomu som materské dostala až skoro po 3mesiacoch od nástupu na MD.
No nehovorím, že všade je to takto robia všade. Ved záleží od konkrétnej pracovníčky a tie nie su všetky rovnaké.
Naposledy upravil brčko : 11.08.09 at 14:21
0 0
simonova815 simonova815

simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

Ja som pri prvej MD bola zamestnana vo vlastnej srocke a tak sa pamatam, ze som ziadost spolu s vymerom bola odniest osobne do SP.
Teraz som zamestnana v inej firme a vymer budu posielat oni, takze preto som ostal v pomykove, ze kto vlastne ma tu ziadost dorucit.
Ale inak logicke je, ze ju treba odovzdat zamestnavatelovi, aby vlastne vedel, ze na MD nastupujem. A aj sa mi zda troska neprakticke, aby sa nastavajuca mamicka s bruchom trepala do SP a vystala si tam rad, aby ziadost odovzdala. Kazdopadne vam dakujem za rady.
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

luciferova Pozri príspevok
dobry den,

chcela by som sa informovat, ako mat maximalnu matersku v mojej komplikovanej situacii. pracovny pomer som ukoncila 30.6.08. zaroven som pracovala ako poradca, od 1.7.08 len ako poradca, nemala som zivnost a neplatila som ziadne odvody. predtym som si platila DNP z minima od marca/08. vo februari 09 som otehotnela a musela som ist na PNku od 23.3.09. akonahle som to zistila, odhlasila som sa z minima a prihlasila sa z maxima k datumu 1.4.09 (pani na socialke mi to zle povedala, vraj sa da urobit odhlaska a prihlaska len k prvemu v mesiaci :-() na PNke som doteraz (teraz mi chodi PNka z minima). od 1.7.09 mi vznikla aj povinnost platit si ako SZCO (hoci som bez zivnosti) do SP, ale kedze som PN, tak mi povedali, ze platit netreba. termin porodu mam 11.11.09 a nastup na MD 30.9. chcem sa spytat, ako postupovat, aby som mala maximalnu matersku? uvazujem, ci sa nedat od 30.8 vypisat a zaplatit si aspon jeden mesiac z maxima, ale neviem, ci mi to vsetko vychadza, poradte mi prosim.
vopred dakujem za vase rady :-)
najde sa niekto, kto mi poradi prosim?
0 0
aduska.p aduska.p

aduska.p je offline (nepripojený) aduska.p

dobrý deň, chcem sa opýtať na zopár otázok.Som na MD od 22.11.06,som naďaľej zamestnaná vo firme,pracovala som tam ako asistentka.Uvažujem o vrátení sa späť,no predtým si chcem byť istá čo ma čaká.Na mojom mieste už je iná žena a ja neviem, ako ďaľej postupovať.AK sa nemýlim,do pol roka keby som sa vrátila z MD,je povinný zamestnávateľ dať mi miesto naspäť,do 3 rokov keby som sa vrátila,je povinný mi dať iné miesto?Sú nejaké sadzby akú najnižšiu funkciu mi môže dať?Druhá otázka je , či je nejaká doba ,dokedy sa treba ozvať vo firme,aby sme sa dohodli ako ďaľej alebo stačí deň pred ukončením MD?/samozrejme,to nechcem spraviť/,jedná sa o to,aby ma neotočil,že som prišla neskoro.Tretia otázka je ,že on vlastní aj druhú sro-čku, či má nárok mi poskytnúť miesto tam ,keď v tejto by nebolo alebo mi musí ponúknuť iba v tej firme,s ktorou mám zmluvu.A posledná otázka,kedy mám nárok na odstupné a v akej výške, lebo v 2006 roku som mala min.mzdu.Chcem to radšej vedieť skôr,ako by ma o niečo ukrátil,ak sa nedohodneme na práci.Poraďte mi prosím. ďakujem pekne za odpovede Adriana
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
luciferova Pozri príspevok
pan Mihal, to ste pisali mne? lenze z toho moc mudra nie som :-(
Nič si z toho nerobte, nikto z nás sa nenarodil mudrcom. Zopárkrát si všetky diely pomaly a pozorne prečítajte.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Toľkoto citácia zo stránky SP:
- zamestnanec pred uplatnením nároku predloží žiadosť o materské zamestnávateľovi, ktorý vypíše a podpíše potvrdenie zamestnávateľa na tlačive
- povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba a fyzická osoba v ochrannej lehote predložia žiadosť hneď po vystavení pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá vykonáva ich nemocenské poistenie
- v prípade, ak si chce poistenkyňa uplatniť nárok na materské z viacerých nemocenských poistení, oprávnený lekár vystaví žiadosť osobitne pre každé z nich

Zdroj: http://209.85.135.132/search?q=cache...&ct=clnk&gl=sk

Ja som teda žiadosť predložila zamestnávateľovi na potvrdenie, ale odniesť som si to bola sama. Je však pravda, že som tam mala cestu tak, či tak, pretože som si uplatňovala nárok aj z doborovoľného nemocenského poistenia... Ak je však ochotná mzdárka, tak samozrejme nie je čo riešiť...
0 0
gazza215 gazza215

gazza215 je offline (nepripojený) gazza215

Dobry den.
Mam jednu otazku. Pracujem od 02/2009 a mam zmluvu na jeden rok. Planujem v najblizsom case otehotniet. Staci mi zacat platit DZP az po otehotneni v prvom mesiaci tehotenstva? Ak teda otehotniem napr. v decembri, zacnem si platit DZP, aby som si ho platitla aspon tych 26 tyzdnov. Ak mi vo februari nepredlzia prac. zmluvu, tak mi potom staci zvysit ten vymeriavaci zaklad platenia DZP? Dakujem za radu
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Dobrovoľné nemocenské poistenie si musíš začať platiť tak, aby si stihla splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia (ak si pred nástupom do práce nemala nejaké poistenie, z ktorého by sa Ti dni mohli k DNP pripočítať). Teraz by som Ti odporúčala platiť si DNP len z rozdielu medzi max. VZ a VZ ktorý dosahuješ v zamestnaní. Ak by Ti zmluvu predĺžili, budeš až do nástupu na MD platiť DNP len z tohto rozdielu a materské si budeš nárokovať z oboch poistení, takže bude maximálne. Ak Ti zmluvu nepredĺžia, tak bude záležať aj na tom, ako dlho budeš tehotná - podľa toho sa to bude riešiť... Ak by si totiž len zvýšila VZ pri DNP, tak bude dôležité rozhodné obdobie, takže to zvýšenie VZ by Ti nemuselo vôbec pomôcť. Ak by bol časový priestor, tak by sa to dalo urobiť tak, že by si zrušila existujúce DNP a založila nové s maximálnym VZ. Vtedy by však to nové poistenie muselo trvať viac ako 26 týždňov, kým budeš vypísaná na MD, lebo inak by materské nebolo počítané z VZ, ktorý si si určila, ale len z minima.
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

pan Mihal, prestudovane, lenze ja mam pocit, ze to vobec nie je moj pripad. vedel by mi niekto polopate vysvetlit, co mam urobit? ci mam teraz odist z PNky a zaplatit si ten mesiac alebo co by sa oplatilo viac a mohla by som mat maximalnu matersku?

je mi jasne, ze z podnikania materska asi nebude, kedze nemam splnenych 270 dni. chcem mat aspon z DNP.

dakujem
0 0
gazza215 gazza215

gazza215 je offline (nepripojený) gazza215

Dakujem za reakciu na moju otazku...Este, ak som dobre pochopila tie clanky o materskej, tak ak pracujem od 02/2009, tak uz platim nem. poistenie cca. 210 dni, ze? Tak potom uz treba splnit len tu druhu pomienku a t.j. platenie DZP min. 26 tyzdnov, takze mozem zacat max. aj v 2 mesiaci tehotenstva? Ide mi len o to, ci sa to DZP musi zacat platit este pred otehotnenim alebo je to mozne aj tak ako pisem ja, zacat platit az po zisteni tehotenstva. Dakujem
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

gazza215 Pozri príspevok
Dakujem za reakciu na moju otazku...Este, ak som dobre pochopila tie clanky o materskej, tak ak pracujem od 02/2009, tak uz platim nem. poistenie cca. 210 dni, ze? Tak potom uz treba splnit len tu druhu pomienku a t.j. platenie DZP min. 26 tyzdnov, takze mozem zacat max. aj v 2 mesiaci tehotenstva? Ide mi len o to, ci sa to DZP musi zacat platit este pred otehotnenim alebo je to mozne aj tak ako pisem ja, zacat platit az po zisteni tehotenstva. Dakujem
Ako som už napísala, závisí to od toho, čo bolo pred nástupom do tohoto posledného zamestnania. Ak si nebola nemocensky poistená, tak aby si mohla poberať materské aj z nemocenského poistenia, tak musíš aj pri platení DNP splniť podmienku 270 dní. Nestačí ju splniť len raz. Ak ju totiž splníš zo zamestnania a bude Ti zo zamestnania plynúť materské a nebude to maximálna materská (závisí to od príjmu), tak to dobrovoľné si platíš vlastne preto, aby si si doplatila poistné z rozdielu medzi maximom a vymeriavacím základom zo zamestnania. Takže materské z DNP Ti môžu vyplatiť len vtedy, ak by si aj z DNP mala splnenú podmienku 270 dní. Ak by si však pred 1.2.2009 bola niekde zamestnaná, tak sa Ti dni poistenia z tohoto zamestnania môžu pripočítať ku dňom DNP a tým pádom by stačilo, aby si si DNP platila aj menej dní ako 270.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

luciferova Pozri príspevok
pan Mihal, prestudovane, lenze ja mam pocit, ze to vobec nie je moj pripad. vedel by mi niekto polopate vysvetlit, co mam urobit? ci mam teraz odist z PNky a zaplatit si ten mesiac alebo co by sa oplatilo viac a mohla by som mat maximalnu matersku?

je mi jasne, ze z podnikania materska asi nebude, kedze nemam splnenych 270 dni. chcem mat aspon z DNP.

dakujem
To, že by si si ukončila PN a zaplatila si poistné by Ti nijako nepomohlo. Nie je dôležité či skutočne platíš, ale či si nemocensky poistená. A to si, len práve neplatíš poistné, pretože nemáš povinnosť. Keď tak počítam, tak mi vychádza, že by si 29.9. mala dosiahnuť presne 26 týždňov trvania poistenia, takže by Ti nemali materské vyplácať cez pravdepodobný vymeriavací základ (minimum), ale už z Tebou určeného VZ. Ten si si predpokladám od 1.4. stanovila na maximum. Maximum od 1.7. je však trošičku vyššie, no s tým už nič neurobíš.
Možno by som ešte lekárku presvedčila, aby mi nástup na MD posunula pre istotu na 1.10.
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

alušik Pozri príspevok
To, že by si si ukončila PN a zaplatila si poistné by Ti nijako nepomohlo. Nie je dôležité či skutočne platíš, ale či si nemocensky poistená. A to si, len práve neplatíš poistné, pretože nemáš povinnosť. Keď tak počítam, tak mi vychádza, že by si 29.9. mala dosiahnuť presne 26 týždňov trvania poistenia, takže by Ti nemali materské vyplácať cez pravdepodobný vymeriavací základ (minimum), ale už z Tebou určeného VZ. Ten si si predpokladám od 1.4. stanovila na maximum. Maximum od 1.7. je však trošičku vyššie, no s tým už nič neurobíš.
Možno by som ešte lekárku presvedčila, aby mi nástup na MD posunula pre istotu na 1.10.
dakujem za odpoved,

myslela som, ze by som mala mat aspon jeden mesiac zaplatene z noveho VZ (to, ze je vyssi znamena aj to, ze bude vyssia materska?).

pytala som sa u nas na pobocke SP, ako sa rataju tie povinne splnene tyzdne (tych 26 tyzdnov) ci do nastupu na MD alebo do porodu a oni mi povedali, ze az do porodu, co sa mi, priznam sa, moc nezdalo.

takze malo by to vyjst na tu maximalnu matersku?
0 0
gazza215 gazza215

gazza215 je offline (nepripojený) gazza215

Citácia zo zákona:"oznámka: Preto je napríklad dôležité pri otehotnení prihlásiť sa na DNP najneskôr v 8.-mom týdžni tehotenstva, aby pri nástupe na materskú v 34.-tom týždni bola dodržaná lehota trvania DNP najmenej 26 týždňov - samozrejme toto má zmysel vtedy, ak pred aktuálnym DNP mala budúca mamička nejaké iné nemocenské poistenie tak, aby v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvali nemocenské poistenia v súčte najmenej 270 dní."
No a v mojom pripade, ak uz mam teraz zaplatenych tych 210 dni, tak do porodu urcite tych 270 nazbieram za posledne 2 roky, ak to bude niekedy v 07/2010. Nemalo by byt jedno, co som robila pred 02/2009? Nechapem teda, preco by som mala mat aj DZP 270 dni....
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

luciferova Pozri príspevok
dakujem za odpoved,

myslela som, ze by som mala mat aspon jeden mesiac zaplatene z noveho VZ (to, ze je vyssi znamena aj to, ze bude vyssia materska?).

pytala som sa u nas na pobocke SP, ako sa rataju tie povinne splnene tyzdne (tych 26 tyzdnov) ci do nastupu na MD alebo do porodu a oni mi povedali, ze az do porodu, co sa mi, priznam sa, moc nezdalo.

takze malo by to vyjst na tu maximalnu matersku?
Ak nie je podmienka 270 dní nemocenského poistenia splnená ku dňu nástupu na MD, tak ju posudzujú ku dňu pôrodu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

luciferova Pozri príspevok
dakujem za odpoved,

myslela som, ze by som mala mat aspon jeden mesiac zaplatene z noveho VZ (to, ze je vyssi znamena aj to, ze bude vyssia materska?).

pytala som sa u nas na pobocke SP, ako sa rataju tie povinne splnene tyzdne (tych 26 tyzdnov) ci do nastupu na MD alebo do porodu a oni mi povedali, ze az do porodu, co sa mi, priznam sa, moc nezdalo.

takze malo by to vyjst na tu maximalnu matersku?
26 týždňov od posledného prihláseni sa na DNP musíš mať do nástupu na materskú !
Ale v tvojom prípade je problém - ty nemáš zaplatené od posledného prihlásenia sa na DNP ani jeden deň ... správne (aspoň jeden deň treba)
Naposledy upravil Katy a R : 13.08.09 at 16:10
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

gazza215 Pozri príspevok
Citácia zo zákona:"oznámka: Preto je napríklad dôležité pri otehotnení prihlásiť sa na DNP najneskôr v 8.-mom týdžni tehotenstva, aby pri nástupe na materskú v 34.-tom týždni bola dodržaná lehota trvania DNP najmenej 26 týždňov - samozrejme toto má zmysel vtedy, ak pred aktuálnym DNP mala budúca mamička nejaké iné nemocenské poistenie tak, aby v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvali nemocenské poistenia v súčte najmenej 270 dní."
No a v mojom pripade, ak uz mam teraz zaplatenych tych 210 dni, tak do porodu urcite tych 270 nazbieram za posledne 2 roky, ak to bude niekedy v 07/2010. Nemalo by byt jedno, co som robila pred 02/2009? Nechapem teda, preco by som mala mat aj DZP 270 dni....
Keby existujúci pracovný pomer skončil, tak by sa Ti dni z tohto PP pripočítali ku dňom DNP. Lenže ak budeš nárokovať materské dvoch typov existujúcich poistení (zamestnanie+DNP), tak v každom z nich musí byť splnená podmienka 270 dní.
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

Katy a R Pozri príspevok
26 týždňov od posledného prihláseni sa na DNP musíš mať do nástupu na materskú !
Ale v tvojom prípade je problém - ty nemáš zaplatené od posledného prihlásenia sa na DNP ani jeden deň ... správne (aspoň jeden deň treba)
tych 270 dni mam splnenych, ked si to platim od 3/08, len som mala iny vymeriavaci zaklad, ale to by vadit nemalo, vsak?

cize mala by som sa dat teraz k 31.8.09 vypisat z PNky a zaplatit si z noveho VZ, spravne chapem? aspon teda jeden den, ale zaplatim za cely mesiac a hotovo. ked toto urobim a dieta sa narodi az po nastupe na MD, vyska MD bude maximalna?

dakujem vam za cenne rady, velmi si to vazim :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať