Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
danakl danakl

danakl je offline (nepripojený) danakl

Dobrý den, viem, ze je tu vela toho popísaného, ale nič také, čo je podobné môjmu prípadu som nenasla a vzhladom na to, že soc. poisť. to neustále mení, by som sa chcela informovať o výske svojej materskej.
DNP si platím od január 2008.vzhladom na to, ze sa menil max. VZ som si ho v januári 2009 chcela zmeniť. p. na soc. poistovni mi povedala, ze sa musím odhlásiť k 31.12.2008 a prihlásiť nanovo k 01.01.2009 s novým VZ. tak som tak urobila. teraz som tehotná a som od 10.06.2009 na pn. Nemocenské mi vyrátali cca15000 -16000 SK. termín pôrodu mam 31.01.2010. kedze som na PN a prestala som platit DNP, ale nie som odhlasena budem mat i materskú z vysieho VZ, alebo mi je problém s tým, že teraz som na PN?? na materskú by som isla v decemberi

vopred dakujem. ak by mi nevysla vysia materská, tak čo by som mohla urobiť preto, aby to vyslo?? dohoda so zamestnáv. mozná.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Materská z DNP sa vypočíta vzhľadom na posledné prihlásenie sa na DNP - a to bolo k 1.1.2009.

Rozhodujúce obdobie pre výpočet materského z DNP preto bude január - november 2009.

Podmienka 26 týždňov od prihlásenia sa na DNP po nástup na materskú bude splnená a preto:

DVZ = suma VZ deleno počet dní poistenia (v rozhodujúcom období),

pričom od počtu dní sa odpočítajú o.i. dni PN.

Takže na PN-ku pri výpočte materského nedoplatíte.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Inak spôsob výpočtu máte (dúfam zrozumiteľne) vysvetlený tu:

http://www.porada.sk/t117023-matersk...9-diel-ii.html
0 0
danakl danakl

danakl je offline (nepripojený) danakl

na Pn-ku pri výpočte materského nedoplatim z DNP, ale čo sa týka VZ zo zamestnania, tak tam na Pn-doplatim??
ja som si totiž platila DNP len doplatok do max. VZ , da sa aj počas PN zmeniť výska VZ na DNP, alebo uz je neskoro??
pomohlo by mi pred nástupom na materskú odhlasiť sa u zamestnávatela a prihlasiť sa nanovo s max. VZ??

spôsob výpočtu chápem, len sa nechcem oklamať v tých VZ kvôli mojej PN.
ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prosím prečítajte si ten seriál.
0 0
HRman HRman

HRman je offline (nepripojený) HRman

nedoplatis
0 0
krcka krcka

krcka je offline (nepripojený) krcka

ahojte poradaci,
chcem Vas poziadat o radu. Pri naroku na PN-ku z DNP musi byt tiez splnena podmienka zaplatenych 270dni DNP?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
krcka Pozri príspevok
ahojte poradaci,
chcem Vas poziadat o radu. Pri naroku na PN-ku z DNP musi byt tiez splnena podmienka zaplatenych 270dni DNP?
...áno, pokiaľ nemáš v posledných 2 rokoch nejaké iné ukončené nemocenské poistenie.
0 0
horvatka horvatka

horvatka je offline (nepripojený) horvatka

Dobrý deň prajem, chcem Vás poprosiť o radu. Moja známa pracuje v školskom zariadení (stará sa o deti s downovým syndrómom). Je tam zamestnaná na kratší pracovný čas takmer 3 roky. Má malú mzdu necelých
300 EUR. Je tehotná, na materskú dovolenku nastupuje 18.9.2009. Môžem
jej pomôcť, tak že ju zamestnám od 18.8.2009 na 1 mesiac s platom 800 EUR?
Bude mať maximálnu materskú, alebo musí dať v sociálnom zariadení najskôr
výpoveď? Môže zostať naďalej zamestnaná na kratší prac.čas v školskom zariadení? V školstve jej nechcú urobiť takúto službu, že by ju odhlásili a znovu prihlásili, všetko sa tam schvaľuje - napriek tomu, že to nie je miesto dobre platené. Ďakujem Vám za skorú odpoveď!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
http://www.porada.sk/t117193-matersk...09-diel-v.html
0 0
horvatka horvatka

horvatka je offline (nepripojený) horvatka

Ďakujem veľmi pekne, takže musí dať výpoveď. Myslela som že, keď je zmestnaná na kratší pracovný čas a ja ju zamestnám tiež len na kratší, že sa jej to sčíta a či neexistuje možnosť, že by nemusela dať výpoveď. Bojí sa totižto chúďa, že príde o miesto (vychováva rómov a postihnuté detičky).V školskom zariadení sa jej to boja urobiť formou prihlášky a odhlášky - vraj v školstve podlieha všetko schvaľovaniu aj výpoveď aj nástup.
0 0
lien1 lien1

lien1 je offline (nepripojený) lien1

Dobrý deň, dnes ma doktorka vypísala na materskú 8týždnov pred pôrodom vzhľadom na zhoršený zdravotný stav ale na sociálke mi tvrdia že nárok mi vzniká až 6týždnov pred pôrodom ale nenašla som žiadny zákon o ktorý by sa mohli oprieť v každom znení mám nárok ísť aj 8týždnov pri zhoršenom zdravotnom stave.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

lien1 Pozri príspevok
Dobrý deň, dnes ma doktorka vypísala na materskú 8týždnov pred pôrodom vzhľadom na zhoršený zdravotný stav ale na sociálke mi tvrdia že nárok mi vzniká až 6týždnov pred pôrodom ale nenašla som žiadny zákon o ktorý by sa mohli oprieť v každom znení mám nárok ísť aj 8týždnov pri zhoršenom zdravotnom stave.
zákon hovorí takto ..
(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

neviem, či aj na tom tlačive(žiadosť o materské) to nie je uvedené ... sama si môžeš určiť nástup na materskú v rozmezí 8-6 týždňovpred dňom pôrodu. Lekár určuje očakávný deň pôrodu.
Samozrejme, ak máš splnené podmienky na nárok na materské
0 0
alena ck alena ck

alena ck je offline (nepripojený) alena ck

chcela by som poradit od 1.7.2007 si platim minimalne odvody ako SZČO sustavne planujem matersku, ale nechcem rušiť SZČO ,
1.od kedy a kolko musim platit nemocenske ak chcem max. materske a budem musiet platit odvody nadalej aj keby som poberala rod. prispevok
2.co v pripade ak by som sa zamestnala na dobu urcitu zamestnavatel by platil z max. vymer. zakladu a bola by som PN. V akej vyske by som poberala PN, čo odvody zo SZČO a ako by vyzeralo následné materské dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lien1 Pozri príspevok
Dobrý deň, dnes ma doktorka vypísala na materskú 8týždnov pred pôrodom vzhľadom na zhoršený zdravotný stav ale na sociálke mi tvrdia že nárok mi vzniká až 6týždnov pred pôrodom ale nenašla som žiadny zákon o ktorý by sa mohli oprieť v každom znení mám nárok ísť aj 8týždnov pri zhoršenom zdravotnom stave.
jedine ak ti už nem.poistenie netrvá, t.j. uplatnuješ si nárok v ochrannej lehote alebo nadväzne na poberanie dávky nem.poistenia, ti nárok na materské vzníká 6týždnov pred pravd.termínom pôrodu vid § 50 zákon o sociálnom poistení. Inak môžeš aj 8týžd. pred.
0 0
Rabbit01 Rabbit01

Rabbit01 je offline (nepripojený) Rabbit01

Som zufala a dufam ze sa najde dobra dusa, ktora mi pomoze..

Som zamestnana od 01.04.2002 na dobu neurcitu, moj vymeriavaci zaklad sa menil a je vlastne stale pohyblivy. V tomto roku som vo februari odpracovala len 2 dni a ostatne som bola PN, a predtym a ani potom som PN nebola a nemala som ani NV. Teraz som v 4 tyzdni tehotenstva ale z toho co tu citam, sa mi uz asi neoplati sa DNP, ak by som chcela dosiahnut co najvyssie materske, ze? I ked zvazujem tu moznost aj napriek tomu, pre jej dalsie mozne vyuzitie v pripade ze by som po ukonceni poberania materskeho zostala PN... V mojom pripade by sa jednalo o platenie nejakych 15€ mesacne za DNP.. :S
Hmm? Co mi poradite, poradaci?
0 0
iva zem. iva zem.

iva zem. je offline (nepripojený) iva zem.

Ahojte poraďáci. Trápim sa s takýmto problémom. V auguste 2009 my končí RD (začiatok august 2006), som tehotná a nástup na druhú MD je január 2010. Môj PP trvá od apríla 2004, ale momentálne pre mňa zamestnávateľ nemá prácu a tak od ukončenia RD až do nástupu na MD budem doma. Moja pracovná zmluva sa nemení a podľa kolektívnej zmluvy mi bude vyplácaná náhrada mzdy vo výške 60% môjho hrubého príjmu. Aký bude môj VZ pre výpočet materskej? Náhrada mzdy alebo predpokladaný príjem za rok 2009? Ďakujem.
0 0
lien1 lien1

lien1 je offline (nepripojený) lien1

ne ak ti už nem.poistenie netrvá, t.j. uplatnuješ si nárok v ochrannej lehote alebo nadväzne na poberanie dávky nem.poistenia, ti nárok na materské vzníká 6týždnov pred pravd.termínom pôrodu vid § 50 zákon o sociálnom poistení. Inak môžeš aj 8týžd. pred.



Ďakujem za radu ešte sa chcem spýtať čo môžem spraviť ak mi vzniká nárok 31.8.2009 na materskú momentálne som na PN rizikové tehotenstvo hroziaci predčasný pôrod + iné komplikácie.
Mám 3ročného syna a nariadené ležanie doma mi nemá kto pomôcť a syna nemám kam dať chcela som sa presťahovať k rodine aspoň na obdobie kým mi nebude lepšie ale keďže som na PN neviem ako to zariadiť keď príde kontrola a ja nebudem doma doktorka mi povedala že nevie ako sa prehlasuje prechodný pobyt na sociálke a na behanie medzi socialkou a doktorkou sa necítim.V prípade že by ma socialka nenašla doma môzu mi zastaviť vyplácanie PN do jej ukončenia čo je 31.8. ak som tomu správne pochopila a nebude to mať dopad na vyplácanie materského?Len o tom zatiaľ uvažujem lebo už meliem z posledného.
0 0
ankaa22 ankaa22

ankaa22 je offline (nepripojený) ankaa22

Dobrý deň, oplatí sa mi ešte nemocensky pripoistiť, ak som už v 8. týždni gravidity? Som zamestnana od 24.8.2008. Bolo tu už toho veľa písaného, ale v tomto nemám jasno. ďakujem za odpoveď.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
lien1 Pozri príspevok
ne ak ti už nem.poistenie netrvá, t.j. uplatnuješ si nárok v ochrannej lehote alebo nadväzne na poberanie dávky nem.poistenia, ti nárok na materské vzníká 6týždnov pred pravd.termínom pôrodu vid § 50 zákon o sociálnom poistení. Inak môžeš aj 8týžd. pred.



Ďakujem za radu ešte sa chcem spýtať čo môžem spraviť ak mi vzniká nárok 31.8.2009 na materskú momentálne som na PN rizikové tehotenstvo hroziaci predčasný pôrod + iné komplikácie.
Mám 3ročného syna a nariadené ležanie doma mi nemá kto pomôcť a syna nemám kam dať chcela som sa presťahovať k rodine aspoň na obdobie kým mi nebude lepšie ale keďže som na PN neviem ako to zariadiť keď príde kontrola a ja nebudem doma doktorka mi povedala že nevie ako sa prehlasuje prechodný pobyt na sociálke a na behanie medzi socialkou a doktorkou sa necítim.V prípade že by ma socialka nenašla doma môzu mi zastaviť vyplácanie PN do jej ukončenia čo je 31.8. ak som tomu správne pochopila a nebude to mať dopad na vyplácanie materského?Len o tom zatiaľ uvažujem lebo už meliem z posledného.
Doktorka ti na Potvrdenie o DPN mala vypísať presnú adresu, kde sa bude poistenec zdržiavať v čase DPN. je to tretí riadok potvrdení o DPN a bolo by to v poriadku, skús ísť do SP a nahlásiť to tam ak si už odovzdala potvrdenie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať