Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

lien1 Pozri príspevok
........chcela som sa presťahovať k rodine aspoň na obdobie kým mi nebude lepšie ale keďže som na PN neviem ako to zariadiť keď príde kontrola a ja nebudem doma doktorka mi povedala že nevie ako sa prehlasuje prechodný pobyt na sociálke a na behanie medzi socialkou a doktorkou sa necítim.V prípade že by ma socialka nenašla doma môzu mi zastaviť vyplácanie PN do jej ukončenia čo je 31.8. ak som tomu správne pochopila a nebude to mať dopad na vyplácanie materského?Len o tom zatiaľ uvažujem lebo už meliem z posledného.
... nemusíš mať prechodný pobyt.
Písomne oznám SP, že meníš adresu, kde sa budeš zdržiavať - a z akého dôvodu (nemôžeš byť sama,....) a tiež že lekárka o tom vie..
0 0
horvatka horvatka

horvatka je offline (nepripojený) horvatka

Dobrý deň prajem,
stále sa trápim s problémom. Pomôžte mi prosím Vás pekne, ak budúcu matku, ktorá odchádza na mater.dovolenku dňa 18.9. odhlásia zo zle plateného miesta k 24.8.2009 (zamestnanie na kratší pracovný čas). Hneď na druhý deň 25.8. ju znovu prihlásia (ide jej o to, aby nestratila miesto) a ja ju prihlásim tiež 25.8. už s platom 800 EUR - bude jej vyrátaná materská z obidvoch zamestnaní, aj zo slaboplateného aj z ďalšieho súčasne?
0 0
alena ck alena ck

alena ck je offline (nepripojený) alena ck

Chcem sa este spytat ak som SZČO a riadne si platim odvody z min.vymeriavacieho zakladu a som v druhom tyždni tehotenstva . Chcela by som max. materske , da sa este stihnut platenie DNPO a platit si to sustavne aj v case materskej pričom o nejaky ten mesiac kym uplynie 270 dni by som začala čerpať materske aj z DNPO
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

alena ck Pozri príspevok
Chcem sa este spytat ak som SZČO a riadne si platim odvody z min.vymeriavacieho zakladu a som v druhom tyždni tehotenstva . Chcela by som max. materske , da sa este stihnut platenie DNPO a platit si to sustavne aj v case materskej pričom o nejaky ten mesiac kym uplynie 270 dni by som začala čerpať materske aj z DNPO
Alenka, nie nedá... 270 dní musí byť splnených ku dňu nástupu na materské, alebo najneskôr ku dňu pôrodu. Takže, keď už tehotná si, nedá sa stihnúť dosiahnuť z DNP tých 270 dní... Nejde to urobiť tak, ako si uvažovala. Jediná možnosť, ako zvýšiť materské vo Vašom prípade je, že by ste živnosť zrušila, prípadne pozastavila a zamestnala sa s vyšším VZ (ideálne maximálnym), čo je asi dosť ťažko dosiahnuteľné...
0 0
alena ck alena ck

alena ck je offline (nepripojený) alena ck

ďakujem za odpoved a stačilo by na socialnej poistovni čestné prehlasenie ze podnikatelsku činnosť v určitom období nebudem vykonávať. som sprostredkovateĺ a opravnenie k činnosti mi dáva NBS. Neviem či moje čestné vyhlásenie by stačilo.Živnosť som už zrušila, ale chceli po mne vypoved z NBS, čo by bolo v mojom prípade veĺmi nevýhodné
0 0
horvatka horvatka

horvatka je offline (nepripojený) horvatka

Prosím, prosím neodpovie mi niekto z Vás múdrych, ktorí viete pomôcť na otázku 1523?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
horvatka Pozri príspevok
Dobrý deň prajem,
stále sa trápim s problémom. Pomôžte mi prosím Vás pekne, ak budúcu matku, ktorá odchádza na mater.dovolenku dňa 18.9. odhlásia zo zle plateného miesta k 24.8.2009 (zamestnanie na kratší pracovný čas). Hneď na druhý deň 25.8. ju znovu prihlásia (ide jej o to, aby nestratila miesto) a ja ju prihlásim tiež 25.8. už s platom 800 EUR - bude jej vyrátaná materská z obidvoch zamestnaní, aj zo slaboplateného aj z ďalšieho súčasne?
V okamihu odchodu na materskú bude mať dve rôzne nemocenské poistenia zamestnanca.

Platí, že nárok na materské je vtedy, ak nemocenské poistenie trvalo aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom. Ak samotné aktuálne nemocenské poistenie trvalo menej ako 270 dní, započíta sa aj predošlé iné - už ukončené - nemocenské poistenie.

Avšak to iné už ukončené nem. poistenie sa započíta LEN RAZ.

Preto pri uvedenom scenári by SP priznala nárok na materské len z jedného nem. poistenia - len z jedného zamestnania, nie z oboch súčasne.
0 0
Noja74 Noja74

Noja74 je offline (nepripojený) Noja74

Dobrý deň, prosím o radu
priateľka je v treťom mesiaci tehotenstva, keďže neplatila DNP, maximálnu materskú dosiahne iba ak pred nástupom na MD zmení zamestnanie (za lepšie platené), no žiaľ je na PN rizikové tehotenstvo. Ako postupovať v takomto prípade?
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
Dobrý deň, pokúšam sa otehotnieť a chcela by som dosiahnuť max. materskú. Môžete mi prosím Vás potvrdiť či počítam dobre:
Ako zamestnanec na TP budem mať pravdepodobne VZ za celý rok 2009 v sume 8659,77 Euro, čiže mesačný vychádza okolo 721,65 Euro. 4 mesiace som si už platila DNP nov. 2008 - feb. 2009 z minima. Vyšlo mi, že si mám teraz DNP platiť z VZ 362,90 Euro. Je to správne?
Vopred ďakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

j.u.l.i.a Pozri príspevok
Dobrý deň, pokúšam sa otehotnieť a chcela by som dosiahnuť max. materskú. Môžete mi prosím Vás potvrdiť či počítam dobre:
Ako zamestnanec na TP budem mať pravdepodobne VZ za celý rok 2009 v sume 8659,77 Euro, čiže mesačný vychádza okolo 721,65 Euro. 4 mesiace som si už platila DNP nov. 2008 - feb. 2009 z minima. Vyšlo mi, že si mám teraz DNP platiť z VZ 362,90 Euro. Je to správne?
Vopred ďakujem.
V prepočte na VZ mesačný to vychádza tak, v prepočte na VZ denný to vychádza asi o 10 € viac. No podstatnejšie je, koľko máš mesačný príjem teraz, pretože bez ohľadu na ročný VZ, ty nesmieš v jednom mesiaci prekročiť maximum 1084,55€. Ak sa Ti teda napr. plat v poslednom čase zvyšoval, tak si treba DNP vypočítať ako rozdiel maximum 1084,55 mínus aktuálny VZ v zamestnaní.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Noja74 Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu
priateľka je v treťom mesiaci tehotenstva, keďže neplatila DNP, maximálnu materskú dosiahne iba ak pred nástupom na MD zmení zamestnanie (za lepšie platené), no žiaľ je na PN rizikové tehotenstvo. Ako postupovať v takomto prípade?
Myslím, že ukončiť PP a uzatvoriť nový sa dá aj počas PN. Snáď Ti to ešte niekto potvrdí, ale neviem o tom, že by to bolo zakázané.
No možno lepšie by bolo PN ukončiť, v ten istý deň ukončiť PP. Od nasledujúceho dňa urobiť nový PP so mzdou vo výške maximálneho VZ no a dať sa nanovo vypísať na PN. Potom by aj PN aj materská boli platené z toho maxima. Ak však PN už bude trvať len krátko, tak treba ukončiť PP, uzatvoriť nový, no a materská už potom bude počítaná z nového PP.
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
jankasm Pozri príspevok
V prepočte na VZ mesačný to vychádza tak, v prepočte na VZ denný to vychádza asi o 10 € viac. No podstatnejšie je, koľko máš mesačný príjem teraz, pretože bez ohľadu na ročný VZ, ty nesmieš v jednom mesiaci prekročiť maximum 1084,55€. Ak sa Ti teda napr. plat v poslednom čase zvyšoval, tak si treba DNP vypočítať ako rozdiel maximum 1084,55 mínus aktuálny VZ v zamestnaní.
ďakujem za info. Rozdiel VZ mi vyšiel 284,55. Do konca roka sa moja hrubá mzda určite nezmení. To znamená, že budem platiť DNP z minimálneho VZ čo je 295,50 Euro?
0 0
Diduska777 Diduska777

Diduska777 je offline (nepripojený) Diduska777

Dobry den, potrebovala by som poradit. Som zamestnana od 16.04.2007 a DNPO od 12.11.2008. Chcela by som poprosit o pomoc. DNPO si platim vo vyske 13 Eur - minimum (cize som si doplacala rozdiel mezi platom a najvyss. mozn. sumou). Ta sa zvysovala v juli o cca 80 Eur. Jedna sa o to, ze cakam babo a termin porodu je 10.01.2010 ale lekar mi zakazal pracovat a tak by som mala nastupit na PN k 01.09.2009. V poistovni mi povedali, ze si to nemam dat preco zvysovat a ze je to jedno ci si to zvysim, ze mi to nic neovplyvni. Chcela by som vediet, ci si teda este mam dalej platit toto pripoistenie, ci to mam zvysit alebo to uplne zrusit. Podmienku 270 dni by som mala mat splnenu. Chcela by som taktiez vediet, ci budem na PN dostavat aj ako zamestnanec aj ako DNPO alebo sa to nejako spocita dokopy. Dakujem pekne za rady
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Diduska777 Pozri príspevok
Dobry den, potrebovala by som poradit. Som zamestnana od 16.04.2007 a DNPO od 12.11.2008. Chcela by som poprosit o pomoc. DNPO si platim vo vyske 13 Eur - minimum (cize som si doplacala rozdiel mezi platom a najvyss. mozn. sumou). Ta sa zvysovala v juli o cca 80 Eur. Jedna sa o to, ze cakam babo a termin porodu je 10.01.2010 ale lekar mi zakazal pracovat a tak by som mala nastupit na PN k 01.09.2009. V poistovni mi povedali, ze si to nemam dat preco zvysovat a ze je to jedno ci si to zvysim, ze mi to nic neovplyvni. Chcela by som vediet, ci si teda este mam dalej platit toto pripoistenie, ci to mam zvysit alebo to uplne zrusit. Podmienku 270 dni by som mala mat splnenu. Chcela by som taktiez vediet, ci budem na PN dostavat aj ako zamestnanec aj ako DNPO alebo sa to nejako spocita dokopy. Dakujem pekne za rady
aký bol tvoj vymer.základ zo zamestnania v 11 a 12/2008 (DNP si mala v tom čase VZ 8100 Sk?)
0 0
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

Prosim o surnu radu.

Znama bola zamestnana od 17.10.2008 do 30.6.2009.
Dalsie zamestnanie (prechod od zivnostnika do s.r.o. v ramci jednej firmy) mala od 1.7.2009. Dali jej max.mozny plat.
Na MD nastupila 13.7.2009.

Vcera jej dali vediet, ze jej matersku nedaju, lebo nesplnila 270 dni za posledne 2 roky. Splnila 269 dni! Keby nastupila na MD o den neskor, vsetko by bolo ok.
Teraz vraj pockaju na rodny list a podla toho usudia, ci ma alebo nema narok. (co chcu s rodnym listom?)

Viete nejak poradit, co sa s tym este da robit? Nejake spätne opravne vykazy alebo nieco? Vedel by nejak zamestnavatel pomoct? Alebo doktor? Dakujem za vsetky rady aj za nu, je to mlada slobodna mamicka, termin mala vcera, ale zatial neporodila.
0 0
zuzanka282 zuzanka282

zuzanka282 je offline (nepripojený) zuzanka282

Dobry den,
chcela by som vas poziadat o radu, snazila som sa vypatrat v teme, ale nie som si ista... od 1.5. som nezamestnana. Od 1.6. si dobrovolne radsej platim nemocenske poistenie pre pripad otehotnenia (od 1.5. som aj vydata, takze sa tehotenstvu nebranim a vypoved bola asi svadobny dar od zamestnavatela) z vymeriavacieho zakladu 350 EUR. Nie je mi jasne, ci je to potrebne, doteraz som bola zamestnana takze tych 270 za posledne dva roky splnam, len mi nie je jasne ako sa to teda pocita, ci to musi byt neprerusene. Ak chcem dosiahnut maximalnu matersku, staci mi platit poistne z minima a pred nastupom na matersku to zvysit? Alebo to maximum musi byt odvedene od zamestnavatela? (zatial pracu nemam, ale potencial je ze bude). zatial tehotna nie som, ale skratka chcem vas poziadat o navod o dosiahnutie max. materskej, ci mam teda poistne platit uz teraz aby som potom nejako nepresvihla tu lehotu 270 dni. Dakujem vopred.
0 0
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

zuzanka282 Pozri príspevok
Dobry den,
chcela by som vas poziadat o radu, snazila som sa vypatrat v teme, ale nie som si ista... od 1.5. som nezamestnana. Od 1.6. si dobrovolne radsej platim nemocenske poistenie pre pripad otehotnenia (od 1.5. som aj vydata, takze sa tehotenstvu nebranim a vypoved bola asi svadobny dar od zamestnavatela) z vymeriavacieho zakladu 350 EUR. Nie je mi jasne, ci je to potrebne, doteraz som bola zamestnana takze tych 270 za posledne dva roky splnam, len mi nie je jasne ako sa to teda pocita, ci to musi byt neprerusene. Ak chcem dosiahnut maximalnu matersku, staci mi platit poistne z minima a pred nastupom na matersku to zvysit? Alebo to maximum musi byt odvedene od zamestnavatela? (zatial pracu nemam, ale potencial je ze bude). zatial tehotna nie som, ale skratka chcem vas poziadat o navod o dosiahnutie max. materskej, ci mam teda poistne platit uz teraz aby som potom nejako nepresvihla tu lehotu 270 dni. Dakujem vopred.
zuzanka, platit DNP si v podstate teraz vobec nemusis.
Kedze si pracovala, splnas 270 platenia nemocenskeho za posledne 2 roky, staci, ak si DNP zacnes platit ked otehotnies (do 8. tyzdna tehotenstva, lebo musi trvat 26 tyzdnov) z max. VZ (teraz je VZ 1084,55, z toho nemocenske 47,70 EUR). Zalezi vsak od toho, kedy sa Ti podari otehotniet, straz si hlavne tych 270 dni za posledne 2 roky.

Vyhodnejsie by pre Teba bolo, keby si si tesne pred nastupom nasla niekoho, kto Ta zamestna trebars aj na 2 dni a da Ti max. plat. Vyslo by Ta to lacnejsie a materska by bola rovnako vysoka. Stale vsak pozor na 270 dni, aby Ti to neuslo...
0 0
zuzanka282 zuzanka282

zuzanka282 je offline (nepripojený) zuzanka282

jeej dakujem marianelka za promptnu odpoved. Tak si budem strazit tie dni, je to 270 kalendarnych, vsak? Lebo dnes sa idem odhlasit aj z dobrovolneho v nezamestnanosti, lebo tam mi chybalo 39 dni aby som dostala podporu, tak som si platila obidve radsej. no verim, ze do materskej sa mi podari zamestnat. este raz vdaka.
0 0
Diduska777 Diduska777

Diduska777 je offline (nepripojený) Diduska777

Dobry den, moj plat bol 25000 a preto som platila iba ten rozdiel do max. vyn. zakl., cize z minimalneho VZ. aspon to miporadili na socialke...
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

j.u.l.i.a Pozri príspevok
ďakujem za info. Rozdiel VZ mi vyšiel 284,55. Do konca roka sa moja hrubá mzda určite nezmení. To znamená, že budem platiť DNP z minimálneho VZ čo je 295,50 Euro?
Podľa môjho názoru by sa malo dať platiť aj z tých 284,55 €, no moja osobná skúsenosť so SP je taká, že odo mňa žiadali platiť z minima a až na základe mojej žiadosti mi potom vrátili preplatok poistného. Argumentovali tým, že oni začiatkom mesiaca nevedia, či som zaplatila správnu sumu poistného, keďže zamestnávateľ termín výplat určený nemal a mesačné výkazy predkladal až v druhej polovici mesiaca. Teraz by som tiež platila teda vo Vašom prípade zo sumy 295,50 € a napríklad v januári si vyžiadala preplatok poistného za celý rok 2009.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať