Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

marianelka Pozri príspevok
Prosim o surnu radu.

Znama bola zamestnana od 17.10.2008 do 30.6.2009.
Dalsie zamestnanie (prechod od zivnostnika do s.r.o. v ramci jednej firmy) mala od 1.7.2009. Dali jej max.mozny plat.
Na MD nastupila 13.7.2009.

Vcera jej dali vediet, ze jej matersku nedaju, lebo nesplnila 270 dni za posledne 2 roky. Splnila 269 dni! Keby nastupila na MD o den neskor, vsetko by bolo ok.
Teraz vraj pockaju na rodny list a podla toho usudia, ci ma alebo nema narok. (co chcu s rodnym listom?)

Viete nejak poradit, co sa s tym este da robit? Nejake spätne opravne vykazy alebo nieco? Vedel by nejak zamestnavatel pomoct? Alebo doktor? Dakujem za vsetky rady aj za nu, je to mlada slobodna mamicka, termin mala vcera, ale zatial neporodila.
Este som nasla na predchadzajucich stranach toto:
S materským sa to rieši tak, že ak nebude splnená podmienka 270 dní ku dňu, kedy Ťa lekár vypíše na materskú, tak sa potom ešte posúdi, či je splnená táto podmienka ku dňu, kedy sa bábätko narodilo. Ak tých 270 dní bude ku dňu pôrodu splnených, tak Ti materské budú vyplácať... (prispevok od Alušik)
Ale nerozumiem tomu
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Uvažujem, čomu teraz nerozumieš? Jednoducho Ti tam vznikne asi 6 týždňov akoby "hluché" obdobie, t.j. SP Ti nebude vyplácať materské, kým nebude predložený rodný list dieťaťa. Ten potvrdzuje deň pôrodu. Ak teda mala teraz ku dňu vypísania na MD len 269 dní poistenia, nepriznajú jej nárok na materské. Porodí však so 100% istotou až keď tá podmienka splnená bude a SP jej teda materské prizná - akurát ho bude mať vyplatené neskôr.
Naposledy upravil alušik : 25.08.09 at 09:49
0 0
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

alušik Pozri príspevok
Uvažujem, čomu teraz nerozumieš? Jednoducho Ti tam vznikne asi 6 týždňov akoby "hluché" obdobie, t.j. SP Ti nebude vyplácať materské, kým nebude predložený rodný list dieťaťa. Ten potvrdzuje deň pôrodu. Ak teda mala teraz ku dňu vypísania na MD len 269 dní poistenia, nepriznajú jej nárok na materské. Porodí však so 100% istotou až keď tá podmienka splnená bude a SP jej teda materské prizná - akurát ho bude mať vyplatené neskôr. Tiež ho však bude mať platené 28 týždňov - rovnako ako mamička, ktorá podmienku 270 dní splnila už ku dňu nástupu na MD.
Este stale neporodila, takze je iste, ze v den porodu to uz bude viac ako 270 dni. Ale vobec nevadi, ze od nastupu na MD uz nikto za nu nikto NP neplatil? Chapem Tvoj prispevok, len nechapem, ako je to mozne
Naposledy upravil marianelka : 25.08.09 at 09:37
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Nie je dôležité, či sa poistenie v skutočnosti platí, ale či trvá obdobie nemocenského poistenia.

Pozri zákon o SP - podmienka musí byť splnená pred pôrodom, nie pred vypísaním na MD...

§ 48
(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(5) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.
0 0
marianelka marianelka

marianelka je offline (nepripojený) marianelka

alušik Pozri príspevok
Nie je dôležité, či sa poistenie v skutočnosti platí, ale či trvá obdobie nemocenského poistenia.

Pozri zákon o SP - podmienka musí byť splnená pred pôrodom, nie pred vypísaním na MD...

§ 48
(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(5) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.
Ahaaa! Teraz som to konecne pochopila, ze nejde o platenie NP, ale o status byt nemocensky poistena, co zena na MD je, tak?

Takze ta moja znama dostane materske plnych 37 tyzdnov, kedze je slobodna mamicka? Len oneskorene, az po predlozeni rodneho listu dietata?

A budu jej ratat materske z posledneho zamestnania? Nijak materske neovplyvni to, ze potrebny posledny den (270-ty den) nemocenskeho poistenia uz bola na MD?
Naposledy upravil marianelka : 25.08.09 at 10:09
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Diduska777 Pozri príspevok
Dobry den, moj plat bol 25000 a preto som platila iba ten rozdiel do max. vyn. zakl., cize z minimalneho VZ. aspon to miporadili na socialke...
chcela som hlavne vedieť, či si nemala napr. v 12/09 vyšší plat ako obyčajne, no aj takto stačí.

Na tvojom mieste sa teraz jeden den odhlásim a na druhý den nanovo prihlásim, ešte pred vznikom PN prihlásim napr. z min. mzdy. Budeš mať vyššie nemocenské a aj materksé. Bude sa ti rátať materské z DNP nie z VZ rozdielu 1003,09eur-tých 25000Sk za obdobie 11.11.-31.12.09 ale z pravdepodobného denného VZ, čo je pri DNP v r.2009 (ak od posledného prihlásenia do nástupu na PN/MD neuplynulo aspon 26týždnov) 295,5eur :30, čo je suma určite vyššia ako tvoj skutočný VZ zô DNP vo vyššie uvedenom období.

NO a v 9/09 je maxim. DvZ pri uplatnení nároku z viacerých nem.poistení
1084,55eur :30
takže určite nedosiahneš zo svojho platu + skutočného DVZ z DNP toto maximum. Ak sa odhlásiš, tak možno (nechce sa mi rátať)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

marianelka Pozri príspevok
Ahaaa! Teraz som to konecne pochopila, ze nejde o platenie NP, ale o status byt nemocensky poistena, co zena na MD je, tak? áno

Takze ta moja znama dostane materske plnych 37 tyzdnov, kedze je slobodna mamicka? Len oneskorene, az po predlozeni rodneho listu dietata? áno. 37 týždnov, ak je osamelá

A budu jej ratat materske z posledneho zamestnania? z obdobia od začiatku PP 1.7.09 do dna pred nástupom na MD Nijak materske neovplyvni to, ze potrebny posledny den (270-ty den) nemocenskeho poistenia uz bola na MD?
neovplyvní, výpočet je rovnaký

Nie, ak jej PP trval aj po nástupe na MD, tak podmienku splnila. Na SP musí podpísať čestné prehlásenie, že je osamelá (nech sa popýta priamo v SP, či to treba až ku 28týždnu poberania materského alebo aj skôr). Aj v zamestnaní má nárok na takú istú dobu čerpania MD.
Nech potom nezabudne si podať prihlášku na soc.poisťovnu, aby bola dôchodkovo poistená, najneskôr v den po ukončení poberania materského/čerpania MD (ak chce byť súvisle dôch.poistená), ak jej PP bude dovtedy trvať. Ak by netrval, tak treba podať prihlášku skôr.
Naposledy upravil brčko : 25.08.09 at 13:04
0 0
andrea123 andrea123

andrea123 je offline (nepripojený) andrea123

Dobrý deň, ja by som sa rada spytala, ak momentalne nedosahujem maximalny vymeriavaci zaklad a chcela by som otehotniet, tak by som si mala začat platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby uhrn oboch poisteni bolo maximum. Len s otehotnenim je to tak, može človek planovat že po 270 dňoch otehotnie a nestane sa tak, napriklad otehotniem až za dva roky...cele tie dva roky teda musim doplacat do toho maxima? alebo stači si platit tych 270 dní obe poistenia z maxima, potom to prerušit a potom do dvoch rokov otehotniet? lebo je to vlastne tak, vačšia pravdepodobnost je, ked ma žena otehotniet do terminu dvoch rokov ako do dvoch mesiacov od začiatku platenia...ako to vyzera potom v praxi?
0 0
Jana Tahotna Jana Tahotna

Jana Tahotna je offline (nepripojený) Jana Tahotna

Neviete mi prosim niekto poradiť? Kamaratka planuje isť na matersku dovolenku. V sučastnosti je ešte stale na predlženej materskej (už neplatenej). Teraz sa prihlasila na DNP a plati si poistne z max. vymeriavacieho zakladu. Bude mať narok na materske pri dalšom babätku aj z DNP, samozrejme ak by splnila podmienku 270 dní a že by mala všetko uhradene? Ešte pripadne, ako sa v takomto pripade počita materske, ide o to, či si ma teraz platiť z maxima, keby povedzme v roku 2010 otehotnela?
0 0
andreabiresova andreabiresova

andreabiresova je offline (nepripojený) andreabiresova

Dobry den. Mam otazocku. Mozno tento pripad tu uz bol a mozno som ho prehliadla...ak ano usmernite ma na odpoved

Minuly rok som bola zamestnana. V roku 2009 som si otvorila zivnost ktoru som ale po 6mesiacoch zrusila. Teraz som na urade prace.

V tomto roku som si platila dobrovolne odvody z min.mzdy. Ako som zistila ze som tehotna zacala som si platit z max. mzdy hned ako sa to dalo (po 6.mesiaci). Lenze vyzera to tak, ze na matersku ma poslu uz na konci decembra 2009.

Bude sa mi vymeriavaci zaklad pocitat z roku 2008? Ak ano zbytocne asi platim dobrovolne odvody? Prosim dajte mi vediet. Velmi pekne dakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

andreabiresova Pozri príspevok
Dobry den. Mam otazocku. Mozno tento pripad tu uz bol a mozno som ho prehliadla...ak ano usmernite ma na odpoved

Minuly rok som bola zamestnana. V roku 2009 som si otvorila zivnost ktoru som ale po 6mesiacoch zrusila. Teraz som na urade prace.

V tomto roku som si platila dobrovolne odvody z min.mzdy. Ako som zistila ze som tehotna zacala som si platit z max. mzdy hned ako sa to dalo (po 6.mesiaci).škoda, že si sa neodhlásila a nanovo neprihlásila z maxima, ak si to zistila do 8tt/príp. lepšie 6tt, ak hrozí skorší nástup na MD Lenze vyzera to tak, ze na matersku ma poslu uz na konci decembra 2009.

Bude sa mi vymeriavaci zaklad pocitat z roku 2008? Ak ano zbytocne asi platim dobrovolne odvody? Prosim dajte mi vediet. Velmi pekne dakujem.
neuvádzaš presnejšie dátumy,
no ako si sa prihlásila na DNP od 1.1.09 z min.VZ 295,5eur a od 1.7.09 máš zmenu VZ na maximum VZ 1094,55eur, tak potom sa ti bude pri nástupe na MD v 12/09 rátať materské z vym.základov v období 1.1.09-30.11.09, t.j. zrátajú sa vym.základy a vydelí sa to počtom kalend.dní v tomto období. 55% z denného VZ je tvoja materská na 1kalend.den.

t.j. 55% z ((6mesiacov x 295,5eur) + (5mesiacov x 1084,55eur)) : 334 (počet dní od 1.1.09 do 30.11.09)

ak je nástup na MD v inom mesiaci, ak si sa medzitým odhlásila alebo mala iné VZ, tak toto samozrejme neplatí. Ak si poberala napr. ošetrovné alebo nemocenské, tak dni poberania nemocenského/ošetrovného sa vynímajú/odrátavajú od 334 a aj vym.základ sa o to znižuje.
0 0
lejna lejna

lejna je offline (nepripojený) lejna

Dobry den,
prosim, viete mi poradit?
Od 11.9.2000 pracujem vo firme. 9.2.2008 som odisla na MD pri prvom dietati a moj denny vymeriavaci zaklad bol 669,0675 Sk. Momentalne som stale na RD a aj PP nadalej trva. Otehotnela som druhy krat a od 14.4.2009 si platim DNP zo sumy 1003 EUR.
Chcem sa opytat, ci staci platit DNP do 13.10.2009 a potom ho zrusit alebo pokracovat s inou sumou? (a akou?) Da sa este nejako zvysit vyska mojej materskej, aby bola ratana zo sumy 1084,55 EUR?
Termin porodu je 21.12.2009 a nastup na MD je podla mojich vypoctov 9.11.2009.
Vopred velmi pekne dakujem za kazdu odpoved.
Naposledy upravil lejna : 26.08.09 at 07:13
0 0
moe7 moe7

moe7 je offline (nepripojený) moe7

Dobry den,
chcem sa spytat ci je nieco nove ohladne materskej, je odsuhlasene zvysenie? Nieco som zapocula ale nemam o tom 100% informacie. Dakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

andrea123 Pozri príspevok
Dobrý deň, ja by som sa rada spytala, ak momentalne nedosahujem maximalny vymeriavaci zaklad a chcela by som otehotniet, tak by som si mala začat platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby uhrn oboch poisteni bolo maximum. Len s otehotnenim je to tak, može človek planovat že po 270 dňoch otehotnie a nestane sa tak, napriklad otehotniem až za dva roky...cele tie dva roky teda musim doplacat do toho maxima? alebo stači si platit tych 270 dní obe poistenia z maxima, potom to prerušit a potom do dvoch rokov otehotniet? lebo je to vlastne tak, vačšia pravdepodobnost je, ked ma žena otehotniet do terminu dvoch rokov ako do dvoch mesiacov od začiatku platenia...ako to vyzera potom v praxi?
No to je trošku komplikovanejšie. Posudzuje sa obdobie 2 rokov, v tom období musíš splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia. Ak tú podmienku teda zo zamestnania spĺňaš, tak potom to je OK. Zo zamestnania dostaneš materskú vypočítanú z platu.
Z DNP musíš zvlášť splniť podmienku 270 dní DNP. Potom budeš mať nárok na materskú aj z DNP. Takže kľudne môžeš platiť teraz, potom sa odhlásiť a potom pred MD opäť prihlásiť /musíš byť totiž na DNP prihlásená pokiaľ z neho chceš dostávať dávku/ a ak splníš 270 dní dostaneš materské. Iným problémom je však VZ. Pokiaľ máš v práci taký príjem, že Ti z DNP bude postačovať do maxima minimálny VZ, čiže nejakých 295,50€ tak potom to môžeš spraviť takto. Kľudne sa teraz prihlás a plať 270 dní DNP. Potom sa odhlás a prihlásiš sa znovu až pred nástupom na MD. Ak však potrebuješ z DNP do dosiahnutie maxima vyšší VZ, potom sa môžeš teraz prihlásiť na také 3 mesiace z minimálneho VZ. Potom sa odhlásiš a nanovo sa prihlásiš až keď zistíš, že si tehotná, musí to byť najneskôr do 8tt, a potom až do nástupu na MD budeš platiť DNP z VZ rozdiel maximum - VZ zo zamestnania. Pretože ak by si aj splnila podmienku 270 dní DNP ale neplatila z neho zo stanoveného VZ aspoň 26 týždňov pred nástupom na MD, tak by Ti materskú počítali len z pravdepodobného VZ, ktorým je minimálny VZ.
Snáď si z toho niečo pochopila.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

moe7 Pozri príspevok
Dobry den,
chcem sa spytat ci je nieco nove ohladne materskej, je odsuhlasene zvysenie? Nieco som zapocula ale nemam o tom 100% informacie. Dakujem
No ohľadne materskej nie, asi máš na myslí rodičovský príspevok.
Ten sa zvyšuje od 1.9.2009 o 5,50 /na 164,22€/.
Ešte je navrhnuté zvyšovanie rodičovského príspevku od 1.1.2010, až na úroveň minimálnej mzdy, ale osobne dosť pochybujem, že to prejde.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

lejna Pozri príspevok
Dobry den,
prosim, viete mi poradit?
Od 11.9.2000 pracujem vo firme. 9.2.2008 som odisla na MD pri prvom dietati a moj denny vymeriavaci zaklad bol 669,0675 Sk. Momentalne som stale na RD a aj PP nadalej trva. Otehotnela som druhy krat a od 14.4.2009 si platim DNP zo sumy 1003 EUR.
Chcem sa opytat, ci staci platit DNP do 13.10.2009 a potom ho zrusit alebo pokracovat s inou sumou? (a akou?) Da sa este nejako zvysit vyska mojej materskej, aby bola ratana zo sumy 1084,55 EUR?
Termin porodu je 21.12.2009 a nastup na MD je podla mojich vypoctov 9.11.2009.
Vopred velmi pekne dakujem za kazdu odpoved.
No podľa mojich výpočtov nestíhaš z DNP do pôrodu splniť podmienku 270 dní DNP, čiže nárok na materské z DNP mať nebudeš. Bohužiaľ, vychádza mi to od toho 14.4.2009 do 21.12.2009 251 dní, teda by si musela porodiť o 20 dní neskôr ako máš termín, aby si splnila túto podmienku. Teda ak si si náhodou neplatila DNP už aj predtým. Ak si si náhodou platila, tak potom plať z tohoto VZ až do nástupu na MD, nesmieš ukončiť, potom by bola materská len z minima.
Možnosť by bola ešte získať maximum cez zamestnania. Alebo ukončiť súčasné a uzatvoriť následne nový PP so mzdou vo výške maximálneho VZ, kľudne aj u toho istéh zamestnávateľa. Ale v tvojom prípade, keďže si na RD a tvoj PP stále trvá, tak Ti v zamestnaní beží aj nemocenské poistenie. Podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch máš teda splnenú a materská by sa počítala z príjmu v predchádzajúcom roku, čiže z toho čo si zarobila do nástupu na MD. Ak by ste v súčasnej firme ukončili zmluvu a urobili novú, s vyšším platom, zamestnávateľ by potom do potvrdenia pre SP uvádzal pravdepodobný príjem. Ten by mohol byť maximálny a teda aj materská by bola maximálna.
0 0
galanova galanova

galanova je offline (nepripojený) galanova

Dobry den, mozete mi poradit? momentalne som na RD a od 11.9.mam nastupit na MD s druhym babom. Musim ist na socialne a odhlasit sa z RD, alebo sa da cerpat aj rod.prispevok aj materska? neviem ako to je...vdaka
0 0
Ingrid 73 Ingrid 73

Ingrid 73 je offline (nepripojený) Ingrid 73

obyčajná žena
Poradíte mi prosím? Ak je manželka podnikateľa na materskej dovolenke a má príležitostne nejaký príjem okrem materskej je povinná odviesť daň z príjmu? Podnikateľ si uplatňuje odpočítateľnú položku na manželku. Ďakujem.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

galanova Pozri príspevok
Dobry den, mozete mi poradit? momentalne som na RD a od 11.9.mam nastupit na MD s druhym babom. Musim ist na socialne a odhlasit sa z RD, alebo sa da cerpat aj rod.prispevok aj materska? neviem ako to je...vdaka
Počas poberania materského nie je nárok na rodičovský príspevok, preto je nutné každú zmenu ohlásiť. Rodičovský príspevok bude pozastavený počas obdobia poberania materského a potom znova predložíte doklad zo SP od kedy-do kedy ste poberali materské a rodičovský príspevok Vám následne budú znova vyplácať. V prípade, ak rodič v období, keď sa stará o dieťa, má nárok na materské, ktorého výška je nižšia, než je výška rodičovského príspevku, rodičovský príspevok sa vypláca vo výške rozdielu medzi rodičovským príspevkom a materským. Ak by nárok na materské nevznikol, naďalej by ste poberala celý rodičovský príspevok. Z otázky to však nie je jasné...
V prípade dvoch detí do 3 rokov, t.j. ak rodičovský príspevok dostávate ešte na predošlé dieťa, je vhodné vybaviť si príspevok na mladšie – neskôr narodené dieťa (pretože ho potom bude dostávať opäť až do 3 rokov veku neskôr narodeného dieťaťa), ak tak neurobíte, po uplynutí 3 rokov veku skôr narodeného dieťaťa príspevok Vám prestanú vyplácať
Naposledy upravil alušik : 26.08.09 at 10:09
0 0
andreabiresova andreabiresova

andreabiresova je offline (nepripojený) andreabiresova

brčko Pozri príspevok
neuvádzaš presnejšie dátumy,
no ako si sa prihlásila na DNP od 1.1.09 z min.VZ 295,5eur a od 1.7.09 máš zmenu VZ na maximum VZ 1094,55eur, tak potom sa ti bude pri nástupe na MD v 12/09 rátať materské z vym.základov v období 1.1.09-30.11.09, t.j. zrátajú sa vym.základy a vydelí sa to počtom kalend.dní v tomto období. 55% z denného VZ je tvoja materská na 1kalend.den.

t.j. 55% z ((6mesiacov x 295,5eur) + (5mesiacov x 1084,55eur)) : 334 (počet dní od 1.1.09 do 30.11.09)

ak je nástup na MD v inom mesiaci, ak si sa medzitým odhlásila alebo mala iné VZ, tak toto samozrejme neplatí. Ak si poberala napr. ošetrovné alebo nemocenské, tak dni poberania nemocenského/ošetrovného sa vynímajú/odrátavajú od 334 a aj vym.základ sa o to znižuje.

Dakujem. Ja by som sa rada prehlasila aj skor ale socialka mi to nechcela povolit - aaaz po pol roku mozem urobit zmenu ked si platim dobrovolne odvody.
Pre mna je najma dolezite z ktoreho obdobia sa mi bude ratat materska. Vsade pisu ze je to predosly rok ako som nastupila na matersku. V pripade ze pojdem v decembri tak som myslela ze sa bude ratat z roku 2008 a nemocenske platim v tomto roku zbytocne.

Presnejsie datumy: 1.1.2009 do 30.6.2009 som si platila z 295,5€, potom bolo mesiac hluche obdobie takze jul som neplatila nic (menila som adresu tym aj socialku setko sa vlieklo a tak a skomplikovalo sa mi to koli zruseniu zivnosti) od augusta 1.8.2009 platim z maxima 1084,55€.
Naposledy upravil andreabiresova : 26.08.09 at 10:18
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať