Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Udvardi Erika Pozri príspevok
Dobrý deň p. Mihál
Prepáčte, že Vás vyrušujem, ale bývam cca 400 km od Košíc, takže na seminár prísť nemôžem, ale keď Vás pekne poprosím, môžte mi venovať prá minút, a pozrieť príspevky č. 121,132,134,138. Bola by som rada, keby ste nám niečo povedali k tomu. Potrebovali sme nejaké dobré riešenie. Moc Vám ďakujem
Prepáčte ale mojou snahou je naučiť ľudí ryby chytať a nie im ich už upečené podávať rovno do úst.

Ak nemôžete prísť do Košíc, prečítajte si seriál o materskej tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/materské

Mimochodom, rovnaký seminár som robil v Bratislave, ak ste 400 km od Košíc, zrejme ste do 50 km od Bratislavy...
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
Ďa kujem Vám, od BA som 120 km, a som zamestnaná. A kvôli ostatným problémov v rodine už, ani dovolenky nemám, príjemný zvýšok večera Vám prajem, a aby ste Vy namali také problémy, aké sme mali my.
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

Dobrý večer, sestra potrebuje poradiť.. kôly výpočtu pnky-je tehotná...termín má v máji 09, a doktorka ju vypísala na pn. Na soc.jej robili zmenu vz-nižšie rozpíšem..a nevieme či jej to vypočítali správne predpokladali sme že bude mať max.pn-ale v
rozhodnutí ktoré jej zo soc.prišlo bola nižšia suma. Podmienka 270
dní bola splnená.
..sestre to vyriešili na SP tak, že jej urobili zmenu na max. kôly
materskej od 1.10.2008.
Spätne zhrniem jej situáciu:
-zamestnaná u 1 zamesnávateľa od juna 2004-čiže je povinne nem.poist.
-DNP-od 1.10.07 platila z min. do dec.2007
-dnp-od dec. zmena na max.vz-916sk
-od 1.1.2008 zmena na min.vz-do 30.9.08
-od 1.10.08 zmena na max.vz kôly materskej-platí si len ten rozdiel
-7.10. nástup na PN
-príjem v hrubom 9300sk
Podmienku 270 dní splna..pred týždnom jej prišlo rozhodnutie o
pn-kde jej určili sumu na deň 487,298900 sk.
Chcem sa opýtať či je to správna suma-predpokadali sme že bude mať max.PN. - vz/den-ale nevychádza to tak. A nevieme či sa má odvolať..alebo je to ok..
Mohol by sa na to prosím niekto pozrieť?, dakujem moc..
A ešte ak by sa dalo-aká jej podľa toho vyjde materská? Máme už z tých výpočtou chaoss..dakujem vopred..
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Udvardi Erika Pozri príspevok
Brčko, ešte jedna otázka: Hneď po pôrode by mala ísť na RD, a dostala by tých 4700,- Sk? No neviem. A živnosť potom musí prerušiť? Lebo keď dostane od ÚP dotáciu - príspevok, tam má podmienku 2 roky mať živnosť. Navrhni mi niečo. Mala by sa zamestnať teraz a po založení živnosti sa dať vypypísať na PN?
zákon o RP sa od 1.1.09 mení a v szčo sa nevyznám, nie to už v dotáciách z UP.
No a s pn-kou jej asi tažko budem radiť. Ale ak by sa zamestnala s priaznivým platom a mala dôvod isť na PN, napr. rizikové tehotenstvo, tak by mohla poberať nemocenké až do pôrodu (ak vie, že nárok na materské mať nebude), resp. vraj aj nejaký čas po nom. No to píšem len čo som čítala na porade, praktickú skúsenosť nemám (s tým poklačovaním PN aj po období 6-týždnov pred pôrodom)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

adams Pozri príspevok
Takže, keď tomu dobre rozumiem, ak sa zaregistruje ako DNP od 1.12.2008 s VZ 22.219,-, od 1.1.2009 si zmeni VZ na minimum a lekár ju pošle na PN napr. od 4.12.2008 (narok jej na dávky PN jej vzniknu len zo zamestnania), tak si bude ďalej platiť DNP až min. do konca februara 2009. Potom by mala narok na materske aj z DNP. Toto posledne zaregistrovane DNP musi byť platené 26 tyždňov pred nastupom na MD? áno, ak nechce matrerské z DNP len z minim.mzdy
Ďalšia otázka znie, čo ak by v marci 2009 ukončila PN a o niekoľko dni by znova bola PN (ide o to, aby zbytočne neplatila poistne z DNP). Potom by už mala narok aj na PN z DNP? áno Vznikol by jej narok aj v takom pripade na materske z DNP?
ak jej dnp potrvá ku dnu nástupu na MD, bude ho mať uhradené v správnej výške a splatnosti. nie je dôležité, či predtým čerpala PN alebo nie. Len tolko, že za obdobie, v ktorom poberala nem.dávky aj z DNP platiť nemusí, za obdobie, v ktorom nem.dávky z DNP nepoberala musí. To by mal byť správny postup, no pri SP ťažko tvrdiť na 100%, bohužial
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Iveta331 Pozri príspevok
brčko, mohla by si mi, ak ti to malinky dovoli a najdes si trochu casu toto odobrit?
takze najlepsi postup bude asi takyto:1., v pondelok prihlasit DNP z 8100.- 2., na PN (ja viem, ze este nie som tehotna, ale strasne tomu verim, ze coskoro budem....) az po 15. januari (po skonceni skus doby) a potom sa pokusit ziadat o nemocenske davky aj v SP - ak to priznaju super ak nie bude to len zo zamestnania teda 55% z 24-26000 ale materska bude napriek PN to "maximum" - je to takto spravne, alebo mi nieco uniklo?
myslím cca ano,
PN v r.2009 zo zamestnania bude rátaná z VZ v r.2008,
no a maximálna materské bude, ak bude trvať k nástupu na MD aj DNP aj tvoj prac.pomer.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

viktora,
PN vzniknutá v r.2008 sa ráta z vymer.základov v r.2007 ako zo zamestnania, tak aj z DNP (ak ozaj dávala vždy len zmenu a teda od 1.10.07 sa ani raz neodhlásila)
ak platila DnP od 1.10.07 do 31.12.07 z minima 8100,- tak aj z toho sa rátala nem.dávka(nerozumiem, čo si píslala o dec, maxime a 916sk), no a aké mala VZ v zamestnaní v r.2007

Ak chcela maximálne materské v súčte zamestnanie + DNP, mala dať nie zmenu VZ ale sa odhlásiť a najneskôr do 8tt. prihlásiť z maxima,resp. rozdielu maxim. VZ a VZ v zamestnaní.
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

Asi som tehotna, este to neviem s istotou. Teda porod by mal byt teoreticky v druhej polovici roku 2009. Stiham este zvysit platenie nemocenskeho, aby som mala co najvyssiu matersku. Poradte prosim, dakujem, ci to ma este zmysel. Som zamestnana, hruby prijem je 19000. prosim poradte. dakujem
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
Dobrý deň,
prihlásila som sa na DNP od novembra 2008. Čiže teraz do 8. 12. by som mala uhradiť sumu za tento mesiac. Chcela by som to zaplatiť z môjho účtu cez internet banking. Bojím sa však toho, že do budúcnosti nebudem mať v ruke žiadny doklad o zaplatení, keďže výpisy v tlačovej forme som zrušila. Vôbec neviem, ako to chodí s prípadným preukazovaním úhrad SP. Stačí ako doklad o úhrade elektronický výpis? Ďakujem.
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Dobrý deň,
kolegyňa pôjde 20.12.2008 na materskú. Zamestnaná je od 31.3.2008, dovtedy úrad práce. Prosím vás, má ešte zmysel pre ňu, ukončiť pracovný pomer a uzavrieť nový s vyšším príjmom u toho istého zamestnávateľa? Rada by som jej pomohla, ale neviem ako. Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

IvetaH Pozri príspevok
Dobrý deň,
kolegyňa pôjde 20.12.2008 na materskú. Zamestnaná je od 31.3.2008, dovtedy úrad práce. Prosím vás, má ešte zmysel pre ňu, ukončiť pracovný pomer a uzavrieť nový s vyšším príjmom u toho istého zamestnávateľa? Rada by som jej pomohla, ale neviem ako. Ďakujem.
samozrejme má to zmysel, ved ešte nie je 20.12.08! Resp. aj by jej nový prac.pomer začal od 19.12.08, tak treba urobiť prihlášky najneskôr 18.12.08. Takže dá sa
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
brčko Pozri príspevok
zákon o RP sa od 1.1.09 mení a v szčo sa nevyznám, nie to už v dotáciách z UP.
No a s pn-kou jej asi tažko budem radiť. Ale ak by sa zamestnala s priaznivým platom a mala dôvod isť na PN, napr. rizikové tehotenstvo, tak by mohla poberať nemocenké až do pôrodu (ak vie, že nárok na materské mať nebude), resp. vraj aj nejaký čas po nom. No to píšem len čo som čítala na porade, praktickú skúsenosť nemám (s tým poklačovaním PN aj po období 6-týždnov pred pôrodom)
Díki moc, dneska som sa informovala v SP, povedali mi, že sa môže zamestnať, ale ani tak nebude mať tých 270 dní. Ale asi máš dobrý nápad. Keď sa teraz zamestná s platom cca. 32000, Sk a od januára sa dá vypísať, zamestnávateľ za ňu už by odvody nemusel platiť, len za ten jeden mesiac a za PN 10 dní.
Je to tak?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Udvardi Erika Pozri príspevok
Díki moc, dneska som sa informovala v SP, povedali mi, že sa môže zamestnať, ale ani tak nebude mať tých 270 dní. Ale asi máš dobrý nápad. Keď sa teraz zamestná s platom cca. 32000, Sk a od januára sa dá vypísať, zamestnávateľ za ňu už by odvody nemusel platiť, len za ten jeden mesiac a za PN 10 dní.
Je to tak?
prečo by mal platiť za 1mesiac a za 10dní odvody? Ak sa zamestná, tak na PN-ku môže ísť hned na druhý den, resp. dokonca ani nastúpiť do práce nemusí. Prvých 10dní, ak prac.pomer trvá, platí zamestnávatel zamestnancovi náhradu mzdy za dočasnú PN, od 11-teho dna platí zamestnancovi už SP nemocenské. Počas PN-ky sa odvody neodvádzajú.

S kombináciou s podporou z UP to však neviem ako vyrieši, nech sa informuje priamo v UPSVaR.
0 0
polka polka

polka je offline (nepripojený) polka

Zamestnankyňa je vo firme zamestnaná na PP 4 roky. Od 5.1.2009 má nastúpiť na MD. Termín pôrodu má stanovený na 5.2.2009. V r. 2008 (rozhodujúce obdobie) mala hrubú mesačnú mzdu 7000,- Sk. V polovici júla 2008 (už bola tehotná) si začala platiť aj dobrovoľné NP zo základu 21000,- Sk, aby si zvýšila materské.
1) Vznikne jej nárok na materské z obidvoch NP? Z DNP totiž nespĺňa podmienku 270 dní do pôrodu, len z povinného NP.
2) Je možné zvýšiť si materské skončením PP (napr. 31.12.2008) a následne (1.1.2009) uzavretím nového PP u toho istého zamestnávateľa s maximálnym základom 30 219,- Sk? Stačí, ak bude zamestnaná 4 dni, alebo len 1 deň pred nástupom na MD?
3) Je možné uzatvoriť takýto PP aj na dobu určitú, napr. na 1 mesiac? (Zamestnávateľ sa chce poistiť, lebo sa vraj môže kadečo stať.)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

polka Pozri príspevok
Zamestnankyňa je vo firme zamestnaná na PP 4 roky. Od 5.1.2009 má nastúpiť na MD. Termín pôrodu má stanovený na 5.2.2009. V r. 2008 (rozhodujúce obdobie) mala hrubú mesačnú mzdu 7000,- Sk. V polovici júla 2008 (už bola tehotná) si začala platiť aj dobrovoľné NP zo základu 21000,- Sk, aby si zvýšila materské.
1) Vznikne jej nárok na materské z obidvoch NP? Z DNP totiž nespĺňa podmienku 270 dní do pôrodu, len z povinného NP.
2) Je možné zvýšiť si materské skončením PP (napr. 31.12.2008) a následne (1.1.2009) uzavretím nového PP u toho istého zamestnávateľa s maximálnym základom 30 219,- Sk? Stačí, ak bude zamestnaná 4 dni, alebo len 1 deň pred nástupom na MD?
3) Je možné uzatvoriť takýto PP aj na dobu určitú, napr. na 1 mesiac? (Zamestnávateľ sa chce poistiť, lebo sa vraj môže kadečo stať.)
V prvom rade, ak má predp.term.pôrodu 5.2.09, tak by mala nastúpiť na MD najneskôr 25.12.08 (6týždnov pred PTP) aby mala nárok na 28 resp. na 37týždnov poberania materského a RO by mal byť teda rok 2007. Podla mna aj pri neskoršom nástupe na MD (ak termín ostane 5.2.09)by sa jej mohlo stať, že RO bude rok 2007. No netvrdím na 100%.

1. ak nesplna podmienku aspon 270dní z DNP (teda nemá ani dni iného ukončeného nem.poistenia, ktoré by sa jej k dnom DNP prirátali), tak nárok na materské z DNP mať nebude

2. áno, no pri začiatku PP 1.1.09 a nástupe na MD 5.1.09 jej na maximálnu materské hrubá mzda 30219 nestačí, lebo v rozhodujúcom období su 2platené dni a 2neplatené!!! za obdobie 1-4.1.09 by musela mať hrubú mzdu 3900,- t.j. mesačnú až 42900,-. Lepšie začať jej nový prac.pomer už koncom decembra. Dnes som už takúto radu dávala, tak si príp. nájdite v mojich dnešných príspevkoch.

3. ak bol predchádzajúci PP na dobu neurčitú, tak vlastne áno, lebo neporušuje Zákonník práce § 48 ods.2, aj ked je to trochu zvláštne.
0 0
polka polka

polka je offline (nepripojený) polka

1. ak nesplna podmienku aspon 270dní z DNP (teda nemá ani dni iného ukončeného nem.poistenia, ktoré by sa jej k dnom DNP prirátali), tak nárok na materské z DNP mať nebude


Znamená to, že ak by v období 2 rokov pred termínom pôrodu mala nejaký iný PP ukončený a bola by v ňom nemocensky poistená 270 dní, tak by sa jej DNP k tomu prirátalo a mala by vyššiu materskú?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

polka Pozri príspevok
1. ak nesplna podmienku aspon 270dní z DNP (teda nemá ani dni iného ukončeného nem.poistenia, ktoré by sa jej k dnom DNP prirátali), tak nárok na materské z DNP mať nebude


Znamená to, že ak by v období 2 rokov pred termínom pôrodu mala nejaký iný PP ukončený a bola by v ňom nemocensky poistená 270 dní, tak by sa jej DNP k tomu prirátalo a mala by vyššiu materskú?
... aby bol súčet dôb poistení (v tomto prípade z ukončeného pp a DNP) 270 dní...
0 0
bobaes bobaes

bobaes je offline (nepripojený) bobaes

ahojte, precitala som toho dost, ale stale nemam uplne jasno a potrebujem poradit.
Od 1.7.2008 so povinne nemocensky poistena ako SZCO z min. vym. zakladu 8100SK. Pred tym som studovala, a nikdy si nemocensku neplatila. Planujem otehotniet v roku 2009 a v roku 2010 ist na matersku. V aprili 2009 sa dobrovolne nemocensky poistim z rozdielu max-min vym.zakladu. v juli 2009 si popripade zmenim vysku DNP (ak sa zmeni vyska PNP)...dostanem v roku 2010 matersku z max.vymeriavacieho zakladu.
Lenze plany nie vzdy vychadzaju a nepodari sa mi otehotniet v roku 2009 a mozno ani v 2010... Co mam robit, aby som do socialnej poistovne odviedla cim najmenej a dostala cim najviac? Nestaci na zaciatok odvadzat DNP zo zakladu 8100Sk, a po otehotneni ten odvod zodvihnut na maximum? vopred dakujem za odpovede.
0 0
gabi29 gabi29

gabi29 je offline (nepripojený) gabi29

Dobrý deň,

čítam to tu celé dokola no už mám z toho chaos. Z max vymeriavacieho základu som si platila už od polovice tohto roku z rozdielu maxima a môjho príjmu no nemí mi jasné čo od 1.1.09 mám sa k 31.12. odhlásiť? A ako sa prihlásiť od 1.1.09? Alebo je to OK a mám to nechať tak? A ešte Vás prosím o jednu radu, mám uuzavretý pracovný pomer do 31.1.09 a termín pôrodu 8.5. nevim či mi tu zmluvu predĺžia do termínu nástupu na materskú čo je pre mňa najvýhodnejšie ak by mi neprelžili zmluvu ísť na úrad práce, na PN? Aby som mala najvyššiu materskú

Vopred ďakujem za pomoc
0 0
Iveta331 Iveta331

Iveta331 je offline (nepripojený) Iveta331

brčko Pozri príspevok
myslím cca ano,
PN v r.2009 zo zamestnania bude rátaná z VZ v r.2008,
no a maximálna materské bude, ak bude trvať k nástupu na MD aj DNP aj tvoj prac.pomer.
brcko, dakujem za vsetky rady, prajem vsetko dobre - ak budem mat nejake nove skusenosti - urcite sa podelim.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať