Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Diduska777 Diduska777

Diduska777 je offline (nepripojený) Diduska777

Dobry den, no v tomto pripade to potom neplati, pretoze mame trinasty plat a polka trinasteho platu bola vyplatena v decembrovej vyplate (26+13). Mohla by som vas poprosit o odpoved, ci plati to iste ako v predoslom pripade? Dakujem pekne.
0 0
Diduska777 Diduska777

Diduska777 je offline (nepripojený) Diduska777

brčko Pozri príspevok
chcela som hlavne vedieť, či si nemala napr. v 12/09 vyšší plat ako obyčajne, no aj takto stačí.

Na tvojom mieste sa teraz jeden den odhlásim a na druhý den nanovo prihlásim, ešte pred vznikom PN prihlásim napr. z min. mzdy. Budeš mať vyššie nemocenské a aj materksé. Bude sa ti rátať materské z DNP nie z VZ rozdielu 1003,09eur-tých 25000Sk za obdobie 11.11.-31.12.09 ale z pravdepodobného denného VZ, čo je pri DNP v r.2009 (ak od posledného prihlásenia do nástupu na PN/MD neuplynulo aspon 26týždnov) 295,5eur :30, čo je suma určite vyššia ako tvoj skutočný VZ zô DNP vo vyššie uvedenom období.

NO a v 9/09 je maxim. DvZ pri uplatnení nároku z viacerých nem.poistení
1084,55eur :30
takže určite nedosiahneš zo svojho platu + skutočného DVZ z DNP toto maximum. Ak sa odhlásiš, tak možno (nechce sa mi rátať)

Dakujem pekne za radu, v mojm pripade to je asi aj tak cele zle... Ja som v decembri 2008 mala aj polku 13-teho platu (cize to je suma cca 39). Poistena som presne od 6.11.2008 (tu sa vypocita len z mojho platu co bolo 26030 presne aj ked som si priplatila aj november, aj ked vlastne nerozumiem preco...) a na soc. mi povedali, ze sa to aj tak nescitava . Cize PN mi vypocitaju nie z maxima (koli comu som si to vlastne priplacala do tych 30216 ale len z adekvatnej ciastky z novembra a z maxima z dec...). V pripade, ak by som sa odhlasila a druhy den prihlasila, tak nesplnam tych 26 tyzdnov (PN by mala byt od 2.9. a TP je 10.01. - cize na matersku by som mala nastupit v decembri). Ak nastupim na matersku v dec. (v teh. knizke mam 2.12.) bude sa mi pocitat z roku 2008 alebo uz z 2009 - alebo to zalezi od terminu porodu? Viete mi prosim poradit aku budem mat vysku PN a aka mi asi vyde materska (od konca maja do polky juna som bola vypisana - cca mesiac, takze som mala nizky plat, avsak v juni som mala + polku trinasteho - 13 tis.). S tou PN uz nic nespravim, ale rada by som este vedela, ci sa da nieco spravit s tou materskou? Mam si to DNP platit aj nadalej ked budem od septembra na PN? Ak si to nebudem platit bude sa to pocitat z akej sumy? Som dufala, ze som si to zabezpecila ale ako vidim tak asi nie.. Dakujem velmi pekne za ochotu a pomoc...
0 0
VladinoM VladinoM

VladinoM je offline (nepripojený) VladinoM

Ďakujem pekne za odpoveď a prajem príjemný deň. Andrea
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

Prosim, poradte mi:
som SZCO od 02/2009. Predtym som mala minimalny prijem. Idem sa prihlasit na platenie DNP. Nechcem prerusovat ani rusit zivnost a chcem mat max. matersku. Je to mozne? Nerozumiem tomu.
0 0
andreabiresova andreabiresova

andreabiresova je offline (nepripojený) andreabiresova

brčko Pozri príspevok
z roku 2008 už v žiadnom prípade.
Ak ti ide o vyššie materské, tak to získaš jedine z nového zamestnania s priaznivým vym.základom. Stačilo by aj na pár dní teraz alebo tesne pred nástupom na MD. V tom druhom prípade by si si mohla ponechať aj DNP (resp. možno aj v prvom ), lebo máš aj ukončené zamestnanie, ktoré predpokladám trvalo celý rok 2008 a nemala si prerušené nem.poistenie napr. z dôvodu dlhodobého neplat.volna alebo dlhodobej očr-ky.

No záleží už na konkrétnych možnostiach a konkrétnych dátumoch. Potom sa radšej porad, ale s presnými dátumami, bez toho to nejde.

Zrdravim :-) tak som volala na poistovnu a do tych 270 dni sa mi bude ratat aj obdobie od januara do konca juna (nielen to obdobie kedy som sa prihlasila znova) kedy som bola na zivnosti. Takze tych 270 dni nakoniec splnim. Sice budem musiet este v decembri nejake tie dni doplatit.

Mimochodom pozerali sa priamo na moj priebeh poisteni a vraj keby som zrusila dobrovolne poistenie teraz tak sa mi materska vyratava z 2 rokov dozadu. Takze sa nemusim bat ze pridem o matersku.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

togon7 Pozri príspevok
Nikto nereagoval tak skusim este raz.
Ak je rozdiel max. VZ a hrubej mzdy nizsi ako min. VZ co potom?
Je nejaka nespravnost v uvedenych dvoch alternativach na mozne usetrenie poistneho?
... v tom prípade máš preplatok na poistnom .. a na požiadanie ti ho vrátia viď § 145
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

andreabiresova Pozri príspevok
Zrdravim :-) tak som volala na poistovnu a do tych 270 dni sa mi bude ratat aj obdobie od januara do konca juna (nielen to obdobie kedy som sa prihlasila znova) kedy som bola na zivnosti. Takze tych 270 dni nakoniec splnim. Sice budem musiet este v decembri nejake tie dni doplatit.

Mimochodom pozerali sa priamo na moj priebeh poisteni a vraj keby som zrusila dobrovolne poistenie teraz tak sa mi materska vyratava z 2 rokov dozadu. Takze sa nemusim bat ze pridem o matersku.
.. áno, nárok na materskú budeš mať .... ale iba z minima.
Brčko ti radí dobre....
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

jankasm Pozri príspevok
No podľa mojich výpočtov nestíhaš z DNP do pôrodu splniť podmienku 270 dní DNP, čiže nárok na materské z DNP mať nebudeš. Bohužiaľ, vychádza mi to od toho 14.4.2009 do 21.12.2009 251 dní, teda by si musela porodiť o 20 dní neskôr ako máš termín, aby si splnila túto podmienku. Teda ak si si náhodou neplatila DNP už aj predtým. Ak si si náhodou platila, tak potom plať z tohoto VZ až do nástupu na MD, nesmieš ukončiť, potom by bola materská len z minima.
Možnosť by bola ešte získať maximum cez zamestnania. Alebo ukončiť súčasné a uzatvoriť následne nový PP so mzdou vo výške maximálneho VZ, kľudne aj u toho istéh zamestnávateľa. Ale v tvojom prípade, keďže si na RD a tvoj PP stále trvá, tak Ti v zamestnaní beží aj nemocenské poistenie. Podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch máš teda splnenú a materská by sa počítala z príjmu v predchádzajúcom roku, čiže z toho čo si zarobila do nástupu na MD. Ak by ste v súčasnej firme ukončili zmluvu a urobili novú, s vyšším platom, zamestnávateľ by potom do potvrdenia pre SP uvádzal pravdepodobný príjem. Ten by mohol byť maximálny a teda aj materská by bola maximálna.
Ak by sa ukončila zmluva a urobila nová, tak ako sa uvádza v tomto príspevku, musela by sa ukončit RD a tých pár dní pred nástupom na novú MD odpracovať, alebo stačí len uzatvoriť novú zmluvu a naďalej pokračovať v RD s následným prechodom na MD?
0 0
Diduska777 Diduska777

Diduska777 je offline (nepripojený) Diduska777

Diduska777 Pozri príspevok
Dakujem pekne za radu, v mojm pripade to je asi aj tak cele zle... Ja som v decembri 2008 mala aj polku 13-teho platu (cize to je suma cca 39). Poistena som presne od 6.11.2008 (tu sa vypocita len z mojho platu co bolo 26030 presne aj ked som si priplatila aj november, aj ked vlastne nerozumiem preco...) a na soc. mi povedali, ze sa to aj tak nescitava . Cize PN mi vypocitaju nie z maxima (koli comu som si to vlastne priplacala do tych 30216 ale len z adekvatnej ciastky z novembra a z maxima z dec...). V pripade, ak by som sa odhlasila a druhy den prihlasila, tak nesplnam tych 26 tyzdnov (PN by mala byt od 2.9. a TP je 10.01. - cize na matersku by som mala nastupit v decembri). Ak nastupim na matersku v dec. (v teh. knizke mam 2.12.) bude sa mi pocitat z roku 2008 alebo uz z 2009 - alebo to zalezi od terminu porodu? Viete mi prosim poradit aku budem mat vysku PN a aka mi asi vyde materska (od konca maja do polky juna som bola vypisana - cca mesiac, takze som mala nizky plat, avsak v juni som mala + polku trinasteho - 13 tis.). S tou PN uz nic nespravim, ale rada by som este vedela, ci sa da nieco spravit s tou materskou? Mam si to DNP platit aj nadalej ked budem od septembra na PN? Ak si to nebudem platit bude sa to pocitat z akej sumy? Som dufala, ze som si to zabezpecila ale ako vidim tak asi nie.. Dakujem velmi pekne za ochotu a pomoc...
Prosim poradite mi niekto? Som z toho uplne zmatena... Dakujem velmi pekne
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Diduska777 Pozri príspevok
Prosim poradite mi niekto? Som z toho uplne zmatena... Dakujem velmi pekne
platí, čo som už napísala.

ak si uplatnuješ nárok na materké z viacerých nem.poisteni, tak z každého nem.poistenia sa ráta nárok na materské zvlášť, t.j. z každého osobitne sa zistuje, či si
- splnila aspon 270dní nP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom
- aké máš rozhodujúce obobie z tohoto poisltenia
- aké máš vymeriavacie základy (či neboli prekročené max.VZ, ak áno, tak sa podla konkr.okolností VZ zníži) a počet dní v rozhod.obodbí
- a z toho vyráta sa denný vym.základ
...

a až tieto denné vym.základy sa zrátavajú za všetky nem.poistenia a zisťuje sa, či nedošlo k prekročeniu denného VZ v mesiaci nástupu na MD (pri nástupe na MD v 12/09 je to 1084,55eur:31, za 12/08 to bolo 30219Sk:31). Ak prekročili, tak sa vypláca materské z maxima v mesiaci nástupu na MD, ak neprekročili, tak zo súčtu.

U teba už DVZ zo zamestnania neovplyvníš, ak tvoj PP začal v r.2007 a nástup na MD je 12/09, tak RO zo zamestnania je ako som už písala r.2008 (súčet vym.základov, čo je obvykle hrubá mzda, napr. ak neprekračuje max. VZ a počtu kalend.dní v r.2008 bez dní PN, očr, nepl.volna)

z DNP si sa prihlásila z VZ 8100 cca v polovici 11/08 , a vzhalom na max. VZ v 11+12/08, čo bol 30219,-Sk a tvojej mzdy za 11/09 bola cca 26000,- a v dec. tuším cca 39000,- (aj ked tuším pol mesiaca si bola PN), tak tvoj VZ z DNP je za polovicu novembra len cca 4000,-Sk a polovicu dec. len nula SK (lebo už zo zamestnania si prekročila maximum, takže z DNP je VZ 0Sk) a pravdepodobne len polovicu 12/09 bol VZ 8100,-Sk (samozrejme všetko sa to ráta na kalend.dni, nie na mesiace).

Ak nesplniš podmienku trvania DNP 26týždnov pred nástupom na MD/PN, tak sa použije nie ten skutočný ale pravdepodobný VZ, t.j. 295,5eur čo je cca 8900,-Sk t.j. viac ako tvoj skutočný VZ. Pre teba nie je výhodné splniť túto podmienku.

preto je pre teba výhodné sa odhlásiť a aspon den pred vznikom PN (možno by stačilo aj v den, no to neviem potvrdiť) sa nanovo prihlásiť. T.j. ak vznikne PN 2.9.09, tak dnes zájsť na SP, urobiť naraz odhlášku aj prihlášku: 31.8.09 odhlásiť a 1.9.09 sa nanovo prihlásiť.

Ak nestihneš, tak to môžeš urobiť aj po nástupe na PN, len PN už bude o niečo nižšia, ale materské už bude vyššie.
Naposledy upravil brčko : 31.08.09 at 11:38
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

andreabiresova Pozri príspevok
Zrdravim :-) tak som volala na poistovnu a do tych 270 dni sa mi bude ratat aj obdobie od januara do konca juna (nielen to obdobie kedy som sa prihlasila znova) kedy som bola na zivnosti. Takze tych 270 dni nakoniec splnim. Sice budem musiet este v decembri nejake tie dni doplatit.

Mimochodom pozerali sa priamo na moj priebeh poisteni a vraj keby som zrusila dobrovolne poistenie teraz tak sa mi materska vyratava z 2 rokov dozadu. Takze sa nemusim bat ze pridem o matersku.
ste sa asi trochu zle pochopili, alebo to vyplýva z toho, že nevieš, ako sa materské ráta.

Budú sa ti rátať dni nem.poistenia!!! (to je rozdiel) v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ale vyráta sa materská len z posledného nem.poistenia (posledných ak by si mala aktívnych viac/bola v ochr.lehote) a to je v tvojom prípade DNP, z ktorého nesplnaš podmienku aspon 26týždnov, t.j. z minima.

Doporučujem pozrieť seriál p. Mihála o materskom.
0 0
Diduska777 Diduska777

Diduska777 je offline (nepripojený) Diduska777

Dakujem pekne, no na PN mam nastupit od 02.09. O PN sa mi az tak nejedna, pretozu tu z 2008 uz neovplyvnim ale jedna sa mi hlavne o tu matersku. Takze toto odhlasenie a prihlasenie by nezrusilo tu podmienku 270 dni? V tom pripade by stacilo toto prihlasenie a odhlasenie spravit pocas PN alebo tesne pred materskou? Lebo nerada by som o to prisla, pretoze to mi povedala pani na socialke... Podla vsetkeho sa DNP pocas PN nemusi/neda platit, co vsak znamena ze stale plynie (je to v nejakej ochrannej lehote)? Dakujem velmi pekne za vasu pomoc a rady. Ste velmi mila a zlata, ze nam takto pomahate. Dakujem este raz velmi pekne ;o)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Diduska777 Pozri príspevok
Dakujem pekne, no na PN mam nastupit od 02.09. O PN sa mi az tak nejedna, pretozu tu z 2008 uz neovplyvnim ale aj materské máš z r.2008 ak nič nespravíš, no to nevadí, nejde o život ale jedna sa mi hlavne o tu matersku. Takze toto odhlasenie a prihlasenie by nezrusilo tu podmienku 270 dni? V tom pripade by stacilo toto prihlasenie a odhlasenie spravit pocas PN alebo tesne pred materskou? Lebo nerada by som o to prisla, pretoze to mi povedala pani na socialke... Podla vsetkeho sa DNP pocas PN nemusi/neda platit, co vsak znamena ze stale plynie (je to v nejakej ochrannej lehote)? Dakujem velmi pekne za vasu pomoc a rady. Ste velmi mila a zlata, ze nam takto pomahate. Dakujem este raz velmi pekne ;o)
toto je zo stránky SP
http://www.socpoist.sk/aktuality-inf...08/1755s13155c?

(pod posledným nadpisom bod 2)
  1. Na nárok na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a na nárok na materské u všetkých skupín poistencov na účel splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia sa započítava obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.
Ty máš podmienku 270dní splnených. Pri odhlásení z DNP a novom prihlásení sa dni ukončneého DNP podla citovaného prirátajú ku dnom trvajúceho DnP.
No to by chcelo sa v tom trošku orientovať, aby si vedela pani aj argumentovať, no to chce trošku viac času na to.
Potom daj vedieť aký VZ si mala zo zamestnania a aký z DNP.
0 0
andreabiresova andreabiresova

andreabiresova je offline (nepripojený) andreabiresova

brčko Pozri príspevok
ste sa asi trochu zle pochopili, alebo to vyplýva z toho, že nevieš, ako sa materské ráta.

Budú sa ti rátať dni nem.poistenia!!! (to je rozdiel) v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ale vyráta sa materská len z posledného nem.poistenia (posledných ak by si mala aktívnych viac/bola v ochr.lehote) a to je v tvojom prípade DNP, z ktorého nesplnaš podmienku aspon 26týždnov, t.j. z minima.

Doporučujem pozrieť seriál p. Mihála o materskom.
jaaaj uz som z toho debilek takze toto plati pre mna vsak? to mam zo stranky soc.poistovni (dufam ze som to konecne pochopila):

- materské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby sa určuje z PDVZ, ak bola nepretržite nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie materského (nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň)

Prosim vedeli by ste mi povedat ked to zrusim tak z coho sa mi bude ratat ta materska? Presne datumy: 1.1.2008 do 5.11.2008 som bola zamestnana u jedneho zamestnavatela. Potom som sa zamestnala od 11.11.2008 do 31.12.2008 som bola zamestnancom druhej firmy kde som potom od 1.1.2009 presla na zivnost a napokon skoncila k 30.6.2009 (za toto obdobie som mala nemocenske poistenie z minima) od augusta som prihlasena na DNP ktore ukoncim, kedze sa mi to neoplati (teda ak som to pochopila spravne).

Ale asi to bude minimum kedze som mala medzi vsetkym DNP menej ako 270 dni vsak? Dakujem velmi pekne za odpoved. Uz otravujem dufam posledny krat
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Andrejka, máš z toho riadny guláš. Teda ešte raz - ak sa ti nechce pozorne čítať príspevky od brčka.

Ak sa ti podarí pred nástupom na materskú zohnať zamestnávateľa, ktorý ťa na pár dní zamestná s max. vymer. základom, materská sa ti bude počítať z tohto príjmu.

V opačnom prípade neruš dobrovolné poistenie. Podmienku 270 dní poistenia splňaš. Ale keďže od tvojho posledného prihlásenia do nástupu na materskú neuplynie 26 týždňov, materská sa ti bude počítať z minimálnej mzdy. Výška materskej bude zrejme nižšia ako výška rodičovského príspevku, preto budeš dostávať doplatok do výšky RP.
0 0
andreabiresova andreabiresova

andreabiresova je offline (nepripojený) andreabiresova

veronikasad Pozri príspevok
Andrejka, máš z toho riadny guláš. Teda ešte raz - ak sa ti nechce pozorne čítať príspevky od brčka.

Ak sa ti podarí pred nástupom na materskú zohnať zamestnávateľa, ktorý ťa na pár dní zamestná s max. vymer. základom, materská sa ti bude počítať z tohto príjmu.

V opačnom prípade neruš dobrovolné poistenie. Podmienku 270 dní poistenia splňaš. Ale keďže od tvojho posledného prihlásenia do nástupu na materskú neuplynie 26 týždňov, materská sa ti bude počítať z minimálnej mzdy. Výška materskej bude zrejme nižšia ako výška rodičovského príspevku, preto budeš dostávať doplatok do výšky RP.
No mam z toho gulas lebo som chcela naj.matersku a popri tom som to uplne dodrbkala s prepacenim....Nechce ma niekto zamestnat??? ...prosim ta kolko je to tych par dni?..teoreticky by ma mohol moj priatel zamestnat len to by som si musela pozistovat co okolo toho treba povybavovat...
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
andreabiresova Pozri príspevok
No mam z toho gulas lebo som chcela naj.matersku a popri tom som to uplne dodrbkala s prepacenim....Nechce ma niekto zamestnat??? ...prosim ta kolko je to tych par dni?..teoreticky by ma mohol moj priatel zamestnat len to by som si musela pozistovat co okolo toho treba povybavovat...
Tých pár dní je aj jeden deň, len musí byť pracovný, a treba dať pozor na to, ak je počas obdobia zamestnania (teda viacerých dní) aj sobota a nedeľa, treba tomu náležite prispôsobiť vymeriavací základ.....Čo to obnáša - nič strašné: vyhotoviť pracovnú zmluvu, prihlásiť zamestnanca (teda teba) do sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne, a po ukončení mesiaca zaplatiť odvody za týchto pár dní.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Informácia pre tých, čo by si radi osobne a naživo vypočuli informácie, ako "to" funguje:

http://www.porada.sk/1139751-post16.html
0 0
ingak ingak

ingak je offline (nepripojený) ingak

...ak by ste v súčasnej firme ukončili zmluvu a urobili novú, s vyšším platom, zamestnávateľ by potom do potvrdenia pre SP uvádzal pravdepodobný príjem. Ten by mohol byť maximálny a teda aj materská by bola maximálna.

ingak Pozri príspevok
Ak by sa ukončila zmluva a urobila nová, tak ako sa uvádza v tomto príspevku, musela by sa ukončit RD a tých pár dní pred nástupom na novú MD odpracovať, alebo stačí len uzatvoriť novú zmluvu a naďalej pokračovať v RD s následným prechodom na MD?
posúvam, lebo nik nereagoval.
0 0
mapope mapope

mapope je offline (nepripojený) mapope

Dobrý večer, rada by som sa spýtala, či pracovníčka, ktorá je na materskej dovolenke, neprestala si platiť dobrovoľné poistné a znova otehotnie, bude mať materskú aj z tohto dobrovoľného poistenia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať