Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Bude.
0 0
mapope mapope

mapope je offline (nepripojený) mapope

Ďakujem pekne.
0 0
mapope mapope

mapope je offline (nepripojený) mapope

Ďakujem
0 0
mapope mapope

mapope je offline (nepripojený) mapope

Ďakujem.
0 0
mikat mikat

mikat je offline (nepripojený) mikat

Dobry den, prosim o radu. Nastup na matersku mam 3.9.2009, zamestnavatel ma zamestnal iba na par dni kvoli vyske materskej. Ku ktoremu dnu ma byt ukoncena prac. zmluva? 2.9? alebo 3.9?
0 0
krcka krcka

krcka je offline (nepripojený) krcka

ajobs, dakujem za odpoved.

Ked som od roku 2004 zamestnana u toho isteho zamestnavatela. Od februara 2007 som nastupila na matersku. V auguste 2007 na rodicovsku a od 01.09.2008 som opat zamestnana u toho isteho zamestnavatela. Tak pocas materskej som mala nemocenske poistenie asi iba prerusene. Ci sa to moze brat ako ukoncene nemocenske poistenie?
0 0
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

Prosim radu. Znama je tehotna ale vzhladom na zdravotny stav bude na PN az do materskej. Kedze jej mzda bola len minimalna aj PNKa je dost biedna cca 150€ zial vyzera to tak ze aj jej materska vzhladom na nizky vymeriavaci zaklad bude 150€ mesacne to znamena ze ked prejde po 6 mesiacoch na rodicovsku ktora je toho casu cca 164€ ta je od materskej este vyssia. V com spociva moja otazka Nie je nejaka uprava tak chabej materskej neplati nejaka uprava zaokruhlenie na nejaku ciastku minimalna "materska" ktora by bola vyssia a prijatelnejsia ako tych biednych 150 nema ziadnu moznost prezamestnania sa a uz je neskoro na pripoistenie nic som zatial nenasla za kadzu radu VELKE DAKUJEM!!!
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

krcka Pozri príspevok
ajobs, dakujem za odpoved.

Ked som od roku 2004 zamestnana u toho isteho zamestnavatela. Od februara 2007 som nastupila na matersku. V auguste 2007 na rodicovsku a od 01.09.2008 som opat zamestnana u toho isteho zamestnavatela. Tak pocas materskej som mala nemocenske poistenie asi iba prerusene. Ci sa to moze brat ako ukoncene nemocenske poistenie?
Nie, neberie sa to ako ukončené NP.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

krater Pozri príspevok
Prosim radu. Znama je tehotna ale vzhladom na zdravotny stav bude na PN az do materskej. Kedze jej mzda bola len minimalna aj PNKa je dost biedna cca 150€ zial vyzera to tak ze aj jej materska vzhladom na nizky vymeriavaci zaklad bude 150€ mesacne to znamena ze ked prejde po 6 mesiacoch na rodicovsku ktora je toho casu cca 164€ ta je od materskej este vyssia. V com spociva moja otazka Nie je nejaka uprava tak chabej materskej neplati nejaka uprava zaokruhlenie na nejaku ciastku minimalna "materska" ktora by bola vyssia a prijatelnejsia ako tych biednych 150 nema ziadnu moznost prezamestnania sa a uz je neskoro na pripoistenie nic som zatial nenasla za kadzu radu VELKE DAKUJEM!!!
Minimálna materská je v podstate rodičovský príspevok. Čiže ak jej materská vychádza menej ako spomínaných 164€, budú jej doplácať do tejto výšky.
Ak by prešlo zvýšenie rodičovského príspevku cca. na úroveň minimálnej mzdy, čo je v návrhu od 1.1.2010, tak to by ju celkom potešili. Ale dosť pochybujem, že v časoch krízy niečo také schvália.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mikat Pozri príspevok
Dobry den, prosim o radu. Nastup na matersku mam 3.9.2009, zamestnavatel ma zamestnal iba na par dni kvoli vyske materskej. Ku ktoremu dnu ma byt ukoncena prac. zmluva? 2.9? alebo 3.9?
No ak ukončíš PP 2.9.2009 a nemáš iné nemocenské poistenie, tak Ti budú počítať materskú v ochrannej lehote zo zamestnania, čiže ak máš maximum, mala by byť maximálna.
Ak ukončíte 3.9.2009 tak vlastne v čase nástupu na MD budeš ešte zamestnaná, a teda bude materská normálne počítaná zo zamestnania.
Čiže teoreticky by to malo byť jedno.
Ale zamestnávateľa to nebude nič stáť ak ukončíte PP aj neskôr. Materskú od 1. dňa platí SP.
Na ktoré dni ste urobili ten PP? Koľko bude tvoj VZ, teda príjem za tieto dni? Keďže PP trvá len pár dní, treba dať pozor na výšku príjmu, niekedy totiž maximálny VZ nepostačuje pokiaľ sú v tých dňoch aj víkendy.
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

jankasm Pozri príspevok
Minimálna materská je v podstate rodičovský príspevok. Čiže ak jej materská vychádza menej ako spomínaných 164€, budú jej doplácať do tejto výšky.
Ak by prešlo zvýšenie rodičovského príspevku cca. na úroveň minimálnej mzdy, čo je v návrhu od 1.1.2010, tak to by ju celkom potešili. Ale dosť pochybujem, že v časoch krízy niečo také schvália.
V časoch krízy isto nie. Ale v predvolebnom období - nemám obavy.
0 0
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

fuha takze nic povzbudive co uz sme na slovensku
a budu jej to automaticky upravovat alebo musi o to poziadat. este jej mily "zamestnavatel" oznamil ze kedze uz nepride do zamestnania tak jej dovolenka prepadne!!! v akej dobe to zijem ze zakonnik prace nic nehovori kde a komu moze prepadnut jeho vlastna nevycerpana dovolenka
Vdaka za ochotu poradit
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
krater, nechápem čo tu píšete o prepadnutí dovolenky - ak si zamestnankyňa z dôvodu PN a neskoršej materskej nevyčerpá riadnu dovolenku, prenáša sa jej do roka, v ktorom sa z materskej alebo z rodičovskej dovolenky vráti do zamestnania. Ak počas MD, RD zruší pracovný pomer, zamestnávateľ jej musí preplatiť nevyčerpanú dovolenku.
0 0
krater krater

krater je offline (nepripojený) krater

ja viem ako to funguje s dovolenkou zial praktiky su uplne ine staci ist na stredne ci vychodne slovensko a so zakonnikom prace vas vysmeju tam ludom ani vyplatne pasky nedavaju a predstavte si dovolenky im "prepadnu" tam je zamestnavatel velky pan a ked sa ti nepaci chod dalsi 10ti sa tlacia na tvoje miesto a bez reptania!
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ahojte. Nejaký čas som už nesledovala tému, tak by som sa chcela spýtať ohľadom materskej. Kamarátka je zamestnaná. Teraz zistila, že je v šiestom týždni tehotenstva. Dá sa ešte nejakým spôsobom navýšiť materská? Chcela by sa poistiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Tých 270 dní poistenia by už nestihla, ale tých 26 týždňov áno. Teraz by ma zaujímalo, ak by ukončila poistenie v zamestnaní s tým, že by o pár dní sa znovu zamestnala v tej istej firme za ten istý plat, ukončené poistenie v zamestnaní by sa jej započítavalo k tomu dobrovoľnému a tak by podmienku 270 dní splnila. Čo však s novým poistením v zamestnaní? Tam by sa jej do tých 270 dní poistenia zaratávalo aj to ukončené v zamestnaní? Ďakujem za odpoveď, prípadne aj za nejaké iné "dobré" riešenia. Nejde tak ani o tú maximálnú materskú, ako o materskú, ktorá by nebola nižšia ako jej terajšia čistá mzda. Vďaka.
0 0
martina100 martina100

martina100 je offline (nepripojený) martina100

Ahojte, mohli by ste mi poradit, ktora moznost je pre mna vyhodnejsia? Som zamestnana, ale moj mesacny plat nedosahuje sumu 1084,55 Eur. Od 1.12.2008 som sa prihlasila na DNP a vymeriavaci zaklad som si urcila priblizne rozdiel medzi 1084,55 a mojim platom. K dnesnemu dnu splnam podmienku 270 dni DNP. Zatial nie som tehotna, hadam do konca roku 2010 nastupim na matersku. Je pre mna lepsie:
1. odhlasit sa teraz z DNP a nanovo sa prihlasit vtom cca 8-mom tyzdni tehotenstva?
2. platit nadalej a potom 6 mesiacov pred predpokladanym nastupom na MD sa odhlasit a bude sa na mna vztahovat ochranna lehota a dosiahnem co najvyssie materske?
0 0
Natie Natie

Natie je offline (nepripojený) Natie

Natie Pozri príspevok
Dobrý deň.
Chcela by som radu pre moju švagrinú. Budúci rok by chcela otehotnieť a chcela by mať vďaka DNP čo najvyššiu materskú. Je zamestnaná a má hrubý plat cca 400 €. Kedy by si mala začať platiť a koľko?
Pôvodca textu príspevku: ajobs

Nech začne platiť čím skôr, a bude platiť z VZ, ktorý je daný ako rozdiel maxima 1084,55 € a jej VZ zo zamestnania (400 € ), teda v tomto prípade to bude 684,55 €. Mesačné poistné bude 30,10 €.

Ďakujem za odpoveď. Môžte mi prosím ešte napísať, ako sa jej potom vyráta materská? Ja už si to nepamätám. Pokiaľ mám dobre info, tak si má DNP potom platiť vkuse bez prerušenia až do materskej? Alebo stačí splniť podmienku 270 dní a potom to môže prerušiť a začne znovu až keď otehotnie?
0 0
anjaja anjaja

anjaja je offline (nepripojený) anjaja

Dobrý deň!
Aj ja by som sa chcela poradiť ohľadom dosiah.vyžšej materskej.
Momentálne som na rodičovskej dovolenke a plánujeme druhé dieťatko.Pred materskou som bola riadne zamestnaná a pracovný pomer trvá.Keď som sa dozvedela ohľadom tejto možnosti získať vyžšiu materskú,išla som sa dať DNP.Na sosiálnej poisťovni mi tá pani povedala,že musím platiť z max.vyme.základu 1084,55e tých 4,4%,čo je 47,70euro mesačne(kedže nemám žiadný príjem) a splniť podmienku tých 270dní.
Chem sa opýtať či mi poradila správne,že musím platiť z max.vz???A či tých 270dní sa počíta po samotný pôrod,alebo do dňa nástupu na MD?A do kedy sa to má platiť...

Za rady vopred ďakujem s pozdravom anjaja
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

anjaja Pozri príspevok
Dobrý deň!
Aj ja by som sa chcela poradiť ohľadom dosiah.vyžšej materskej.
Momentálne som na rodičovskej dovolenke a plánujeme druhé dieťatko.Pred materskou som bola riadne zamestnaná a pracovný pomer trvá.Keď som sa dozvedela ohľadom tejto možnosti získať vyžšiu materskú,išla som sa dať DNP.Na sosiálnej poisťovni mi tá pani povedala,že musím platiť z max.vyme.základu 1084,55e tých 4,4%,čo je 47,70euro mesačne(kedže nemám žiadný príjem) a splniť podmienku tých 270dní.
Chem sa opýtať či mi poradila správne,že musím platiť z max.vz???A či tých 270dní sa počíta po samotný pôrod,alebo do dňa nástupu na MD?A do kedy sa to má platiť...
Za rady vopred ďakujem s pozdravom anjaja
Ak pracovný pomer stále trvá, tak nevidím dôvod na to, aby ste platili poistné z maximálnej sumy. Pri nástupe na MD Vám totiž mzdárka potvrdí, aký by bol Váš pravdepodobný VZ - máte totiž nárok na materské aj zo zamestnania. Preto by Vám stačilo platiť poistné z rozdielu medzi maximom a týmto pravdepodobným VZ. Najpravdepodobnejšie je, že Vám pravdepodobný VZ určí ako Váš plat uvedený v pracovnej zmluve.
To, že musí DNP trvať 270 dní, je pravda, inak by Vám nárok na materské z tohto poistenia nevznikol. Táto doba sa posudzuje ku dňu nástupu na MD (t.j. 6 týždňov pred plánovaným pôrodom), ak by ste však tých 270 dní nesplnili ku dňu nástupu na materské, tak túto dobu budú posudzovať ku dňu pôrodu.
Od kedy ste poistená dobrovoľne? Zmenu VZ môžete urobiť po pol roku.
0 0
m.marcela m.marcela

m.marcela je offline (nepripojený) m.marcela

Ahojte, viem že MD trvá 28 týždňov. Keď zamestnankyňa nastúpila na MD 2.5.2009 je správne dátum ukončenia MD 13.11. alebo 14.11.2009?
Vďaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať