Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Chilli Chilli

Chilli je offline (nepripojený) Chilli

brčko Pozri príspevok
ak si predtým nebola nem.poistená cca dva roky pred pravd.pôrodom, tak musíš ukončiť DNP aby sa ti dni z DNP prirátali k dnom NP zo zamestnania. Z povinného NP nesplnaš podmienku 270dní NP, takže z neho nárok nebude, ak teda nemáš iné ukončené NP.

Nebola som poistena, lebo som bola na rodicovskej dovolenke. Takze dajme tomu od oktobra sa zamestnam na VZ max-min. A ukoncim dobrovolne NP lebo tam splnam 270 dni ale musi to byt ukoncene NP. Narok na matersku budem mat teda zo zamestnania a z dobrovolneho NP. Staci mi teda zamestnat sa na cca 790EUR? Chapem to spravne?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Na RD si bola ako zamestnanec?

Mylsím nárok bude len zo zamestnania, ale neviem ti na 100% vyvrátiť, že z DNP ho neuznajú, aj ked by som sa čudovala.
0 0
Chilli Chilli

Chilli je offline (nepripojený) Chilli

brčko Pozri príspevok
Na RD si bola ako zamestnanec?

Mylsím nárok bude len zo zamestnania, ale neviem ti na 100% vyvrátiť, že z DNP ho neuznajú, aj ked by som sa čudovala.

Na RD som bola ako SZCO. Takze najlepsie by bolo zamestnat sa na maximalny VZ.
0 0
leocka leocka

leocka je offline (nepripojený) leocka

jankasm Pozri príspevok
Áno, kľudne ukončiť PP a nasledujúci deň začať nový. Si síce konateľkou, ale si aj zamestnancom. Čiže máš práva ako všetci ostatní zamestnanci, teda s novým PP nie je žiadny problém.
Vôbec to nemusí byť až mesiac pred materskou. Stačia aj 2 dni, to je na tebe na akú dlhú dobu sa to rozhodneš urobiť. Čím dlhšie, tým vyššie náklady na odvody.
Ešte upozorním, že mesačné meximum je už od 1.7.2009 1084,55€. Ak tvoj PP však bude trvať len pár dní pred nástupom na MD, tak treba výšku mzdy prispôsobiť týmto dňom. Keby si si dala totiž mzdu 1084,55 a odpracovala napr. štvrtok-nedeľa a od pondelka nástup na MD, tak by Ti materká vyšla asi v polovičnej výške oproti maximu. Ak napíšeš presné dátumy, pomôžeme s výpočtom.
Ahoj Janka, Chcela by som Vas poprosit, ci by ste mi mohli pomoct s konkretnymi datumami. Termin mam 3.3.2010, takze na matersku by som mala ist okolo 20.1. Ak som to dobre pochopila, ideal je, aby som dala vypoved pondelok 17.1., zamestnala sa od 18.1. s platom 1084,55€ a nastupila na matersku napriklad piatok 22.1. Je to tak spravne? Dakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
leocka Pozri príspevok
Ahoj Janka, Chcela by som Vas poprosit, ci by ste mi mohli pomoct s konkretnymi datumami. Termin mam 3.3.2010, takze na matersku by som mala ist okolo 20.1. Ak som to dobre pochopila, ideal je, aby som dala vypoved pondelok 17.1., zamestnala sa od 18.1. s platom 1084,55€ a nastupila na matersku napriklad piatok 22.1. Je to tak spravne? Dakujem
Všetko je OK, len 17.1.2010 je nedeľa.....
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

leocka Pozri príspevok
Ahoj Janka, Chcela by som Vas poprosit, ci by ste mi mohli pomoct s konkretnymi datumami. Termin mam 3.3.2010, takze na matersku by som mala ist okolo 20.1. Ak som to dobre pochopila, ideal je, aby som dala vypoved pondelok 17.1., zamestnala sa od 18.1. s platom 1084,55€ a nastupila na matersku napriklad piatok 22.1. Je to tak spravne? Dakujem
súhlasím s ajobs,
len teda pozor na to, že pri PTP 3.3.2010, treba nastúpiť na MD najneskôr 20.1.10 (t.j. 6týžd. pred PTP)

a dá sa ukončiť PP 17.1.10 (nedelu) a začať PP 18.1.10 a na MD 20.1.10, plat/hrubá mzda za tie dva dni potom stačí v sume (1084,55eur :31dní v januári x2dni v RO t.j.18-19.1.)
Naposledy upravil brčko : 13.09.09 at 18:57
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Chilli Pozri príspevok
Na RD som bola ako SZCO. Takze najlepsie by bolo zamestnat sa na maximalny VZ.
Pri szčo poberajúcej rodič.príspevok záleží na viac okolnostiach, či sa dni rátajú alebo nie. Napr. či bola pred nástupom na MD "povinne" nem.poistená SZčO. Ak áno, či potom nevykonávala činnosť a mala prerušené NP z dôdvodu nečinnosti a čerpania RD (§ 26 ods.4 zákona o sociálnom poistení).

Aj ked asi pre istotu radšej PP z maximálnym VZ v rozhodujúcom období. A teda aj ukončiť DNP.
0 0
Chilli Chilli

Chilli je offline (nepripojený) Chilli

brčko Pozri príspevok
Pri szčo poberajúcej rodič.príspevok záleží na viac okolnostiach, či sa dni rátajú alebo nie. Napr. či bola pred nástupom na MD "povinne" nem.poistená SZčO. Ak áno, či potom nevykonávala činnosť a mala prerušené NP z dôdvodu nečinnosti a čerpania RD (§ 26 ods.4 zákona o sociálnom poistení).

Aj ked asi pre istotu radšej PP z maximálnym VZ v rozhodujúcom období. A teda aj ukončiť DNP.


Velmi pekne dakujem za pomoc!
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

anjaja Pozri príspevok
Ja som sa dala poistiť ešte len teraz od septembra.Mohla by som si to isť po tom pol roku zmeniť?A s toho Max.Vz si teda odpočítať môj plat,ktorý mám na prac.zmluve?a ešte by som sa chcela opýtať,či nebude problém to že som od mája 2007 na MD a od novembra 2007 na RD a pred tym som bola počas tehotenstva PN.anjaja
Ono sa to dá zmeniť už aj teraz. Áno, je pravda, že zmena sa dá urobiť až po 6 mesiacoch, ale dá sa to urobiť tak, že by si neurobila zmenu, ale zrušenie poistenia a založila si nové poistenie, kde by si si určila iný VZ, aby si zbytočne neplatila z maxima.
To, že si momentálne na RD a predtým si bola na MD a PN počas tehotenstva, to pri novej materskej nič nemení. Dôležité je len to, že máš stále existujúci pracovný pomer.
0 0
andreabiresova andreabiresova

andreabiresova je offline (nepripojený) andreabiresova

Pekny den. Ja som tu uz pisala ohladom materskej, ale chcela by som si overit ci som si dobre vypocitala vymeriavaci zaklad. Zohnala som si zamestnavatela, ktory mi da 250€.
Presny datum zamestnania sa: od 21. do 28.9. 2009 - hruba mzda 250€.

Denný vymeriavací základ bude 250 € / 8 dní = 31,25 €
Materské bude 17,19 € na deň?

Dakujem.
0 0
anjaja anjaja

anjaja je offline (nepripojený) anjaja

alušik Pozri príspevok
Ono sa to dá zmeniť už aj teraz. Áno, je pravda, že zmena sa dá urobiť až po 6 mesiacoch, ale dá sa to urobiť tak, že by si neurobila zmenu, ale zrušenie poistenia a založila si nové poistenie, kde by si si určila iný VZ, aby si zbytočne neplatila z maxima.
To, že si momentálne na RD a predtým si bola na MD a PN počas tehotenstva, to pri novej materskej nič nemení. Dôležité je len to, že máš stále existujúci pracovný pomer.

Ďakujem veľmi pekne za odpoved!S pozdravom anjaja
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Ahojte, môžem sa spýtať aj ja na materskú?
Ak som dobrovoľne poistená SZČO, splňam povinnosť 270 dní.
Poistená chcem byť stále.
Len sa chcem spýtať, momentálne si platím z max.VZ (i keď tehotná nie som). Môžem si zmeniť VZ na minimum teraz (a môžem ho zmeniť hocikedy?) a koľko pred pôrodom si ho musím zmeniť na max.VZ, aby som mohla poberať max.VZ?
Ďakujem veľmi pekne
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak necítite, že by ste dobrovoľné poistenie využili pri PN (napríklad pri rizikovom T) a ide len o zaujímavú materskú, tak:

Okamžite sa odhláste z DNP.

Najneskôr v 6. až 8.-mom týždni T sa prihláste na DNP s maximálnym základom.

Musíte dodržať dve podmienky:

1. Aby bol vôbec nárok na materské, poistenie musíte mať spolu najmenej 270 dní v období 2 rokov spätne ku dňu pôrodu - tu sa spočítavajú aj predošlé už ukončené doby poistenia.

2. Aby bola materská čo najvyššia, treba sa na DNP s maximálnym základom prihlásiť tak, aby od prihlásenia sa po odchod na materskú prešlo 26 týždňov.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Ďakujem veľmi pekne za nápomocný príspevok
0 0
leocka leocka

leocka je offline (nepripojený) leocka

brčko Pozri príspevok
súhlasím s ajobs,
len teda pozor na to, že pri PTP 3.3.2010, treba nastúpiť na MD najneskôr 20.1.10 (t.j. 6týžd. pred PTP)

a dá sa ukončiť PP 17.1.10 (nedelu) a začať PP 18.1.10 a na MD 20.1.10, plat/hrubá mzda za tie dva dni potom stačí v sume (1084,55eur :31dní v januári x2dni v RO t.j.18-19.1.)
ufff....dakujem....mzdu za tie dva dni mi vypocita uctovnicka, ale na zmluvu musim mat 1084,55eur/mesacne, alebo sa mylim? vdaka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
leocka, nie je dôležité, aká suma platu je uvedená na zmluve - pokojne tam môže byť aj minimálna mzda - dôležitá je mzda skutočne vyplatená v rozhodujúcom období. Teda počas tých dvoch dní.

Mzda - to môže byť jednak časť plynúca podľa pracovnej zmluvy ako alikvótna časť zmluvne dohodnutej mzdy, jednak to môže byť odmena, prémie...
0 0
katherine katherine

katherine je offline (nepripojený) katherine

dobry den,
potrebovala by som poradit.
do 04.09.2009 som bola zamestnana a platila som odvody z pekneho zakladu 35.000 Skk, od 05.09.2009 som nezamestnana a chcela by som poradit ako si zacat platit DNP a z akej sumy, aby som mala maxim. materske. a akz si mam dat VZ od zaciatku?
a neexistuje nejaka ochranna lehota z predosleho zamestnania? myslim, ze ak zistim teraz, ze som tehotna alebo nasledujuci mesiac, neexistuje nejaky sposob, ze sa mi bude materske pocitat este zo zamestnania?

dakujem krasne.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katherine Pozri príspevok
dobry den,
potrebovala by som poradit.
do 04.09.2009 som bola zamestnana a platila som odvody z pekneho zakladu 35.000 Skk, od 05.09.2009 som nezamestnana a chcela by som poradit ako si zacat platit DNP a z akej sumy, aby som mala maxim. materske. a akz si mam dat VZ od zaciatku?
a neexistuje nejaka ochranna lehota z predosleho zamestnania? myslim, ze ak zistim teraz, ze som tehotna alebo nasledujuci mesiac, neexistuje nejaky sposob, ze sa mi bude materske pocitat este zo zamestnania?

dakujem krasne.
Ochranná lehota existuje, a aj by Ti počítali materské z platu zo zamestnania, keby si nastúpila na MD do 6 mesiacov od skončenia PP. A hlavne, už by si musela byť tehotná v čase ukončenia PP. Toto teda tvoj prípad asi nie je.
Dôležité je, kedy plánuješ nástup na MD. Treba splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, čo asi spĺňaš z tohoto ukončeného zamestnania. Potom by Ti stačilo, teda ak nastúpiš na MD v priebehu 1 roka, zamestnať sa na pár dní pred nástupom na MD s platom vo výške maximálneho VZ. Potom by bola materská počítaná z platu v tomto zamestnaní a bola by maximálna.
Ak Ti chýbajú nejaké dní, že tvoje zamestnania trvalo krátko, alebo nemáš nikoho, kto by Ťa zamestnal, tak potom sa treba prihlásiť na DNP. Pokiaľ spĺňaš tých 270 dní NP s pripočítaním dní zo zamestnania, tak sa stačí prihlásiť v nejakom 8tt s maximálnym VZ, aby si z neho stihla do nástupu na MD platiť 26 týždňov, potom bz materská bola počítaná z tohoto maximálneho VZ z DNP.
0 0
katherine katherine

katherine je offline (nepripojený) katherine

dakujem za rychlu odpoved.

rozumiem vsetkemu, az na ten zaver, ze ak nemam nikoho kto ma zamestna, tak sa musim prihlasit v 8tt tehotenstva na DNP.
ako to ze ak splnam 270 dni NP spolu s pripocitanim dni zo zamestnania?
ja som myslela, ze kazde poistenie musi byt minimalne 270 dni.
tak neviem.
co sa tyka predosleho zamestnania, tak tam som pracovala 4 roky, takze to splnam, ale to uz aj tak nevyuzijem.
tak sa mam teda prihlasit uz teraz alebo az ked budem tehotna???
dakujem a sorry za nechapanie.


.
jankasm Pozri príspevok
Ochranná lehota existuje, a aj by Ti počítali materské z platu zo zamestnania, keby si nastúpila na MD do 6 mesiacov od skončenia PP. A hlavne, už by si musela byť tehotná v čase ukončenia PP. Toto teda tvoj prípad asi nie je.
Dôležité je, kedy plánuješ nástup na MD. Treba splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, čo asi spĺňaš z tohoto ukončeného zamestnania. Potom by Ti stačilo, teda ak nastúpiš na MD v priebehu 1 roka, zamestnať sa na pár dní pred nástupom na MD s platom vo výške maximálneho VZ. Potom by bola materská počítaná z platu v tomto zamestnaní a bola by maximálna.
Ak Ti chýbajú nejaké dní, že tvoje zamestnania trvalo krátko, alebo nemáš nikoho, kto by Ťa zamestnal, tak potom sa treba prihlásiť na DNP. Pokiaľ spĺňaš tých 270 dní NP s pripočítaním dní zo zamestnania, tak sa stačí prihlásiť v nejakom 8tt s maximálnym VZ, aby si z neho stihla do nástupu na MD platiť 26 týždňov, potom bz materská bola počítaná z tohoto maximálneho VZ z DNP.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katherine Pozri príspevok
dakujem za rychlu odpoved.

rozumiem vsetkemu, az na ten zaver, ze ak nemam nikoho kto ma zamestna, tak sa musim prihlasit v 8tt tehotenstva na DNP.
ako to ze ak splnam 270 dni NP spolu s pripocitanim dni zo zamestnania?
ja som myslela, ze kazde poistenie musi byt minimalne 270 dni.
tak neviem.
co sa tyka predosleho zamestnania, tak tam som pracovala 4 roky, takze to splnam, ale to uz aj tak nevyuzijem.
tak sa mam teda prihlasit uz teraz alebo az ked budem tehotna???
dakujem a sorry za nechapanie.


.
To nechápanie je OK, ja som tiež kedysi na toto všetko len vyvaľovala .

Áno, podmienku 270 dní treba splniť z každého poistenia zvlásť, ale to platí pri súbehu poistení, teda keby si napr. chcela poberať materské z DNP aj zo zamestnania, alebo napr. z dvoch zamestnaní.
Ale ak žiadaš o materské len ako DNP, tak k dňom trvania DNP sa Ti pripočítajú dni hocijakého ukončeného NP v posledných dvoch rokoch, čiže aj dni tvojho ukončeného zamestnania. Preto v tvojom prípade naozaj stačí ak sa prihlásiš na DNP z maximálneho VZ hneď ako zistíš, že si tehotná. Nečakaj do 8tt, to je najposlednejší termín, ak zistíš, že si tehotná napr. v 4tt tak sa prihlás hneď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať