Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
katherine katherine

katherine je offline (nepripojený) katherine

jeej, to je super.
takze ak doobre chapem, ja musim splnit len to platenie min. 26 tyzdnov pred zacatim naroku na materske.
super.
dakujem krasne za info..


jankasm Pozri príspevok
To nechápanie je OK, ja som tiež kedysi na
toto všetko len vyvaľovala .

Áno, podmienku 270 dní treba splniť z každého poistenia zvlásť, ale to platí pri súbehu poistení, teda keby si napr. chcela poberať materské z DNP aj zo zamestnania, alebo napr. z dvoch zamestnaní.
Ale ak žiadaš o materské len ako DNP, tak k dňom trvania DNP sa Ti pripočítajú dni hocijakého ukončeného NP v posledných dvoch rokoch, čiže aj dni tvojho ukončeného zamestnania. Preto v tvojom prípade naozaj stačí ak sa prihlásiš na DNP z maximálneho VZ hneď ako zistíš, že si tehotná. Nečakaj do 8tt, to je najposlednejší termín, ak zistíš, že si tehotná napr. v 4tt tak sa prihlás hneď.
0 0
aduska.p aduska.p

aduska.p je offline (nepripojený) aduska.p

Dobrý deň.Chcem sa opýtať v novembri mi končí mat.dovolenka.Teraz som bola so zamestnávateľom a chce ukončiť so mnou prac.pomer.Dal mi dve možnosti buď dohodou bez odstupného alebo z reorganizačných dôvodov,lebo sa rozhodol že už nechce prijať zamestnanca späť.Výhodné je zobrať odstupné?Pýtam sa preto,či to nebude robiť problém,myslím nejaký paragraf či mi tam nedajú a potom bude problém s iným zamestnaním.A potom ak to ukončím tak aké povinnosti ma čakajú.Malý má nastúpiť v decembri do škôlky a keď sa mi nepodarí nájsť si hl.prac.pomer,len napríklad dohodu ,či mi ho aj tak zoberú do škôlky.ďakujem za odpoveď adriana
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

aduska.p Pozri príspevok
Dobrý deň.Chcem sa opýtať v novembri mi končí mat.dovolenka.Teraz som bola so zamestnávateľom a chce ukončiť so mnou prac.pomer.Dal mi dve možnosti buď dohodou bez odstupného alebo z reorganizačných dôvodov,lebo sa rozhodol že už nechce prijať zamestnanca späť.Výhodné je zobrať odstupné?Pýtam sa preto,či to nebude robiť problém,myslím nejaký paragraf či mi tam nedajú a potom bude problém s iným zamestnaním.A potom ak to ukončím tak aké povinnosti ma čakajú.Malý má nastúpiť v decembri do škôlky a keď sa mi nepodarí nájsť si hl.prac.pomer,len napríklad dohodu ,či mi ho aj tak zoberú do škôlky.ďakujem za odpoveď adriana
Určite by som na Tvojom mieste nepodpisovala Dohodu o ukončení pracovného pomeru, prečo by si sa chcela pripraviť o odstupné? Máš naň nárok, keďže Ťa zamestnávateľ neplánuje prijať späť. S vyplateným odstupným nemá nič spoločné iné zamestnanie. Ak si nenájdeš prácu, kým nebude mať syn 3 roky, tak sa po skončení poberania rodičovského príspevku zaeviduješ na ÚP. To, či Ti malého do škôlky vezmú alebo nevezmú vôbec nezávisí od toho, či ty budeš alebo nebudeš mať prácu na hlavný pracovný pomer. (Predpokladám, že na zápise do škôlky ste už boli, takže je zapísaný a vedia, že má nastúpiť v decembri.)
0 0
aduska.p aduska.p

aduska.p je offline (nepripojený) aduska.p

alušik Pozri príspevok
Určite by som na Tvojom mieste nepodpisovala Dohodu o ukončení pracovného pomeru, prečo by si sa chcela pripraviť o odstupné? Máš naň nárok, keďže Ťa zamestnávateľ neplánuje prijať späť. S vyplateným odstupným nemá nič spoločné iné zamestnanie. Ak si nenájdeš prácu, kým nebude mať syn 3 roky, tak sa po skončení poberania rodičovského príspevku zaeviduješ na ÚP. To, či Ti malého do škôlky vezmú alebo nevezmú vôbec nezávisí od toho, či ty budeš alebo nebudeš mať prácu na hlavný pracovný pomer. (Predpokladám, že na zápise do škôlky ste už boli, takže je zapísaný a vedia, že má nastúpiť v decembri.)
Ďakujem pekne, veľmi ste mi pomohli.Ešte jednu malú podotázku.Odstupné koľko mesiacov mi náleží?On spomínal o 2 mesiacoch.Ja som sa samozrejme rozhodla pre odstupné, ak to takto rieši,len neviem či mi neprináleží odstupné aj za viac mesiacov.Myslím,že keď tam som robila /1.10.bude 5 rokov /aj spolu s materskou,tak či to nie je viac mesiacov/to som len počula/,chcem to vedieť,nech nevyzerám ako múdra,že niečo mu poviem a pritom nemám na to nárok.Malý nastupuje 1.12.,je zapísaný,očakávajú ho, mne končí 22.11.materská ,vtedy má malý 3 roky.Takže je to jedno ,či pôjdem na dohodu alebo pracovný pomer.Dobré vedieť,tak či tak ho zoberú.To bolo pre mňa dôležité vedieť.A ako funguje 5-ročná materská?ďakujem ešte raz za pomoc
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

aduska.p Pozri príspevok
Ďakujem pekne, veľmi ste mi pomohli.Ešte jednu malú podotázku.Odstupné koľko mesiacov mi náleží?On spomínal o 2 mesiacoch.Ja som sa samozrejme rozhodla pre odstupné, ak to takto rieši,len neviem či mi neprináleží odstupné aj za viac mesiacov.Myslím,že keď tam som robila /1.10.bude 5 rokov /aj spolu s materskou,tak či to nie je viac mesiacov/to som len počula/,chcem to vedieť,nech nevyzerám ako múdra,že niečo mu poviem a pritom nemám na to nárok.Malý nastupuje 1.12.,je zapísaný,očakávajú ho, mne končí 22.11.materská ,vtedy má malý 3 roky.Takže je to jedno ,či pôjdem na dohodu alebo pracovný pomer.Dobré vedieť,tak či tak ho zoberú.To bolo pre mňa dôležité vedieť.A ako funguje 5-ročná materská?ďakujem ešte raz za pomoc
Ak dohodu nepodpíšete ešte teraz v septembri, tak budete mať odpracovaných 5 rokov a prináleží Vám potom 3-mesačné odstupné - viď Zákonník práce
§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
0 0
aduska.p aduska.p

aduska.p je offline (nepripojený) aduska.p

alušik Pozri príspevok
Ak dohodu nepodpíšete ešte teraz v septembri, tak budete mať odpracovaných 5 rokov a prináleží Vám potom 3-mesačné odstupné - viď Zákonník práce
§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
nie nie, sme dohodnutí na termíne k 22.11.,teda k 3 rokom MD.Skôr nič nepodpíšem určite.Takže 3 mesiace mám nárok,v poriadku.A ako mám brať priemernú mesačnú mzdu teraz čo je alebo čo mám na zmluve.tam som mala cca 6500 sk.ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

aduska.p Pozri príspevok
nie nie, sme dohodnutí na termíne k 22.11.,teda k 3 rokom MD.Skôr nič nepodpíšem určite.Takže 3 mesiace mám nárok,v poriadku.A ako mám brať priemernú mesačnú mzdu teraz čo je alebo čo mám na zmluve.tam som mala cca 6500 sk.ďakujem
§ 134
Na začiatok

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Priemerný hodinový zárobok sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. Priemerný mesačný zárobok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.

(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku. Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ods. 5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny; opačný postup zamestnávateľ uplatní v prípade predĺženia ustanoveného týždenného pracovného času.
0 0
katuskapd katuskapd

katuskapd je offline (nepripojený) katuskapd

Dobry den, dnes som bola na socialnej poistovni, ze si chcem dat to DNP, pani mi ale hovorila ze vraj sa chystaju nejake zmeny v podmienkach, ci nahodou neviete o co pojde. Chcela by som ist na matersku ale to skor ako za rok nebude. Dakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
katuskapd Pozri príspevok
Dobry den, dnes som bola na socialnej poistovni, ze si chcem dat to DNP, pani mi ale hovorila ze vraj sa chystaju nejake zmeny v podmienkach, ci nahodou neviete o co pojde. Chcela by som ist na matersku ale to skor ako za rok nebude. Dakujem

Nič relevantné sa nechystá, pani na SP iba straší.
0 0
rausona rausona

rausona je offline (nepripojený) rausona

Dobrý deň, chcela by som si začať platiť DNP, pretože sa chystám otehotnieť. Ale nie je mi jasné čo znamená "splniť podmienku aspoň 270 dní nem.poistenia pred pôrodom" - to sa myslí mať DNP tých 270 dní, alebo sa tam počíta aj povinné soc. poistenie zo zamestnania? A ešte mám jednu otázku: keď si začnem platiť DNP, od kedy mám nárok na vyplatenie PN-ky z DNP? Ďakujem za odpoveď!
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Podmienku 270 dní treba splniť z každého poistenia zvlásť, ale to platí pri súbehu poistení, teda keby si napr. chcela poberať materské z DNP aj zo zamestnania, alebo napr. z dvoch zamestnaní.
0 0
jankakle jankakle

jankakle je offline (nepripojený) jankakle

dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako je to s dôchodkovým poistením počas materskej, práve na ňu nastupujem a uplatňujem si ju len z DNP. Momentálne som nezamestnaná. ak sa prihlásim na soc. poisť., bude za mňa dôchodkové poistenie platiť štát? Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

rausona,
ak nemáš iné ukončené NP v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN, tak ti vzniká z DNP nárok na PN až po uplynutíl 270dní trvania DNP. Pri DNP je tam tiež podmienka trvania NP aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankakle Pozri príspevok
dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako je to s dôchodkovým poistením počas materskej, práve na ňu nastupujem a uplatňujem si ju len z DNP. Momentálne som nezamestnaná. ak sa prihlásim na soc. poisť., bude za mňa dôchodkové poistenie platiť štát? Ďakujem
ak si nezamestnaná a máš nárok na materské z DNP, tak si treba dať prihlášku na RLFO + vyhlásenie o starostlivosti o dieťa + kopia RL dieťaťa + ak si v II.piliery, tak aj oznámenie o účasti na dôch.sporení časť B

do 45dní od pôrodu na SP podla bydliska. Budeš dôch.poistená od pôrodu, t.j. nie od nástupu na MD.
Aby si bola poistená od nástupu na MD, tak by si musela byť bud zamestnaná alebo povinne poistená szčo v SP, a to nie si.
0 0
jankakle jankakle

jankakle je offline (nepripojený) jankakle

ahoj brčko, ďakujem, vieš mi prípadne poslať aj nejaký link, kde si to môžem preštudovať, pozerala som soc poist aj emloyment.gov ale nič moc som nenašla, ďakujem
0 0
jankakle jankakle

jankakle je offline (nepripojený) jankakle

brčko, a nedáš mi adresu, pošlem ti čokoládu, už si mi toľkokrát dobre poradila (-:
0 0
jankakle jankakle

jankakle je offline (nepripojený) jankakle

Ahoj brčko, prepáč, ešte jedna otázka, ak by som bola dobrovoľne dôchodkovo poistená pred nástupom na MD (materskú uplatňujem len z DNP), platil by štát za mňa odvody na dôchodkové poist. už od nástupu na MD, alebo by to bolo rovnako až od pôrodu? Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankakle Pozri príspevok
Ahoj brčko, prepáč, ešte jedna otázka, ak by som bola dobrovoľne dôchodkovo poistená pred nástupom na MD (materskú uplatňujem len z DNP), platil by štát za mňa odvody na dôchodkové poist. už od nástupu na MD, alebo by to bolo rovnako až od pôrodu? Ďakujem
Šikovná si ty osoba.
Ak si aj dobr.dôchodkovo poistená osoba, tak v období poberania materského nemusíš platiť DnP ani DDP, ale obe poistenia trvajú vid § 140 os.1 písm. a) zákon o sociálnom poistení. Za toto obdobie síce štát za teba nebude platiť dôch.poistenie (t.j. ani do II:piliera), ale je to tak isto ako pri PN, štát neplatí, ale táto doba sa ráta.

Odo dna, pôrodu ak si dáš prihlášku do tých 45dní, štát už platiť bude za teba ako za osobu riadne sa starajúcu o dieťa do 6rokov.

Tie linky musím pozreť, či to nájdem na stránkach SP. Majú to riadne poschovávané a nie na jednom mieste, ako by človek čakal.

A s tou čokoládou. Si čítala v téme o tortách ??? Mne by skôr bodla nejaká hodina na plavárni ako čokoláda. Kilečka po dvoch pôrodoch sú dosť okaté. No ber to, akoby sa stalo
0 0
slezka456 slezka456

slezka456 je offline (nepripojený) slezka456

Zdravím všetkých poraďakov.
Potrebovala by som poradit tak trosku po lopate.......
Od 01.06.2007 som zamestnancom vlastnej s.r.očky kde mam minimálnu mzdu. Chystám sa MD a chcela by som ju najvyššiu. Poradte mi prosím čo je lepšie vyššia mzda alebo DNP z max. vym. zakladu. A potom už platím len ten rozdiel? Mám na mysli max. vym. zakl. - moj minimalny = platba z tohto rozdielu. A na ako dlho mam narok na vyššiu MD. Všetkým vám za odpovede veeeeeľmi ĎAKUJEM:
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Lepšie je DNP. Na DNP sa prihlásite s tým, že si určíte VZ vo výške rozdielu medzi max. VZ (1084 €) a mzdou v zamestnaní.

Nárok na MD je po dobu 28 týždňov, výška materskej je po celú túto dobu rovnaká.

Aktuálne info k materskej tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať