Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
miruliacik miruliacik

miruliacik je offline (nepripojený) miruliacik

Dobry den.
Od novembra 2006 som na materskej dovolenku. Predtym som marodila od jula 2006. V auguste mi zanikol pracovny pomer na dobu urcitu. Matersku som mala maximalnu.
Teraz nastupujem na druhu matersku. Chcem sa spytat ci mam narok na matersku a v akej vyske.
Pred nastupom na PN/MD som bola 270 dni poistena.....
Dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

miruliacik Pozri príspevok
Dobry den.
Od novembra 2006 som na materskej dovolenku. Predtym som marodila od jula 2006. V auguste mi zanikol pracovny pomer na dobu urcitu. Matersku som mala maximalnu.
Teraz nastupujem na druhu matersku. Chcem sa spytat ci mam narok na matersku a v akej vyske.
Pred nastupom na PN/MD som bola 270 dni poistena.....
Dakujem
Nárok budeš mať len na rodič.príspevok od mesiaca pôrodu (teda dovtedy môžeš poberať RP na prvé dieťa). Ak PP zanikol v 8/2006, tak už 270dní nesplniš, nie je v období dvoch rokov pred pôrodom.
0 0
slavok1 slavok1

slavok1 je offline (nepripojený) slavok1

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 9"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 9"><link rel="File-List" href="file:///C:/DOCUME%7E1/slavo/LOCALS%7E1/Temp/msoclip1/01/clip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <woNotOptimizeForBrowser/> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627421319 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} h1 {mso-style-next:Normal; margin-top:12.0pt; margin-right:0cm; margin-bottom:3.0pt; margin-left:0cm; mso-pagination:widow-orphan; page-break-after:avoid; mso-outline-level:1; font-size:16.0pt; font-family:Arial; mso-font-kerning:16.0pt;} p.MsoDocumentMap, li.MsoDocumentMap, div.MsoDocumentMap {margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; background:navy; font-size:12.0pt; font-family:Tahoma; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --></style><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 9"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 9"><link rel="File-List" href="file:///C:/DOCUME%7E1/slavo/LOCALS%7E1/Temp/msoclip1/01/clip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <woNotOptimizeForBrowser/> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:238; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627421319 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} h1 {mso-style-next:Normal; margin-top:12.0pt; margin-right:0cm; margin-bottom:3.0pt; margin-left:0cm; mso-pagination:widow-orphan; page-break-after:avoid; mso-outline-level:1; font-size:16.0pt; font-family:Arial; mso-font-kerning:16.0pt;} p.MsoDocumentMap, li.MsoDocumentMap, div.MsoDocumentMap {margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; background:navy; font-size:12.0pt; font-family:Tahoma; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style> Manželka je živnostníčka a platí si NP od februára 2009 z min. VZ, pretože ešte numusí platiť ho povinne. Koncom augusta otehotnela. Chceme aby dosiahla max. materskú, ale neviem presne ako to dosiahnuť. <o:p></o:p>
NP si bude platiť do cca do konca marca pripadne začiatku apríla 2010, tým by hravo mala splniť povinných 270 dní. Teraz si chce zvýšiť VZ na maximum (je cca v 5-6. týždni tehotenstva) takže do začiatku apríla (presný deň v apríli by sa vypočítal, aby to bolo 26 týždňov) tiež splní 26 týždňov platby z maxima VZ. <o:p></o:p>
Neviem však ako sa určí rozhodujúce obdobie a čo pre to treba urobiť. Neviem či je potrebné zrušiť DNP povedzme k 30.9. a k 2.10.2009 (tie dátumy nie sú kritické dal som ich len orientačne) založiť nové DNP, aby tam bol aspoň jeden deň bez platenia, aby sa rozhodujúce obdobie počítalo od 2.10 do 31.12.2009. <o:p></o:p>
Alebo či stačí jednoducho nahlásiť zmenu k 1.10.2009, pretože sa bojím, že v takomto prípade bude rozhodujúce obdobie od 1.7.2009 prípadne 1.1.2009 (čo by bolo ešte horšie) a potom by sa to maximum platené 3 mesiace spriemerovalo s minimom zaplateným v júli auguste a septembri (resp. za celý rok).<o:p></o:p>
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o:p></o:p>
Ide v podstate o to, ako dosiahnuť to, aby bolo rozhodujúce obdobie len obdobie, kedy si bude platiť NP z maximálneho VZ.<o:p></o:p>
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]--><o:p></o:p>
Prípadne je možné dosiahnuť maximálne materské aj iným spôsobom. Za radu vopred ďakujem.<o:p></o:p>
<!--[endif]--><o:p></o:p>
0 0
jankakle jankakle

jankakle je offline (nepripojený) jankakle

brčko Pozri príspevok
Šikovná si ty osoba.
Ak si aj dobr.dôchodkovo poistená osoba, tak v období poberania materského nemusíš platiť DnP ani DDP, ale obe poistenia trvajú vid § 140 os.1 písm. a) zákon o sociálnom poistení. Za toto obdobie síce štát za teba nebude platiť dôch.poistenie (t.j. ani do II:piliera), ale je to tak isto ako pri PN, štát neplatí, ale táto doba sa ráta.

Odo dna, pôrodu ak si dáš prihlášku do tých 45dní, štát už platiť bude za teba ako za osobu riadne sa starajúcu o dieťa do 6rokov.

Tie linky musím pozreť, či to nájdem na stránkach SP. Majú to riadne poschovávané a nie na jednom mieste, ako by človek čakal.

A s tou čokoládou. Si čítala v téme o tortách ??? Mne by skôr bodla nejaká hodina na plavárni ako čokoláda. Kilečka po dvoch pôrodoch sú dosť okaté. No ber to, akoby sa stalo

ahoj brčko, tak som prebehla aj cely zakon, chcem sa teda len uistit, ak by som sa este pred nastupom na MD nahlasila na DDP, mala by som z toho akurat tu vyhodu, ze by sa mi do doby dochodkoveho poistenia zaratal aj cas od nastupu na MD do porodu? vidim to teda ako jedinu vyhodu.

a este ma napadla jedna otazka: v akej sume za mna bude platit stat prispevky na doch poistenie od porodu ak sa neprihlasim na DDP pred nastupom na MD (je to §138 (20) teda 53,10 EUR predpokladam ze stat plati z minimalneho VM). Pomohlo by mi ak by som sa 1-2 dni pred nastupom na MD prihlasila na DDP a urcila by som si max VZ?

dakujem za odpoved, potom po porode Ta pozyvam na plavaren a po plavarni na fajne banany v cokolade
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankakle Pozri príspevok
ahoj brčko, tak som prebehla aj cely zakon, chcem sa teda len uistit, ak by som sa este pred nastupom na MD nahlasila na DDP, mala by som z toho akurat tu vyhodu, ze by sa mi do doby dochodkoveho poistenia zaratal aj cas od nastupu na MD do porodu? vidim to teda ako jedinu vyhodu. vlastne áno, súhlasím.

a este ma napadla jedna otazka: v akej sume za mna bude platit stat prispevky na doch poistenie od porodu ak sa neprihlasim na DDP pred nastupom na MD (je to §138 (20) teda 53,10 EUR predpokladam ze stat plati z minimalneho VM).60% z priemernej mzdy, t.č. z cca 1369Sk Pomohlo by mi ak by som sa 1-2 dni pred nastupom na MD prihlasila na DDP a urcila by som si max VZ? bola by si DDP z maxima len tie dva dni a bolo by to drahé. Od nástupu na MD za teba štát nebude platiť nič, len proste dni sa ti rátajú, tak ako zamestnanec na PN.

dakujem za odpoved, potom po porode Ta pozyvam na plavaren a po plavarni na fajne banany v cokolade
ak je tá plaváren niekde pod bánánovníkmi v karibiku, tak príjimam

tak toto ti píšem môj názor (ostatne už som to napísala v odovedi vyššie), ktorý ale predpokladám nemusí byť zhodný s postupom SP, aj ked by mal byť.
0 0
jarka.kubikova jarka.kubikova

jarka.kubikova je offline (nepripojený) jarka.kubikova

Dobry den. Od 23.7.09 som na RD,predtym som poberala materske od 7.1.09,moj TPP stale trva od roku 2007. Od. 1.10.09 som sa prihlasila na DNP. Kedy najskor budem mat narok na vyplatenie nemocenskej davky z DNP v pripade PN? Berie sa do obdobia 270 dni v poslednych dvoch rokoch aj zaniknute(cize ukoncene) NP zo zamestnania? Narok na OCR by bol aj bez lehoty 270 dni dobrovolneho poistenia? A co sa tyka dalsej materskej ak by som chcela aby sa zohladnilo aj DnP ako dlho by muselo trvat DnP?Vopred dakujem za odpoved
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

jarka.kubikova Pozri príspevok
Dobry den. Od 23.7.09 som na RD,predtym som poberala materske od 7.1.09,moj TPP stale trva od roku 2007. Od. 1.10.09 som sa prihlasila na DNP. Kedy najskor budem mat narok na vyplatenie nemocenskej davky z DNP v pripade PN? Berie sa do obdobia 270 dni v poslednych dvoch rokoch aj zaniknute(cize ukoncene) NP zo zamestnania? Narok na OCR by bol aj bez lehoty 270 dni dobrovolneho poistenia? A co sa tyka dalsej materskej ak by som chcela aby sa zohladnilo aj DnP ako dlho by muselo trvat DnP?Vopred dakujem za odpoved
máš nejaké ukončené poistenie? Myslím, že nie ... lebo píšeš, že PP od roku 2007 trvá. Ak si aj pred tým mala iný PP .. tak už je to dva roky..
Na OČR môžeš ísť aj hneď - dávka bude
Na nemocenské a materské treba 270 dní.
Ak bude tvoj PP trvať (aj keď si na RD) a aj ako DPO budeš mať 270 dní poistenia - nárok na materské by bol z obidvoch poistení. (tých 270 dní stačí do dňa pôrodu)
0 0
adry adry

adry je offline (nepripojený) adry

Dobry den. Snazila som sa prejst co najviac s tejto temy, ale nikde som sa nedozvedela nasledovne: ak by som si od napr. 02.10.2009 uzavrela DNP na max. VZ a o tyzden, dva zistila, ze som tehotna, malo by to pre mna vyznam? Co ak by som porodila skor (napr. v siedmom mesiaci, predcasny pôrod) nedostanem nic? Poistenie musi byt zaplatene na mesiac dopredu, k datumu vzniku poistky? A tych 270 dni sa rata od datumu podaja prihlasky (teda ak ju podam 2.10.09, tak od tohto dna)? To by potom vychadzalo na cca 28.06.2010. Keby som porodila napr. 15.06.2010 tak nedostanem nič?
Mozno to vyznieva chaoticky, banálne, ale len teraz som sa o takejto moznosti dozvedela a mam v tom mis-mas. Dakujem za odpovede
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zle robíte, keď "sa snažíte prejsť čo najviac z tejto témy". Môžete si byť istá, že "ten Váš" prípad určite nenájdete.

Treba si prečítať seriál k materskej tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

adry Pozri príspevok
Dobry den. Snazila som sa prejst co najviac s tejto temy, ale nikde som sa nedozvedela nasledovne: ak by som si od napr. 02.10.2009 uzavrela DNP na max. VZ a o tyzden, dva zistila, ze som tehotna, malo by to pre mna vyznam? Co ak by som porodila skor (napr. v siedmom mesiaci, predcasny pôrod) nedostanem nic? Poistenie musi byt zaplatene na mesiac dopredu, k datumu vzniku poistky? A tych 270 dni sa rata od datumu podaja prihlasky (teda ak ju podam 2.10.09, tak od tohto dna)? To by potom vychadzalo na cca 28.06.2010. Keby som porodila napr. 15.06.2010 tak nedostanem nič?
Mozno to vyznieva chaoticky, banálne, ale len teraz som sa o takejto moznosti dozvedela a mam v tom mis-mas. Dakujem za odpovede
Závisí od toho, či bolo nejaké ukončené poistenie pred založením tohto DNP, aby sa dni tohto ukončeného poistenia mohli k DNP pripočítať. Musíš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia, ku dňu vzniku nároku na nemocenskú dávku alebo ku dňu pôrodu. Takže, ak by si sa prihlásila teraz a o 2 týždne zistíš, že si tehotná, tak to nestihneš splniť.
0 0
adry adry

adry je offline (nepripojený) adry

Dobrý deň. Pozrela som si tú stránku, ešte sa ku nej vrátim, ale..
zujal ma tento text:
Poznámka: Preto je napríklad dôležité pri otehotnení prihlásiť sa na DNP najneskôr v 8.-mom týdžni tehotenstva, aby pri nástupe na materskú v 34.-tom týždni bola dodržaná lehota trvania DNP najmenej 26 týždňov - samozrejme toto má zmysel vtedy, ak pred aktuálnym DNP mala budúca mamička nejaké iné nemocenské poistenie tak, aby v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvali nemocenské poistenia v súčte najmenej 270 dní.
To teda znamená, že ak som bola poistená v SP ako zamestnanec a dnes,(teda 02.10.09) si založím DNP a o týždeň zistím, že som tehotná, splním 26 týždňov pred nástupom na materskú? Mám si teda DNP urýchlene založiť?
0 0
adry adry

adry je offline (nepripojený) adry

alušik Pozri príspevok
Závisí od toho, či bolo nejaké ukončené poistenie pred založením tohto DNP, aby sa dni tohto ukončeného poistenia mohli k DNP pripočítať. Musíš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia, ku dňu vzniku nároku na nemocenskú dávku alebo ku dňu pôrodu. Takže, ak by si sa prihlásila teraz a o 2 týždne zistíš, že si tehotná, tak to nestihneš splniť.
Čo znamená ukončené nejaké poistenie? Muselo to byť len DNP, alebo sa ráta aj positenie ako zamestnanec?
Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak ste boli "nedávno" poistená ako zamestnanec, potom Vám stačí prihlásiť sa na DNP až po otehotnení - najneskôr v 8.-mom týždni. Trošku tak budete riskovať, lebo čo ak predčasný pôrod, čo ak rizikové tehotenstvo...

Preto ak viete zainvestovať do DNP, prihláste sa na DNP radšej ešte pred otehotnením, aby ste nemali problém pri predčasnom pôrode atď.
0 0
adry adry

adry je offline (nepripojený) adry

Jozef Mihál Pozri príspevok
Ak ste boli "nedávno" poistená ako zamestnanec, potom Vám stačí prihlásiť sa na DNP až po otehotnení - najneskôr v 8.-mom týždni. Trošku tak budete riskovať, lebo čo ak predčasný pôrod, čo ak rizikové tehotenstvo...

Preto ak viete zainvestovať do DNP, prihláste sa na DNP radšej ešte pred otehotnením, aby ste nemali problém pri predčasnom pôrode atď.
Som zamestnaná a teda aj poistená ako zamestnanec 6 rokov nepretržite. Mala som zdravotné problémy, ktoré sa zlepšili a pred dvoma týždňami nám dal lekár "zelenú". Preto je tu možnosť (aj keď malá, ale je), že nám to vyšlo na prvý krát. No a len teraz som sa dozvedela o tejto možnosti. Všade sa však uvádza podmienka 270 dní poistenia. Ak sa tam teda ráta aj poistenie "ako zamestnanec" , idem sa ihned prihlásiť.
Ešte jedna otázka - píšete, čo ak rizikové tehotenstvo - znamená to, že nemôžem ísť na PN (ani na týždeň)?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
adry, ak chcete radu, najprv ešte raz zrozumiteľne a kompletne napíšte, čo ste zač.

- či máte teraz nejaké poistenie a ako dlho
- či ste už tehotná a ak nie, kedy plánujete otehotnieť
- či očakávate počas T zdravotné problémy
0 0
adry adry

adry je offline (nepripojený) adry

V SP nemám DNP (ani som nemala) iba poistenie cez zamestnávateľa, 6 rokov
Tehotná možno som - uvidím budúci týždeň, či príde menzes, alebo nie
Neočakávam žiadne problémy. Ale kamarátka dostala chrípku, tak sa dala na dva týždne vypísať. Iná kamarátka bola počas prvého trimestra strašne unavená a bývalo jej strašne zle, tak bola doma mesiac. Mohla by takáto PN-ka urobiť problémy?
Ospravedlňujem sa za chaos .
Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
adry:

Takže ste nemocensky poistená ako zamestnanec, už 6 rokov.

Ak máte vymeriavací základ (brutto príjem) v zamestnaní nižší ako 1084 €, potom má význam uvažovať o dobrovoľnom nemocenskom poistení. Prečítajte si toto:

http://www.porada.sk/t117193-matersk...09-diel-v.html
0 0
jarka.kubikova jarka.kubikova

jarka.kubikova je offline (nepripojený) jarka.kubikova

Dobry den este otazocka. ak som na asi 2 mesiace na RD, moj pracovny pomer trva, tak moje nemocenske poistenie zo zamestnania je prerusene. V inom fore som sa docitala ze vznik prerušenia nem.poistenia je považovaný podla zákona o soc.poistení § 26 ods.5 ako zánik nem.poistenia. Nie je mozne ho teda priratat k dnom DnP ktore si teraz zacinam platit a mat tak skor narok na nemocensku davku v pripade PN?
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

dobry den, velmi by som potrebovala konkretnu radu na moju situaciu, som zufala, dnes som bola na SP a pani sa tvarila velmi divne, odchadzala som so slovami z jej ust: "no neviem, ci vam vznikne daky narok" tak prosim vysvetlite mi, ci ano alebo nie. ak sa da, tak uplne laicky, polopatisticky a konkretne neviem citat zakony...

po skonceni VS som bola zamestnana od 4.9.06 do 29.12.06, potom evidencia na urade prace, potom od 10.1.2007 do 30.6.08 (tu som pracovala raz na 87% uvazok, raz na plny 100% uvazok(od 1.2.08-30.6.08).
SZCO bez zivnosti (ako sprostredkovatel) mam zmluvu od 19.6.08 (cize subezne so zamestnanim). nárok na platenie do SP mi vznikol od 1.7.09.
okrem toho som si platila DNP od 12.3.08 z minima.
od 1.4.09 (ked som zistila, ze som tehotna, termin porodu mam 12.11.09) som sa odhlasila z minima a prihlasila sa z maxima.
od 23.3.09 som sla do nemocnice a nasledne na PN a bolo mi priznané nemocenské z DNP (hoci som mala PNku aj zo SZCO, neprisla mi ziadna odpoved, ci mam narok alebo nie, viem, ze asi nie, ale vyjadrenie malo prist a neprislo).
PN som bola teda od 23.3.09 do 31.8.09.
od 1.9.09-30.9.09 som si zaplatila vsetky odvody.
od 1.10.09 som nastupila na matersku dovolenku.
a tu nastal asi niekde problem, netusim kde, ale spominana reakcia pani na socialke ma dost zneistila. mozete sa prosim na to pozriet, aj ked je to asi zlozite, lebo som fakt zufala. co mozem cakat? na socialke mi povedali, ze sa vyjadria do 60 dni, ale dovtedy asi nevydrzim, ked neviem, ci mam cakat nejake peniaze alebo nie. dakujem za pochopenie a rady.
lucia
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

dobry vecer.

prosim poradakov o radu. som DNP - nov., dec. 08 z maxima a od jan.09 z minima, na vasu radu. vyzera to teda na maximalnu matersku. som teraz s 1. dietatom na rodicovskej dovolenke a na druhu matersku nastupujem k 9. 10. 2009. DNP za september mam zaplatene a neviem, ako teraz postupovat? treba si zaplatit este aj za oktober? treba sa nejako odhlasit z DNP? a ak ano, tak ku ktoremu dnu? prosim poradte, dakujem...

s pozdravom zuzana
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať