Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

korki80 Pozri príspevok
dobry vecer.

prosim poradakov o radu. som DNP - nov., dec. 08 z maxima a od jan.09 z minima, na vasu radu. vyzera to teda na maximalnu matersku. som teraz s 1. dietatom na rodicovskej dovolenke a na druhu matersku nastupujem k 9. 10. 2009. DNP za september mam zaplatene a neviem, ako teraz postupovat? treba si zaplatit este aj za oktober? treba sa nejako odhlasit z DNP? a ak ano, tak ku ktoremu dnu? prosim poradte, dakujem...

s pozdravom zuzana

V tvojom prípade je dôležité, aby si mala vyrovnané poistné, ktoré bolo splatné doteraz (teda aj posledné za september - splatné 8.10.) Pre istotu skontroluj. Verím, že to máš OK - ak by aj nie - ešte sa dá doplatiť najneskôr do konca októbra.
No a za oktober ti to robí 3,40 eura .. splatné do 9.11.2009.
Odhlasovať sa netreba .. poistné počas MD sa neplatí .. potom sa rozhodneš - čo s tým poistením
0 0
MaxMan MaxMan

MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

Dobry den,

uz dlhsie som tuto temu nesledoval a mam len utrzkovite informacie k materskej.

Manzelka momentalne pobera rodicovsky prispevok a plati si DNP z minima. Plaujeme dalsie babo a neviem co vsetko sa zmenilo, ked chceme aby bola materska z maxima. Stale plati to, ze treba platit z max. VZ aspon 26 tyzdnov pred nastupom na matersku? Staci urobit zmenu VZ, alebo musi manzelka odhlasit DNP a prihlasit sa z maxima nanovo?
Nieco som cital, ze zmeny mozu byt len kazdeho pol roka - je to pravda?

Za kazdu radu vopred dakujem.
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Dobry den potrebujem poradit,
odhlasila som nasu zamestnankynu a opat prihlasila nasledovne (s umyslom zmaximalizovat jej matersku). Odhlaska k 2.9., prihlaska k 3.9., nastup na matersku 5.9. Staci prosim aby mala pri VZ pre vsetky poistne max sumu: 1084,55/30 x 2 = 72,32 ???
Prosim potvrdte alebo vyvratte mi moje tvrdenie. Dakujem!
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

Katy a R, dakujem za odpoved...
este by som sa chcela spytat, ako vypisat ziadost o materske. je tam treba uviest niekde aj ze som DNP? zajtra sa chystam do SP a obavam sa, ze tam mi moc neporadia... tak aby som vedela, na co si dat pozor pri tej ziadosti...
dakujem
0 0
mieresova mieresova

mieresova je offline (nepripojený) mieresova

Dobrý večer, chcela by som sa poradiť, od januára 2009 som evidovaná na UP, na matersku dovolenku by som mala nastupiť buduci rok chcem sa spýtať, z čoho sa mi bude počítať materská? ďakujem za odpovede a rady.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

korki80 Pozri príspevok
Katy a R, dakujem za odpoved...
este by som sa chcela spytat, ako vypisat ziadost o materske. je tam treba uviest niekde aj ze som DNP? zajtra sa chystam do SP a obavam sa, ze tam mi moc neporadia... tak aby som vedela, na co si dat pozor pri tej ziadosti...
dakujem
.. V skutočnosti som žiadosť o materské ešte nevidela .. ale predpokladám že je to normálne tlačivo a údaje vyplníš podľa predpisu - určite sú aj vysvetlivky... len teda dôležitý je termín nástupu na MD - aby bol 6-8 týždňov pred prepokladaným termínom pôrodu (ani skôr, ani neskôr).
Na tlačive PNky sú aj typy poistenia ..1,2,3 (pri DNP sa krížikom vyznačí trojka) .. ale neviem, či je to aj na žiadosti o materské, ak áno - tak označ
A len normálne odovzdaj na podateľni .. a doporučujem urobiť kópiu a dať si potvrdiť na nej prevzatie.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mieresova Pozri príspevok
Dobrý večer, chcela by som sa poradiť, od januára 2009 som evidovaná na UP, na matersku dovolenku by som mala nastupiť buduci rok chcem sa spýtať, z čoho sa mi bude počítať materská? ďakujem za odpovede a rady.
aby si mala nárok na materskú - musíš byť nemocensky poistená (alebo byť v ochrannej lehote) a musíš mať 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
Ak si sa neprihlásila dobrovoľne na NP.. tak poistená nie si. Tak by si nárok na materské nemala. Iba na rodičovský príspevok.
Ale môžeš to zmeniť .. len teda si uviedla málo informácií..
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Dobrý deň potrebujem poradiť v jednej veci. Ak je niekto na predlženej materskej dovolenke koľko môže zarobiť? A koľko taká predlžená materská môže trvať? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

mirčiak Pozri príspevok
Dobrý deň potrebujem poradiť v jednej veci. Ak je niekto na predlženej materskej dovolenke koľko môže zarobiť? A koľko taká predlžená materská môže trvať? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Viac menej ešte taká poznámka či sa vôbec môže pracovať. Vie niekto?
0 0
mieresova mieresova

mieresova je offline (nepripojený) mieresova

Ďakujem za radu a rada by som to zmenila, chcela by som sa opýtať či sa dá s vami spojiť aj telefonicky?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
mirčiak Pozri príspevok
Ak je niekto na predlženej materskej dovolenke
Čo tým rozumiete? Stav, kedy je matka doma s dieťaťom, ktoré už má 3 roky a viac?
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Jozef Mihál Pozri príspevok
Čo tým rozumiete? Stav, kedy je matka doma s dieťaťom, ktoré už má 3 roky a viac?
Áno presne keď je už matak doma s dieťaťom nad 3 roky pravdepodobne až do 6 rokov veku dieťaťa.
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

luciferova Pozri príspevok
dobry den, velmi by som potrebovala konkretnu radu na moju situaciu, som zufala, dnes som bola na SP a pani sa tvarila velmi divne, odchadzala som so slovami z jej ust: "no neviem, ci vam vznikne daky narok" tak prosim vysvetlite mi, ci ano alebo nie. ak sa da, tak uplne laicky, polopatisticky a konkretne neviem citat zakony...

po skonceni VS som bola zamestnana od 4.9.06 do 29.12.06, potom evidencia na urade prace, potom od 10.1.2007 do 30.6.08 (tu som pracovala raz na 87% uvazok, raz na plny 100% uvazok(od 1.2.08-30.6.08).
SZCO bez zivnosti (ako sprostredkovatel) mam zmluvu od 19.6.08 (cize subezne so zamestnanim). nárok na platenie do SP mi vznikol od 1.7.09.
okrem toho som si platila DNP od 12.3.08 z minima.
od 1.4.09 (ked som zistila, ze som tehotna, termin porodu mam 12.11.09) som sa odhlasila z minima a prihlasila sa z maxima.
od 23.3.09 som sla do nemocnice a nasledne na PN a bolo mi priznané nemocenské z DNP (hoci som mala PNku aj zo SZCO, neprisla mi ziadna odpoved, ci mam narok alebo nie, viem, ze asi nie, ale vyjadrenie malo prist a neprislo).
PN som bola teda od 23.3.09 do 31.8.09.
od 1.9.09-30.9.09 som si zaplatila vsetky odvody.
od 1.10.09 som nastupila na matersku dovolenku.
a tu nastal asi niekde problem, netusim kde, ale spominana reakcia pani na socialke ma dost zneistila. mozete sa prosim na to pozriet, aj ked je to asi zlozite, lebo som fakt zufala. co mozem cakat? na socialke mi povedali, ze sa vyjadria do 60 dni, ale dovtedy asi nevydrzim, ked neviem, ci mam cakat nejake peniaze alebo nie. dakujem za pochopenie a rady.
lucia
prosim vie mi niekto poradit??
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mieresova Pozri príspevok
Ďakujem za radu a rada by som to zmenila, chcela by som sa opýtať či sa dá s vami spojiť aj telefonicky?
.. však treba napísať údaje o predchádzajúcom zamestnaní - či nejaké bolo, koľko trvalo .. prípadne szčo .. a či sa rysuje nejaký PP.
.. a kedy je nástup na MD
zabudla som treba pozrieť napr aj tu http://jozefmihal.blogspot.com/
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

luciferova,
malo by to byť ok, a nárok na materské by mal vzniknúť z DNP z obdobia 9/09 a teda rozdielu aktuálneho max.VZ a tvojho VZ z povinného NP szčo. NO a ku dnom povinného NP szčo by sa mali prirátať dni z NP zamestnanca a rozh.obdobie je 1,7,-30.9.09.

a uplatnovala si si nárok na nemocenské okrem DNP z akého nem.poistenia ako szčo, ak si nebola povinne nem.poistená ako szčo? PN vznikla v 3/09 a píšeš povinne nem.poistená szčo si od 1.7.09
Naposledy upravil brčko : 07.10.09 at 13:31
0 0
mieresova mieresova

mieresova je offline (nepripojený) mieresova

Predchádzajuci PP bol na dobu určitu a trval 02.01.2008 do 31.12.2008 a od 01.01.2009 som evidovaná na UP, ďalší PP sa mi zatial nerysuje, a nastup na matersku by mal byť v polovici aprila 2010, vopred ďakujem za odpoveď
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mieresova Pozri príspevok
Predchádzajuci PP bol na dobu určitu a trval 02.01.2008 do 31.12.2008 a od 01.01.2009 som evidovaná na UP, ďalší PP sa mi zatial nerysuje, a nastup na matersku by mal byť v polovici aprila 2010, vopred ďakujem za odpoveď
treba sa ísť prihlásiť ako DPO (dobrovoľne poistená osoba) na NP .. s max VZ (1084 eur) .. aby si dostala dostala max dávku, musí poistenie trvať aspoň 26 týždňov do nástupu na materskú! Máš najvyšší čas .. zajtra asi nie je stránkový deň .. skús v piatok- ak sa prihlásiš 9.10. a ak na materskú nastúpiš po 9-tom apríli, tak je to OK. Ešte pripomínam, že na MD môžeš nastúpi 6-8 týždňov pre predpokladaným termínom pôrodu
poistné bude 47,70 za celý mesiac .. počas MD sa potom neplatí
Materské bude asi 600 eur mesačne.
0 0
mieresova mieresova

mieresova je offline (nepripojený) mieresova

Ďakujem za cenné rady, veľmi mi to pomohlo.
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

brčko Pozri príspevok
luciferova,
malo by to byť ok, a nárok na materské by mal vzniknúť z DNP z obdobia 9/09 a teda rozdielu aktuálneho max.VZ a tvojho VZ z povinného NP szčo. NO a ku dnom povinného NP szčo by sa mali prirátať dni z NP zamestnanca a rozh.obdobie je 1,7,-30.9.09.

a uplatnovala si si nárok na nemocenské okrem DNP z akého nem.poistenia ako szčo, ak si nebola povinne nem.poistená ako szčo? PN vznikla v 3/09 a píšeš povinne nem.poistená szčo si od 1.7.09
Povinnost platit si odvody mi vznikla az od 1.7.09 zo szco. Dovtedy som nic neplatila, len DNP. Ked som nastupovala na PNku, lekar mi automaticky vypisal papier na PN z prace (szco) az potom som sa vratila a vypisal mi aj druhu z DNP. Pnku som mala z minima z dnp a zo szco sa poistovna ani nevyjadrila...

Kolko mozem ocakavat matersku? Ako si to mozem vypocitat?

Este mam otazku - rada by som vedela, ci ajpocas materskej budem musiet nieco platit (odvody) uvazujem o vypovedi (som sprostredkovatel, szco bez zivnosti), len by som rada vedela, ako to ovplyvni napr. rodicovsky prispevok a ine veci, jednoducho ci sa to oplati.

Este mi na socialke vyratali, ze za jul a august mam odvody szco zaplatit, aj ked som bola PN, je to pravda?

Srdecna vdaka za trpezlivost a ochotu :-)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

luciferova Pozri príspevok
Povinnost platit si odvody mi vznikla az od 1.7.09 zo szco. Dovtedy som nic neplatila, len DNP. Ked som nastupovala na PNku, lekar mi automaticky vypisal papier na PN z prace (szco) az potom som sa vratila a vypisal mi aj druhu z DNP. Pnku som mala z minima z dnp a zo szco sa poistovna ani nevyjadrila...
Kolko mozem ocakavat matersku? Ako si to mozem vypocitat?
Este mam otazku - rada by som vedela, ci ajpocas materskej budem musiet nieco platit (odvody) uvazujem o vypovedi (som sprostredkovatel, szco bez zivnosti), len by som rada vedela, ako to ovplyvni napr. rodicovsky prispevok a ine veci, jednoducho ci sa to oplati.
Este mi na socialke vyratali, ze za jul a august mam odvody szco zaplatit, aj ked som bola PN, je to pravda?
Srdecna vdaka za trpezlivost a ochotu :-)
.. trošku prekombinovné ...
Ale mne to tiež vychádza, že nárok bude aj z DNP aj z poistenia szčo (priráta sa zamestnanie).. spolu by to malo byť maximum.
ALE !!!!!! ak SP tvrdí, že treba platiť (júl, august)... Ako szčo si nemala nárok na dávky (vôbec si v čase nástupu na PN nebola poistená, tak si DPN ako szčo ani nemusela dávať) .. tak ja by som to rýchlo doplatila, pretože ak budeš mať dlh na poistnom cez 3 eurá .. materská nebude žiadna http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2009-a.html#31
Ja by som bola dala tú výpoveď ako sprostrekovateľ už v júni (neboli by komplikácie - a ani by si nemusela platiť do všetkých fondov .. ale zase neviem, aké máš prijmy (možno to stálo za to)
ak budeš doplácať - tak treba najneskôr do konca októbra!
...teraz som pozrela starší príspevok.. že ti na SP povedali, že netreba platiť ten júl a august .. tak podľa mňa teraz doplať a potom vyžiadaj to poistné späť
Naposledy upravil Katy a R : 08.10.09 at 14:08
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať