Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

Katy a R Pozri príspevok
.. trošku prekombinovné ...
Ale mne to tiež vychádza, že nárok bude aj z DNP aj z poistenia szčo (priráta sa zamestnanie).. spolu by to malo byť maximum.
ALE !!!!!! ak SP tvrdí, že treba platiť (júl, august)... Ako szčo si nemala nárok na dávky (vôbec si v čase nástupu na PN nebola poistená, tak si DPN ako szčo ani nemusela dávať) .. tak ja by som to rýchlo doplatila, pretože ak budeš mať dlh na poistnom cez 3 eurá .. materská nebude žiadna http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2009-a.html#31
Ja by som bola dala tú výpoveď ako sprostrekovateľ už v júni (neboli by komplikácie - a ani by si nemusela platiť do všetkých fondov .. ale zase neviem, aké máš prijmy (možno to stálo za to)
ak budeš doplácať - tak treba najneskôr do konca októbra!
...teraz som pozrela starší príspevok.. že ti na SP povedali, že netreba platiť ten júl a august .. tak podľa mňa teraz doplať a potom vyžiadaj to poistné späť
dakujem, uz som rychlo tie 2 mesiace doplatila. no mala som to zrusit hned, len ked ja sa k takym rozhodnutiam vzdy dokopavam velmi dlho. a prijmy neboli ziadne, lebo som bola PN, takze sa to vobec neoplatilo.

som si vedoma, ze v tom marci som nemala narok na davku PN zo szco, len mi bolo divne, ze ani vyrozumenie neposlali. ze teda nemam narok pre to a pre to. ja som bola z toho jelen, tak som mala pre istotu PNky dve (aj dnp aj szco)

a ktory starsi prispevok si citala o tom ze "netreba doplacat za jul a august"? na zaklade akeho zakona si mozem tie peniaze pytat spat?

ked pises, ze by to malo byt dokonca maximum, tak ako je mozne, ze ta socialkova pani nad tym krutila hlavou a vravela, ze zo szco budem mat daky narok a z dnp len z minima... preto som sa zlakla, co za matersku mi to vyjde a aj to ci vobec (podla krutenia nosom).

inak v zamestnani som mala okolo 13.000 v cistom, dakujem.
Naposledy upravil luciferova : 08.10.09 at 14:39
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre lucifer - ak tvoje DNP trvalo od 1.4. .. tak máš splnenú podmienku 26 týždňov od posledného prihlásenia VZ máš max .. ale keďže plaatíš aj ako szčo z minima .. tak z DNP sa ti počíta len rozdiel (prednostne sa platí szčo), ale z poistenia szčo sa ti počíta minimum .. a v súčte je to aj tak maximum.
VZ zo zamestnania je nepodstatný.
Ak si júl - september zaplatila ako DPO z maxima (nie z rozdielu) a ako szčo minima - tak bude aj tak preplatok
No a s tým či treba platiť - alebo nie počas takej PNky ako si mala ty .. to ani sami presne nevedia, lebo už tu boli rôzne prípady (aj platiť - aj neplatiť).

.. pozri § 142 - 145 ... písomne môžeš požiadať .. ak to urobíš, daj vedieť ..
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

luciferova,
ako je možné, že tá pani krútila hlavou? Asi sa s takým prípadom ešte nestretla alebo aspon dlhšie nestretla a nevedela asi presne čo s tým. Mnohým mamičkám dokonca na SP tvrdia, že počas PN/poberania nemocenského z DNP sa nemožno odhlásiť a znovu prihlásiť. A ty si tak urobila. Dokonca som počula názor, že si mohla mať jednu PN od 3/09 a z povinného NP szčo další papier od lekára až od 1.7.09, čo sa mi síce nezdá, no nemôžem ani povedať, že to nie je možné.

Súhlasím s Katy, máš za 9/09 preplatok na DNP.
0 0
informatik informatik

informatik je offline (nepripojený) informatik

Dobrý deň.
Zamestnankyňa nastúpila do práce k 1.10.2009 po rodičovskej dovolenke.Od 5.5.2005 bola najprv na materskej a potom na rodičovskej dovolenke (najprv s jedným dieťaťom,potom s druhým).Takže mimo prac.pomeru bola nepretržite od 5.5.2005 do 30.9.2009. Teraz od 14.10.2009 je na OČR, ktorá bude trvať 3 dni.Aké tlačivo mám ako zamestnávateľ predložiť sociálnej poisťovni?Viem,že mi od ošetrujúceho lekára donesie tlačivo "žiadosť o ošetrovné",ktoré potrvrdím.Kto toto tlačivo predloží soc.poisťovni?Treba ešte niečo vyplniť pre soc.poisťovňu?Na zdravotnej poisťovni netreba nahlásiť zmenu,však?
Naposledy upravil informatik : 14.10.09 at 06:19
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

informatik Pozri príspevok
Dobrý deň.
Zamestnankyňa nastúpila do práce k 1.10.2009 po rodičovskej dovolenke.Od 5.5.2005 bola najprv na materskej a potom na rodičovskej dovolenke (najprv s jedným dieťaťom,potom s druhým).Takže mimo prac.pomeru bola nepretržite od 5.5.2005 do 30.9.2009. Teraz od 14.10.2009 je na OČR, ktorá bude trvať 3 dni.Aké tlačivo mám ako zamestnávateľ predložiť sociálnej poisťovni?Viem,že mi od ošetrujúceho lekára donesie tlačivo "žiadosť o ošetrovné",ktoré potrvrdím.Kto toto tlačivo predloží soc.poisťovni?Treba ešte niečo vyplniť pre soc.poisťovňu?Na zdravotnej poisťovni netreba nahlásiť zmenu,však?

§ 57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok

(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak

a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
b) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia alebo
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.

(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.


Podľa uvedeného by som použila pravdepodobný VZ, ktorý by dosiahla v mesiaci 10/2009 keby ho celý odpracovala.
Ty, ako zamestnávateľ, vyplníš tlačivo ako pri PN zamestnancov "Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi pre účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku". Potvrdíš a doručíš ho na SP spolu so žiadosťou o ošetrovné, ktorú Ti donesie zamestnanec. Tú rovnako treba zamestnávateľom potvrdiť, a na zadnej strane treba podpis zamestnanca a číslo účtu, kde bude SP dávku posielať.
V tlačive by som vyplnila bod 7, pravdepodobný VZ, pretože jej RO je rok 2009 a keďže vtedy nepracovala, nemala žiadny VZ, tak do tabuľky nie je čo vpísať.
Naposledy upravil jankasm : 14.10.09 at 11:36
0 0
informatik informatik

informatik je offline (nepripojený) informatik

Ďakujem za odpoveď.Je to presne tak,ako píšeš, zároveň sa mi ozvala i pani zo Soc.poisťovne, ktorá sa vyjadrila k tomuto rovnako.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

Ahojte, poprosila by som Vás o radu, ako som si tu naštudovala minulý rok, tak som si v decembri 2008 zrušial DNP z min. a 28.12.2008 som uzatvorila nové z maxima a od 1.1.2009 dala zmenu na minimum a to stále aj platím, spravila som to aj môjmu manželovi, ktorý bol živnostník ale nevznikal mu ešte nárok na platenie poistného ako SZČO, tak sme to platili ako DNP. Od 1.7.2009 mu vznikol nárok na platenie povinného poistenia do SP ako SZČO, tak sme aj začali platiť z minima, ale DNP sme nechali a stále ho platíme aby mal z maxima, z min. roka, no a teraz sme obaja PN a mne priznávajú na deň 17,80 eur a jemu 19,88. Akoby mne priznávali z vymeriavacieho základu za minulý rok a jemu za tento rok, /ale tento rok si platí z minima/ tak by som sa chcela spýtať či to nebude musieť vracať. ďakujem za radu, alebo vysvetlenie prečo to SP počíta takto.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

A ešte by som Vás poprosila o jednu radu pre kamarátku, v súvislosti so schválením nového RP od 1.1.2010, Pred nástupom na MD bola zamestnaná od 6.11.2007 do 1.6.2008 /vtedy jej končila zmluva/ 1.6.2008 nastupovala na MD /to má dobu platenia poistného 208 dní/ pomohlo by jej keby sa teraz prihlásila na DNP a platila si poistné a do 1.1.2010 by jej to robilo spolu 270 dní, a mala by ten zvýšený RP , alebo tá podmienka musí byť splnená do odchodu na MD. Veľmi pekne ďakujem za radu.
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

Katy a R Pozri príspevok
pre lucifer - ak tvoje DNP trvalo od 1.4. .. tak máš splnenú podmienku 26 týždňov od posledného prihlásenia VZ máš max .. ale keďže plaatíš aj ako szčo z minima .. tak z DNP sa ti počíta len rozdiel (prednostne sa platí szčo), ale z poistenia szčo sa ti počíta minimum .. a v súčte je to aj tak maximum.
VZ zo zamestnania je nepodstatný.
Ak si júl - september zaplatila ako DPO z maxima (nie z rozdielu) a ako szčo minima - tak bude aj tak preplatok
No a s tým či treba platiť - alebo nie počas takej PNky ako si mala ty .. to ani sami presne nevedia, lebo už tu boli rôzne prípady (aj platiť - aj neplatiť).

.. pozri § 142 - 145 ... písomne môžeš požiadať .. ak to urobíš, daj vedieť ..

za jul a august som musela zaplatit ako SZCO spolu nejakych 179€ (skoro ma vystrelo) s odovodnenim, ze PNka vznikla pred tym ako povinnost byt poistena - je to tak? mala som taku povinnost?
z DNP som neplatila za tieto mesiace nic, lebo som bola PN a cerpala som odtial aj peniaze. PN trvala do 31.8 a za september mam zaplatene aj DNP aj SZCO (tam je ten preplatok).

dnes som podpisala vypoved, ktora bude platna od 1.11. ako ovplyvni moj rodicovsky prispevok? budem mat nan narok po materskej? kde vsade by som to mala nahlasit?

dakujem vam vsetkym za cenne rady, bez nich by som bola naozaj bezradna...
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

informatik Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď.Je to presne tak,ako píšeš, zároveň sa mi ozvala i pani zo Soc.poisťovne, ktorá sa vyjadrila k tomuto rovnako.
Ešte som sa zabudla vyjadriť k tej ZP. Samozrejme, aj tam musíš nahlásiť zmenu, pri začiatku PN, OČR a rovnako pri konci PN, OČR.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

JanaT. Pozri príspevok
Ahojte, poprosila by som Vás o radu, ako som si tu naštudovala minulý rok, tak som si v decembri 2008 zrušial DNP z min. a 28.12.2008 som uzatvorila nové z maxima a od 1.1.2009 dala zmenu na minimum a to stále aj platím, spravila som to aj môjmu manželovi, ktorý bol živnostník ale nevznikal mu ešte nárok na platenie poistného ako SZČO, tak sme to platili ako DNP. Od 1.7.2009 mu vznikol nárok na platenie povinného poistenia do SP ako SZČO, tak sme aj začali platiť z minima, ale DNP sme nechali a stále ho platíme aby mal z maxima, z min. roka, no a teraz sme obaja PN a mne priznávajú na deň 17,80 eur a jemu 19,88. Akoby mne priznávali z vymeriavacieho základu za minulý rok a jemu za tento rok, /ale tento rok si platí z minima/ tak by som sa chcela spýtať či to nebude musieť vracať. ďakujem za radu, alebo vysvetlenie prečo to SP počíta takto.
No ako SZČO má pravdepodobne nárok na dávky pri PN hneď odo dňa, ako mu vznikla povinnosť platiť nemocenské poistenie. No a keďže platí len z minima, tak vlastne PN ako SZČO to je ten rozdiel oproti tvojej PN. Jemu z DNP počítajú rovnako ako Tebe, z minulého roka, z maxima, to je tých 17,80. No ale teraz je maximum o niečo vyššie, a tých 2,08 čo má on navyše je z toho nemocenského poistenia SZČO, vlastne do výšky terajšieho maxima.
Takže neboj, vypočítané je to dobre, vracať určite nebude musieť nič.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

JanaT. Pozri príspevok
A ešte by som Vás poprosila o jednu radu pre kamarátku, v súvislosti so schválením nového RP od 1.1.2010, Pred nástupom na MD bola zamestnaná od 6.11.2007 do 1.6.2008 /vtedy jej končila zmluva/ 1.6.2008 nastupovala na MD /to má dobu platenia poistného 208 dní/ pomohlo by jej keby sa teraz prihlásila na DNP a platila si poistné a do 1.1.2010 by jej to robilo spolu 270 dní, a mala by ten zvýšený RP , alebo tá podmienka musí byť splnená do odchodu na MD. Veľmi pekne ďakujem za radu.
No podmienkou na zvýšený RP je mať nárok na materské, a ona ho nemala, takto spätne sa to nedá. Oni nebudú nanovo posudzovať nárok na materské k 1.1.2010. Takže bohužiaľ.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

nárok na materské mala, šak bola zamestnaná a zo zamestnania mala nárok, /aspoň teda jej vyplácali materské/ predtým bola na UP. Aj pri zamestnaní je potrebné mať splnenú podmienku 270 dní?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Áno, aj zo zamestnania je podmienkou priznania materského obdobie trvania 270 dní nemocenského poistenia. Inak by jej materské nepriznali a až odo dňa pôrodu by jej začali vyplácať rodičovský príspevok.

Zamestnanie trvalo 6.11.2007 - 31.5.2008 len 208 dní, čiže nárok na materské by jej nevznikol. Materské jej mohlo byť vyplácané jedine vtedy, ak pred úradom práce (v období posledných 2 rokov pred nástupom na materské) mala ešte nejaké iné zamestnanie, z ktorého by sa dni NP pripočítali k dňom z posledného pracovnému pomeru.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

alušik Pozri príspevok
Áno, aj zo zamestnania je podmienkou priznania materského obdobie trvania 270 dní nemocenského poistenia. Inak by jej materské nepriznali a až odo dňa pôrodu by jej začali vyplácať rodičovský príspevok.

Zamestnanie trvalo 6.11.2007 - 31.5.2008 len 208 dní, čiže nárok na materské by jej nevznikol. Materské jej mohlo byť vyplácané jedine vtedy, ak pred úradom práce (v období posledných 2 rokov pred nástupom na materské) mala ešte nejaké iné zamestnanie, z ktorého by sa dni NP pripočítali k dňom z posledného pracovnému pomeru.
A ak teda nárok na materské mala, a bolo jej vyplácané, tak má nárok od 1.1.2010 aj na zvýšený rodičovský príspevok. Je však možné, že jej bol vyplácaný odo dňa narodenia dieťaťa len rodičovský príspevok, že jej nárok na materské nevznikol, teda aspoň z toho zamestnania čo si uviedla určite nie, pretože tam bolo len už spomínaných 208 dní.
0 0
katjab katjab

katjab je offline (nepripojený) katjab

Dobrý deň!
Mamička nastúpila po 28 týždňovej MD do zamestnania. Dieťa sa narodilo v roku 2009. Má nárok mamička popri zamestnaní na RP alebo niečo podobné, keď dieťa nenavštevuje jasle ani škôlku?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

janat,
ak kamarátka poberala materské, tak podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch "pred skutočným pôrodom" mala splnenú a mala by mať aj nárok na zvýšený RP do dvoch rokov dieťaťa, ak o to požiada a nebude zárobkovo činná.

ak materské nepoberala, tak podmienku nemala splnenú.

Inak je aj možný prípad, ak 270dní mamička má síce splnených, no materské nepoberá. To je vtedy, ak jej nem.poistenie netrvá k nástupu na MD a ani nie je v ochrannej lehote. Ale toto jej prípad nie je. Aj v tomto prípade by mamička mala mať nárok na zvýšený RP podla návrhu zákona.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katjab Pozri príspevok
Dobrý deň!
Mamička nastúpila po 28 týždňovej MD do zamestnania. Dieťa sa narodilo v roku 2009. Má nárok mamička popri zamestnaní na RP alebo niečo podobné, keď dieťa nenavštevuje jasle ani škôlku?
na príspvok na starostlivosť o dieťa.
ak sa odieťa stará napr. niekto z rodiny alebo osoba bez živnostenského listu, tak vo výške 25% z RP, t.j. t.č. 25% z 164,22eur.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katjab Pozri príspevok
Dobrý deň!
Mamička nastúpila po 28 týždňovej MD do zamestnania. Dieťa sa narodilo v roku 2009. Má nárok mamička popri zamestnaní na RP alebo niečo podobné, keď dieťa nenavštevuje jasle ani škôlku?
Popri zamestnaní bude mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa. Čo znamená alebo preplatenie nákladov na škôlku, alebo, v tomto prípade, keď je doma, tak 25% z rodičovského príspevku. O tento príspevok si musí požiadať, zároveň zrušiť poberanie rodičovského príspevku.
0 0
katjab katjab

katjab je offline (nepripojený) katjab

Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať