Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
anjaja anjaja

anjaja je offline (nepripojený) anjaja

Dobrý!Chcela by som sa opýtať,kamoška sa bola dať včera DNP,aby dosiahla max.matersku.Pani na socialke ju dosť od toho odhovárala,lebo sa to ma vraj od nového roka zrušiť.Neviete o tom dačo bližšie?Ďakujem...
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

brčko Pozri príspevok
janat,
ak kamarátka poberala materské, tak podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch "pred skutočným pôrodom" mala splnenú a mala by mať aj nárok na zvýšený RP do dvoch rokov dieťaťa, ak o to požiada a nebude zárobkovo činná.

ak materské nepoberala, tak podmienku nemala splnenú.

Inak je aj možný prípad, ak 270dní mamička má síce splnených, no materské nepoberá. To je vtedy, ak jej nem.poistenie netrvá k nástupu na MD a ani nie je v ochrannej lehote. Ale toto jej prípad nie je. Aj v tomto prípade by mamička mala mať nárok na zvýšený RP podla návrhu zákona.
No neviem ci by mala nárok na zvýšený rodičovský aj keď má splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia, ale pri tom zvýšenom nie je podmienka že musí jej byť vyplácaná materská?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuzana Pozri príspevok
No neviem ci by mala nárok na zvýšený rodičovský aj keď má splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia, ale pri tom zvýšenom nie je podmienka že musí jej byť vyplácaná materská?
tak isto ako tatkovia.

Je tam napísané niečo také, že bud poberala materské alebo ten, čo nepoberal materské ma nárok v prípade, ak bol v posledných dvoch rokoch pred narodením dieťaťa aspon 270dní nem.poistený.

(no a ešte doplním, že podla môjho názoru sa do dní nem.poistenia nebudú rátať dni čerpania rodič.dovolenky, kedy je NP prerušené. Pre nárok na materské sa táto doba ráta, ale podla mna, pre dlžku trvania NP z dôvodu nároku na zvýšený RP nie. Samozrejme, ak poberala materské, tak toto nemá absolútne vplyv. A je to len môj názor, podla znenia návrhu zákona. Nehovorím, že to tak bude)

A ona nepoberala materské a podmienku má splnenú (teda taký prípad som popisovala).

Len neviem, či si to takáto mamička aj uvedomí, ak nepozná presne znenie zákona (teda stále hovoríme len o znení "návrhu zákona"!!!)
Naposledy upravil brčko : 15.10.09 at 11:01
0 0
zuzanka282 zuzanka282

zuzanka282 je offline (nepripojený) zuzanka282

marianelka Pozri príspevok
zuzanka, platit DNP si v podstate teraz vobec nemusis.
Kedze si pracovala, splnas 270 platenia nemocenskeho za posledne 2 roky, staci, ak si DNP zacnes platit ked otehotnies (do 8. tyzdna tehotenstva, lebo musi trvat 26 tyzdnov) z max. VZ (teraz je VZ 1084,55, z toho nemocenske 47,70 EUR). Zalezi vsak od toho, kedy sa Ti podari otehotniet, straz si hlavne tych 270 dni za posledne 2 roky.

Vyhodnejsie by pre Teba bolo, keby si si tesne pred nastupom nasla niekoho, kto Ta zamestna trebars aj na 2 dni a da Ti max. plat. Vyslo by Ta to lacnejsie a materska by bola rovnako vysoka. Stale vsak pozor na 270 dni, aby Ti to neuslo...
Marianelka uz sa zda sa podarilo, chcem sa preto spytat, ak by ma teda niekto uduci rok zamestnal, je potrebne aby som si uz zacala platit DNP aby som splnila tych 26 tyzdnov? Dakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zuzanka282 Pozri príspevok
Marianelka uz sa zda sa podarilo, chcem sa preto spytat, ak by ma teda niekto uduci rok zamestnal, je potrebne aby som si uz zacala platit DNP aby som splnila tych 26 tyzdnov? Dakujem
Nie, ak by Ťa niekto zamestnal, žiadala by si o materské ako zamestnanec, preto žiadne DNP a ani 26 týždňov nie je potrebných.
V tomto prípade si len treba ustrážiť už spomínaný počet dní. Ku dňu pôrodu, respektíve ku dňu nástupu na MD, musíš mať splnených 270 dní NP. Neviem ako dlho trvalo tvoje zamestnanie, tak si to prepočítaj. No a potom sa už len zamestnaj na pár dní a bude to.
0 0
zuzanka282 zuzanka282

zuzanka282 je offline (nepripojený) zuzanka282

jankasm Pozri príspevok
Nie, ak by Ťa niekto zamestnal, žiadala by si o materské ako zamestnanec, preto žiadne DNP a ani 26 týždňov nie je potrebných.
V tomto prípade si len treba ustrážiť už spomínaný počet dní. Ku dňu pôrodu, respektíve ku dňu nástupu na MD, musíš mať splnených 270 dní NP. Neviem ako dlho trvalo tvoje zamestnanie, tak si to prepočítaj. No a potom sa už len zamestnaj na pár dní a bude to.
dakujem janka velmi pekne. Predtym som bola zamestnana tri roky vkuse, takze by to malo byt ok, este prepocitam :-) Onedlho bude mat pan Mihal u nas prednasku, tak tam sa popytam detaily ohladom toho zamestnania, len som nechcela presvihnut tu lehotu 26 tyzdnov :-)
0 0
z11 z11

z11 je offline (nepripojený) z11

Dobry den, som na MD a tento rok som si zalozila zivnost, tak som sa bola informovat na uradoch ohladom odvodov. Tie nemusim platit ani do soc. poistovne, ani do zdravotnej, teda nie preddavky, lebo som osoba, za ktoru plati stat. No pri rocnom zuctovani zdrav. poistenia budem musiet zaplatit podla zakladu dane a to iste plati na socialku, kde to vycislia od 1.7. nasledujuceho roka.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Všetky záujemkyne a záujemcov o informácie k materskému a súčasne aj k rodičovskému príspevku (+ zmeny chystané od 1.1.2010) pozývam na semináre "Odvody komplexne".

Na tieto semináre môžete prísť zdarma - na záverečnú časť, približne od 13:00 - kde sa bude hovoriť k týmto témam.

Termíny a miesta:

20.10.2009 BA
22.10.2009 Piešťany
26.10.2009 BA
28.10.2009 Banská Bystrica
12.11.2009 Považská Bystrica
18.11.2009 BA
19.11.2009 Košice
20.11.2009 Galanta
23.11.2009 Topoľčany
25.11.2009 Michalovce
26.11.2009 Prešov
27.11.2009 BA
1.12.2009 Žilina
2.12.2009 BA
10.12.2009 BA
15.12.2009 Žilina
16.12.2009 BA

Viac info v sekcií Školenia http://www.porada.sk/calendar.php?c=4
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

Jozef Mihál Pozri príspevok
Všetky záujemkyne a záujemcov o informácie k materskému a súčasne aj k rodičovskému príspevku (+ zmeny chystané od 1.1.2010) pozývam na semináre "Odvody komplexne".

Na tieto semináre môžete prísť zdarma - na záverečnú časť, približne od 13:00 - kde sa bude hovoriť k týmto témam.

Termíny a miesta:

20.10.2009 BA
22.10.2009 Piešťany
26.10.2009 BA
28.10.2009 Banská Bystrica
12.11.2009 Považská Bystrica
18.11.2009 BA
19.11.2009 Košice
20.11.2009 Galanta
23.11.2009 Topoľčany
25.11.2009 Michalovce
26.11.2009 Prešov
27.11.2009 BA
1.12.2009 Žilina
2.12.2009 BA
10.12.2009 BA
15.12.2009 Žilina
16.12.2009 BA

Viac info v sekcií Školenia http://www.porada.sk/calendar.php?c=4
treba si poslať prihlášku aj na tú záverečnú časť?
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako je to keď idem 1.11. na MD a čítala som niečo ze ked sa mi narodí dieťa, mám sa íst prihlásit na SP ako osoba starajúca sa o dieťa, aby za mna SP platila odvody na dochodkove poistenie. A ked mam II pilier tak aj nejake oznamenie sporiteľa o účasti na starob. doch. sporeni. To znamena, ze ak som MD tak odvody do SP a ZP neplatim, ale ak si nedam prihlasku na doch. poistenie, musim si ho platit sama alebo za dobu MD a aj RD nebudem doch. poistena? dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tinika Pozri príspevok
dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako je to keď idem 1.11. na MD a čítala som niečo ze ked sa mi narodí dieťa, mám sa íst prihlásit na SP ako osoba starajúca sa o dieťa, aby za mna SP platila odvody na dochodkove poistenie. A ked mam II pilier tak aj nejake oznamenie sporiteľa o účasti na starob. doch. sporeni. To znamena, ze ak som MD tak odvody do SP a ZP neplatim, ale ak si nedam prihlasku na doch. poistenie, musim si ho platit sama alebo za dobu MD a aj RD nebudem doch. poistena? dakujem
Ak si nedáš prihlášku v SP ako osoba starajúca sa o dieťa, tak nikto za teba odvody platiť nebude ... ale ak si dáš prihlášku, tak za teba bude platiť štát dôchodkové poistenie (ostatné - v SP nie).
no a samozrejme zdravotné tiež platí štát.
Na tvoj účet v II. pilieri ti pribudne nejaká sumička .. vlani to bolo 1008 korún mesačne (čo som pozerala.. teraz to bude viac
Naposledy upravil Katy a R : 21.10.09 at 19:19 Dôvod: doplnený interval
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Tinika Pozri príspevok
dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako je to keď idem 1.11. na MD a čítala som niečo ze ked sa mi narodí dieťa, mám sa íst prihlásit na SP ako osoba starajúca sa o dieťa, aby za mna SP platila odvody na dochodkove poistenie. A ked mam II pilier tak aj nejake oznamenie sporiteľa o účasti na starob. doch. sporeni. To znamena, ze ak som MD tak odvody do SP a ZP neplatim, ale ak si nedam prihlasku na doch. poistenie, musim si ho platit sama alebo za dobu MD a aj RD nebudem doch. poistena? dakujem
Nevidím dôvod prečo by si sa nemala prihlásiť a platiť si tieto odvody radšej sama, zbytočne vyhodené peniažky, keďže ich za Teba môže platiť štát.
Ja len doplním, že ak si zamestnaná, a na MD nastúpiš ako zamestnanec, tak dôchodkové poistenie za Teba platí štát automaticky počas MD. Po skončení MD, čiže počas RD, ich však za Teba bude platiť štát len v tom prípade, že sa prihlásiš. Čiže tu sa stačí prihlásiť po skončení MD.
Ak však nenastúpiš na MD ako zamestnanec, tak sa treba prihlásiť na SP, aby za Teba platil dôchodkové poistenie štát po narodení dieťaťa, no a štát bude za Teba dôchodkové poistenie platiť odo dňa narodenia dieťaťa. Počas MD, do dňa narodenia dieťaťa, neplatí za Teba dôchodkové nik. Ostatné poistenia tiež za Teba nik neplatí, myslím teda nemocenské a poistenie v nezamestnanosti. Ak by si si tieto chcela platiť, musíš sa prihlásiť na SP ako dobrovoľný platca.
Štát za Teba samozrejme platí zdravotné poistenie, kde by si im však, ak nie si zamestnaná, tiež mala oznámiť nástup na MD.
0 0
edu21 edu21

edu21 je offline (nepripojený) edu21

Dobrý deň...potrebovala by som, prosím vás, poradiť.
Od 1.5.2009 si platím DNP z maxima, som zamestnaná. Od 1.4-1.6. som bola PN. Som tehotná, predpokladaný termín pôrodu je jún 2010.
Čo v prípade, že budem mať nejaké zdravotné komplikácie a budem musieť ísť na PN ešte pred uplynutím 270 dní platenia DNP? Môžem ju čerpať potom, keď nastúpim na materskú alebo úplne stratím túto výhodu?Predĺži sa mi táto podmienka o tieto dni, ktoré budem PN?
Kráti sa mi čerpanie dávok z DNP o sumu, kedy som bola tento rok PN? Ďakujem za odpoveď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika, ešte dodám, že vzhladom na to, že ty si szčo, tak je dôležité,
- či v čase nástupu na MD si aj povinne dôchodkovo poistená ako szčo a
- či máš z tohoto poistenia nárok na materské. Obe info sú podstatné.

Ak si dôch.poistená pred nástupom na MD, nerušíš živnosť (netuším, či sa u szčo niečo nahlasuje na RLFO pri "nástupe na MD" okrem podania žiadosti o materské, no ide o to, že nesmie byť prerušené poistenie), t.j. počas poberania materského aj nadalej povinne dôchodkovo poistená ako szčo si, tak pre teba platí to, ako písala Janka pre zamestnanca, že treba podať prihlášku až po ukončení poberania materského.
Ale po ukončení poberania materského zase (podla teraz účinného zákona) nemôžeš byť dôch.poistená štátom a poberať rodič.príspevok, ak ti živnosť trvá, t.j. nie je prerušená alebo zrušená.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

brčko Pozri príspevok
Tinika, ešte dodám, že vzhladom na to, že ty si szčo, tak je dôležité,
- či v čase nástupu na MD si aj povinne dôchodkovo poistená ako szčo a
- či máš z tohoto poistenia nárok na materské. Obe info sú podstatné.

Ak si dôch.poistená pred nástupom na MD, nerušíš živnosť (netuším, či sa u szčo niečo nahlasuje na RLFO pri "nástupe na MD" okrem podania žiadosti o materské, no ide o to, že nesmie byť prerušené poistenie), t.j. počas poberania materského aj nadalej povinne dôchodkovo poistená ako szčo si, tak pre teba platí to, ako písala Janka pre zamestnanca, že treba podať prihlášku až po ukončení poberania materského.
Ale po ukončení poberania materského zase (podla teraz účinného zákona) nemôžeš byť dôch.poistená štátom a poberať rodič.príspevok, ak ti živnosť trvá, t.j. nie je prerušená alebo zrušená.
Dochodkovo poistena to znamena ze mam II . pilier? Som normalne teraz zavahala. Mam aj DNP a mam z neho narok na MD. Zivnost budem rušiť az pri nastupe na RD.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Tinika Pozri príspevok
Dochodkovo poistena to znamena ze mam II . pilier? Som normalne teraz zavahala. Mam aj DNP a mam z neho narok na MD. Zivnost budem rušiť az pri nastupe na RD.
Nie, dôchodkové poistenie znamená, že či si si do nástupu na MD platila ako SZČO dôchodkové poistenie na SP. Poberáš mateské aj z poistenia SZČO, alebo len z DNP?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

edu21 Pozri príspevok
Dobrý deň...potrebovala by som, prosím vás, poradiť.
Od 1.5.2009 si platím DNP z maxima, som zamestnaná. Od 1.4-1.6. som bola PN. Som tehotná, predpokladaný termín pôrodu je jún 2010.
Čo v prípade, že budem mať nejaké zdravotné komplikácie a budem musieť ísť na PN ešte pred uplynutím 270 dní platenia DNP? Môžem ju čerpať potom, keď nastúpim na materskú alebo úplne stratím túto výhodu?Predĺži sa mi táto podmienka o tieto dni, ktoré budem PN?
Kráti sa mi čerpanie dávok z DNP o sumu, kedy som bola tento rok PN? Ďakujem za odpoveď.
Ak nastúpiš na PN skôr, ako budeš mať splnenú podmienku 270 dní DNIP, tak bohužiaľ nárok na nemocenské z DNP mať nebudeš. Ešte iba ak by si mala v posledných dvoch rokoch nejaké ukončené nemocenské poistenie, teda ak si si už náhodou niekedy platila DNP, alebo si menila zamestnanie. Ak nie, tak nárok na PN z DNP budeš mať až po 270 dňoch.
Samozrejme, ak by si náhodou nárok na PN nemala, ale do nástupu na MD túto podmienku splníš, tak nárok na materské už mať budeš.
To, že budeš PN, neovplyvní DNP. Ak budeš totiž poberať PN len zo zamestnania, tak DNP budeš musieť naďalej platiť. Rovnako to neovplyvní ani výpočet výšky materskej, dni, kedy budeš PN sa vylučujú pri počítaní výšky materskej.
0 0
Ta_tiana Ta_tiana

Ta_tiana je offline (nepripojený) Ta_tiana

Ahojte, potrebujem si ujasnit par veci. Od 01.04.2009 si platim DNP z maxima. Akurat 31.12.2009 bude presne 275 dni, takze podmienku splnam, ked zaplatim poslednu platbu v januari, kedze sa plati za mesiac dozadu. Mozem tymto dnom prestat platit DNP a toto mi bude v platnosti po dobu 2rokov, alebo kym nie som tehotna, tak mam pokracovat v plateni? Ak otehotniem v novembri a porodim realne v auguste 2010, tak mam vlastne stale narok na davku z DNP, kedze este nepresli 2roky? spravne tomu rozumiem? vdaka, Tana
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ta_tiana Pozri príspevok
Ahojte, potrebujem si ujasnit par veci. Od 01.04.2009 si platim DNP z maxima. Akurat 31.12.2009 bude presne 275 dni, takze podmienku splnam, ked zaplatim poslednu platbu v januari, kedze sa plati za mesiac dozadu. Mozem tymto dnom prestat platit DNP a toto mi bude v platnosti po dobu 2rokov, alebo kym nie som tehotna, tak mam pokracovat v plateni? Ak otehotniem v novembri a porodim realne v auguste 2010, tak mam vlastne stale narok na davku z DNP, kedze este nepresli 2roky? spravne tomu rozumiem? vdaka, Tana
Ak prestaneš 31.12.2009 DNP platiť, tak nárok na materské z DNP budeš mať vtedy, ak otehotnieš tak, že 270 dní DNP v posledných 2 rokoch budeš mať ešte stále splnených, no a samozrejme musíš byť v tom čase prihlásená na DNP.
Keby si sa však odhlásila a napr. v 02/2010 otehotnela, a na DNP sa prihlásila pred nástupom na MD, aby si bola v deň nástupu poistená, tak materská bude počítaná len z pravdepodobného VZ, takže z minimálneho VZ a to by nebolo nič moc. Od posledného prihlásenia sa na DNP musíš toto platiť 26 týždňov z maxima aby si mohla dostať maximálnu materskú. To, že si počas tých 270 dní trvania DNP v roku 2009 platila z maxima sa do úvahy neberie, práve pre toto spomínané ukončenie DNP. Ukončením a novým prihlásením sa na DNP Ti totiž vzniká úplne nové rozhodujúce obdobie na výpočet výšky materskej.

Moje odporúčanie: ak sa teda chystáš na MD v roku 2010 a tento rok máš platený z maximálneho VZ, treba urobiť k 1.1.2010 len ZMENU VZ na minimum, to budeš platiť nejakých 13€ mesačne. DNP musí nepretržite trvať až do nástupu na MD, inak toto platenie z maxima nemalo žiadny význam. Pokiaľ nebude prerušené, tak materská v roku 2010 sa bude počítať z VZ z roku 2009, ak sa však odhlásiš, tak to už neplatí.
Ak si nezamestnaná, tak môžeš v tehotenstve skúsiť lekára popýtať o PN, aj tú by si dostávala maximálnu.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

jankasm Pozri príspevok
Nie, dôchodkové poistenie znamená, že či si si do nástupu na MD platila ako SZČO dôchodkové poistenie na SP. Poberáš mateské aj z poistenia SZČO, alebo len z DNP?
Materské budem poberat aj ako SZCO a platila som si odvody 33,15 čiže nemocenské, starobné, invalidné a RF. čiže do dochodkove to je to starobne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať