Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
bobaes bobaes

bobaes je offline (nepripojený) bobaes

okrem predchadzajucej otazky mam este jednu. teraz som sa zacitala na stranku socialnej poistovne a pytam sa ci je spravne od januara 2009 :
max. vym. zaklad : 1003.09 eur minus min. vym. zaklad 295.50 eur = 707.59eur. Z toho 4,4% su 31.13 eur. Je to spravne vypocitane DNP pre zenu z vym.zakladom k dnesnemu dnu 8100sk, aby dostala max. matersku? dakujem za odpovede.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Neprehliadnite a kliknite tu:

http://www.porada.sk/t95857-materska...ar-kosice.html
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bobaes Pozri príspevok
ahojte, precitala som toho dost, ale stale nemam uplne jasno a potrebujem poradit.
Od 1.7.2008 so povinne nemocensky poistena ako SZCO z min. vym. zakladu 8100SK. Pred tym som studovala, a nikdy si nemocensku neplatila. Planujem otehotniet v roku 2009 a v roku 2010 ist na matersku. V aprili 2009 sa dobrovolne nemocensky poistim z rozdielu max-min vym.zakladu. v juli 2009 si popripade zmenim vysku DNP (ak sa zmeni vyska PNP)...dostanem v roku 2010 matersku z max.vymeriavacieho zakladu. ak uplynie od prihlásenia na DNP do dna pred pôrodom 270dní (ak sa prihlásiš v apríly a chceš nastúpiť na MD až v r.2010, tak by malo v pohode) a aj od 1.7.09 budeš nadalej povinne nemoc.poistená SZčO z minima, tak by malo.
Lenze plany nie vzdy vychadzaju a nepodari sa mi otehotniet v roku 2009 a mozno ani v 2010... Co mam robit, aby som do socialnej poistovne odviedla cim najmenej a dostala cim najviac? Nestaci na zaciatok odvadzat DNP zo zakladu 8100Sk, a po otehotneni ten odvod zodvihnut na maximum? nie zdvihnúť, ale odhlásiť a nanovo prihlásiť, ale najneskôr do 8tt!!! vopred dakujem za odpovede.
môžeš sa pre začiatok prihlásiť na DNP len z minima a platiť cca tri mesiace. POtom sa môžeš odhlásiť. Ak zistíš, že si tehotná, tak sa treba znovu prihlásiť z max.VZ - vZ zo szčo. NO nanovo prihlásiť sa treba najneskôr do 8týž.tehotenstva!!!!!!! a na MD nastúpiť až po uplynutí 26týždnov od tohto nového prihlásenia na DnP.
POtom ti vyjde aj aspon 270dní už k nástupu na MD (aj ked by stačilo do dna pôrodu. Ak budeš mať splnených 270dní už k nástupu na MD, nebude problém s platením DNP ani s nárokom na materské hned po podaní žiadosti).
3mesiace (cca 90dní) + 26týž. (182dní) = 272dní.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

gabi29 Pozri príspevok
Dobrý deň,

čítam to tu celé dokola no už mám z toho chaos. Z max vymeriavacieho základu som si platila už od polovice tohto roku z rozdielu maxima a môjho príjmu no nemí mi jasné čo od 1.1.09 mám sa k 31.12. odhlásiť? ak nemáš možnosť sa zamestnať s priaznivou mzdou a z DNP si platíš so slušného VZ, tak v žiadnom prípade sa neodhlasuj. Môžeš, ale nemusíš si dať zmenu VZ od 1.1.09. A ako sa prihlásiť od 1.1.09? Alebo je to OK a mám to nechať tak? A ešte Vás prosím o jednu radu, mám uuzavretý pracovný pomer do 31.1.09 a termín pôrodu 8.5. nevim či mi tu zmluvu predĺžia do termínu nástupu na materskú čo je pre mňa najvýhodnejšie ak by mi neprelžili zmluvu ísť na úrad práce, na PN? Aby som mala najvyššiu materskú či pôjdeš na PN alebo na UP, tak podla mna to nárok na materské neovplyvní. Podla príspevkov na porade predpokladám, že ak nebude tvoj PP trvať k nástupu na MD, tak nárok zo zamestnania na materské mať nebudeš. Podla príspevkov na porade vraj SP neuznáva plynutie ochrannej doby po ukončení nem.poistenia v prípade, ak trvá iné nem.poistenie (teda u teba DNP). No osobnú skúsenosť nemám. Treba si však podať aj tak dve žiadosti o materské. Možno to predsa uznajú z oboch poistení.
Najlepšie by však bolo, ak by ti PP trval aspon do dna nástupu na MD.

Vopred ďakujem za pomoc
potom daj vedieť, ako si dopadla .
0 0
ban ban

ban je offline (nepripojený) ban

Dobrý deň,
preklikal som množstvo stránok a tém o materskej, ale vzhľadom na množstvo protichodných informácií (aj z rôznych pobočiek SP), by som sa radšej opýtal na názor aj na tomto fóre:

Manželka bola zamestnaná od 1.9.2004 do 30.6.2008.
Od 1.7.2008 do dnes je nezamestnaná, pracuje len na dohodu.
Od 1.1.2009 by sa mohla opäť zamestnať u iného zamestnávateľa s mzdou cca 30.000,- Sk a následne, napr. od 10.1.2009 nastúpiť na PN (rizikové tehotenstvo, lekár to navrhoval už teraz) až do nástupu na materskú dovolenku. Termín pôrodu je cca 15.7.2009.
Podľa mojich informácií, ktoré mi povedala pani v SP by rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej mal byť január 2009, vzhľadom na to, že vtedy je platené posledné nemocenské pred nástupom na materskú dovolenku.
Je to pravda? Počítala by sa materská naozaj z platu 30.000,- Sk?
Ďakujem veľmi pekne za radu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre ban: áno
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Dobrý večer.
Mám už jedného 18 mesačného syna a vďaka Vám som poberala maximálnu materskú, momentálne som na RD a pobrebovala by som si odobriť a poprípade aj poradiť v určitých veciach.Takže

som zamestnaná od 04/2004 do 8.5.2007 s HM cca 14.000,-SK
od 9.5.2007 som bola na MD a následne na RD aj doteraz
v zamestnaní som vedená ako na RD, čiže moj PP trvá aj naďalej.

Platila som si DNP od 4/2006 do 20.11.2007 t.j. po skončení MD som sa odhlásila.
Takže teraz, ak by som chcela dostať max. materskú v roku 2009 čo mám urobiť? Tehotná nie som. Stačí mi prihlásiť sa na DNP teraz v decembri s VZ
16.000,- /keďže zo zamestnania mám HM 14.000,-/ a následne od 1.1.2009 si zmeniť VZ na minimum? Ak áno, kedy je najvhodnejšie sa prihlásiť "stačí" aj napr. 19.12.2008?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, prihláste sa na DNP počas decembra s VZ 16000 a pred koncom decembra zmeňte VZ na minimum (zmena sa vykoná k 1.1.2009).

Pripomínam:

http://www.porada.sk/t95857-materska...ar-kosice.html
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

ďakujem za rýchlu odpoveď.

A ešte sa chcem opýtať, ak by som otehotnela niekedy v lete napr. júni t.j. na MD by som nastúpila až v roku 2010 /viem, že zákony sa stále menia, a nikto nevie, aký zákon sa schváli/ ale teoreticky budem počas roka 2009 platiť z minima a potom čo mám urobiť?/odhlásiť, zmeniť VZ? a kedy? tiež pred koncom roka? ďakujem.

počula som že sa chystá zmena vzákone / zmeniť VZ bude možné až po 6 mesiacoch/ čo v takom prípade?:
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zmeniť VZ v DNP bude po 1.1.2009 možné len raz na 6 mesiacov. To už bolo schválené.

Ak otehotniete až napr. v júni, tak sa z DNP odhlásite a prihlásite k 1.7.2009 s maximálnym možným VZ. Šesť mesiacov od poslednej zmeny - k 1.7.2009 - už prejde, budete to môcť urobiť.

Ak otehotniete v júli, tak sa z DNP odhlásite a prihlásite k 1.8.2009 s maximálnym možným VZ. Atď.

Dôležité je, aby ste v prípade, že nástup na MD spadne až do roka 2010, zrušenie a nové založenie DNP s vysokým VZ stíhali do 8.-ho týždňa tehotenstva.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

elizabet100 Pozri príspevok
ďakujem za rýchlu odpoveď.

A ešte sa chcem opýtať, ak by som otehotnela niekedy v lete napr. júni t.j. na MD by som nastúpila až v roku 2010 /viem, že zákony sa stále menia, a nikto nevie, aký zákon sa schváli/ ale teoreticky budem počas roka 2009 platiť z minima a potom čo mám urobiť?/odhlásiť, zmeniť VZ? a kedy? tiež pred koncom roka? ďakujem.

počula som že sa chystá zmena vzákone / zmeniť VZ bude možné až po 6 mesiacoch/ čo v takom prípade?:
tá zmena je už schválená. No platí až od 1.1.09, t.j. ak podáš zmenu ešte v decembri, platí ešte staré znenie zákona a je to možné.

Ak ti bude vychádzať nástup na MD až v r.2010, tak sa treba z minima odhlásiť a nanovo prihlásiť najneskôr do 8tt!!! a nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov od tohto posledného prihlásenia. Zmena však bude možná až po uplynutí najmenej 6mesiacov od stanovenia VZ.
(samozrejme, ak dovtedy nebude nejaká zmena, čo ale asi nebude )
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Takže podla vášho prípevku pán Mihál (neviem, či som ho dobre pochopila)

Ak by bol priebeh DNP napr.
19.12.08 prihlásenie z maxima
od.1.1.09 zmena VZ na minimum.
odhlásenie 30.4.09
nové prihlásenie 1.5.09 z maxima

Bude toto nové stanovenie VZ od 1.5.09 podla vás možné? Lebo ja som to ten schválený zákon pochopila tak, že len "zmena" nebude možná pred uplynutím 6 mesiacov. A pri odhlásení a novom prihlásení predpokladám nejde o zmenu. Alebo sa mýlim?
Ďakujem, ak odpoviete.
Naposledy upravil brčko : 04.12.08 at 22:02 Dôvod: oprava
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zle ste pochopili môj predošlý príspevok. Naozaj musí prejsť 6 mesiacov od poslednej zmeny. Pričom zmena alebo nové prihlásenie sa je v tomto jedno.

Preto v predošlom príspevku hovorím o príklade prihlásenia sa AŽ k 1.7.2009.

Stále hovorím, osobný kontakt ani Poradou nenahradíš...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

to áno. Ale ja som na vašom školení v Ba bola. A želám Vám aby aj v Košiciach sa seminár vydaril.

som sa v predchádzajúcom príspevku asi nepresne vyjadrila. Som ten zákon tak pochopila (po svojom).

Takže to nové stanovenie VZ od 1.5.09 by podla váš nebolo možné.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tak to je podraz, a prečo ste sa ku sebe v BA neprihlásili? Vnímal som jednu veľmi šikovnú žienku, to ste boli Vy?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

brčko Pozri príspevok

..... Som ten zákon tak pochopila (po svojom).
.. ja tiež.... že sa jedná len a len o zmenu VZ. .

36. V § 142 ods. 5 sa vkladá nová prvá veta, ktorá znie: „Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou.“.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Hádam si nemyslíte, že SP by "zhtla" trik so zrušením DNP a založením nového DNP s novým VZ? Nepodceňujte nepriateľa.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

V prípade, že mám dve, alebo tri poistenia (NP PvN...) ak urobím zmenu v jednom z nich ... tak ak chcem urobiť zmenu (neskôr)v druhom, musí to byť najskôr o 6 mesiacov ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Každé dobrovoľné poistenie sa posudzuje samostatne.
0 0
ban ban

ban je offline (nepripojený) ban

Katy a R Pozri príspevok
pre ban: áno
ďakujem za odpoveď, pekný deň
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať