Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
Materské budem poberat aj ako SZCO a platila som si odvody 33,15 čiže nemocenské, starobné, invalidné a RF. čiže do dochodkove to je to starobne?
povinné starobné poistenie szčo + povinné invalidné poistenie szčo = povinné dôchodkové poistenie szčo.

"Ak plánuješ ešte v blízkej budúcnosti dalšie dieťa"!!!,

tak by bolo možno rozumnejšie, za predpokladu
- ak si bola ozaj pred poberaním materského povinne nem/dôch.poistená szčo a
- chceš poberať aj rodičovský príspevok a
- nevykonávať činnosť szčo,

len "prerušiť" činnosť szčo po ukončení poberania materského z dôvodu poberania rodič.príspevku

- na SP predpokladám:
---- dať RLFO s prerušením, kod 7 a
---- predpokladám aj vyhlásenie o nevykonávaní činnosti počas poberania RP (vid § 26 ods.4 ZoSP)
- aj na živnostenskom prerušiť živnosť (inak by nebolo možné poberať RP, vid § 3 ods.1 písm. d + § 3 ods.4 Zákona o RP účinného od 1.1.09).

V takom prípade, ak dobre rozumiem § 49a Zákona o sociálnom poistení, by sa ti mali aj dni poberania RP, nevykonávania činnosti, ak si bola povinne dôch.poistená pred nástupom na MD aj nadalej tieto dni považovať za dni trvania nem.poistenia, pri uplatnení nároku "na materské"!!.
No nezaručujem, lebo tam záleží predpokladám na každej drobnosti. No a potom aký by bol prípadný pravdepodobný VZ u szčo, tiež neviem povedať, ak by si nastúpila na druhú md počas tohto prerušenia (vid § 57 ods.2 Zo SP). No niekomu možno stačia aj dni NP, ak sa bude možné aj nadalej zrátavať dni rôznych NP.
Takže toto len pre takých zvedavých a otrlých, čo si to možno posnažia zistiť a overiť. Osobne sa velmi v szčo nevyznám, už ani v tom živnostenskom.
Naposledy upravil brčko : 23.10.09 at 09:58
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

brčko Pozri príspevok
povinné starobné poistenie szčo + povinné invalidné poistenie szčo = povinné dôchodkové poistenie szčo.

"Ak plánuješ ešte v blízkej budúcnosti dalšie dieťa"!!!,

tak by bolo možno rozumnejšie, za predpokladu
- ak si bola ozaj pred poberaním materského povinne nem/dôch.poistená szčo a
- chceš poberať aj rodičovský príspevok a
- nevykonávať činnosť szčo,

len "prerušiť" činnosť szčo po ukončení poberania materského z dôvodu poberania rodič.príspevku

- na SP predpokladám:
---- dať RLFO s prerušením, kod 7 a
---- predpokladám aj vyhlásenie o nevykonávaní činnosti počas poberania RP (vid § 26 ods.4 ZoSP)
- aj na živnostenskom prerušiť živnosť (inak by nebolo možné poberať RP, vid § 3 ods.1 písm. d + § 3 ods.4 Zákona o RP účinného od 1.1.09).

V takom prípade, ak dobre rozumiem § 49a Zákona o sociálnom poistení, by sa ti mali aj dni poberania RP, nevykonávania činnosti, ak si bola povinne dôch.poistená pred nástupom na MD aj nadalej tieto dni považovať za dni trvania nem.poistenia, pri uplatnení nároku "na materské"!!.
No nezaručujem, lebo tam záleží predpokladám na každej drobnosti. No a potom aký by bol prípadný pravdepodobný VZ u szčo, tiež neviem povedať, ak by si nastúpila na druhú md počas tohto prerušenia (vid § 57 ods.2 Zo SP). No niekomu možno stačia aj dni NP, ak sa bude možné aj nadalej zrátavať dni rôznych NP.
Takže toto len pre takých zvedavých a otrlých, čo si to možno posnažia zistiť a overiť. Osobne sa velmi v szčo nevyznám, už ani v tom živnostenskom.
dakujem za vysvetlenie, konečne to chapem ano asi len prerušim zivnost.
0 0
Ta_tiana Ta_tiana

Ta_tiana je offline (nepripojený) Ta_tiana

Takze tomu rozumiem tak, ze nemozem prestat platit po uplynuti 270dni, ale mam pokracovat, avsak od 01.01.2010 len z minimalneho VZ???? Tuto zmenu mam nahlasit este v decembri, alebo aj skor, aby bola platnost od 01.01.2010 na novy VZ? Kedze 01.01. je sviatok, tak aby som neprepasla ten datum. A z toho vsetkeho vyplyva, ze ak porodim este v roku 2010, tak stale sa mi berie do uvahy VZ z 2009, ale preco mam potom pokracovat v plateni aj v roku 2010, aj ked z minima, ked mi narok vznika za rok 2009? este tomuto nerozumiem.....
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ta_tiana Pozri príspevok
Takze tomu rozumiem tak, ze nemozem prestat platit po uplynuti 270dni, ale mam pokracovat, avsak od 01.01.2010 len z minimalneho VZ???? Tuto zmenu mam nahlasit este v decembri, alebo aj skor, aby bola platnost od 01.01.2010 na novy VZ? Kedze 01.01. je sviatok, tak aby som neprepasla ten datum. A z toho vsetkeho vyplyva, ze ak porodim este v roku 2010, tak stale sa mi berie do uvahy VZ z 2009, ale preco mam potom pokracovat v plateni aj v roku 2010, aj ked z minima, ked mi narok vznika za rok 2009? este tomuto nerozumiem.....
Pretože, keď je súvislé dlhodobo platené NP, či už zo zamestnania alebo z DNP, tak rozhodujúcim obdobím býva predchádzajúci kalendárny rok. Ak by DNP vzniklo v roku 2010, tak by rozhodujúcim obdobím nemohol byť rok 2009, ale len obdobie od vzniku posledného DNP. Ak by si sa teraz odhlásila, to znamená že by si súčasné DNP ukončila, tak už nie si doborovoľne poistená, a nárok na materské by si mala len z ochrannej lehoty, a v tom prípade by si musela nastúpiť na MD do 6 mesiacov od skončenia DNP. Inak, ak by si chcela poberať materské z DNP, nedá sa to inak, iba tak, že musíš byť prihlásená na DNP v čase nástupu na MD. No a ak by si sa teda teraz odhlásila, a nanovo prihlásila až v roku 2010, keď budeš nastupovať na MD, tak to bude vlastne brané ako nové DNP, a rok 2009, z ktorého si sa odhlásia, s ním už nebude mať nič spoločné.
Preto je potrebné, ak chceš aby sa Ti materská počítala z maxima roku 2009, aby DNP trvalo nepretržite, nesmie byť žiadne odhlásenie, žiadne prerušenie. Daj si len sú zmenu VZ, ktorú podaj ešte v 12/2009, pretože zmena VZ je vždy platná až od 1. dňa nasledujúceho mesiaca ako ju podáš.
0 0
Ta_tiana Ta_tiana

Ta_tiana je offline (nepripojený) Ta_tiana

Dakujem krasne za vysvetlenie. teraz uz rozumiem. esteze som napisala, ja som to chcela po 31.12.09 UKONCIT!!!! sakra. takze to urobim tak, ako mi radis. takze ak si budem platit z minima od 01.01.2010 a porodim v 2010, alebo ostanem PN, tak budem mat narok na max.matersku, pripadne PN-ku z DNP, ano? a este mam poslednu otazku - dokedy mam platit z minima?
0 0
pusinka23 pusinka23

pusinka23 je offline (nepripojený) pusinka23

chcela by som sa spytat ... ked som pracovala pred otehotnenim 3 roky .... ale momentalne nepracujem ... mam narok na matersku? alebo si musim platit tie mesiace kym porodim nemocenske poistenie?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

pusinka23 Pozri príspevok
chcela by som sa spytat ... ked som pracovala pred otehotnenim 3 roky .... ale momentalne nepracujem ... mam narok na matersku? alebo si musim platit tie mesiace kym porodim nemocenske poistenie?
Musíš platiť ak chceš mať materskú. Ale poskytla si o sebe veľmi málo informácii. Už si tehotná? V ktorom mesiaci? Kedy máš termín pôrodu? Kedy si prestala pracovať?
0 0
Ta_tiana Ta_tiana

Ta_tiana je offline (nepripojený) Ta_tiana

A este ma napadla jedna vec - ak by som ostala pocas tehotenstva PN a uplatnim si PN aj z DNP, tak co potom, ked pojdem na matersku? bude mi aj vtedy vyplacana max.materska, aj ked som si uz uplatnila predtym PN-ku z DNP??? alebo mozem cerpat z DNP len PN-ku alebo matersku, alebo oboje???
0 0
LenkaDa LenkaDa

LenkaDa je offline (nepripojený) LenkaDa

Dobry vecer,
prislo mi na mail info o videoskoleni k rodicovskemu prispevku a materskej po novom od 1.1.2010 a ma tam byt aj rozsiahly material na stiahnutie ale ten som nikde nenasla... neviete mi niekto poradit, kde najdem ten material, prosim? dakujem
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Chcela by som spýtať na túto poslednú vetu - platím si DNP z maxima od 17.8.09, momentálen som tehotná v 7 tt - termím pôrodu bude 21.6.10, som nezamestnaná - momentálne na predĺženej materskej s dcérkou. Mojich 270 dní poistenia bude splnených 21.5.10 - malo by pre mňa význam dať sa vypísať na PN po 21.5?
Ďakujem vopred za odpoveď,

Príspevok 1780 - odpoved od Jankasm "Ak si nezamestnaná, tak môžeš v tehotenstve skúsiť lekára popýtať o PN, aj tú by si dostávala maximálnu. [/QUOTE]"
Naposledy upravil mimaemma : 29.10.09 at 07:48 Dôvod: doplnenie údajov
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mimaemma Pozri príspevok
Chcela by som spýtať na túto poslednú vetu - platím si DNP z maxima od 17.8.09, momentálen som tehotná v 7 tt - termím pôrodu bude 21.6.10, som nezamestnaná - momentálne na predĺženej materskej s dcérkou. Mojich 270 dní poistenia bude splnených 21.5.10 - malo by pre mňa význam dať sa vypísať na PN po 21.5?
Ďakujem vopred za odpoveď,

Príspevok 1780 - odpoved od Jankasm "Ak si nezamestnaná, tak môžeš v tehotenstve skúsiť lekára popýtať o PN, aj tú by si dostávala maximálnu.
"[/QUOTE]

No jasné, význam by to malo, lenže ty splníš 270 dní až 21.5.2010, no vtedy už budeš vypísaná od lekára na MD, pretože to bude mesiac pred plánovaným termínom pôrodu. No a ak teda neporodíš skôr ako 21.5.2010 /držím palce/ tak budeš mať nárok na maximálnu materskú. PN však nestíhaš, keby si však mala splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia napr. v 01/2010, tak sa kľudne môžeš dať vypísať na PN až do nástupu na MD.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ta_tiana Pozri príspevok
A este ma napadla jedna vec - ak by som ostala pocas tehotenstva PN a uplatnim si PN aj z DNP, tak co potom, ked pojdem na matersku? bude mi aj vtedy vyplacana max.materska, aj ked som si uz uplatnila predtym PN-ku z DNP??? alebo mozem cerpat z DNP len PN-ku alebo matersku, alebo oboje???
Pokiaľ budeš mať splnenú podmienky na PN, tie sú v pdostate úplne rovnaké ako pre nárok na materské, tak samozrejme môžeš kľudne poberať z DNP PN a následne materskú. Prípadná PN vôbec neovplyvní výšku materskej.
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Jani, moc ďakujem za rýchlu odpoveď, už mám v tom jasno.
Dúfam, že skôr neporodím - budem sa snažiť :-)))
Posielam bodík.
0 0
Mersi 777 Mersi 777

Mersi 777 je offline (nepripojený) Mersi 777

Ahojte.
Som tehotná. Chcem sa opýtať, že keby som bola nútená ísť na rizikovú a mám splnenú podmienku 270 dni poistenia z DNP, ale nemám ešte splnenú podmienku 26 týždňov, to by som dostávala potom z DNP maródku len z minimálnej mzdy.
Chcem sa opýtať, že ak uplynie doba 26 týžňov a budem mať nárok na 55% z môjho vymeriavacieho základu, či to poisťovňa sama prepočíta, alebo ju mám vyzvať, či sa musí maródka preušiť???
Taktiež sa chcem uistiť, že počas maródky sa DNP neplati.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Mersi 777 Pozri príspevok
Ahojte.
Som tehotná. Chcem sa opýtať, že keby som bola nútená ísť na rizikovú a mám splnenú podmienku 270 dni poistenia z DNP, ale nemám ešte splnenú podmienku 26 týždňov, to by som dostávala potom z DNP maródku len z minimálnej mzdy. Áno.
Chcem sa opýtať, že ak uplynie doba 26 týžňov a budem mať nárok na 55% z môjho vymeriavacieho základu, či to poisťovňa sama prepočíta, alebo ju mám vyzvať, či sa musí maródka preušiť??? Nie, ak bude PN pokračovať vkuse, stále to bude iba nemocenské vypočítané z minimálnej mzdy - rozhodujúci je termín vzniku PN. Ak sa PN ukončí, a vznikne nová, potom už výpočet bude z reálneho VZ.
Taktiež sa chcem uistiť, že počas maródky sa DNP neplati.Neplatí sa,ak nemocenské je vyplácané z DNP.
Odpovede v texte.
0 0
Mersi 777 Mersi 777

Mersi 777 je offline (nepripojený) Mersi 777

ajobs : ďakujem za odpoveď
0 0
lejna lejna

lejna je offline (nepripojený) lejna

Dobry vecer, poprosila by som o radu. Od 14.4.2009 si platim DNP zo sumy 1003 Eur. Kedze do terminu porodu 21.12.2009 nesplnam podmienku 270 dni, budem matersku dostavat zo zamestnania. Momentalne som na RD a trva mi PP. Chcem sa opytat:
1. pocas MD, ktora nebude z DNP, mozem z DNP cerpat PN alebo OCR?
2. ci je pre mna vyhodne platit si DNP zo sumy 1003 Eur az kym nesplnim podmienku 270 dni, co bude zaciatkom januara 2010?
0 0
zuzume zuzume

zuzume je offline (nepripojený) zuzume

Dobry den, chcem sa spytat ohladom materskej, nastupujem na nu 12.12.2009 uz som na jednu narok mala a teraz idem znova na dalsiu, pracovny pomer mi stale trva a prve dieta ma 2,5 roka teraz poberam rodicovsky prispevok, takze na matersku asi narok mam, ale chcem sa spytat ci mi moze ekonomka napisat max. vymer.zaklad na vypocet materskej, pri prvej som ho tiez mala ale neviem ci sa moze len tak zvysovat vym.zaklad ked som nepracovala, ale pocula som ze sa to da, tak vas prosim o rada, dakujem pekne, Zuzana
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zamestnávateľ má podľa zákona zapísať do potvrdenia o príjme sumu vymeriavacieho základu na nem. poistenie, aký by ste dosiahli, ak by ste v mesiaci, v ktorom nastúpite na MD, pracovali.

Ak ste mali pri prvom dieťati pri odchode na MD plat povedzme 1100 €, bolo by dosť čudné, ak by sa Vám mal po 3 rokoch plat znížiť...
0 0
zuzume zuzume

zuzume je offline (nepripojený) zuzume

dakujem za odpoved, takze mi moze bez problemov napisat tych 1084,55 to je to maximum a popripade dolozit k zmluve, ze vymeriavaci zaklad sa zvysoval..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať