Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
zuzume, skúste sa najskôr porozprávať so mzdárkou vo Vašej firme, tá by Vás snáď mala usmerniť - teda za predpokladu, že rozumie zákonu o sociálnom poistení aspoň tak, ako by mala.
0 0
zuzume zuzume

zuzume je offline (nepripojený) zuzume

no prave, ze moc nerozumie tam je uz iba jeden zamestnanec a ten je na dohodu, tak preto som sa obratila na vas..
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

brčko Pozri príspevok
povinné starobné poistenie szčo + povinné invalidné poistenie szčo = povinné dôchodkové poistenie szčo.

"Ak plánuješ ešte v blízkej budúcnosti dalšie dieťa"!!!,

tak by bolo možno rozumnejšie, za predpokladu
- ak si bola ozaj pred poberaním materského povinne nem/dôch.poistená szčo a
- chceš poberať aj rodičovský príspevok a
- nevykonávať činnosť szčo,

len "prerušiť" činnosť szčo po ukončení poberania materského z dôvodu poberania rodič.príspevku

- na SP predpokladám:
---- dať RLFO s prerušením, kod 7 a
---- predpokladám aj vyhlásenie o nevykonávaní činnosti počas poberania RP (vid § 26 ods.4 ZoSP)
- aj na živnostenskom prerušiť živnosť (inak by nebolo možné poberať RP, vid § 3 ods.1 písm. d + § 3 ods.4 Zákona o RP účinného od 1.1.09).

V takom prípade, ak dobre rozumiem § 49a Zákona o sociálnom poistení, by sa ti mali aj dni poberania RP, nevykonávania činnosti, ak si bola povinne dôch.poistená pred nástupom na MD aj nadalej tieto dni považovať za dni trvania nem.poistenia, pri uplatnení nároku "na materské"!!.
No nezaručujem, lebo tam záleží predpokladám na každej drobnosti. No a potom aký by bol prípadný pravdepodobný VZ u szčo, tiež neviem povedať, ak by si nastúpila na druhú md počas tohto prerušenia (vid § 57 ods.2 Zo SP). No niekomu možno stačia aj dni NP, ak sa bude možné aj nadalej zrátavať dni rôznych NP.
Takže toto len pre takých zvedavých a otrlých, čo si to možno posnažia zistiť a overiť. Osobne sa velmi v szčo nevyznám, už ani v tom živnostenskom.
Bola som na SP a tam mi povedali ze prihlasku na doch. poistenie mam davat uz po narodeni dieťaťa. Takže ak dam prihlasku po narodeni, mam dať aj prerusenie ako SZCO a NP z DNP? Alebo len tu prihlasku na starobne poistenie . A v tej prihlaske dam začiatok MD a ked skonci MD zase dam RLFO zmena - ukončenie MD a začiatok RD? dakujem
Naposledy upravil Tinika : 04.11.09 at 20:35
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Tinika Pozri príspevok
Bola som na SP a tam mi povedali ze prihlasku na doch. poistenie mam davat uz po narodeni dieťaťa. Takže ak dam prihlasku po narodeni, mam dať aj prerusenie ako SZCO a NP z DNP? Alebo len tu prihlasku na starobne poistenie . A v tej prihlaske dam začiatok MD a ked skonci MD zase dam RLFO zmena - ukončenie MD a začiatok RD? dakujem
Uz som dopletena z toho asi ked to čitam na ich stranke. Lebo si písala ze RLFO kde dam kod 7 - to je szco poberajuca RP. ale kedze mne na SP povedali ze uz pri MD mam mat prihlasku tak som jelen z toho. Asi tam pojdem este raz.
0 0
lejna lejna

lejna je offline (nepripojený) lejna

lejna Pozri príspevok
Dobry vecer, poprosila by som o radu. Od 14.4.2009 si platim DNP zo sumy 1003 Eur. Kedze do terminu porodu 21.12.2009 nesplnam podmienku 270 dni, budem matersku dostavat zo zamestnania. Momentalne som na RD a trva mi PP. Chcem sa opytat:
1. pocas MD, ktora nebude z DNP, mozem z DNP cerpat PN alebo OCR?
2. ci je pre mna vyhodne platit si DNP zo sumy 1003 Eur az kym nesplnim podmienku 270 dni, co bude zaciatkom januara 2010?

Prosim, poradite mi? Dakujem.
0 0
leocka leocka

leocka je offline (nepripojený) leocka

brčko Pozri príspevok
súhlasím s ajobs,
len teda pozor na to, že pri PTP 3.3.2010, treba nastúpiť na MD najneskôr 20.1.10 (t.j. 6týžd. pred PTP)

a dá sa ukončiť PP 17.1.10 (nedelu) a začať PP 18.1.10 a na MD 20.1.10, plat/hrubá mzda za tie dva dni potom stačí v sume (1084,55eur :31dní v januári x2dni v RO t.j.18-19.1.)
Dakujem brcko, este ma napadol jeden detail, ktory ma celkom zaujal. Vo vykaze pre Soc. Poist. co kazdy mesiac podavam do Socialnej poistovne budem tym padom ja 2 x (ako 2 rozny zamestnanci)? Kedze v tom istom mesiaci prestanem pracovat a znova zacnem. Je to vobec mozne? Kedze tam sa to eviduje podla rodneho cisla. Dakujem
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deń, prepustili sme zamestnankynu a od 1,11, ju opať zamestnali z max. VZ, aby mala max. matersku. Ale medzitym ochorela a teda sa pýtam, ak sa dá vypísat na PN, ovplivní to nejak materskú? dakujem
0 0
jasanta jasanta

jasanta je offline (nepripojený) jasanta

dobry den, mozte mi niekto poradit?? mam nastupit na matersku 6.12.09 ale chcela by som si cely december vybrat dovolenku a nastupit az 1.1.2010. Viem ze sa mi bude kratit materska o tych 6 tyzdnov/ vyplata bude isto lepsia/, len som si neni ista ze ak mam termin 17.1.10 a nastupim 1.1.10 na matersku, to do toho 17.1. mi nik nezaplati ak neporodim skor alebo ako to je??velmi pekne dakujem za info...
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

jasanta Pozri príspevok
dobry den, mozte mi niekto poradit?? mam nastupit na matersku 6.12.09 ale chcela by som si cely december vybrat dovolenku a nastupit az 1.1.2010. Viem ze sa mi bude kratit materska o tych 6 tyzdnov/ vyplata bude isto lepsia/, len som si neni ista ze ak mam termin 17.1.10 a nastupim 1.1.10 na matersku, to do toho 17.1. mi nik nezaplati ak neporodim skor alebo ako to je??velmi pekne dakujem za info...
na matersku sa nastupuje 6-8 tyzdnov pred porodom a dostavas zaplatene od dna nastupu na matesku takze neboj, euriky dostanes
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jasanta Pozri príspevok
dobry den, mozte mi niekto poradit?? mam nastupit na matersku 6.12.09 ale chcela by som si cely december vybrat dovolenku a nastupit az 1.1.2010. Viem ze sa mi bude kratit materska o tych 6 tyzdnov/ vyplata bude isto lepsia/, len som si neni ista ze ak mam termin 17.1.10 a nastupim 1.1.10 na matersku, to do toho 17.1. mi nik nezaplati ak neporodim skor alebo ako to je??velmi pekne dakujem za info...
Podmienky nároku na materské

§ 48
Na začiatok

(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Poistenkyňa má nárok na materské aj po uplynutí 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará alebo ak je osamelá. Nárok na materské v tomto prípade zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(4) Podmienka starostlivosti o narodené dieťa sa považuje za splnenú v období, v ktorom je dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia.

(5) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

Ak sa jedná o dovolenku za rok 2009 - nie je nutné vyčerpať ju pred nástupom na materskú. Dovolenka ti neprepadne, môžeš ju čerpať po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky - v prípade rod. dovolenky - aj o 3 roky.
0 0
mikatmi mikatmi

mikatmi je offline (nepripojený) mikatmi

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať tiež ohladne materskej. Nastupujem na MD 14.12.09(6 týžd. pred pôrodom), a momentálne som na rod. dov. s prvým dieťaťom -2,5 roka. Vym. základ som vtedy mala 14000 sk. Pracovný pomer mi stále trvá. Chcem sa spýtať - o koľko % mi môže mzdárka navýšiť VZ? Môže mi to to navýšiť na 1000€? Alebo by bolo výhodnejšie prerušiť RD -dať výpoveď a znovu nastúpiť už s vyšším VZ?
Ďakujem pekne za odpoveď. M
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ak môžem poprosiť o radu - kamarátka poberala rodičovský príspevok (dieťa sa narodilo 10/08), ale od 01.10.09 je zamestnaná a na ÚPSVaR jej povedali, že už tento príspevok poberať nebude, lebo sa jej o malú bude starať mama a na príspevok by mala nárok len vtedy, ak by sa jej o dieťa staral niekto, kto má takéto niečo v živnosti.
Nepočula som osobne, čo jej konkrétne povedali a či to takto znelo a nie som z toho ani trochu múdra, môžete mi vysvetliť o čo išlo a či by som si mohla rozšíriť živnosť o nejakú činnosť, ktorá by spĺňala podmienky na poberanie rod.príspevku matkou.
Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

iriska Pozri príspevok
Ak môžem poprosiť o radu - kamarátka poberala rodičovský príspevok (dieťa sa narodilo 10/08), ale od 01.10.09 je zamestnaná a na ÚPSVaR jej povedali, že už tento príspevok poberať nebude, lebo sa jej o malú bude starať mama a na príspevok by mala nárok len vtedy, ak by sa jej o dieťa staral niekto, kto má takéto niečo v živnosti.
Nepočula som osobne, čo jej konkrétne povedali a či to takto znelo a nie som z toho ani trochu múdra, môžete mi vysvetliť o čo išlo a či by som si mohla rozšíriť živnosť o nejakú činnosť, ktorá by spĺňala podmienky na poberanie rod.príspevku matkou.
Ďakujem
Pretože začala poberať RP až v r. 2009, tak ak pracuje na prac.pomer, nárok na RP stráca. Má nárok len na príspevok na starostlivosť o dieťa (PnSoD) a to:
- bud vo výške 25% z RP ak sa o dieťa stará osobne alebo niekto bez živnosti, kto nepoberá RP,
- alebo vo výške preukázaných nákladov, max. do výšky RP, ak chodí dieťa do zariadenia ako mat.škôlka, jasle alebo sa on stará niekto na živnosť (potrebuje preukazatelné doklady o zaplatení za každý mesiac predložiť UPSVaR).
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

§5 zák. č. 561/2008
Suma príspevku
(1) Príspevok za kalendárny mesiac je
a) v sume preukázaných výdavkov oprávnenej osoby, najviac v sume rodičovského príspevku podľa osobitného predpisu, 11) ak starostlivosť zabezpečuje poskytovateľ podľa § 2 ods. 3 písm. a) až c),
b) 25 % sumy rodičovského príspevku podľa osobitného predpisu, 11) ak starostlivosť zabezpečuje poskytovateľ podľa § 2 ods. 3 písm. d) a e). (2) Príspevok podľa odseku 1 sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.
§ 2
Starostlivosť o dieťa
(1) Starostlivosť o dieťa na účely tohto zákona je poskytovanie starostlivosti dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a psychického vývinu pri rešpektovaní najlepšieho záujmu dieťaťa a jeho práv v čase, keď rodič vykonáva zárobkovú činnosť alebo študuje na strednej škole alebo na vysokej škole.

(2) Starostlivosť o dieťa sa vykonáva
a) v rodinnom prostredí dieťaťa,
b) v prostredí účelovo vytvorenom a upravenom na výkon starostlivosti o dieťa alebo
c) v rodinnom prostredí fyzickej osoby poskytujúcej starostlivosť o dieťa.

(3) Poskytovateľ starostlivosti o dieťa podľa tohto zákona (ďalej len "poskytovateľ") je
a) zariadenie zriadené podľa osobitných predpisov, 3)
b) iná právnická osoba, ktorá poskytuje starostlivosť dieťaťu, 4)
c) fyzická osoba, ktorá poskytuje starostlivosť dieťaťu podľa osobitného predpisu, 5)
d) iná fyzická osoba, ak nie je osobou uvedenou v písmene c) a nevypláca sa jej rodičovský príspevok, alebo
e) rodič, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť a nezabezpečí starostlivosť o svoje dieťa poskytovateľom uvedeným v písmenách a) až d).
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

ale musí to byť iba škôlka alebo si môžem takú živnosť urobiť aj ja?
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deń, prepustili sme zamestnankynu a od 1,11, ju opať zamestnali z max. VZ, aby mala max. matersku. Ale medzitym ochorela a teda sa pýtam, ak sa dá vypísat na PN, ovplivní to nejak materskú? dakujem
Prosim vie niekto poradit?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

tinika,
ak pôjde na PN a bude tam až do MD, tak jej rozhodujúce obdobie bude obdobie od 1.11.09 do dna pred nástupom na PN. Takže z toho dôvodu, že už 1.11.09 je nedela, t.j. den bez VZ, tak nech pre istotu sa dá vypísať na PN v piatok a nie v pondelok, inak jej nemusí vyjsť max. "denný" VZ, aj ked má max. mesačný VZ, lebo jej RO nebude celý kal. mesiac, ale len jeho časť.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

brčko Pozri príspevok
tinika,
ak pôjde na PN a bude tam až do MD, tak jej rozhodujúce obdobie bude obdobie od 1.11.09 do dna pred nástupom na PN. Takže z toho dôvodu, že už 1.11.09 je nedela, t.j. den bez VZ, tak nech pre istotu sa dá vypísať na PN v piatok a nie v pondelok, inak jej nemusí vyjsť max. "denný" VZ, aj ked má max. mesačný VZ, lebo jej RO nebude celý kal. mesiac, ale len jeho časť.
Ona asi nepojde na PN az do nastupu na MD ale len na 1-2 tyzdne, aj to ovplyvni materske? teda mala by sa dať vypisat na PN napr. az v stredu 11.11. a teda jej RO bude 1-10.11. + prípadne dni ked v novembri nebude PN? A vyjde jej max. materska v tomto prípade?
Naposledy upravil Tinika : 07.11.09 at 15:05
0 0
jasanta jasanta

jasanta je offline (nepripojený) jasanta

dakujem veronika,len moc mi to nepomohlo, tu dovolenku si chcem vybrat z osobnych dovodov / budem mat odpracovany cely posledny stvrtrok a potom mi v robote prinalezia za to premie o kt.nechcem prist/...tak len koli tomu sa mi to oplati....podla paragrafu tych 22 tyzdnov plynie od porodu a teda ked nastupim 1.1.10 a porodim napr 17.1.10 tak sa mi bude vyplacat materska od toho 1.1.teda nejakych 24.tyzdnov??...dakujem za info...
Naposledy upravil jasanta : 07.11.09 at 13:03
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jasanta Pozri príspevok
dakujem veronika,len moc mi to nepomohlo, tu dovolenku si chcem vybrat z osobnych dovodov / budem mat odpracovany cely posledny stvrtrok a potom mi v robote prinalezia za to premie o kt.nechcem prist/...tak len koli tomu sa mi to oplati....viem ze paragraf to dovoluje len neviem ci mi potom plynie materska uz od toho 1.1.10 alebo az od datumu porodu....z paragrafu to moc nechapem...tych 22 tyzdnov je az po porode ci uz od toho 1.1.....dakujem za info...
od 1.1.2010, ale SP ti nebude vyplácať materské po dobu 28 týždňov, ale len do konca 22. týždňa ododňa pôrodu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať