Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
dracica19 dracica19

dracica19 je offline (nepripojený) dracica19

Dobry den,urcite sa najde niekto kto mi da najlepsiu radu. V aprili 2009 mi skoncila rodic,dovolenka,ale od novembra r.2007 som aj SZCO. povinnost platenia nemocenskeho poistenia mi vznikla od 1.7.2009 z dan.priznania za r.2008 z min.mzdy.momentalne som opat tehotna,nastup na matersku cca od 20.3.2010.momentalne som od 1.11.2009 aj szco aj zamestnana.vyjde mi max.materska,ak mam v zamestnani hr.mzdu 800eur? mozem od januara ukoncit,prac.pomer,a zostat len szco...dostanem i tak max.matersku? vyjde mi vobec narok,lebo nie som si ista ci splnim podmienku 270dni platenia nem.poistenia....dakujem za pomoc
0 0
lučia lučia

lučia je offline (nepripojený) lučia

Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť?
Som zamestnaná od 01/09 na dobu určitú do 31.12.2009. Od 04/09 si platím DNP do max.výšky (rozdiel max. a NP zo zamestnania). V 06/10 mám ísť na materskú. Podmienka 270 dní by mala byť splnená v obidvoch prípadoch. Len neviem, či mi vznikne nárok na materské aj zo zamestnania, ak od 01/10 ostanem nezamestnaná.
Pripadali by do úvahy tieto možnosti:
1. budem na ÚP a nezmením si výšku NP
2. pôjdem na rizikové ešte počas trvania PP v 12/09
3. budem na ÚP a navýšim si DNP z maxima
4. zamestnám sa niekde s max. VZ
V každom z týchto prípadov bude rozhodujúce obdobie r. 2009?
Ktorý z prípadov mi pomôže dosiahnuť max.materskú?

Najjednoduchšie by mi bolo č. 1. Len som si nie istá, či by mi vypočítali materské aj zo zamestnania, aj keď je už ukončené. Aj keď na sociálke mi povedali, že áno, nie som si istá.

Ďakujem za radu...
0 0
lučia lučia

lučia je offline (nepripojený) lučia

Troška som to prešvihla. Opravujem v 06/10 mám porodiť, nie ísť na materskú.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lučia Pozri príspevok
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť?
Som zamestnaná od 01/09 na dobu určitú do 31.12.2009. Od 04/09 si platím DNP do max.výšky (rozdiel max. a NP zo zamestnania). V 06/10 mám ísť na materskú. Podmienka 270 dní by mala byť splnená v obidvoch prípadoch. Len neviem, či mi vznikne nárok na materské aj zo zamestnania, ak od 01/10 ostanem nezamestnaná.
Pripadali by do úvahy tieto možnosti:
1. budem na ÚP a nezmením si výšku NP
2. pôjdem na rizikové ešte počas trvania PP v 12/09
3. budem na ÚP a navýšim si DNP z maxima
4. zamestnám sa niekde s max. VZ
V každom z týchto prípadov bude rozhodujúce obdobie r. 2009?
Ktorý z prípadov mi pomôže dosiahnuť max.materskú?

Najjednoduchšie by mi bolo č. 1. Len som si nie istá, či by mi vypočítali materské aj zo zamestnania, aj keď je už ukončené. Aj keď na sociálke mi povedali, že áno, nie som si istá.

Ďakujem za radu...
Ak máš z ukončeného zamestnania splnenú podmienku 270dní (1-12/09 je ok) a tiež z DNP samotného (4/09 -6/2010 je ok), tak podla mna by nemal byť problém s nárokom z oboch nem.poistení. Len nech to nekomplikuješ, treba na MD nastúpiť 6týždnov pred pravdepodobným dátumom pôrodu a nie skôr. LEbo v ochrannej lehote (z ukončeného zamestnania) vzniká nárok na materské 6týždnov pred termínom stanoveným lekárom - vid § 50 zákon o sociálnom poistení.


k bodu 2
na PN môžeš ísť podla potreby kedykolvek počas evidovania na UP. Budeš mať nárok na nemocenské od prvého dna PN. Ak vznikne PN po uplynutí 42dní od ukončenia PP (t.j po 11.2.2010, ak PP končí 31.12.09), tak okrem PN a potvrdenia zamestnávatela o zamstnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku, budeš od lekára potrebovať potvrdenie, že si v den ukončenia PP/NP bola tehotná. V takom prípade sa na teba vzťahuje nie 42dnová ochranná lehota, ale 6mesačná, a to aj na účely uplatnenia nároku na nemocenské, príp. ošetrovné. - vid § 32 zákon o sociálnom poistení myslím ods.2 písm. b)

k bodu 3.
Ak by si si aj zvýšila od 1.1.2010 VZ, tak tvoje RO je aj tak obdobie 4/09-31.12.09, t.j. neovplyvnilo by ti to výšku materského.


Do tvojho nástupu na MD predpokladám nehrozí ani žiadna zmena v zákone o soc.poistení, lebo to bude ešte pred volbami.
Takže všetko dobré
0 0
lučia lučia

lučia je offline (nepripojený) lučia

Ďakujem pekne za rozsiahlu radu (tu mal byť smajlík, len neviem ako ho vložiť :-).
Len si to musím ešte viac krát prečítať, lebo sa mi to dáko nechce dostať do hlavy. Ohľadom tej ochrannej lehoty to znamená, že nárok na materské budem mať len v prípade, že do 6 mesiacov od ukončenia zamestnania nastúpim na MD? Len tak pre zaujímavosť, keby som nastúpila na MD v júli 2010, tak by už nevznikol nárok na materské zo zamestnania?
Čo sa týka tých zmien v sociál. poistení, tak mi pani na sociálke povedala, že budú veľké zmeny od 01/2010 ohľadom MD a RD a že vraj sa to už hádam nedotkne tých, ktorí si minulý rok platili DNP. Že nebudeme môcť platiť DNP, čo sa mi veľmi nezdá. Uvidíme, čo vymyslia.
Ešte raz ďakujem... možno keď nad tým ešte porozmýšľam, tak ma niečo napadne a ozvem sa...
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

iriska Pozri príspevok
ale musí to byť iba škôlka alebo si môžem takú živnosť urobiť aj ja?
Musí výdavky žene preukázať len špeciálne zariadenie alebo aj obyčajný živnostník?
ak je to blbosť, ospravedlňujem sa
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Úrad bude požadovať od rodiča dieťaťa tieto doklady:
1.zmluvu s poskytovateľom na výkon opatery dieťaťa
2.preukázané náklady na zabezpečenie služby
Takže z pozície živnostníka (poskytovateľa služby) bude potrebné vydávať požadované doklady.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

o.k.
1. budem potrebovať rozšíriť živnosť?
2. stačia faktúry alebo aj treba dokladovať bločky z nákupu vecí, ktorými starostlivosť zabezpečím?
ďakujem
0 0
evulik evulik

evulik je offline (nepripojený) evulik

ĎAKUJEM za všetky odpovede, rady, tipy ...viac
Dobrý večer,

pomôžete mi objasniť, kde som urobila chybu? 12.10.2009 som nastúpila na MD. Denný VZ mi vyšiel zo zamestnania tak ako som si ho vypočítala aj ja, t.j. 25,65 Eur. Okrem toho som sa v decembri prihlásila na DnP so začiatkom platenia od 1.1.2009 a platila som si mesačne z minima 295,50, t.j. 13 Eur, a teda do nástupu na MD som určite 270 dní splnila. Dnes mi telefonicky oznámila pani na SP (rozhodnutie mi ešte neprišlo, preto som volala) povedala, že z DnP mi vznikol denný VZ len 2,5858 Eur ... čomu nerozumiem. Pretože mi týmto pádom nevychádza max. materská. Hľadám po dôvodoch na internete a mohlo by to byť tým, že v r. 2009 mi narástla moja mzda celkom slušne a teda VZ zo zamestnania za r.2009 + DnP mi v súčte presiahlo max.VZ (každý mesiac, až na jedene, kedy som bola PN) .. neviem sa zoorientovať, čo môže byť príčinou, resp. ako som tomu mohla predísť, a maximálnu materskú skutočne dosiahnuť. DnP som platila z minima, menej sa predsa nedá. Mám teraz na SP nejaké preplatky? Ďakujem za vysvetlenie.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

evulik Pozri príspevok
Dobrý večer,

pomôžete mi objasniť, kde som urobila chybu? 12.10.2009 som nastúpila na MD. Denný VZ mi vyšiel zo zamestnania tak ako som si ho vypočítala aj ja, t.j. 25,65 Eur. Okrem toho som sa v decembri prihlásila na DnP so začiatkom platenia od 1.1.2009 a platila som si mesačne z minima 295,50, t.j. 13 Eur, a teda do nástupu na MD som určite 270 dní splnila. Dnes mi telefonicky oznámila pani na SP (rozhodnutie mi ešte neprišlo, preto som volala) povedala, že z DnP mi vznikol denný VZ len 2,5858 Eur ... čomu nerozumiem. Pretože mi týmto pádom nevychádza max. materská. Hľadám po dôvodoch na internete a mohlo by to byť tým, že v r. 2009 mi narástla moja mzda celkom slušne a teda VZ zo zamestnania za r.2009 + DnP mi v súčte presiahlo max.VZ presne toto je príčina. Zo zamestnania ti berú VZ z roku 2008 a z DNP len VZ vo výške rozdielu medzi maximom a VZ zo zamestnania (každý mesiac, až na jedene, kedy som bola PN) .. neviem sa zoorientovať, čo môže byť príčinou, resp. ako som tomu mohla predísť, a maximálnu materskú skutočne dosiahnuť. napr. sa prihlásiť už 31.12.08, ak si teda v 12/08 nemala vyšší plat z dôvodu napr. odmien, prémií. DnP som platila z minima, menej sa predsa nedá. Prihlásiť sa nedá z nižšieho VZ ale platiť áno. Resp. lepšie zaplatiť z tohto minima a potom preplatok vyžiadať písomne vrátiť. Mám teraz na SP nejaké preplatky? áno Ďakujem za vysvetlenie.
.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lučia Pozri príspevok
Ďakujem pekne za rozsiahlu radu (tu mal byť smajlík, len neviem ako ho vložiť :-).
Len si to musím ešte viac krát prečítať, lebo sa mi to dáko nechce dostať do hlavy. Ohľadom tej ochrannej lehoty to znamená, že nárok na materské budem mať len v prípade, že do 6 mesiacov od ukončenia zamestnania nastúpim na MD? myslím áno a nástup na MD 6týžd. pred PtPLen tak pre zaujímavosť, keby som nastúpila na MD v júli 2010, tak by už nevznikol nárok na materské zo zamestnania? Možno v prípade, že by ti k nástupu na MD (6týž. pred PTP) v júli trvalo poberanie nem.dávky, tak by nárok vznikol, no na to som dosial nečítala žiadny prípad z praxe.
Čo sa týka tých zmien v sociál. poistení, tak mi pani na sociálke povedala, že budú veľké zmeny od 01/2010 v DNP nič také od 1.1.2010 nebude, len pri rodič.príspevku. žiadny návrh sa v parlamente neprerokúva ohľadom MD a RD a že vraj sa to už hádam nedotkne tých, ktorí si minulý rok platili DNP. Že nebudeme môcť platiť DNP, čo sa mi veľmi nezdá. Uvidíme, čo vymyslia.
Ešte raz ďakujem... možno keď nad tým ešte porozmýšľam, tak ma niečo napadne a ozvem sa...
.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lejna Pozri príspevok
Dobry vecer, poprosila by som o radu. Od 14.4.2009 si platim DNP zo sumy 1003 Eur. Kedze do terminu porodu 21.12.2009 nesplnam podmienku 270 dni, budem matersku dostavat zo zamestnania. Momentalne som na RD a trva mi PP. Chcem sa opytat:
1. pocas MD, ktora nebude z DNP, mozem z DNP cerpat PN alebo OCR?
2. ci je pre mna vyhodne platit si DNP zo sumy 1003 Eur az kym nesplnim podmienku 270 dni, co bude zaciatkom januara 2010?
Aj ked si si platila DNP z VZ 1003eur ale vzhladom na to, že si aj zamestnaná, tak sa ti aj tak z DNP berie ako VZ len rodziel medzi aktuálnym VZ (do 30.6.09 1003,09eur a od 1.7.09 1084,55eur) a tvojim VZ za konkrétny kalendárny mesiac. Takže máš na DNP preplatok.

270dní z DnP ti uplynie až 8.1.2010 (ak nemáš iné ukončené NP v období dvoch rokov pred pôrodom), takže ozaj nárok na materské z DnP ti nevznikne, musela by si porodiť najskôr 9.1.2010.

Neviem ti s istotou odpovedať, aj ked sa mi zdá, že tu taký prípad bol, že zo zamestnania materské a z DnP nemocenské.
NO v SP zväčša uplatnujú názor, že v prípade, že ti vznikne nárok na materské z jedného nem.poistenia, tak nemusíš platiť ani iné poistenie. Aj ked sa neviem s tým nejako stotožniť.
Ak by ta vypísali na PN a SP ti nárok uznala, tak môžeš byť PN až do konca šestonedelia, ak to lekár bude považovať za potrebné. Ale toto ti zaručiť nezaručím.

Bohužial viac ti k tomu neviem povedať.
Naposledy upravil brčko : 10.11.09 at 22:37 Dôvod: Oprava po upozornení Katy - nevšimla som si tú RD
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

brčko Pozri príspevok
Aj ked si si platila DNP z VZ 1003eur ale vzhladom na to, že si aj zamestnaná, tak sa ti aj tak z DNP berie ako VZ len rodziel medzi aktuálnym VZ (do 30.6.09 1003,09eur a od 1.7.09 1084,55eur) a tvojim VZ za konkrétny kalendárny mesiac. Takže máš na DNP preplatok.
......
.
.. ani len ten preplatok myslím nebude ... píše, že je momentálne na RD (asi nemá príjem z PP)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

evulik Pozri príspevok
Dobrý večer,

pomôžete mi objasniť, kde som urobila chybu? 12.10.2009 som nastúpila na MD. Denný VZ mi vyšiel zo zamestnania tak ako som si ho vypočítala aj ja, t.j. 25,65 Eur. Okrem toho som sa v decembri prihlásila na DnP so začiatkom platenia od 1.1.2009 a platila som si mesačne z minima 295,50, t.j. 13 Eur, a teda do nástupu na MD som určite 270 dní splnila. Dnes mi telefonicky oznámila pani na SP (rozhodnutie mi ešte neprišlo, preto som volala) povedala, že z DnP mi vznikol denný VZ len 2,5858 Eur ... čomu nerozumiem. Pretože mi týmto pádom nevychádza max. materská. Hľadám po dôvodoch na internete a mohlo by to byť tým, že v r. 2009 mi narástla moja mzda celkom slušne a teda VZ zo zamestnania za r.2009 + DnP mi v súčte presiahlo max.VZ (každý mesiac, až na jedene, kedy som bola PN) .. neviem sa zoorientovať, čo môže byť príčinou, resp. ako som tomu mohla predísť, a maximálnu materskú skutočne dosiahnuť. DnP som platila z minima, menej sa predsa nedá. Mám teraz na SP nejaké preplatky? Ďakujem za vysvetlenie.
.... no aj sme sa už o tom bavili (od príspevku 751 do 760)
a tak aj je .. v tomto roku si mala lepší plat .. a len málo sa platilo z DNP do maxm VZ V rozhodnutí to presne napíšu.
http://www.porada.sk/994997-post755.html
.. ale aspoň malilinká útecha.... máš preplatok na poistnom
0 0
Lali Lali

Lali je offline (nepripojený) Lali

Dobré ráno,
prosím o usmernenie - kolegyňa si platila dobrovoľné nemocenské poistenie z najnižšieho vymeriavacieho základu /pracovala na "voľnej nohe", poberala autorské honoráre/. Toto poistenie trvalo od roku 2007 do 31.5.2009. K 31.5.2009 poistenie zrušila. Od 1.6.2009 nastúpila do trvalého pracovného pomeru, na materskú dovolenku nastupuje 23.11.2009. Aké obdobie bude rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského príspevku ?
Ďakujem.
0 0
Lali Lali

Lali je offline (nepripojený) Lali

Dobré ráno,
prosím o usmernenie - kolegyňa si platila dobrovoľné nemocenské poistenie z najnižšieho vymeriavacieho základu /pracovala na "voľnej nohe", poberala autorské honoráre/. Toto poistenie trvalo od roku 2007 do 31.5.2009. K 31.5.2009 poistenie zrušila. Od 1.6.2009 nastúpila do trvalého pracovného pomeru, na materskú dovolenku nastupuje 23.11.2009. Aké obdobie bude rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského príspevku ?
Ďakujem.
0 0
sergejka sergejka

sergejka je offline (nepripojený) sergejka

žena na MD
Ahojte! Som nova a potrebujem poradiť. Pracovala som vo firme od 01.2002 a v roku 2004 som išla na MD prve dieta a sučasne od 04.2007 skom na MD s druhým. Nastúpiť mam 04.2010, ale firma od 01.2009 ide do krachu a prepušta ludí lebo príde nový investor. Zmluvu mám na neurčito. Mám nárok na odstupné a kolko mesiacov Ďík
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deń, chcela by som poradiť známej ohladne materskej na ktorú nastupuje 12,12,2009. Jej zamestnanie:
01-08/08 HM 9100
09-10/08 HM 8100
11/08 HM 16000
12/08 HM 16000+premie 7000 tie idu do HM však? čiže VZ je 23000
01/09 do teraz HM 30000

Chcela by vedieť, aka asi materska jej vyjde, tak zhruba ma splnene 270dni poistenia, čiže narok by mala mať, ide o to v akej vyske. RO je rok 2008 ak dobre uvazujem, teda by sa jej mali spočítat VZ z roka 2008 a teda jej materska síce nebude minimalna ale ani maximalna? Dakujem za rady
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Lali Pozri príspevok
Dobré ráno,
prosím o usmernenie - kolegyňa si platila dobrovoľné nemocenské poistenie z najnižšieho vymeriavacieho základu /pracovala na "voľnej nohe", poberala autorské honoráre/. Toto poistenie trvalo od roku 2007 do 31.5.2009. K 31.5.2009 poistenie zrušila. Od 1.6.2009 nastúpila do trvalého pracovného pomeru, na materskú dovolenku nastupuje 23.11.2009. Aké obdobie bude rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského príspevku ?
Ďakujem.
z posledného poistenia .. tu je to presne....http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2009-a.html#54
(odst 2b)
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Katy a R Pozri príspevok
z posledného poistenia .. tu je to presne....http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2009-a.html#54
(odst 2b)
Zabudla som napísať, ze to od 11/08 bol ten isty zamestnavatel, len sa menil VZ. Lebo ak by vznikol novy prac. pomer v r. 2009 je mi jasne, ze RO by bol az rok 2009.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať