Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tinika Pozri príspevok
Zabudla som napísať, ze to od 11/08 bol ten isty zamestnavatel, len sa menil VZ. Lebo ak by vznikol novy prac. pomer v r. 2009 je mi jasne, ze RO by bol az rok 2009.
.. Ak od 11/08 je nový PP .. RO bude 11-12 2008 (materská bajočko 11 tisíc v korunách)
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Katy a R Pozri príspevok
.. Ak od 11/08 je nový PP .. RO bude 11-12 2008 (materská bajočko 11 tisíc v korunách)
dakujem kraaasne. prajem pekny večer
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý večer, len by som si chcela overiť jednu info. Som szco, od 1,11, na MD. Do teraz som mala info ze počas MD mozem kludne vykonavat cinnosti SZCO a nemusim platit odvody ale dnes mi bolo povedane, ze nemozem mat zivnsot a brat materske. Ako to vlastne je? Dakujem pekne
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tinika Pozri príspevok
Dobrý večer, len by som si chcela overiť jednu info. Som szco, od 1,11, na MD. Do teraz som mala info ze počas MD mozem kludne vykonavat cinnosti SZCO a nemusim platit odvody ale dnes mi bolo povedane, ze nemozem mat zivnsot a brat materske. Ako to vlastne je? Dakujem pekne
Materskú vypláca SP od nástupu na materskú, až do 22 týždňa po pôrode. To je materská, dalšia dávka je rodičovský príspevok a ten vypláca UP do veku troch rokov dieťaťa.
A počas neho nesmieš pracovať, lebo dostaneš potom len 25% z rodičovského príspevku. Resp. preplatia Ti jasle do výšky pôvodného rodičovského príspevku.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Xanti Pozri príspevok
Materskú vypláca SP od nástupu na materskú, až do 22 týždňa po pôrode. To je materská, dalšia dávka je rodičovský príspevok a ten vypláca UP do veku troch rokov dieťaťa.
A počas neho nesmieš pracovať, lebo dostaneš potom len 25% z rodičovského príspevku. Resp. preplatia Ti jasle do výšky pôvodného rodičovského príspevku.
tak som to brala aj ja, ale zase sa nasiel niekto kto ma zneistil ze p. Mihal o mal na skoleni tak sa niekto doplietol zrejme
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tinika Pozri príspevok
tak som to brala aj ja, ale zase sa nasiel niekto kto ma zneistil ze p. Mihal o mal na skoleni tak sa niekto doplietol zrejme
No zrejme si niekto splietol materskú s rodičovským, to sa ludom často stáva. Lebo slengovo sa používa materská dovolenka, tak peniaze sa berú že "materská" a pritom to tak nie je.
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

dobry vecer,

chcela by som sa spytat, ze dokedy ma SP poslat vyjadrenie o vyske materskej??? ziadost som podala okolo 14. 10. a nastup na MD mam od 9. 10. stale mi nic neprislo, tak neviem, ci nemam ist pytat.
dakujem za odpoved
s pozdravom zuzana
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

korki80 Pozri príspevok
dobry vecer,

chcela by som sa spytat, ze dokedy ma SP poslat vyjadrenie o vyske materskej??? ziadost som podala okolo 14. 10. a nastup na MD mam od 9. 10. stale mi nic neprislo, tak neviem, ci nemam ist pytat.
dakujem za odpoved
s pozdravom zuzana
.. do 60 dní ..
ale 13. alebo 16.11. by si mala mať peniažky na účte (za október)
0 0
korki80 korki80

korki80 je offline (nepripojený) korki80

Katy a R, dakujem

to si teda davaju na cas... tak dufam, ze na tom ucte nezazijem sok, ked to uvidim...
0 0
erika79 erika79

erika79 je offline (nepripojený) erika79

Prajem dobry den. Obraciam sa na Vas s prosbou o radu. Chcela by som si platit dobrovolne nem. pripoistenie, nakolko cakam druhe babo a momentalne som aj na MD. Moje prve dieta ma 14 mesiacov. Pracovala som od augusta 2007 u jedneho zamestnavatela, potom som v novembri 2007 presla k druhemu, kde som 25. jula 2008 nastupila na MD, ale prac. pomer sa mi ukoncil 31.12.2008-zmluvu som mala na dobu urcitu. Vtedy som mala odpracovanych 270 dni, ale teraz neviem ako by sa mi to ratalo. Preto prosim o radu ci sa mi oplati platit si DNP alebo nie a ci by som dostavala vyssiu matersku.
Dakujem Vam
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

erika79 Pozri príspevok
Prajem dobry den. Obraciam sa na Vas s prosbou o radu. Chcela by som si platit dobrovolne nem. pripoistenie, nakolko cakam druhe babo a momentalne som aj na MD. Moje prve dieta ma 14 mesiacov. Pracovala som od augusta 2007 u jedneho zamestnavatela, potom som v novembri 2007 presla k druhemu, kde som 25. jula 2008 nastupila na MD, ale prac. pomer sa mi ukoncil 31.12.2008-zmluvu som mala na dobu urcitu. Vtedy som mala odpracovanych 270 dni, ale teraz neviem ako by sa mi to ratalo. Preto prosim o radu ci sa mi oplati platit si DNP alebo nie a ci by som dostavala vyssiu matersku.
Dakujem Vam
.. ak stihneš 26 týždňov do nástupu na materskú... tak friškom prihlásiť sa z maxima na DNP. materská bude asi 600 eur. Ak nestihneš 26 týždňov .. tak sa oplatí aj tak, ale hlavne kôli vyššiemu RP ... materská bude minimálna. To sa už nemusíš z maxima prihlasovať ...
ešte doplním... alebo uzavrieť nový PP s dobrým VZ
Naposledy upravil Katy a R : 13.11.09 at 14:42
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

korki80 Pozri príspevok
... tak dufam, ze na tom ucte nezazijem sok, ked to uvidim...
.. no ani ma nedojímaj, aký šok ... 18 euri na deň to musí byť..
0 0
smolina 12 smolina 12

smolina 12 je offline (nepripojený) smolina 12

Potrebujem poradiť ohľadom materskej. Som zamestnaná a samozrejme mám oficiálne minimálnu mzdu. Viem, že stačí keď uzavriem novú zmluvu s vyšším platom. Nástup na materskú mám 14.12.2009. Potrebujem vedieť kedy stačí podpísať novú zmluvu, aký si mám dať plat aby som mohla mať najvyššiu materskú a koľko predstavujú odvody, pretože tie budem musieť šéfovi zaplatiť. Momentálne som PN, ale asi sa budem musieť dať vypísať do práce, keď chcem toto spraviť.

Vopred ďakujem za radu.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Už keď si išla na Pn si si mohla zmeniť pracovnú zmluvu a mohla si poberať max. PN. Ale keďže je stav taký ako popisuješ tak Ti stačí podpísať pred nástupom na materskú novú pracovnú zmluvu - plat 1085 € /zaokrúhlila som to/ a od prvého dňa máš nárok na pn ako si podpísala novú pracovnú zmluvu.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

smolina 12 Pozri príspevok
Potrebujem poradiť ohľadom materskej. Som zamestnaná a samozrejme mám oficiálne minimálnu mzdu. Viem, že stačí keď uzavriem novú zmluvu s vyšším platom. Nástup na materskú mám 14.12.2009. Potrebujem vedieť kedy stačí podpísať novú zmluvu, aký si mám dať plat aby som mohla mať najvyššiu materskú a koľko predstavujú odvody, pretože tie budem musieť šéfovi zaplatiť. Momentálne som PN, ale asi sa budem musieť dať vypísať do práce, keď chcem toto spraviť.

Vopred ďakujem za radu.
Súhlasím s odpoveďou vyššie, len ešte doplním, že plat treba prispôsobiť konkrétnym dňom trvania nového PP. Ak to budú len pracovné dni, tak by to malo stačiť, ale ak by to bol náhodou aj víkend, tak niekedy tých 1085€ nestačí.
Stačí tak urobiť 2 dni pred nástupom na MD. Čo sa týka nákladov, tak odvody sú dosť vysoké, ale vráti sa Ti to už s prvou výplatou materskej. Všetko záleží od počtu dní trvania PP a výšky platu za tie dni.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. a ja ešte dodám, že ak pôjde len o pracovné dni .. tak stačí aj 800 eur
0 0
erika79 erika79

erika79 je offline (nepripojený) erika79

dakujem za odpoved, stihnut by som to mala, pretoze som len na zaciatku tehotenstva. Ak by som uzatvorila novy PP, staci uzatvorit na niekolko dni pred nastupom na matersku? A co myslite pod pojmom dobry VZ? Mam na mysli aky plat?
Kazdopadne Vam velmi pekne dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

erika79 Pozri príspevok
dakujem za odpoved, stihnut by som to mala, pretoze som len na zaciatku tehotenstva. Ak by som uzatvorila novy PP, staci uzatvorit na niekolko dni pred nastupom na matersku? A co myslite pod pojmom dobry VZ? Mam na mysli aky plat?
Kazdopadne Vam velmi pekne dakujem
Ak to ideš riešiť DNP ... tak sa treba prihlásiť čo najskôr (aj zajtra) z maxima ...26 týždňov treba ale do nástupu na MD!
Ak zamestnaním... tak máš viac času .. ale pozor.. aby tam bolo 270 dní poistenia za dva roky dozadu .. dobrý VZ - viď predch. príspevky
Kombinácia dvoch poistení už nie je možná.
0 0
leocka leocka

leocka je offline (nepripojený) leocka

Dobry vecer, chcela by som sa spytat. Ak sa v jeden den (17.1.2009) odhlasim v socialnej poistovni ako zamestnanec a na druhy den znova prihlasim (18.1.2009) v tej istej firme s maximalnym VZ, nasledne 20.1.2009 nastupim na matersku, budem na vykaze pre socialnu poistovnu dvakrat? (ako dvaja rozni zamestnanci s dvoma roznymi vymeriavacimi zakladmi)? Je to vobec mozne? Robim si tie vypisy sama, tak ma zaujima ako to realne vyzera a ci je to koser, ze budem na to vypisy 2 krat (kedze tam sa pise rodne cislo). Dakujem. Lea
0 0
smolina 12 smolina 12

smolina 12 je offline (nepripojený) smolina 12

Dajme tomu, že by tam bol jeden víkend. Že by som podpísala novú zmluvu 7.12.2009 a nástup na MD by bol 14.12.2009. Viete mi napísať na akú sumu treba spraviť novú zmluvu, a aké sú odvody? Ja sa nemám s kým poradiť, a neviem či nespravím chybu, tak keby ste bola taká láskavá a napísala mi tak polopatysticky, na aké sumy a termíny. Ďakujem

(a ešte ohľadom tej PN, som už mala tú novú zmluvu podpísať pred PN, spätne sa to asi nedá, však?

Za ODPOVEĎ ďakujem veľmi pekne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať