Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Vincent_Vega Vincent_Vega

Vincent_Vega je offline (nepripojený) Vincent_Vega

Ahojte poraďáci, asi dosť neskoro som sa dostal na túto stránku, ale skúsim sa opýtať či ešte máme nejakú šancu zvýšiť dávku materskej dovolenky. Priateľka, zamestnaná u mňa v s.r.o. od 01.01.2009 na TPP, minimálna mzda. Teraz v 10 tom týždni. Neplatili sme žiadne DNP (bohužial) Je ešte šanca a možnosť začať si toto doplnkové poistenie platiť ? Je ešte nejaká ina možnosť ako dosiahnuť zvýšenie dávky ? Niečo som tu zaregistroval ohľadom odhlásenia a následného prihlásenia s vyšším vymeriavacím základom ... ? Budeme vďační za každú radu
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Vincent_Vega Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, asi dosť neskoro som sa dostal na túto stránku, ale skúsim sa opýtať či ešte máme nejakú šancu zvýšiť dávku materskej dovolenky. Priateľka, zamestnaná u mňa v s.r.o. od 01.01.2009 na TPP, minimálna mzda. Teraz v 10 tom týždni. Neplatili sme žiadne DNP (bohužial) Je ešte šanca a možnosť začať si toto doplnkové poistenie platiť ? Je ešte nejaká ina možnosť ako dosiahnuť zvýšenie dávky ? Niečo som tu zaregistroval ohľadom odhlásenia a následného prihlásenia s vyšším vymeriavacím základom ... ? Budeme vďační za každú radu
No naozaj na DNP je neskoro. Ale vieš ju pred nástupom na materskú ( resp. rizikové tehotenstvo a na PN ) prepustiť ( musí dať výpoved ona ) a vieš ju znova po pár dnoch zamestnať s maximálnym VZ. Tým pádom bude mať maximálnu materskú. A dokonca aj PN, ak to urobíte pred nástupom na PN.
0 0
Vincent_Vega Vincent_Vega

Vincent_Vega je offline (nepripojený) Vincent_Vega

Xanti ďakujem za radu, čítal som o tejto možnosti, a ako jej zamestnávateľ s tým technicky nemám problém, len som si nebol istý či je to košér/legálne. BTW stačí keď bude "prezamestnaná" iba cca dva týždne z max VZ ? A prečo musí dať výpoveď ona ? Je potrebné presne špecifikovať dôvod výpovede ? § ? V tom článku p.Mihál píše že je to možné aj v rámci tej istej firmy / postup na vyššiu pozíciu, samozrejme pri odhlásení a následnom prihlásení (aj z jedného dňa na druhý), radšej sa pýtam na detaily aby sme nespravili chybu. Ďakujem za odpovede.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Vincent_Vega Pozri príspevok
Xanti ďakujem za radu, čítal som o tejto možnosti, a ako jej zamestnávateľ s tým technicky nemám problém, len som si nebol istý či je to košér/legálne. BTW stačí keď bude "prezamestnaná" iba cca dva týždne z max VZ ? A prečo musí dať výpoveď ona ? Je potrebné presne špecifikovať dôvod výpovede ? § ? V tom článku p.Mihál píše že je to možné aj v rámci tej istej firmy / postup na vyššiu pozíciu, samozrejme pri odhlásení a následnom prihlásení (aj z jedného dňa na druhý), radšej sa pýtam na detaily aby sme nespravili chybu. Ďakujem za odpovede.
Lebo ty ako zamestnávateľ ju nemôžeš tehotnú prepustiť. Ale ona môže dať výpoved, dôvod aj bez dôvodu. A potom jej dáš inú pozíciu resp. ináč nazveš to čo bude robiť.

Stačí ak bude prezamestnaná aj pár dní ( 2-4 ) vôbec to nemusia byť 2 týždne.
0 0
botka74 botka74

botka74 je offline (nepripojený) botka74

ahoj, ja riešim niečo iné, ale chcem len poradiť, že ak dnes prejde novela zákona o rodočovskom príspevku na rok 2010 v navrhovanom znení, nebudeš môčť mať živnosť podla vsetkého, lebo po materskej dovolenke ti nepriznaju rodičovský príspevok ani v povodnej výške(okolo 146E, ani vo zvýšenej forme cca 265E...neviem poradit co s tým, lebo ja mam zase sro-čku a nechce sa mi prísť ani o celý RP ani o zvýšenie, tak neviem...pekný deň
0 0
Vincent_Vega Vincent_Vega

Vincent_Vega je offline (nepripojený) Vincent_Vega

Dik Xanti, všetko jasné, akurát ma ešte napadlo, je možné že do napr.začiatku apríla (34 týždeň materská) nejakým spôsobom novelizujú zákon a túto zmenu pracovného pomeru nebudem môcť urobiť ? Nemali by sme pre istotu skúsiť platiť DNP, aj keď je priateľka v 10 týždni a poprosiť lekára aby ju dal na materskú o dva týždne neskôr ?? Prípadne akým spôsobom sa kontroluje 34,36 týždeň ... ?
0 0
weiby weiby

weiby je offline (nepripojený) weiby

Dobrý večer,
som na tejto stránke nová a v tejto diskusii sa toho už popísalo veľmi veľa... chcela by som týmto spôsobom poprosiť niekoho "fundovanejšieho", pretože úplne neviem pochopiť pojem "rozhodujúce obdobie", resp. by som poprosila špecifikovať na konkrétnom prípade: mám TPP od 01.10.2008, mám v pláne ho ukončiť cca k 18.12.2009 od 28.12.2009 (chýbajúce dni medzi tým si pls nevšímajte, mám na to osobné dôvody) by som mala nastúpiť do známeho s.r.o.-čky, moje otázky sú nasledovné:
čo je rozhodujúcim obdobím, pre mňa v súčasnosti pre OČR a do budúcna PN, (nakoľko plánujem 2.dieťatko a pravdepodobne od začiatku budem ako aj pri mojom prvom na rizikovom tehotenstve a PN),ak
1.) budem stále u toho istého zamestnávateľa?
2.) ak by som ho náhodou v priebehu januára 2010 zmenila?
3.) ak by som v januári 2010 bola na OČR - počas nej dala výpoveď a následne (nehovorím, že hneď) zostala PN?
Vopred sa veľmi ospravedlňujem, že to pôsobí ako "špekulatívny akt", ale vzhľadom na fakt, že určite zostanem od začiatku na rizikovom tehotenstve a v súčasnosti mám v práci dosť mizerný plat a aj nevyhovujúce pracovné podmienky, ak mám na výber, rada by som to využila.
Veľmi pekne vopred ďakujem za odpovede, ktoré snáď pomôžu aj ďaľším "plánujúcim maminkám", w.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Vincent_Vega Pozri príspevok
Dik Xanti, všetko jasné, akurát ma ešte napadlo, je možné že do napr.začiatku apríla (34 týždeň materská) nejakým spôsobom novelizujú zákon a túto zmenu pracovného pomeru nebudem môcť urobiť ? Nemali by sme pre istotu skúsiť platiť DNP, aj keď je priateľka v 10 týždni a poprosiť lekára aby ju dal na materskú o dva týždne neskôr ?? Prípadne akým spôsobom sa kontroluje 34,36 týždeň ... ?
A čo ak priateľka porodí skôr? Hm? Môže sa stať a nestihnete nič, a dostane minimálnu materskú.

Ak by sa zákon zmenil tak ju necháš týžden doma, potom ju príjmeš a už to bude iné. Alebo ju nanovo príjmy teraz, a môže ísť na PN a bude dostavať maximum.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

weiby Pozri príspevok
Dobrý večer,
som na tejto stránke nová a v tejto diskusii sa toho už popísalo veľmi veľa... chcela by som týmto spôsobom poprosiť niekoho "fundovanejšieho", pretože úplne neviem pochopiť pojem "rozhodujúce obdobie", resp. by som poprosila špecifikovať na konkrétnom prípade: mám TPP od 01.10.2008, mám v pláne ho ukončiť cca k 18.12.2009 od 28.12.2009 (chýbajúce dni medzi tým si pls nevšímajte, mám na to osobné dôvody) by som mala nastúpiť do známeho s.r.o.-čky, moje otázky sú nasledovné:
čo je rozhodujúcim obdobím, rozhodujúcim obdobím bude ak nastúpiš 28.12.09 k novému zamestnávateľovi, tak príjem od 28.12.09 do 31.12.2009 pre materskú a ked ostaneš u toho istého zamestnávateľa
pre mňa v súčasnosti pre OČR a do budúcna PN, (nakoľko plánujem 2.dieťatko a pravdepodobne od začiatku budem ako aj pri mojom prvom na rizikovom tehotenstve a PN),ak
1.) budem stále u toho istého zamestnávateľa? rozhodujúcim obdobím je čas od 28.12. do 31.12. 09
2.) ak by som ho náhodou v priebehu januára 2010 zmenila? rozhodujúce obdobie bude to kedy budeš v robote v januári, obdobie sa mení zo zamestnávateľom, vždy sa ráta z posledného zamestnania
3.) ak by som v januári 2010 bola na OČR - počas nej dala výpoveď a následne (nehovorím, že hneď) zostala PN? prečo výpoved? ak je človek na PN tak zamestnávateľ platí len prvých 10 dní potom platí SP, a počas PN sa neplatia odvody
Vopred sa veľmi ospravedlňujem, že to pôsobí ako "špekulatívny akt", ale vzhľadom na fakt, že určite zostanem od začiatku na rizikovom tehotenstve a v súčasnosti mám v práci dosť mizerný plat a aj nevyhovujúce pracovné podmienky, ak mám na výber, rada by som to využila.
Veľmi pekne vopred ďakujem za odpovede, ktoré snáď pomôžu aj ďaľším "plánujúcim maminkám", w.
odpovede v texte,
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Ahojte, prave mi oznamila zamestnankyna ze je tehotna, tak hutam ako jej docielit najvyssiu matersku:
Predpokladany termin porodu: 19.5.2010, predpokladany nastup na matersku: 7.4.2010. Kedze sa im postastilo trosku skor ako chceli prihlasena na dobrovolne nemocenske poistenie je od 19.8.2009 z cca 867,5 Eura plati 34,7. U nas je klasicky zamestnana s min VZ 331,94.
Mne teraz nie je jasne do kedy sa pocita ta podmienka 270 dni? Do zaciatku MD alebo do porodu? Ak by to bolo do tej MD je to iba 231 dni a ak by to bolo do porodu vychadza to 273 dni, ale to by sa male nemohlo poponahlat... Ako to teda prosim je? Niekde som sa tu docitala ze do zaciatku materskej a inde zasa porodu, tak mam z toho chaoz :-(
Podla mna bude najidealnejsie jej ukoncit terajsi PP a uzatvorit pred nastupom na MD novy PP s max VZ. Alebo je tam este aj ina moznost? Budem velmi vdacna za pomoc!
Naposledy upravil tinka111 : 02.12.09 at 08:50
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

prosim prosim pomoze niekto???
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

tinka111 Pozri príspevok
Ahojte, prave mi oznamila zamestnankyna ze je tehotna, tak hutam ako jej docielit najvyssiu matersku:
Predpokladany termin porodu: 19.5.2010, predpokladany nastup na matersku: 7.4.2010. Kedze sa im postastilo trosku skor ako chceli prihlasena na dobrovolne nemocenske poistenie je od 19.8.2009 z cca 867,5 Eura plati 34,7. U nas je klasicky zamestnana s min VZ 331,94.
Mne teraz nie je jasne do kedy sa pocita ta podmienka 270 dni? Do zaciatku MD alebo do porodu? Ak by to bolo do tej MD je to iba 231 dni a ak by to bolo do porodu vychadza to 273 dni, ale to by sa male nemohlo poponahlat... Ako to teda prosim je? Niekde som sa tu docitala ze do zaciatku materskej a inde zasa porodu, tak mam z toho chaoz :-(
Podla mna bude najidealnejsie jej ukoncit terajsi PP a uzatvorit pred nastupom na MD novy PP s max VZ. Alebo je tam este aj ina moznost? Budem velmi vdacna za pomoc!
Ak podmienka 270 dní nie je splnená ku dňu nástupu na materské, tak sa posudzuje splnenie tejto podmienky k dátumu pôrodu.
Naozaj by bolo asi najlepšie ukončiť existujúci PP a urobiť nový. Ja by som to riešila ešte teraz v decembri. Keď by sa ukončil PP napríklad k 27.12.2009 a od 28.12.2009 by vznikol nový, tak by sa jej rozhodné obdobie budúci rok (aj keby nastúpila napríklad v januári na PN) počítalo len obdobie 28.12.-31.12.2009. Pracovnú zmluvu by ste ani nemuseli robiť s platom, ktorý by dosahoval maximum. Stačilo by vyplatiť nejakú odmenu tak, aby VZ za tie 4 dni dosiahol alikvotné maximum, t.j.cca 140 €. Potom už od januára môže kľudne zarábať aj to minimum, ktoré by bolo v zmluve. Alebo sa dá samozrejme ísť cez ten nový pracovný pomer tesne pred nástupom na materské, ako ste rozmýšľala Vy.
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Dakujem velmi ste mi pomohli :-) !
A este sa chcem opytat: Ma nejaky vyznam aby si este platila zamestnankyna to dobrovolne nemocenske poistenie? Ak ano tak v akej situacii?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Malo by to zmysel napríklad, ak by chcela po skončení materského (teda v čase po nástupe na rodičovský príspevok) čerpať OČR. Ale ja osobne by som to asi už neriešila. Je to výhoda hlavne pri dlhšie trvajúcej PN, materskom, no OČR je platená len 10 dní - tam to už až také výhodné nie je v pomere medzi zaplateným poistným a skutočne čerpanými dávkami...
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Cize radite odhlasit cim skor aby uz zbytocne neplatila peniazky navyse (ktore sa zidu pri malom...)?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Práve som pozrela zákon o sociálnom poistení, tak pri OČR nemusí byť splnená podmienka 270 dní. Ak by teda išla s dieťatkom na OČR, tak sa jej stačí prihlásiť deň predtým a OČR z minima dostane zaplatenú. Ja by som to DNP teda naozaj zrušila, keď to materské bude mať poriešené cez nový pracovný pomer.
0 0
weiby weiby

weiby je offline (nepripojený) weiby

Xanti, veľmi pekne ďakujem za odpoveď, už mám jasno ... )) , snáď to pomohlo aj iným, ešte raz ĎAKUJEM, weiby
0 0
smolina 12 smolina 12

smolina 12 je offline (nepripojený) smolina 12

Pôvodca textu príspevku: smolina 12
Ahoj.

Chcem sa spýtať, ak by mi niekto poradil ohľadom materskej.
Ukončila som pracovný pomer a následne uzatvorila nový v tej istej firme ku 1. 12. 2009.
Koľko by som mala mať plat aby mi vyšla najvyššia možná materská a aké budem musieť zaplatiť odvody? K tomuto sa neviem dopracovať? Tie kočky na sociálne sa tvária, že to nejde takto riešiť.

Ďakujem
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

1084,55 € je maximálny vymer.základ na nemocenské (za mesiac).
Ak budeš pracovať celý mesiac, tak tento príjem musíš mať, ak nie ,tak alikvôtne krátiť na kalend.dni ten príjem.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Na základnom plate nezáleží, dôležitý je VZ. Základný plat v pracovnej zmluve môžete dohodnúť akýkoľvek - aj nízky. Zvyšok sumy do maximálneho vymeriavacieho základu potom doplatíte cez odmeny. V súčastnosti platný maximálny vymeriavací základ je 1084,55 €. Pozri tu:
http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...jula-2009/924s
Samozrejme táto suma je platná pri plnom odpracovanom fonde pracovného času.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať