Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Môžete si od 1.1.2010 VZ na DNP znížiť, v roku 2010 pri čerpaní dávok z DNP sa dávka určí z toho, aký ste mali VZ počas roka 2009.

Ak potom budete čerpať dávky z DNP v roku 2011, dávka sa určí z VZ roka 2010. Teda výška dávky bude nízka.

Dá sa samozrejme vždy zvážiť zrušenie a znovuprihlásenie sa na DNP.

Univerzálny recept neexistuje, musíte si zvážiť, čo od DNP v budúcnosti očakávate.
0 0
ja-ne ja-ne

ja-ne je offline (nepripojený) ja-ne

dobry den mili Poradaci.
aj ja mam nejake otazky ku materskej z DNP. Vela prispevkov a clankov som si o tom precitala a tak ma napadli urcite otazky, tzv moje "pikosky", nad ktorymi rozmyslam, ci su vobec mozne:
Budem hovorit o jednom pripade, aby sa to neplietlo.

Pani X pracuje vo firme Y od 05/2008, DNP je od 12/2008, nastup na MD je 21/12/2009 (PTP 05/02/2010).

1, pani X ukonci DNP 10/2009 a znova sa prihlasi na DNP 11/2009 z max. VZ. Do RO k vypoctu materskej (len z DNP)sa bude brat do uvahy obdobie od 11/2009 - 20/12/2009? V podstate ma splnenu podmienku 270 dni poistenia v posl. 2 rokoch pred porodom.

2, ma pani X platit DNP aj pocas materskej(ta teraz bude trvat od 21/12/2009 -12/06/2010)? Ak nie, rata sa jej toto obdobie napr, do buduceho RO za rok 2010, ak sa jej podari otehotniet a buduci nastup na matersku bude 05/2011?

3, moze pani X uplatnit PN pocas MD alebo RD? zo zamestnania to asi nema vyznam, ale ak by chcela z DNP.

4, ak pani X je na PN (zo zamestnania)od 01/07/2009-06/12/2009, cerpa dovolenku od 07/12/2009 - 20/12/2009, nastup na MD 21/12/2009. Zamestnavatelovi neoznamila, ze je tehotna. Moze zamestnavate pocas dovolenky, ukoncit s nou HPP?

S tymito otazkami si neviem rady.. v skutocnosti su to realne otazky a mozno niekomu pomozu najst si aj svoju odpoved. Dakujem za odpovede. J.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
1. Zle. Ak nové DNP trvá do nástupu na materskú menej ako 26 týždňov, materská sa nepočíta z VZ v RO danom pre nové DNP, ale materská sa počíta z minimálnej mzdy.

http://jozefmihal.blogspot.com/2009/...istenie-v.html

2. V dobe, kedy sa z DNP poberá dávka, sa DNP neplatí. DNP však trvá. Pri výpočte novej dávky sa postupuje štandardne, teda tak, že z RO sa vylúčia dni, za ktoré sa DNP neplatilo.

3. Počas RD, kedy je prerušené povinné nem. poistenie zamestnanca, je možné čerpať dávku (OČR, PN) z DNP. Pozor na stratu nároku na RP. Nárok na RP sa stratí, ak sa dávka vypláca celý mesiac.

4. Ano.

Študijný materiál:

http://www.jozefmihal.blogspot.com/
0 0
lenocka221 lenocka221

lenocka221 je offline (nepripojený) lenocka221

Dobrý deň,
chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu, nakoľko ani po preštudovaní stránok p. Mihála a porady som nenašla môj konkrétny prípad.
Chcela som si začať platiť DNP aby som mala vyššiu materskú, pretože sme plánovali dieťa. Ale "podarilo" sa mi neplánovane otehotnieť skôr a teraz mám takúto situáciu.
Momentálne som v 5.týždni a plánovaný pôrod mám 2.8.2010.
U súčasného zamestnávateľa som zamestnaná od 1.7.2008. (Predchádzajúci pracovný pomer mi končil 30.6.2008)
Teda podmienku nároku na MD 270 dní spĺňam.
Od 1.1.2010 do 31.3.2010 budem ešte navyše zamestnaná u známeho na pracovný pomer s kratším pracovným časom.

Lenže keby chcem poberať vyššiu materskú, tak na DNP je už neskoro.
Na stránkach p.Mihála som čítala, že je možné spočítať dni z DNP a už ukončeného nemocenského poistenia za obdobie dva roky pred pôrodom.
Keby si začnem platiť DNP dňa 11.12.2009 do dňa pôrodu by to bolo cca 235 dní. Z pracovného pomeru u známeho budem mať 90 dní. Je tieto dni možné zrátať aby mi vznikol nárok na MD aj z DNP?
Ďakujem veľmi pekne
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. boli by to tie isté dni nemôžesš spočítavať..
keby si mala už ukončený PP - tie dni by sa mohli pripočítať k DNP
0 0
smolina 12 smolina 12

smolina 12 je offline (nepripojený) smolina 12

Chcem sa spýtať, ak by mi vedel niekto odpovedať. Chcem si iba overiť či mi naša ekonómka, dobre vypísala papiere pre sociálku. Zamestnávateľ ma odhlásil zo starého PP k 6.12. 2009. K 7.12.2009 ma prihlásil s najvyšším vymeriavacím základom. 21.12.2009 nastupujem na MD. Ekonómka mi v potvrdení pre sociálnu poisťovňu kde sa píšu jednotlivé vymeriavacie základy, napísala do mesiaca december 478 €, všetky ostatné políčka nechalaa voľné. Urobila to dobre, pretože ona o tejto možnosti nikdy nepočula, tak mi ani nevedela povedať či to tak má byť iba mi povedala že tá suma je elikvotná čiastka za dni, ktoré som akože odpravovala v novom zamestnaní.

Ak by mi niekto vedel odpovedať na túto moju otázku, budem nesmierne povďačná.
0 0
blender blender

blender je offline (nepripojený) blender

Dobrý deň,
neviem, či som v dobrej téme, tak sa vopred ospravedlňujem, keďže sa tu ešte neorientujem veľmi dobre.

Chcela by som poprosiť o radu pri výbere podania DP za rok 2009. Od 1.2.2009 som na MD. Do 31.1.2009 som bola zamestnancom, mám životné poistenie. Pred nástupom na MD som si doplácala do zdravotnej poisťovne, takže som mala vyššiu MD ako je minimálna. Je pre mňa výhodnejšie podať si DP za rok 2009 samostatne, alebo je lepšie riešenie, keď si na mňa a na naše dieťa zníži základ dane manžel? Alebo to záleží od konkrétnych čísiel?

Ďakujem za prípadné rady a prajem príjemné vianočné sviatky.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
smolina 12 Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, ak by mi vedel niekto odpovedať. Chcem si iba overiť či mi naša ekonómka, dobre vypísala papiere pre sociálku. Zamestnávateľ ma odhlásil zo starého PP k 6.12. 2009. K 7.12.2009 ma prihlásil s najvyšším vymeriavacím základom. 21.12.2009 nastupujem na MD. Ekonómka mi v potvrdení pre sociálnu poisťovňu kde sa píšu jednotlivé vymeriavacie základy, napísala do mesiaca december 478 €, všetky ostatné políčka nechalaa voľné. Urobila to dobre, pretože ona o tejto možnosti nikdy nepočula, tak mi ani nevedela povedať či to tak má byť iba mi povedala že tá suma je elikvotná čiastka za dni, ktoré som akože odpravovala v novom zamestnaní.

Ak by mi niekto vedel odpovedať na túto moju otázku, budem nesmierne povďačná.
V podstate áno, dobre to vypočítala, vychádzala pravdepodobne zo mzdy 1100 € mesačne, ktorá v prepočte na 23 pracovných dní decembra 2009 je 478,2609 €. Avšak to materské nebude najvyššie ako sa dá, pretože na to by bol potrebný VZ vo výške 489,797 €. Vtip je v tom, že je rozdiel v kalendárnych a pracovných dňoch pri delení VZ - vypočíta sa z pracovných dní, ale keď sa v rozhodujúcom období vyskytne aj sobota a nedeľa, treba to ešte vydeliť kalendárnymi dňami.
Materské na deň bude 18,778595 € ( z VZ 478 €).
0 0
leocka leocka

leocka je offline (nepripojený) leocka

ajobs Pozri príspevok
V podstate áno, dobre to vypočítala, vychádzala pravdepodobne zo mzdy 1100 € mesačne, ktorá v prepočte na 23 pracovných dní decembra 2009 je 478,2609 €. Avšak to materské nebude najvyššie ako sa dá, pretože na to by bol potrebný VZ vo výške 489,797 €. Vtip je v tom, že je rozdiel v kalendárnych a pracovných dňoch pri delení VZ - vypočíta sa z pracovných dní, ale keď sa v rozhodujúcom období vyskytne aj sobota a nedeľa, treba to ešte vydeliť kalendárnymi dňami.
Materské na deň bude 18,778595 € ( z VZ 478 €).
Ahoj tono, ako ste sa dostali k cislu 489,797 €? Dik za radu, ostatne vypocty su mi jasne. Lea
0 0
lydiack lydiack

lydiack je offline (nepripojený) lydiack

ked sa v januari 2010 prihlasim na dobr.nem.poistenie a na matersku pojdem v auguste 2010, do doby poistenia do 270 dni zapocita sa mi aj doba nem.poistenia, ked som v rokoch 2007, 2008 a do maja 2009 bola zamestnana v anglicku?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
leocka Pozri príspevok
Ahoj tono, ako ste sa dostali k cislu 489,797 €? Dik za radu, ostatne vypocty su mi jasne. Lea
Ahoj leocka, tak tých 489,797 € dostaneme, ked maximálny denný VZ za december 2009 (1084,55/31=34,9855 €) vynásobíme 14 kalendárnymi dňami, ktoré sú RO pre smolinu 12. Čiže 34,9855 x 14=489,797 €.
0 0
Ivet17 Ivet17

Ivet17 je offline (nepripojený) Ivet17

Ahojte poradaci. ospravedlnujem sa nechcem to tu bombardovat tou istou otazkou-uz som sa to pytala v inej teme ale tam mi neodpovedaju. Tak vas skusenych poprosim tu- Kamaratka pozerala na Novy rok spravy a vraj ten zakon o rodicovskom prispevku nebude platit ked zena bude prechadzat z materskej na matersku aj ked mala narok na matersku a ma stale zamestnavatela?Viete mi nieco k tomu povedat?
A este na mna by som sa chcela opytat: Som na rodicovskom- v septembri bude mat mala 3roky. Min.rok som odpracovala 4 a pol mes. Prac.pomer ukonceny. Som v 4mes. tehotenstva a v 6tt som sa pripoistila z maxima. 26 tyzdnov povinneho platenia mi uplynie cca 15.5.2010 a nastup na matersku by mal byt 23.5. Dátum porodu je stanoveny na 4.7.2010. Chcem sa teda opytat mam si po uplynuti 26tyz.znizit na minimum a nevadi keby to bolo po27 al.28 tyzdnoch? A platit z minima az do dna porodu - pretoze kedze idem z rodicovskeho na matersku predpokladam mam na nu narok az dnom porodu. je to tak? A este sa chcem opytat -budem mat narok na cca 500€?Lebo som tu v clankoch vselico pocitala o dost nizsich davkach co radili pani za okienkom.
Vopred velmi pekne dakujem za odpoved.
0 0
Teho Teho

Teho je offline (nepripojený) Teho

Teho Pozri príspevok
Ahojte,
chcel by som si overit, ci naozaj bude mat priatelka narok na PN a materske zo zamestnania aj z DNP (i ked z minimalnej mzdy, ale aj to potesi, neskoro som jej poradil a nestiha 26 tyzdnov)
Je zamestnana od 1.7.2008, hruby prijem 19000
Predchadzajuce zamestnanie: 1.7.2007-30.6.2008

Predpokladany termin porodu 17.1.2010, t.j. nastup na MD najneskor 6.12.2009.

Na DNP s min. VZ 295,50 € sa prihlasila 15.7., od 17.7. pojde asi na rizikove az do MD. Ak to dobre chapem mala by mat narok na PN aj z tohto DNP, kedze 270 dni jej splni predosle zamestnanie a tiez bude mat narok na materske z DNP, kedze predosle zamestnanie + aktualne DNP jej znova splni podmienku 270 dni.
Ak bude PN do nastupu na MD, jedine co treba zaplatit je poistne za 2 dni v juli?

Takze v Socialke to dobre dopadlo - priznali PN-ku aj z DNP s min. VZ 295,50 € aj zo zamestnania, pricom na DNP bola priatelka prihlasena 2 dni pred PN. Do 270 dni teda ratali predosle ukoncene zamestnanie. Teraz len treba dufat, ze podobne to dopadne, ked pojde za 2-3 mesiace na matersku.
Tak aj materska dopadla dobre . Vypocitali aj zo zamestnania aj z DNP. Dakujem vsetkym za dobre rady.
0 0
Teho Teho

Teho je offline (nepripojený) Teho

Este ma napadla jedna vec. Ak priatelka teraz pobera matersku z DNP, prihlasena je s min. VZ, moze spravit zrusenie 20.01. (uplynutych 6 mesiacov), prihlasenie 21.01 s max. VZ a po skonceni materskej cca. v polovici augusta bude mat narok na max. OCR a PN? S tym ze platit DNP zacne az po skonceni materskej.
0 0
anjaja anjaja

anjaja je offline (nepripojený) anjaja

Dobrý!Chcela by som Vás poprosiť o radu.Od septembra 2009 som bola DNP z maxima (plánovali sme bábetko).Koncom decembra som potratila,v jan.som poistenie zrušila.Peniaze čo som do toho investovala môžem získať už len formou PN alebo OCR?A ešte ak by som teraz nastúpila do práce dcéra má 2,5roka a nechala ju s Mamou budem riadne dostávať rod.príspevak alebo o neho prídem?Dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

anjaja Pozri príspevok
Dobrý!Chcela by som Vás poprosiť o radu.Od septembra 2009 som bola DNP z maxima (plánovali sme bábetko).Koncom decembra som potratila,v jan.som poistenie zrušila.Peniaze čo som do toho investovala môžem získať už len formou PN alebo OCR?A ešte ak by som teraz nastúpila do práce dcéra má 2,5roka a nechala ju s Mamou budem riadne dostávať rod.príspevak alebo o neho prídem?Dakujem
Peniaze čo si investovala do DNP nemôžeš získať späť. Jedine v prípade, že spätne dva roky ti nájdu 270dní poistenia a kedže si DNP zrušila tak máš nárok čerpať PN abo OČR z minimálneho VZ ( neplatila si DNP viac ako 26 týždnov ) ale len do uplynutia ochrannej lehoty 42 dní od ukončenia poistenia.
0 0
smolina 12 smolina 12

smolina 12 je offline (nepripojený) smolina 12

Ja sa chcem spýtať, či má niekto skúsenosť. Neviem čo mám spraviť.
Chcela som vyššiu materskú. Tak ako je to všade publikované som to spravila i ja. Môj zamestnávateľ mi vyšiel v ústrety, odhlásil ma a následne prihlásil s vyšším vymeriavacím základom. No lenže panie na sociálke sa začali vyhrážať, že oni majú povinnosť takéhot prípady hlásiť inšpektorom práce a oni všetko kontrolujú, že oni vedia o tomto spôsobe a vraj je to podvod. Takže neviem či s toho cuknúť alebo trvať na svojom, respektíve ako to ošetriť aby som neporušila zákon.

Ak by mi vedel niekto pomôcť.
Ďakujem
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Pokiaľ Vás zamestnávateľ zamestná na novej pozícii s vyšším platom, myslím, že ani inšpektorát práce nemá šancu s tým niečo spraviť. Keď sa tento štát postará o slušnú materskú a rodičovský príspevok (veď je to zamestnanie na plný úväzok na 24 hodín), tak nebudú ženy špekulovať. :-)!
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

smolina 12 Pozri príspevok
Ja sa chcem spýtať, či má niekto skúsenosť. Neviem čo mám spraviť.
Chcela som vyššiu materskú. Tak ako je to všade publikované som to spravila i ja. Môj zamestnávateľ mi vyšiel v ústrety, odhlásil ma a následne prihlásil s vyšším vymeriavacím základom. No lenže panie na sociálke sa začali vyhrážať, že oni majú povinnosť takéhot prípady hlásiť inšpektorom práce a oni všetko kontrolujú, že oni vedia o tomto spôsobe a vraj je to podvod. Takže neviem či s toho cuknúť alebo trvať na svojom, respektíve ako to ošetriť aby som neporušila zákon.

Ak by mi vedel niekto pomôcť.
Ďakujem
Paničky sa vyrazat mozu.
Ziadny zakon zamestnavatel neporusil.
A co nie je zakazane, je dovolene.
O tom, ze sa to tak robi sa verejne vie, keby paničky mali cosi kdesi hlasit, nie je jednoduchsie poziadat zakonodarcov o zmenu zakona, aby to mozne nebolo?
Nedaj sa zastrasit, nic s tym neurobia, maju len kopec reci (ze by zavideli tych par EUR navyse, co vdaka tomu dostanes????)
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

Poprosila by som vás o radu, poradila som kamarátke, ktorá chcela ísť na MD aby si popri zamestnaní platila DNP, platila to celý rok, no nepodarilo sa odísť na MD tak sa chcem spýtať či si tie platby môže uplatniť v ročnom zúčtovaní dane, či jej z toho vrátia daň. ďakujem pekne za odpoveď. Jana
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať