Zavrieť

Porady

Materska, doba urcita a dobrovolne NP

Dobry den,
chcela by som vas velmi pekne poprosit o informaciu tykajucu sa materskej-moj predpokladany nastup na matersku je cca 5.2.2009, som zamestnana nepretrzite 3 roky, teda splnam podmienku NP 270 dni. Chcela som si zvysit matersku, tak som si od cca 20.5.2008 zacala platit dobrovolne nemocenske poistenie. Problem je v tom, ze mam pracovnu zmluvu na dobu urcitu, ktora mi konci 31.12.2008. Moja otazka znie:
1.) je pravda, ze pokial mi skonci pracovny pomer 31.12.2008 a ja si dalej budem platit DNP, tak mi uz nebude plynut ochranna lehota z pracovneho pomeru, a zaroven sa mi bude materska ratat len z vymeriavacich zakladov, z ktorych som si platila DNP (teda nie z pracovneho pomeru), t.j. od 20.5.-31.12.2008?
Ak by som si vsak zrusila DNP skor ako mi skonci zmluva, ochranna lehota sa ma tyka-ak by som dalej nebola zamestnana do nastupu na matersku, kde vsade sa mam na uradoch hlasit?
2.) bolo by mozne, ak by ma zamestnal od 1.1.-do nastupu na matersku moj manzel, ktory je FO-zivnostnik?Ak ano, ake odvody by mal za mna platit, aby som mala co najvyssiu matersku?Z coho by sa mi potom materska ratala?
3.) existuje este nejaka ina moznost, ak mi skonci PP 31.12.2008, aby som neprisla o vyssiu matersku, ktoru som si povodne chcela zvysit platenim DNP.
Velmi pekne dakujem za odpoved
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

áno, musí dodržiavať liečebný režim stanovený lekárom, napr. zdržiavať sa na uvedenej adrese, okrem vychádzok a napr. návštev lekárov. T.j. môže jej prísť aj kontrola. No poväčšinou tehotným kontroly nechodia, no neda sa na to spoliehať.
0 0
spruzinova spruzinova

spruzinova je offline (nepripojený) spruzinova

Dobrý deň, už viackrát ma zaujali príspevky o max. materskej, keďže to v čo najbližšej budúcnosti chcem využiť. Už som mala naplánované ako to spravím, ibaže sa mi to tento týždeň skomplikovalo.
Teraz vykonávam funkciu konateľa v s.r.o. na základe zmluvy s odmenou 1SK/mesačne, v tej istej s.r.o.som zamestnaná na TPP ako ekonómka. Od pondelka nastupujem na TPP do inej s.r.o. a teraz rozmýšlam čo urobiť s mojím TPP v prvej s.r.o.čke. Keby som tam ukončila TPP a nanovo začala v ten istý deň ako v druhej s.r.o.čke- bude sa mi max VZ rátať z oboch spolu alebo iba z jedného zamestnania? A ako by to bolo v prípade, že by som ten prvý TPP neukončila iba zmenila na čiastočný PP?
Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

spruzinova Pozri príspevok
Dobrý deň, už viackrát ma zaujali príspevky o max. materskej, keďže to v čo najbližšej budúcnosti chcem využiť. Už som mala naplánované ako to spravím, ibaže sa mi to tento týždeň skomplikovalo.
Teraz vykonávam funkciu konateľa v s.r.o. na základe zmluvy s odmenou 1SK/mesačne, v tej istej s.r.o.som zamestnaná na TPP ako ekonómka. Od pondelka nastupujem na TPP do inej s.r.o. a teraz rozmýšlam čo urobiť s mojím TPP v prvej s.r.o.čke. Keby som tam ukončila TPP a nanovo začala v ten istý deň ako v druhej s.r.o.čke- bude sa mi max VZ rátať z oboch spolu alebo iba z jedného zamestnania? A ako by to bolo v prípade, že by som ten prvý TPP neukončila iba zmenila na čiastočný PP?
Ďakujem.
nárok na materské budeš mať z toho prac.pomeru/tých prac.pomerov, ktorý/é ti bude/ú trvať ku dnu nástupu na MD a z ktorého/ktorých budeš mať splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokov pred pôrodom.
Treba dávať pozor na maximálny vymer.základ pre poistenca v súbehu viacerých nem.poistení, aby sa nestal prípad pre teba nevýhodný, ak by ti nepokračoval k nástupu na MD prac.pomer, z ktorého máš napr. maximálny odvod.
pozri napr. prípad tuto:
http://www.porada.sk/t93916-vypocet-...kej-pomoc.html

Takže záleží, aké máš a budeš mať vymer.základy v daných prac.pomeroch a či vieš ovplyvniť ich existenciu ku dnu nástupu na MD.
0 0
spruzinova spruzinova

spruzinova je offline (nepripojený) spruzinova

Ďakujem za promtnú odpoveď.
V jednej s.r.o. čke to viem ovplyvniť. Viem si tam dať vyššiu mzdu, keď to budem potrebovať, výpoveď alebo začiatok PP kedykoľvek. V druhej s.r.o. čke nie. Teraz to mam v jednej za 15tis/mesacne a v druhej 16tis/mes.
Asi bude najlepšie ozvať sa sem, keď to bude fakt aktuálne a ak mi poradíte budem rada.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať