Zavrieť

Porady

Dohoda o VP

Uzavreli sme dohodu o vykaní práce na 25.000,- Sk s panom , ktorý je zamestnaný.

Z tejto sumy treba do SP 0,8%-úrazové
ZP sa prihlasuje tento pán sám, lebo presiahol 6.500,-Sk
DÚ 19 % zo 25.000,-Sk

Súhlasiíte s mojou úvahou?
Díky.
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Aj ja mám otázku týkajúcu sa evidovaného na ÚP, zamestnaného na DoVP na 8 hod.týždenne, mesačný hrubý príjem cca 1400,- Sk. Môžem mu. keď mi podpíše Vyhlásenie k dani uznať odpočitateľnú položku? Ja tvrdím, že áno, kolega, že nie. Kto má pravdu?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno .
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Jozef Mihál
Áno .
Ďakujem. Dúfam, že ten áno som ja.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno .
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

viem, ze sa tu uz popisalo toho hodne ohladne tejto temy, ale predsa len:
chcem sa spytat:

1. ci je nutne prihlasovat do Soc.poistovne osobu, ktora pracuje na DoVP v tej istej firme, kde je zamestnana ako zamestananec /a ci je toto vobec mozne/
2. ci je mozne jej za tuto DoVP poskynut odmenu vo vyske 9000 SK brutto, DoVP by mala trvat cca mesiac
3. ci su povinnosti zamestnavatela dvody - UP vo vyske 0,8%, dan 19% zo sumy 9000,- SK, plus este nieco dalsie?
4. je toto vsetko co treba ohladne takejto osoby vykonat?

Dakujem pekne za vsetky odpovede:-)
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Xenia, ja som mala takýto prípad a nehlásila som do SP, nakoľko je to náš zamestnanec a je prihlásený do SP. Dala som mu mzdu do takej kolonky že príjem mimo poistného. T.j. ako VZ na odvody nešiel príjem z dohody ale do hrubej mzdy áno. Potom sa z hrubej mzdy odpočíta nezdaniteľný základ 7.328,- a zvyšok ide ako základ na 19% - nú daň. No a zamestnávateľ samozrejme platí 0,8 % do SP na úraz. poistenie.

No a samozrejme som urobila DoVP nakoľko sa to týkalo len jedného projektu a teda bol podklad, že to bola práca naviac mimo prac. pomeru.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
V sociálnej poisťovni mi bolo povedané, že aj svojho zamestnanca, ak bude pre nás pracovať na DVP, treba prihlásiť ako DVP. Bolo to zhruba pred 3 týždňami.


A nemôže sa mu uplatniť len raz odpočítateľná položka. Veď aj keď by chcel pracovať pre niekoho iného na DVP, a u nás na PZ, tak mu môžem uplatniť odpočet na daňovníka len raz. Tak by to teda malo byť aj v rámci jednej firmy.
Nie je mi celkom jasné, ako to Jara napísala do výkazu do SP, aby bolo zrejmé, že je to z DVP.

Potom odvedieš daň z celých 9000,-- a ÚP 0,8% z 9000.
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

to Jara:
dakujem pekne za odpoved. Samozrejme tomuto postupu rozumiem, len neviem, ci je naozaj spravny. Vlastne ty si spojila vo vypocte dve veci : pracu na pracovnu zmluvu a dohodu o vykonani prace. Potom si neviem dobre predstavit vyplnanie vykazov pre SP. Alebo si vlastne toto rozdelila do dvoch riadkov? Teda v jednom zamestananca so vsetkymi udajmi a vypoctami vyplyvajucimi cisto z vypoctu mzdy samostatnej a do druho riadku toho isteho zamestnanca s udajmi vyplyvajucimi z DoVP? Teda len VZ pre UP /co je v tomto pripade 9000/ a vypocet UP?
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

ZuzanaP
V sociálnej poisťovni mi bolo povedané, že aj svojho zamestnanca, ak bude pre nás pracovať na DVP, treba prihlásiť ako DVP. Bolo to zhruba pred 3 týždňami.


A nemôže sa mu uplatniť len raz odpočítateľná položka. Veď aj keď by chcel pracovať pre niekoho iného na DVP, a u nás na PZ, tak mu môžem uplatniť odpočet na daňovníka len raz. Tak by to teda malo byť aj v rámci jednej firmy.
Nie je mi celkom jasné, ako to Jara napísala do výkazu do SP, aby bolo zrejmé, že je to z DVP.

Potom odvedieš daň z celých 9000,-- a ÚP 0,8% z 9000.
to ZuzanaP:
Dakujem pekne. Tak tu mam druhy pohlad na vec: a to je prihlasit ho. V podstate ked nad tym premyslam, asi nic nepokazim tym, ze ho predsa len prihlasim a po mesiaci ho zas odhlasim. Neviem, pockam na dalsie prispevky:-)
no a k tomu vykazu, co by tam Jara asi mala napisat, aby bolo jasne, ze to je DoVP, myslim, ze som uviedla celkom spravny postup. Rozpises tu osobu do dvoch riadkov, pricom v tom druhom vyznacis len koloknu UP. To by malo byt jasne, ze sa jedna o DoVP.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Zuzka neviem prečo si myslíš, že som uplatnila v tomto mesiaci 2x odpočitateľnú položku. Uplatnená bola len raz. V rámci jednej firmy veď robil prácu naviac, mimo pr. pomeru. A myslím, že som neurobila chybu, pretože na konci daňového obdobia by si aj tak príjem z dohôd započítala do celkových ročných príjmov a odpočítateľný základ je u daňovníka tiež stále len rovnaká suma. No a čo sa týka SP tak myslím, ba vlastne som presvedčená, že DoVP a DoBPŠ sa hlásia na SP len ohľadne zákona o nelegálnej práci a tu vlastne nepotrebuješ dokazovať prečo máš tohto pracovníka v zamestnaní. Nemáš ich tam dvoch, len jedného... No a odvod do SP bol jednoducho o príjem z DoVP vyšší, t.j. bolo zrejme, že ide o príjem naviac. V SP mi dokonca kamoška pošepla, že DoVP ani nedavajú do počítačov. Veď je to len papier naviac. Chudák naše lesy.

No samozrejme tých ktorí robia u nás LEN na DoVP tak hlásim t.j. registrujem do SP.

No a že odvediem daň z DoVP? Je to jasné, že áno, pretože ide o zamestnanú osobu a u nej je predpoklad, že prekročí hranicu nezd. základu. Ak by aj daň nemala tak v ročnom vysporiadaní by sa to vysporiadalo.

Ozvite sa viacerí ak nemám pravdu, tak ma rýchlo opravte...
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Jara, tak už nedávam len súhlas, zdupľujem to. Ja robím presne tak ako Ty, rozmýšľam v tomto prípade tiež tak. Ide o toho istého človeka, prečo by som ho mala prihlasovať na úrazové poistenie do SP zvlášť. On je predsa prihlásený, len teraz platí trochu viac... A odvádzam poistné v jednej sume, nepíšem dva riadky.
Aj zdanené je to správne.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Robím v programe Money S3 a tam mám takú kolonku že Príjmy mimo poistného v zátvorke napr. dohody. Nemám to rozpísané do dvoch riadkov, pretože ja som mala
zamestnanú len jednu osobu, čiže napr. 10 hodín v tomto mesiaci bolo na DoVP a 168 ako mal mesiac tak bolo na PZ. Ak by som mala v dvoch riadkoch, tak by som musela aj 2x otvárať tohto zamestnanca v osobných údajoch aby mi ho zobralo. Vlastne by som vykazovala o jedneho viac? Nie, robil len jeden, ale robil ešte niečo naviac... Tak tomu rozumiem ...
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Beatka ďakujem za podporu...
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

Jari, myslim, ze Zuzka sa len zle vyjadrila, pretoze najprv hovorila, ze sa mu nemoze uplatnit len rad odpocitatelna polozka a potom pisala o tom, ze mu ju moze uplatnit len raz. Myslim, ze v tomto mame jasno. Uplatnena moze byt len raz. A ano, je pravda, ze sa DoVP na konci roka započíta do celkovych ročnych príjmov a odpočitateľný zaklad je stale rovnaka suma:-) NO a k tomu prihlaseniu, ci neprihlaseniu dohodara do SP uz ozaj neviem. Pretoze si tiez myslim, ze tam maju dost inych veci na kontroly a nie taketo skumat. Hlavne, ked mam tu osobu uz prihlasenu ako zamestnanca.
Ale k tomu vykazu do SP, to vyplnanie, toto mi este skus mrknut, ci je spravne tu osobu rozpisat do dvoch riadkov. Teda PZ osobitne a DoVP osobitne.
K odvodu dani z DoVP sa nebudem viac vyjadrovat, lebo to je jasne, ze ten odvod treba urobit.
V podstate suhlasim s tebou so vsetkym co si napisala, len neviem, ci tu osobu vazne prihlasovat a ci nie. Lebo keby nie, tak jej to rovno vyplatim teraz v juli za jun, nech ma baba na dovolenku peniazky...a ak treba prihlasit, bude musiet pockat az do buduceho mesiaca
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

to bea a jara:
baby, ja mzdy pocitam len pre dvoch zamestnancov. A robim to rucne!!! Takze u mna ziaden program ani kolonky nefiguruju.A u jedneho z nich sa mi vyskytuje dohoda. Len chcem vediet, ked tieto zalezitosti vpisujem do vykazu do SP, neviem, ako to mam vpisat do jedneho riadku. Pretoze, ked chcem spojit PZ a DoVP vyjde mi VZ vyssi ako 43096,- a ten tak pochybujem , ze mozem vpisat. Teraz mi poradte, ci to mam rozpisat. Diky
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

xena77
Ale k tomu vykazu do SP, to vyplnanie, toto mi este skus mrknut, ci je spravne tu osobu rozpisat do dvoch riadkov. Teda PZ osobitne a DoVP osobitne.
Xena77, ja si myslím, že je ozaj zbytočné písať dva riadky vo výkaze do SP. Predsa vymeriavací základ na ÚP je súčtom príjmu z hl. prac. pomeru a z DoVP. Je to stále ten istý človek. Nevidím dôvod, prečo by mala mať SP s tým problém?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

xena77
to bea a jara:
baby, ja mzdy pocitam len pre dvoch zamestnancov. A robim to rucne!!! Takze u mna ziaden program ani kolonky nefiguruju.A u jedneho z nich sa mi vyskytuje dohoda. Len chcem vediet, ked tieto zalezitosti vpisujem do vykazu do SP, neviem, ako to mam vpisat do jedneho riadku. Pretoze, ked chcem spojit PZ a DoVP vyjde mi VZ vyssi ako 43096,- a ten tak pochybujem , ze mozem vpisat. Teraz mi poradte, ci to mam rozpisat. Diky
V tlačive výkazu do SP máš v prílohe "okienka" na vymeriavacie základy. A tam dáš do "Vym.základ pre ÚP " sumu za PZ a DoVP a ten nemá maximálnu hranicu. Do ostatných "okienok" pre vymeriavacie základy dávaš len vymer. základ z PZ. Preto nevidím v tom problém.
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

bea
Xena77, ja si myslím, že je ozaj zbytočné písať dva riadky vo výkaze do SP. Predsa vymeriavací základ na ÚP je súčtom príjmu z hl. prac. pomeru a z DoVP. Je to stále ten istý človek. Nevidím dôvod, prečo by mala mať SP s tým problém?
Bea, jasne, ja som sa kopla. Ved vyska VZ pre UP je nezavisla od inych VZ /teda ja som ratala max. vysku 43095/ Takze mi uz je jasny tvoj a vlastne aj Jarin postup. Akurat na to kukam a ja mi to jasne...Diky vam moc baby:-)
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Xeni, ja zase len tvrdím, že osoba je jedna a riadok tiež jeden. Ak by bola v inej firme, tak by mala ten riadok len na dohodu . Čo sa týka toho VZ 43096,- je to max. základ pre odvody a nie pre úrazové poistenie. Tam žiadne obmedzenie neexistuje. Aj keby si mala 100 tis. Ak máš jedného na DoVP aj na PZ je to jeden človek alebo dvaja?
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

jasne bea, diky...:-) prisla som na to aj sama...k tej vyske VZ, ze nema max hranicu. Tak este raz dik:-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať