Zavrieť

Porady

Kurzovy zisk, strata

Prezerala som si prispevky na danu temu a je tam veľa omylov.
Upozorňujem kolegov že kurzový zisk a strata od 1.1.2004 /nový zákon/
už nieje daňovo uznateľný.Pozrite si § 17 ods. 17 zákona o dani z príjmu,
595/2003 platného od 1.1.2004
Usporiadat
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Luboš
Ku koncu roka 2003 sme precenili záväzky a pohľadávky z obchodného styku v cudzej mene kurzom NBS k 31.12.2003. Vzniknuté kurzové rozdiely sme zúčtovali na účte 563 Kurzové rozdiely ostatné nad rámec zákona a účte 663 Kurzové rozdiely prepoč.k spresneniu hodnoty majetku k 31.12.2003 obe položky boli pre výpočet dane zaradené ako položky zvyšujúce a znižujúce základ dane....
môže mi niekto povedať kde sa píše o tom že tieto rozdiely sú nedaňové???
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

§17 ods. 17 zakona o dani z prijmu:
Sucastou ZD nie su kurzove rozdiely z ocenenia majetku a zavazkov a rozdiely z precenenia derivatov a cennych papierov pri ich ocenovani realnou hodnotou, uctovane do nakladov alebo do vynosov.

su to tzv. nerealizovane kurzove rozdiely
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Lucka a to platilo aj v roku 2003??
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

ano platilo, pozri §52 ods. 14 - tento postup je platny uz pre rok 2003
takze ich bolo treba v ramci danoveho priznania pripocitat, resp. odpocitat
aj odlozena dan sa z nich pocitala - ak teda tvoja firma ma povinnost pocitat odlozenu dan
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

ale ten odsek 14 sa predsa týka len zrušenia daňovníkov bez likvidácie...
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

no podla mna sa to nevztahuje k tej vete o zruseni danovnika bez likvidacie
je to takto aj vo vyklade zakona aj na skoleniach nas takto skolili, takze si myslim, ze mam 100% pravdu, ze prepocet kurzom NBS pohladavok a zavazkov k 31.12.2003 a vzniknute kurzove rozdiely sa do zakladu dane nezahrnali
dufam, ze sa aj dalsi ozvu na tuto debatu, ale ja som o tom, ze som postupovala spravne, zatial presvedcena
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

hmmm tak je možné že to mám ja zle ... nebola som na školení
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

...tak mám v rukách Poradcu 5-6 2004 str.204 Zákon o dani z príjmov komentár k odseku 14:
-ods.14 Podľa tohto ust.sa postupuje prechodne v roku 2003 v tých prípadoch, ak v priebehu zdaň.obdobia roku 2003 dôjde k zrušeniu daňovníka bez likvidácie (rozdelenie, splynutie) - kedy postupy účtovania pre podnikateľov umožňujú majetok preceniť na trhovú cenu a v tejto trhovej cene sa majetok účtuje v účtovníctve nového daňovníka. V uvedených prípadoch sa nezahrnie do základu dane rozdiel z ocenenia jednotlivých zložiek odpisovaného majetku. Právny nástupca pokračuje v odpisovaní začatom pôvodným vlastníkom.
Súčasne právny nástupca nezahrňa do základu dane ani goodwill, badwill.
Do základu dane sa nezahŕňajú ani kurzové rozdiely z ocenenia majetku a záväzkov a oceňovacie rozdiely vzniknuté pri očeňovaní reálnou hodnotou CP a derivátov - ak boli účtované do nákladov alebo výnosov od 1.1.2003 - 31.12.2003.
Pre rok 2004 je uvedená problematika riešená priamo v základe dane §17 ods.17 a 18 zákona o dani z príjmov.


z tohoto mi vychádza, že to mal byť daňový náklad...
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

Katty, ale rozpravame sa o kurzovych rozdieloch, ktore sa pocitali k 31.12.2003 k pohladavkam a zavazkom, ktore boli k 31.12.2003 neuhradene?

pozri si este komentar k §17 ods. 17 v tomto poradcovi
Naposledy upravil Luckasari : 16.07.04 at 13:31
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

no lenže ten odsek 14 sa týka práve tohto zrušenia daňovníka, tam sa to nemôže podla mňa vybrať z kontextu a použiť na to bežné prepočítavanie k 31.12....
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Katty, keď sa odvolávaš na Poradcu, pozri sa na výklad k §17 ods. 17 na str. 74. Tam je tiež napísané, že tieto nerealizované kurzové rozdiely nie sú súčasťou základu dane už v roku 2003.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

pozri este komentar k §17 ods. 17 v tom istom poradcovi

ja som bola na dvoch skoleniach, danovy urad, aj Ing. Cenigova, na oboch sme to pripocitavali a odpocitavali k zakladu dane, a aj pocitali odlozenu dan
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

hej pozerám to tam hmm máte pravdu kočky...

... tiež to daju dokopy do jedného odseku a človek potom neviem či to má brať všetko ako celok alebo všetko čo je oddelené čiarkami ako samostatné usmernenia

a čo teraz? sa mi veľmi nechce podávať DDP...
Naposledy upravil Katty : 16.07.04 at 13:54 Dôvod: doplnenie
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Tie kurzové rozdiely vytvorené k 31.12.2003 sa majú v roku 2004 zrušiť a záväzok má byť v hodnote ako bol ocenený na začiatku, alebo záv.má byť uvedený v hodnote po precenení k 31.12.2004 a má to byť tak uvedené aj v knihe záväzkov?A ten kurz.rozdiel vytv.k 31.12.2003 sa v roku 2004 ak bola úhrada zahrnie do daň.priznania neúčtovne.V roku 2004 sa o ňom nebude účtovať?
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

Zuzi, skus si pozriet moj priklad, davam ho do prilohy.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

pre Lucku:
Ja som si myslela, že tých 1000Sk, ktoré boli v roku 2003 ako pripočítateľná položka, musí byť v roku 2004 ako odpočítat.položka.Prečo 2000Sk?Potom tých 2000Sk-odp.položka v roku 2004 sa v roku 2004 už neúčtuje?
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

No Zuzi, ospravedlnujem sa za chybu, opravila som prilohu, prosim pozri este raz, dufam, ze je OK, tak som ti ju rychlo prepisovala zo skolenia, ze som sa poriadne sekla. (V roku 2004 mal byt zisk 2000 SK a nie strata, takze mi to nemohlo vyjst dobre.)

Inac ja som tomu sprvoti vobec nerozumela, a uz som si myslela, ze to viem, no ale ...

Viem, ze musime rozmyslat asi takto:
rok vplyv ucto vplyv na dan
2003 - 1 000 0 (nula) - lebo sme (v DP 2003 1 000 Sk pripocitali)

2004 + 2 000 +1 000 - (aby sme to dosiahli, musime odpocitat - 1000 Sk v DP rok 2004)
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ďakujem Ti Lucka veľmi pekne, už tomu rozumiem, ale ešte mi povedz, či tých 1000Sk v roku 2004-odpoč.položka v roku 2004 niekde účtuješ, alebo to ide len do daň.priznania a nikde sa to neúčtuje?
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

davam to len do danoveho priznania

dufam, ze som to fakt dobre vypocitala, aby som ti nenarobila problemy
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

Luckasari
pozri este komentar k §17 ods. 17 v tom istom poradcovi

ja som bola na dvoch skoleniach, danovy urad, aj Ing. Cenigova, na oboch sme to pripocitavali a odpocitavali k zakladu dane, a aj pocitali odlozenu dan
Veď ak ste ich pripočítavali a odpočítavali, tak boli nedaňové. obaja hovoríte to isté, len sa nejako nerozumiete.
Kurzové rozdiely z prepočtu k 31.12.2003 nešli do základu dane. Pri pohľadávkach a záväzkoch je to jasné. problém je, že MF SR tvrdí, že sa to nevzťahuje na peniaze. Asi podľa nich nie sú peniaze majetok. No čo, urobili v zákone chybu (na tlak cez poslancov dali narýchlo do zákona nedomyslené znenie) a nevedia si s tým poradiť. Radšej ako spory, tvária sa že nič.
Aj novela ZDP (platná) rieši iba pohľadávky a záväzky. Hovorí, že kurzové rozdiely, ktoré sa k 31.12. nezahrňovali do základu dane (len pri pohľadávkach a záväzkoch) sa zahrnú do základu dane v tom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo vysporiadaniu.

Z hľadiska účtovníctva sú pohľadávky a záväzky k 1.1.2004 ocenené novým kurzom. Pri úhrade bude účtovaný kurzový rozdiel oproti tomuto novému oceneniu. To ovplyvní výsledok hospodárenia. pri stanovení základu dane bude ale kurzový rozdiel k 31.12.2003 pripočítateľnou položkou (ak bol zisk) alebo odpočítaeľnou položkou (ak bola strata).
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať