Zavrieť

Porady

Prechod na EURO

Dobrý deň, používam MRP podvojné účtovníctvo, stiahol si už niekto z vás poslednú verziu 5.60? Je tam zapracovaná možnosť vyskúšať si prechod na euro menu, postupovala som podľa postupu, ale v tej novej skúšobnej firme sa mi údaje v eurách neukázali, zostali v Sk? A tiež by tam mala byť zapracovaná možnosť zasielania faktúr mailom, ale tlačítko Email, ktoré by tam malo byť, sa mi neukazuje. Ako je to u vás?
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
lenkak Pozri príspevok
31.12. dali na net novú verziu.
Lenka, ale nie mzdy, teraz som pozerala, mám plne aktuálnu verziu: 5.61.009 a nech som skúšala akokoľvek, nedalo sa mi upraviť mena na €, tak som si to musela pracne prepísať do excelu a dať prepočítať na € na príkaze na úhrady. Nemali by byť trošku čipernejší, alebo je to stále MRP, a tým nič nové pod slnkom?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Mzdy na win verziu boli 23.12.
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

mam otazku, idem prvý krát používať MRP, prvý účtovný zápis bude povedzme 2.1, ešte som neskúšala, ale ak mam prázdnu databazu, idem robiť prvú faktúru vydanú, alebo prvý výdavkový doklad... ako urobiť konverziu, predtým? alebo už mi to pôjde v eurách? asi nie, že? ešte som to neskúšala..... pomôžte mi prosím...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Pozri si nastavenie - Program, tam nájdeš akú máš menu.
Teraz si si inštalovala program, poprípade podľa verzie akú Ti dali, tak podľa toho, ale podľa všetkého bude mena ešte v Sk.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
nadka1 Pozri príspevok
Dnes som úspešne prešla v JÚ na euro, treba postupovať presne podľa návodu na webovej stránke MRP. Prajem úspešný nový rok.
...áno, jasné, určite budem postupovať len podľa návodu, ja len že či už máš ukončený rok 2008 a zaúčtované všetky posledné účtovné prípady, predtým, než si prešla na euro? Alebo môžem prejsť aj teraz? Nebude to mať negatívny dopad na účtovníctvo starého roku?
ĎAKUJEM
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Lenka,
Čo sa týka mrp starého roku, tak citujem z mrp:
4. Vo firme označenej starým rokom si môžete doúčtovávať starý rok.



5. Po zaúčtovaní všetkých účtovných prípadov do firmy označenej starým rokom (napr. 2008) skontrolujte súvahu, výkaz ziskov a strát a vytlačte všetky potrebné výstupné zostavy. Doplňte uzávierkové zápisy Účtovný denník / Funkcie / Ročný prevod / Doplnenie uzávierkových zápisov, čím uzavriete starý rok. Vytlačte konečné stavy, t. j. účet 702, podľa ktorých si potom môžete skontrolovať Počiatočné hodnoty v novom roku (napr. 2009).

– Pri doplnení uzávierkových zápisov sa automaticky vytvorí súbor konečných hodnôt.



6. Konečné stavy prenesiete do firmy označenej nový rokom nasledovne:

– Otvorte firmu s údajmi nového roku (napr. po stlačení kláves Ctrl+F).

– Otvorte Účtovný denník.

– Kliknite na Funkcie a vyberte Počiatočné hodnoty.

– V tabuľke počiatočných hodnôt vyberte Funkcie a následne Načítanie stavov z predchádzajúceho obdobia.

– Aby sa počiatočné stavy úplne zaktualizovali znovu kliknite na Funkcie a vyberte Aktualizácia počiatočných stavov.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
JU ide v pohode,

doúčtovanie starého roku, citujem z mrp:

4. Vo firme označenej starým rokom si môžete doúčtovávať starý rok.



5. Po zaúčtovaní všetkých účtovných prípadov do firmy označenej starým rokom (napr. 2008) skontrolujte Ročný výkaz a Výkaz o majetku a záväzkov.



6. Konečné stavy prenesiete do firmy označenej nový rokom nasledovne:

– Otvorte firmu s údajmi nového roku (napr. po stlačení kláves Ctrl+F).

– Otvorte Peňažný denník.

– Kliknite na Funkcie a vyberte Počiatočné hodnoty.

– V tabuľke počiatočných hodnôt ručne upravte hodnoty podľa konečných stavov z predchádzajúceho roka.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Lenka1979 Pozri príspevok
...áno, jasné, určite budem postupovať len podľa návodu, ja len že či už máš ukončený rok 2008 a zaúčtované všetky posledné účtovné prípady, predtým, než si prešla na euro? Alebo môžem prejsť aj teraz? Nebude to mať negatívny dopad na účtovníctvo starého roku?
ĎAKUJEM
nemám zaúčtovaný komplet rok, žiaľ už potrebujem robiť príkazy aj v sk, aj v euro už v novom roku takže musela som prejsť na nový rok euro, aj keď by som najradšej počkala. Bude s tým viacej roboty, ale čo už.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Ďakujem Leni,
práve o to mi išlo, vieš, že či môžem pokračovať v účtovaní v starom roku, lebo ho nemám uzavretý (tak ako bolo po starom) , či už robiť aj prevod na euro. Ale keďže január ešte neúčtujem, tak to zatiaľ nechám tak, no keď už budem musieť urobiť DPH za január 2009, už to budem musieť aj urobiť. A teraz, doúčtovávať prípady starého roku klasicky v starom roku, a účtovanie v "eur" urobiť už po urobení tej zmeny? Takže budem mať akoby dve firmy?
Neviem, či mi rozumieš, čo chcem. Ale aj tak veľká vďaka.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Lenka
môj názor, čím dlhšie počkáš, lepšie pre Teba.
mám dve databázy,
jedna je rok 2008 - tam účtujem ešte staré veci v Sk,
druhá je rok 2009 - robená cez skopírovaný rok 2008, po uzávierke roka urobený prechod na euro a v tejto fi už účtujem len v eur.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
lenkak Pozri príspevok
Lenka
môj názor, čím dlhšie počkáš, lepšie pre Teba.
mám dve databázy,
jedna je rok 2008 - tam účtujem ešte staré veci v Sk,
druhá je rok 2009 - robená cez skopírovaný rok 2008, po uzávierke roka urobený prechod na euro a v tejto fi už účtujem len v eur.
Lenže Leni, ako mám potom účtovať január? To už budem musieť urobiť ten prechod, však?
0 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

lenkak Pozri príspevok
nemám zaúčtovaný komplet rok, žiaľ už potrebujem robiť príkazy aj v sk, aj v euro už v novom roku takže musela som prejsť na nový rok euro, aj keď by som najradšej počkala. Bude s tým viacej roboty, ale čo už.
Lenka prosím ťa, to účtuješ takto v PÚ alebo v JÚ. Lebo ja mám presne taký istý prípad, že mám mesačného platcu DPH s.r.o. a budem musieť prejsť na rok 2009 ale ešte nebudem mať urobenú účtovnú uzávierku. Nerobím to prvý raz, ale akosi mi to dnes nezapaľuje. Ako potom opravíš rok 2009, opravíš ručne počiatočné stavy podľa uzávierky roka 2008? Ja si už normálne nepamätám, ako som to robila pred rokom.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Lenka1979 Pozri príspevok
Lenže Leni, ako mám potom účtovať január? To už budem musieť urobiť ten prechod, však?
Nepoznám tento softvér, no predstavujem si to podľa Lenkinho popisu, že máš svoju firmu,
odložíš si ju - firma 2008
preklopíš - budeš mať firma 2009
a keď príde nejaký doklad do r. 2008, zaúčtuješ do 2008 a do ps 2009 pridáš.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
AnnaK Pozri príspevok
Lenka prosím ťa, to účtuješ takto v PÚ alebo v JÚ. Lebo ja mám presne taký istý prípad, že mám mesačného platcu DPH s.r.o. a budem musieť prejsť na rok 2009 ale ešte nebudem mať urobenú účtovnú uzávierku. Nerobím to prvý raz, ale akosi mi to dnes nezapaľuje. Ako potom opravíš rok 2009, opravíš ručne počiatočné stavy podľa uzávierky roka 2008? Ja si už normálne nepamätám, ako som to robila pred rokom.
Zatiaľ JU, zajtra sa budem "zabávkať" s PU, malo by to byť takisto.
PS ako som písala sa budú dať preniesť z roku 2008 po všetkých úpravach. Nemusia sa ručne opravovať PS.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Horšie je to z faktúrami:

Ak máte vytvorenú firmu pre rok 2008 aj pre rok 2009 a potrebujete pridať prijatú faktúru z roku 2008, ktorá nie je uhradená do 31. 12. 2008, je potrebné ju zaradiť aj do firmy roku 2008 aj do firmy roku 2009. Pri zaradení faktúry z roku 2008 do firmy roku 2009 ju zadajte s dátumom starého roku, čiastky zadajte prepočítané do meny EUR a dajte ju zaúčtovať do denníka. Program zaúčtuje faktúru do denníka ako archívny zápis, ak je nastavené účtovné obdobie.
0 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Lenka, veľmi pekne ďakujem za užitočné rady.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Apropos - teraz sa fajne porovnavaju ceny. Ked si otvorite v 3 oknach ikea.sk, ikea.cz a ikea.at, tak zistite, ze rozdiely v cenach su casto aj 47%, mozno niekde aj viac (s vynimkou el. spotrebicov vzdy v neprospech Slovenska - bohuzial).

Napriklad pozrite sedacku TYLOSAND na http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/ca...ng_room/10668/

a potom na http://www.ikea.com/at/de/catalog/ca...ng_room/10668/.

Pri takych rozdieloch sa uz oplati spravit tych par km naviac a nakupovat vo Viedni, pripadne v Brne.
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Ja by som chcela prejsť na nový rok v PU čo najneskôr, teda až pokedy nebudem musieť robiť DPH-čku za január 2009, ale jediné čo sa v našej firme musí hneď od začiatku roka je -vystavovať faktúry, moja otázka je: dá sa otvoriť len nejaká dočasná firma, v ktorej budem vystavovať faktúry už len v EUR za január a keď si preklopím starý rok dajú sa tie faktúry z tej dočasnej firmy spolu s ich zaúčtovaním preniesť do roka 2009? Ja som to totižto v jednoduchom účte robila takto každý rok -lenže tam nebolo treba faktúry účtovať, takže neviem či sa to dá aj v podvojnom takto, aby mi robota nevyšla nazmar. Mimochodom čo sa týka kurzov, tak to mi všetko urobí mrp-program sám -teda všetko mi prepočíta sám konverzným kurzom??? Alebo to musím urobiť ja? A faktúry, ktoré mám v starom roku vystavené v EUR? -tie ako prepočíta? -prípadne aj všetky lízingy mám v EUR. Mám z toho obavy...
0 0
bbbbb bbbbb

bbbbb je offline (nepripojený) bbbbb

Dobrý deň! Robím prvý krát ročnú uzávierku v podvojnom účtovníctve. Nie je mi jasné ako mám postupovať pri prechode na euro. Mám mať skontrolovaný celý rok 2008? Aké uzávierkové operácie mám urobiť? Prosím o radu, ako postupovať? Ďakujem.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Robím mzdy aj v MRP (DOS) aj v alfe. Kým v alfe mi príkazy k úhrade pri odvodoch za 12/2008 vystavilo v eurách, v MRP mi príkazy stále robí v Sk. Treba ešte čakať na nový upgrade v MRP? Na ich stránke som sa nič nedočítala.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať