Zavrieť

Porady

ručiteľ alebo spoludlžník

Prosím Vás poraďte mi aký je rozdiel medzi ručiteľom a spoludlžníkom??? SÚRNE! Ďakujem
Usporiadat
konber konber

konber je offline (nepripojený) konber

Manžel bol za právnikom, a zistila sa jedna vecička. Moj manžel im bol podpísať ručiteľstvo v r.2002, oni zobrali mladomanželský úver, v ktorom je dlžník+jeho manželka ako spoludlžník. Mám v rukách kópiu ich BSM, ani slovko v ňom nepadne o úveroch, ktoré mali a samo, že v tom čase neboli ani vysporiadané. Prečo žiadajú od manžela? Nemalo by to postupovať tak, že najprv dlžník, spoludlžník a potom ručiteľ?
0 0
konber konber

konber je offline (nepripojený) konber

len doplnujem, že sa rozviedli v r.2006.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

konber Pozri príspevok
Manžel bol za právnikom, a zistila sa jedna vecička. Moj manžel im bol podpísať ručiteľstvo v r.2002, oni zobrali mladomanželský úver, v ktorom je dlžník+jeho manželka ako spoludlžník. Mám v rukách kópiu ich BSM, ani slovko v ňom nepadne o úveroch, ktoré mali a samo, že v tom čase neboli ani vysporiadané. Prečo žiadajú od manžela? Nemalo by to postupovať tak, že najprv dlžník, spoludlžník a potom ručiteľ?
Nie. Pretože ručiteľ ručí za záväzok dlžníka (aj spoludĺžnika)j v prípade, že dlžník svoj záväzok nemôže alebo nechce platiť. Ručiteľ je vždy v najhoršej pozícií.

pozri aj:
Občiansky zákonník:

Ručenie
§ 546
Dohodou účastníkov možno zabezpečiť pohľadávku ručením. Ručenie vzniká písomným vyhlásením, ktorým ručiteľ berie na seba voči veriteľovi povinnosť, že pohľadávku uspokojí, ak ju neuspokojí dlžník.
§ 547
Veriteľ je povinný kedykoľvek a bez zbytočného odkladu oznámiť ručiteľovi na požiadanie výšku svojej pohľadávky.
§ 548
(1) Ručiteľ je povinný dlh splniť, ak ho nesplnil dlžník, hoci ho na to veriteľ písomne vyzval.
(2) Ručiteľ môže proti veriteľovi uplatniť všetky námietky, ktoré by mal proti veriteľovi dlžník.
(3) Uznanie dlhu dlžníkom je účinné voči ručiteľovi, len keď s ním vysloví súhlas.
§ 549
Ručiteľ môže plnenie odoprieť, pokiaľ veriteľ zavinil, že pohľadávku nemôže uspokojiť dlžník.
§ 550
Ručiteľ, ktorý dlh splnil, je oprávnený požadovať od dlžníka náhradu za plnenie poskytnuté veriteľov
Naposledy upravil Monika Kováčová : 04.07.09 at 11:19
0 0
Sunny111 Sunny111

Sunny111 je offline (nepripojený) Sunny111

Ahojte, mám taký problém..s priateľom chceme brať flexihypotéku so štátnym príspevkom na byt na bývanie aj rekonštrukciu z VUB. Keď nám vyrátali úver, poskytli by nám podľa našich príjmov 57 000eur..teraz ale prišiel certifikát, na ktorom bola suma len 29 600 eur :-( My sme pôvodne chceli zobrať 49 500 eur (cca. 1 500 000sk). Tá suma na certifikáte je taká malá preto, že ja robím čašníčku a vraj je to rizikové povolanie, tak môj plat do úvahy ani nebrali alebo len čiastočne. Ale ktoré povolanie teraz nie je rizikové??????

Vraj je ešte možnosť ručiteľa. Máte s tým niekto skúsenosti? Ponúkol sa môj otec, ktorý má 56 rokov, zmluvu na dobu neurčitú, ale má na seba hypotekárny úver, ktorý už ale spláca dlho a nebola to až dáka obrovská suma...myslíte, že je možné, aby ho brali do úvahy ako ručiteľa, keď sa už len predsa blíži k dôchodku? Poraďte mi prosím...
Ďakujem za všetky odpovede.
0 0
markus1984 markus1984

markus1984 je offline (nepripojený) markus1984

Dobrý deň,
chcel by som sa informovať a za kazdu radu vopred dakujem.
Pred 5 rokmi som šiel za ručiteľa svojej sestre. Pred cca pol rokom za naše surodenecké cesty rozišli. Ona teraz prestala platiť pôžičku Na ktorej ja ručím.
Banka teda (Wustenrot) žiada odo mna zaplatenie dlhu(nesplácaných splátok + splátky) alebo vypovie mi zmluvu. Chcem sa spýtať aké mam možnosti? V banke som sa informoval, že pokiaľ vypovedia zmluvu a postúpia dlh na vymáhanie navýši sa dlžná suma o 40%.
Prosím o radu aké mám možnosti? A čo by bolo v takejto situácii najlepšie?

Ďakujem
0 0
zuzka34 zuzka34

zuzka34 je offline (nepripojený) zuzka34

Dobrý deň! Prosím o radu: Manžel si zobral v banke na svoje meno už druhý úver v hodnote cez 20 000€, bez môjho vedomia.Peniaze požičal pre svojho kamaráta,lebo kamarát chcel rekonštruovať byt a jemu už daľšiu pôžičku odmietli dať.Našla som rukou napísanú dohodu medzi nimi o splácaní.Moja otázka - som zodpovedná voči banke aj ja ako spoludlžník voči banke za tieto úvery, keby sa niečo manželovi stalo a kamarát prestal platiť splátky?Ale hlavne ako sa môžem zabezpečiť pred neuváženými krokmi manžela? Máme BSM, ktoré som chcela zrušiť, no právnici ma odhovorili , že je to zdĺhavé, neefektívne. Ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať