Zavrieť

Porady

S.R.O vs živnosť

Rozhodujem sa medzi sro a živnosťou, vie niekto poradiť koľko stojí sro: založenie, poplatky a dane ročne, odvody...
Usporiadat
lee lee

lee je offline (nepripojený) lee

Dobry den,

nemam ziadne skusenosti z podnikanim, preto by som chcel od vas mudrejsich odpoved na mozno trivialne otazky. Pokial mozno jednoducho, tzv. po lopate bez odkazov na obchodny zakonnik a pod.

Rozmyslam nad zalozenim s.r.o ( s tym, ze by som bol jedinym spolocnikom) s cielom poskytovania sluzieb, . Zalozenie, pravna forma, rucenie atd su mi jasne. Nevyznam sa ale v odvodoch, daniach a celkovom hospodareni.

1.Chcel by som si platit nejake rozumne socialne odvody (dochodok). Je rozumne sa zamestnat vo vlastnej firme a platit ich zo mzdy alebo existuje nejake ine riesenie?

2. V pripade, ze od mes. prijmu (faktury), odpocitam superhrubu mzdu(ak by som bol zamestnancom) ostane mi ciastka z ktorej zaplatim dan z prijmu 19%? Znizujem ju napr. tym, ze ked budem v zahranici vyplnam si cestovny prikaz tzn. diety, vreckove, PHM, ubytovanie atd? alebo napr. si kupim auto a pod. Plati sa zo sumarneho vysledku , rocne?

3. Ako je to s DPH? Pokial si kupim do firmy nejaky hnut. alebo nehnut. majetok, stat mi ju vrati? ( viem, ze existuju platci a neplatci dph). V ktorej kategorii by som bol v pripade mes. prijmu (faktury) napr. 3000 euro?

dakujem za odpovede!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
lee Pozri príspevok
nemam ziadne skusenosti z podnikanim, ........................
Rozmyslam nad zalozenim s.r.o ( s tym, ze by som bol jedinym spolocnikom) s cielom poskytovania sluzieb, . Zalozenie, pravna forma, rucenie atd su mi jasne. Nevyznam sa ale v odvodoch, daniach a celkovom hospodareni.

1.Chcel by som si platit nejake rozumne socialne odvody (dochodok). Je rozumne sa zamestnat vo vlastnej firme .........?.......mzda vo vlastnej firme so všetkými odvodmi kvôli dôchodku

2. V pripade, ze od mes. prijmu (faktury), odpocitam superhrubu mzdu(ak by som bol zamestnancom) ostane mi ciastka z ktorej zaplatim dan z prijmu 19%? .............a tiež odpočítaš náklady súvisiace s príjmami/faktúrami/
Znizujem ju napr. tym, ze ked budem v zahranici vyplnam si cestovny prikaz tzn. diety, vreckove, PHM, ubytovanie atd? áno, aj
alebo napr. si kupim auto .........áno ale len vo forme odpisov, teda postupne počas viacerých rokov
a pod. ........čokoľvek, čo zákon o dani z príjmu uzná za výdavok
Plati sa zo sumarneho vysledku , rocne? áno obvykle do 31.3. nasl.roka

3. Ako je to s DPH? DPH riešiš len vtedy, ak sa zaregistruje za platiteľa DPH
Pokial si kupim do firmy nejaky hnut. alebo nehnut. majetok, stat mi ju vrati?
viac-menej áno, dá sa tak povedať, alebo inak, o túto DPH si môžeš znížiť svoju vlastnú povinnosť DPH.
( viem, ze existuju platci a neplatci dph). V ktorej kategorii by som bol v pripade mes. prijmu (faktury) napr. 3000 euro? ešte by si sa zmestil do kategorie neplatiteľ, ale vždy môžeš byť tzv. dobrovoľným platiteľom. Niekedy musíš byť povinne zaregistrovaný pre DPH, pričom, aj tak v SR zostaneš neplatiteľom - ale to už je nadlho a máš tu poradu zameranú výlučne na DPH, prečítaj si ju. !
vzhľadom na otázky odporúčam nájsť si účtovníčku a poradcu, lebo viac času budeš venovať neproduktívnemu štúdiu informácií, o spracovaní účtovníctva ani nehovorím a na podnikanie a zarábanie ti neostane čas.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Ak si niekto myslí, hoci sa do účtovníctva nejak nevyzná, že ušetrí na tom, že nebude platiť žiadneho účtovníka, podľa mňa je to veľký omyl. Dobrý účtovník je aj ekonóm a ten práve vie klientovi poradiť, na mnohé veci upozorniť a hlavne včas, a v neposlednom rade aj ušetriť peniaze pre samotného klienta. No nie každý si to vie uvedomiť. Prečo sa trápiť s niečím, čomu nerozumiem ? Zverím svoje starosti dobrému účtovníkovi a môžem sa predsa na plno venovať svojmu biznisu !
1 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

vedeli by ste mi poradiť szčo sa zaoberá reštauračnými službami vlastní hotel, ako sro má v prenájme hotel dajú sa tieto dve szčo a sro spojiť do jedného? ako a čo to obnáša ak áno, dík
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
sybila3 Pozri príspevok
vedeli by ste mi poradiť szčo sa zaoberá reštauračnými službami vlastní hotel, ako sro má v prenájme hotel dajú sa tieto dve szčo a sro spojiť do jedného? ako a čo to obnáša ak áno, dík
Tie 2 fyzické osoby ako osoby môžu byť spoločníci ako založiť sro, myslím to tak, že nie ako 2 SZČO. Inak dve SZČO by mohli urobiť iba združenie dvoch SZČO.

Založenie sro, obnáša spracovanie všetkých dokumentov, vybavenie Osvedčenia a zápis do OR.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

nie jedna osoba je szčo a vlastní hotel a má s.r.o. kde má tiež reštauračné služby dá sa to nejako zlučiť do jedného keďže to vlastne ide o rovnaké činnosti jednej osoby?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Nie som právnik, no zlúčiť FO a PO podľa mňa nie je možné. Môže byť združenie dvoch FO alebo zlúčiť 2 PO, ale takáto kombinácia zrejme nie je možná. Resp. by mohla vzniknúť jedna nová PO, kde by boli dvaja spoločníci : jeden spoločník by bola tá Vaša sro a druhý spoločník ten človek ale nie ako FO SZČO so svojim IČOM a DIČ ale ako osoba napríklad Jožko Mrkvička. Čiže nie ako podnikateľ. Snáď tomu porozumieš. No nech sa právnik k tomuto vyjadrí. Neviem kde sa ten jeden nemenovaný túla, keď urobím niekde preklep, to rýpe ale kde treba poradiť nevidí... nečíta..... On už vie, na koho to patrí, takže verím, že aj tento príspevok mu neunikne. A že odpovie nie mne, ale zadávateľovi otázky.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
sybila3 Pozri príspevok
vedeli by ste mi poradiť szčo sa zaoberá reštauračnými službami vlastní hotel, ako sro má v prenájme hotel dajú sa tieto dve szčo a sro spojiť do jedného? ako a čo to obnáša ak áno, dík
neviem ako čo vlastne chceš spojiť?
Ved SZČO má príjem len z prenájmu a sro podnika v prenajatých priestoroch.
Veľa firiem podniká v prenajatých a nie vo vlastných priestoroch.
Ak chceš spájať, tak nech SZČO predá budovu do sro, alebo ju tam vloží, prestane podnikať a v sro sa zamestná - bude to v jednom.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
sybila3 Pozri príspevok
nie jedna osoba je szčo a vlastní hotel a má s.r.o. kde má tiež reštauračné služby dá sa to nejako zlučiť do jedného keďže to vlastne ide o rovnaké činnosti jednej osoby?
Akej jednej osoby? Ako zlúčiť do jedného?
Fyzická osoba má svoje IČO a s.r.o.má zase iné IČO. Ako to môže byť jedna osoba?

Aj fyzické osoby majú rôzne rodné čísla. Ale tu si spojenie dvoch fyzických osôb viem predstaviť. Aspoň na chvíľu.
0 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
Tema ktoru hladam aj ja
Lenze je prevazne z 2004..

Co si myslite, ze sa dnes oplati viac ?

Viem ze sro plati 350 za zalozenie plus minus (ale tak to nepocitam ako minus), a potom ze si sro musi platit uctovnika (ak to nevie clovek sam), lenze vyhody sro su, ze dane plati 19% a odvody 0%, chapem to spravne?
No a zivnost vedie len jednoduche uctovnictvo, no ale plati daleko vyssie odvody, ale kolko presne?

Vedel by mi niekto rozpocitat, tak zhruba ze co je lepsie ?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

je tu veľa faktorov, na kt. záleží.....
SZČO si nedokáže ochrániť ani strechu nad hlavou pri exekúcií.....
tie fondy pre SZČO sú niekedy likvidačné.....podnikateľ (SZČO) nemôže byť vedený na ÚP, konateľ áno (bez oficiálneho príjmu)....
ale napr. FO má nárok na paušálne výdavky, naopak PO musí účtovať skutočnými,.......
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pozri sa aj do iných téme, táto otázka ....vs..... sa omieľa bezpočtukrát. Nevadí, že od r. 2004, princíp sa nemení.
Pribudol akurát fakt, že zo zisku - ak si hi budeš chcieť vyplatiť, budeš platiť 10% odvod do ZP, ale aj toto sa dá obísť, vyriešiť.
Zhruba si to vystihol, ďalšie pre a proti nájdeš v iných príspevkoch.
Rozhodnutie je na Tebe.
1 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
dakujem za rychlu odpoved..

prave sa hram s touto kalkulackou:
http://www.financnik.sk/financie.php?did=160#vypocet

prispevok zmazany, lebo aj tak som tam pocital nemzmysel

musim si to viac nastudovat, a az potom sa pytat...

EDIT:
a zivnostnik plati odvody a dane zo zisku, alebo z trzby?
Naposledy upravil SamuelSK : 02.12.11 at 19:24
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
odvody a dane sa platia zo zisku, resp. odvody z vym. základu.
ešte je určitá výhoda, že SZČO má nárok na odpočitateľnú sumu, t.j. napr. cca 3300 EUR akoby nezdaňoval, ale do odvodov sa to počíta.
výhodu nevyužiješ, ak by si podnikal popri zamestnaní, lebo nezdan.suma sa uplatní iba raz.
Osobne uprednostňujem sro.
tá kalkulačka je dobrá - prečo nezmysel. AKurát že nie je aktualizovaná pre rok 2011, tobôž nie pre rok 2012, ale princíp tam vidíš.
a ľahko si prepočítaš sumy na sro, lebo ak zo sro budeš mať nulový príjem-nebudeš zamestnaný, a vykážeš skutočné výdavky aspoň vo výške 40%
tak zisk budeš zdaňovať celý /neodpočítaš 4000 EUR ako v príklade pre SZČO/
na druhej strane ušetríš platbu na ódvody.
Naposledy upravil KEJKA : 02.12.11 at 19:56
0 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
aj pri rocnom zisku okolo 15-25 tisic je lepsie sro?

ak berieme len 1. rok zivnosti versus sro..

(lebo 2. rok zivnosti sa uz platia daleko vyssie odvody, vsak? a mam este otazku, co ak v roku 1 budem mat zisk povedzme 100 000 eur ale v roku 2 budem mat zisk 0, aj tak sa plati odvod vypocitany zo zisku 1. roku? to je dost nefer - jedine ak by to bolo kompenzovany tym, ze v roku 3. by som zas platil odvod vypocitany z roku dva - teda zo zosku 0. Je to tak?)
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno. zhruba tak, vždy sa počítajú odvody podľa DPFO za predchádzajúci rok, ale pozor - od 1.7. do 30.6.
aj preddavky na daň sa platia podľa posledneho DP, takže nemusí sa ti dariť, ale platiť musíš.
ale daň a preddavky platíš aj pri sro, to je rovnaké.
0 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
Cize ak si zalozim zivnost tento mesiac, tak od 1.7 budem mat uz "druhy rok" a tym padom platit odvody podla toho, co zarobim medzi dneskom a 30.6.2012 ?

edit:
preddavky na dan.
hm... cize ak mam zisk 100 000 eur v predchadzajucom obdobi, a v nasledujucom mam 0, lebo povedzme som sa zobral na 1 rodnu dovolenku (alebo proste budem robit velmi pozvolna ak vobec, cize zisk bude nepatrny, napr 100eur alebo 0), tak potom kolko "prerobim" za to ze "nic nerobim" ?
len tak odhadom, aby som vedel, ako je to nastavene.

otazne je, ak planujem 1 rok nic nerobit, ci nie je vyhodnejsie zivnost zrusit (ak sa to da vobec), ale zas potom nemozem robit NIC, aj keby sa naskytla prilezitost a to je zle (nemyslim si ze budem na 1 rocnej dovolenke, no len teoretizujem, co ak sa nebude darit, lebo je to dost mozne, nic nie je iste..)
Naposledy upravil SamuelSK : 02.12.11 at 20:40
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

od kedy sa podáva DP FO nie za kalendárny rok??????
bude sa ti počítať príjem od začiatku živnosti do 31 12 2011
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

SamuelSK Pozri príspevok
Cize ak si zalozim zivnost tento mesiac, tak od 1.7 budem mat uz "druhy rok" a tym padom platit odvody podla toho, co zarobim medzi dneskom a 30.6.2012 ? viď odpoveď Mila123, teda - príjmy sa počítajú za kalendárny rok (u FO)

edit:
preddavky na dan.
hm... cize ak mam zisk 100 000 eur v predchadzajucom obdobi, a v nasledujucom mam 0, lebo povedzme som sa zobral na 1 rodnu dovolenku (alebo proste budem robit velmi pozvolna ak vobec, cize zisk bude nepatrny, napr 100eur alebo 0), tak potom kolko "prerobim" za to ze "nic nerobim" ?
len tak odhadom, aby som vedel, ako je to nastavene. áno, platíš podľa predchádzajúceho DP

otazne je, ak planujem 1 rok nic nerobit, ci nie je vyhodnejsie zivnost zrusit (ak sa to da vobec), ale zas potom nemozem robit NIC, aj keby sa naskytla prilezitost a to je zle (nemyslim si ze budem na 1 rocnej dovolenke, no len teoretizujem, co ak sa nebude darit, lebo je to dost mozne, nic nie je iste..)
je možné živnosť pozastaviť....vtedy síce neplatíš SP, ale na ZP a preddavky, neviem, či to má vplyv.....
0 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
A ked je clovek na polovicnom ID, tak sa mu ulahci situacia len o tych zo 14% na 7% u ZP ?

No tak ta zivnost je dost sibenicna, ci len mne sa to zda take? Teda v porovnani so s.r.o..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať