Zavrieť

Porady

S.R.O vs živnosť

Rozhodujem sa medzi sro a živnosťou, vie niekto poradiť koľko stojí sro: založenie, poplatky a dane ročne, odvody...
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
andrea33
Diky, ajobs. Mohli by ste to trosku rozviest? Je lepsie k 30.6. zrusit zivnost a zastavit odvody do SP a k 1.7. zalozit sro? alebo radsej podrzat zivnost napr do konca roka a zrusit ju az neskor? a je pre mna ako uplneho laika v PÚ vhodne viest si ucto sama alebo to radsej zverit uctovnikovi? a kolko by ma to mesacne/rocne mohlo stat, tz sro jeden spolocnik, zaroven konatel s pracovnou zmluvou v sro?
1. lepšie ako zrušiť živnosť je k 30.6.2006 túto pozastaviť (dá sa aj na dlhšie obdobie, ale minimálne do konca roka) a postupne presmerovať kontrakty zo živnosti na s.r.o.,
2. s.r.o. by mohla byť založená aj napr. k 1.7.2005,
3. odporúčam nechať si viesť podvojné učto kvalifikovaným účtovníkom,
4. cena za vedenie PÚ je väčšinou daná dohodou a závisí od množstva vecí (počtu účtovných položiek, spracovanie dph, či je v tom sklad a vedenie skladových záznamov, spracovanie knihy jázd na firemné vozidlá a pod.). Spravidla za kompletné vedenie mzdovej agendy 1 zamestnanca je suma cca 200-300 Sk/mesačne. To účto pre s.r.o. je v rozmedzí 2000-5000 Sk/mesačne podľa náročnosti a objemu agendy, viac pozri v téme "Pošuškajte, koľko pýtať".
0 0
andrea33 andrea33

andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

Diky za odpoved.
1. moja zivnost je zamerana iba na jediny druh cinnosti, fungujem na faktury a mam iba jednu zmluvu o spolupraci, ktoru kazdorocne obnovujem - asi by nebol problem tuto zmluvu ukoncit a podpisat novu so sro. zvysok mojich klientov su sice dlhodobe vztahy, ale zalozene iba na tych vztahoch, ziadne zmluvy. su to sro, ktore by pravdepodobne so zmenou odosielatela faktury nemali problem. ide mi v zasade o to, aby som sa co najskor zbavila platenia odvoch v takej vyske ako to je teraz - samozrejme nebudem robit zbrkle rozhodnutia, kto. by som mohla o rok-dva lutovat
3. precitala som si porady o PU a naozaj nemam chut sa miesat do remesla inym, radsej za to zaplatim
4. k cene za PU - pozriem do inych porad
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
andrea33
Diky za odpoved.
1. moja zivnost je zamerana iba na jediny druh cinnosti, fungujem na faktury a mam iba jednu zmluvu o spolupraci, ktoru kazdorocne obnovujem - asi by nebol problem tuto zmluvu ukoncit a podpisat novu so sro. zvysok mojich klientov su sice dlhodobe vztahy, ale zalozene iba na tych vztahoch, ziadne zmluvy. su to sro, ktore by pravdepodobne so zmenou odosielatela faktury nemali problem. ide mi v zasade o to, aby som sa co najskor zbavila platenia odvoch v takej vyske ako to je teraz - samozrejme nebudem robit zbrkle rozhodnutia, kto. by som mohla o rok-dva lutovat
3. precitala som si porady o PU a naozaj nemam chut sa miesat do remesla inym, radsej za to zaplatim
4. k cene za PU - pozriem do inych porad
Želám ti dobré rozhodnutia.
0 0
tomko tomko

tomko je offline (nepripojený) tomko

Zdravím,
rozhodujem sa či zameniť živnosť za s.r.o. (jednoosobova z.r.o., kde by som bol zaroven konatelom a daval by som si minimalnu mzdu).
Otazka: akym najvhodnejsim sposobom je mozne tahat z tej s.r.o. peniaze na moje zivotne potreby. Pri zivnosti to nebol problem, peniaze som si jednoducho z uctu vytiahol a uctovnicka mi to zauctovala ako osobnu spotrebu.
Ak som to spravne pochopil, podiel na zisku sa da vyplatit az po uzavreti DP.
Dakujem za odpoved,
Tomas S.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tomko
Zdravím,
rozhodujem sa či zameniť živnosť za s.r.o. (jednoosobova z.r.o., kde by som bol zaroven konatelom a daval by som si minimalnu mzdu).
Otazka: akym najvhodnejsim sposobom je mozne tahat z tej s.r.o. peniaze na moje zivotne potreby. Pri zivnosti to nebol problem, peniaze som si jednoducho z uctu vytiahol a uctovnicka mi to zauctovala ako osobnu spotrebu.
Ak som to spravne pochopil, podiel na zisku sa da vyplatit az po uzavreti DP.
Dakujem za odpoved,
Tomas S.
presne tak ak budeš minimalizovať náklady, budeš maximalizovať zisk, po zdanení je tvoj, už dalšej dani nepodlieha. Týmto sposobom ušetríš na odvodoch. V prípade pN, budeš bez prostriedkov - nebudeš mať nemocenské, resp. málo.

pri vhodnej činnosti si môžeš vystavovať a nechať preplácať cesťáky na súkromné auto -cca 10 Sk za km. (PHM + 6,20 Sk) Ale aj to s mierou.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Lida
presne tak ak budeš minimalizovať náklady, budeš maximalizovať zisk, po zdanení je tvoj, už dalšej dani nepodlieha. Týmto sposobom ušetríš na odvodoch. V prípade pN, budeš bez prostriedkov - nebudeš mať nemocenské, resp. málo.

pri vhodnej činnosti si môžeš vystavovať a nechať preplácať cesťáky na súkromné auto -cca 10 Sk za km. (PHM + 6,20 Sk) Ale aj to s mierou.
Dokedy toto bude platiť, nevie nik.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
tomko
Zdravím,
rozhodujem sa či zameniť živnosť za s.r.o. (jednoosobova z.r.o., kde by som bol zaroven konatelom a daval by som si minimalnu mzdu).
Otazka: akym najvhodnejsim sposobom je mozne tahat z tej s.r.o. peniaze na moje zivotne potreby. Pri zivnosti to nebol problem, peniaze som si jednoducho z uctu vytiahol a uctovnicka mi to zauctovala ako osobnu spotrebu.
Ak som to spravne pochopil, podiel na zisku sa da vyplatit az po uzavreti DP.
Dakujem za odpoved,
Tomas S.
Môžeš si dať konateľskú odmenu, z ktorej platíš iba zdravotné poistenie. Akúkoľvek - malú či veľkú. Z minima, to znamená 1 Sk budeš platiť ZP 2 Sk, pri maxime (napr. 150.000 Sk) budeš platiť 4748 Sk (zamestnávateľ, teda s.r.o.) + 1899 Sk (konateľ).
0 0
tomko tomko

tomko je offline (nepripojený) tomko

Lida
presne tak ak budeš minimalizovať náklady, budeš maximalizovať zisk, po zdanení je tvoj, už dalšej dani nepodlieha. Týmto sposobom ušetríš na odvodoch. V prípade pN, budeš bez prostriedkov - nebudeš mať nemocenské, resp. málo.

pri vhodnej činnosti si môžeš vystavovať a nechať preplácať cesťáky na súkromné auto -cca 10 Sk za km. (PHM + 6,20 Sk) Ale aj to s mierou.
Bohuzial cestaky u mna neprichadzaju do uvahy ... a aj s podielom na zisku to nie je najidealnejsie, pretoze ak tomu dobre rozumiem, mohol by som si ho vyplatit pre rok 2006 az po DP v roku 2007. Mzdu ako zamestnanec (konatel) by som si dal minimalnu (napr 7000,-)
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
tomko
Bohuzial cestaky u mna neprichadzaju do uvahy ... a aj s podielom na zisku to nie je najidealnejsie, pretoze ak tomu dobre rozumiem, mohol by som si ho vyplatit pre rok 2006 az po DP v roku 2007. Mzdu ako zamestnanec (konatel) by som si dal minimalnu (napr 7000,-)
Nemusíš byť zamestnanec, pozri môj príspevok vyššie.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ďakujem... a predbežne si daj konateľskú odmenu, popri minimálnych odvodoch zaplatíš DPFO. Ten prvý rok vydržíš. A druhý rok už žiješ zo zisku, ak ho vyprodukuješ v dostatočnej miere.
0 0
1marl 1marl

1marl je offline (nepripojený) 1marl

jarina
No ja som za posledny mesiac vybavila 2 s.r.o - cky ...
1. Prva sro mala jedneho spolocnika, ktory bol zaroven aj konatelom - Musite spisat zakladatelsku listinu, nemusi byt u notara, stoji to zbytocne vela penazi ... ja som ju spisla podla jedneho vzoru, treba ist na register trestov, dat si spravit 2x vypis z registra trestov (kolok je 100 Sk na jeden), potom treba zakladatelsku listinu 4x podpisat pred notarom, dalej treba pripojit vyhlasenie zakladatela, ze nefiguruje ako jediny spolocnik vo viac ako troch spolocnostiach, dalej treba prilozit vyhlasenia spravcu vkladu, ktorym mozete byt aj vy, ze vam do ruk bolo splatene zakladne imanie (najmenej 200.000, - Sk), nemusi to byt nikde na ucte, cize tiez peniaze v skutocnosti mat nemusite, dalej treba prilozit podpisovy vzor - to sa podpisuje pred notarom (treba to 2x), potom idete na zivnostensky register : tu nechate jednu zakladatelsku listinu , výpis z registra trestov, ak je sidlo spolocnosti ine ako vase trvale bydlisko - treba najomnu zmluvu, kolok je 1.000 Sk, vybavenie trva tak tyzden - dva.... To ci je uz zivnostensky list hotovy sa da zistit na stranke www.zrsr.sk . Potom ked mate zivnostensky register, tak si na stranke www.orsk.sk stiahnete tlacivo na obchodny register ... Formular na zapis s.r.o. do obchodneho registra. Toto treba vyplnit a podpisat pred notarom. Prilohy navrhu zapisu do OR su:
2x zakladatelska listina (1x do zbierky listin)
2x podpisovy vzor konateľa (1x do zbierky listin)
2x overena kopia zivnostenskeho opravnenia (1x do zbierky listin)
1x vyhlasenie zakladatela
1x prehlasenie spravcu vkladu
1x výpis z registra trestov

Toto treba podat na OR, prilozit kolky v hodnote 10.000 Sk, spolocnost vam zapisu do 5 dni - teda mali by podla noveho zakona (mne ju zapisali do 5 dni). Na obchodnom registri Vam pridelia ICO. Potom si idete prevziat na OR vypis z OR.
Dalej treba ist do banky, zalozit si ucet.
Potom treba ist s vypisom z OR a so zivnostenskym na prislusny danovy urad - zaregistrovat sa - tam vam pridelia DIC.
Mozete si podat aj ziadost o registraciu platitela DPH.
Potom si treba dat spravit peciatky a zacat podnikat.

Pri spolocnosti, kde su dvaja zakladatelia je postup takmer rovnaky, len treba spisat spolocensku zmluvu, nie zakladatelsku listinu ... to tiez staci spravit podla nejakeho vzoru , netreb s tym ist pravnikovi, lebo to je tak minimalne 10tis navyse.
Este by som dodal, ze po vzniku s.r.o. treba dat zaregistrovat na ziv. urade inspekcnu knihu, 50,- Sk kolok + kniha cca. 120,- Sk pre pripadne kontroly. zvyknu sa na tom odbavovat ak ju nemate.
0 0
jaromir jaromir

jaromir je offline (nepripojený) jaromir

Hlinkovx, poprosim ta o tie vzory,vdaka.
rumanovsky@zoznam.sk
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Jaromir tu sú tie vzory..kedy si mal problém so stiahnutím...tak ti ich pošlem...
http://www.porada.sk/showthread.php?p=10559#post10559
keď tak mi daj vedieť..
tých vzorov je tu viac
napr. aj tu
http://www.porada.sk/t94-p10-sro-vs-ivnos.html
0 0
elims elims

elims je offline (nepripojený) elims

mozem aj ja poprosit o tie vzory? elims@post.sk Dakujem!
0 0
vronk vronk

vronk je offline (nepripojený) vronk

Jozef Mihál
konateľ s.r.o., ktorý nemá pracovnú zmluvu a poberá nejakú odmenu z s.r.o. za prácu konateľa, neplatí z tejto odmeny sociálne poistenie. Platí sa len zdravotné poistenie a to najmenej zo základu 3000 Sk mesačne - konateľ 4%, s.r.o. ako "zamestnávateľ" 10%.

Ak môžem poradiť, "top" nastavenie výšky odmeny je presne 3040 Sk mesačne - platí sa spolu 14% na zdravotné, žiadne sociálne, nulová daň z príjmu a k tomu ešte spĺňa podmienku nároku na daňový bonus...
prosim vas, v com je trik?
ako moze niekto "vyzit" z 3040 sk mesacne?
ak som spravne pochopil, nema predsa ziadne dalsie prijmy...
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
vronk
prosim vas, v com je trik?
ako moze niekto "vyzit" z 3040 sk mesacne?
ak som spravne pochopil, nema predsa ziadne dalsie prijmy...
Môže mať predsa úspory, príjmy z nájmov, kapitálového majetku, z daňových rajov a pod.
0 0
elims elims

elims je offline (nepripojený) elims

Prosim Vas. Mozno uz ale prilis, prilis spekulujem. Je mozne zahrnut do spolocenskej zmluvy vyhlasenie 136 aj vyhlasenie 112? Naco zbytocne tolko papierov, ak sme traja spolocnici a zaroven konatelia? Podpisovy vzor moze byt tiez pre vsetkych na jednom "lajstri", alebo kazdy osobitne?

Dakujem
0 0
Mats Mats

Mats je offline (nepripojený) Mats

symona
Ja by som okrem naštudovania Obchodného zákonníka odporúčala obrátiť sa sa šikovného právnika, ktorý sa zaoberá obchodným právom a má skúsenosti so zakladaním firiem. Určite nielen poradí ale príslušné dokumenty aj vypracuje. Nie sú to síce malé finančné náklady, ale myslím si, že je to spoľahlivé riešenie.
Ešte k tomu si treba naštudovať žvnostenský zákon a verím že pre šikovného človeka s dobrým rozhľadom a skusenosťami to nemusí byť problém a ušetrí min. 10-15 tisíc SKK. Právnik rovnako vezme už zaužívaný spôsob a len doplní potrebné veci... Jeho devízou je len skúsenosť so zakladaním a teda šetrí čas...
0 0
risino risino

risino je offline (nepripojený) risino

Ahoj,

Na www.obcan.sk som nasiel toto usmernenie o vydani zivnosti pre pravnicku osobu:

pripojí vyhlásenie zodpovedného zástupcu o tom, že nie je členom dozornej rady (alebo iného kontrolného orgánu) tejto právnickej osoby, a o tom, že nemá súdom alebo správnym orgánom určený zákaz činnosti týkajúci sa prevádzkovania živnosti,

pripojí súhlas zodpovedného zástupcu s ustanovením do funkcie

pripojí vyhlásenie o skutočnostiach, že prevádzkovať živnosť jej neobmedzujú alebo nevylučujú osobitné zákony, na jeho majetok nebol ukončený konkurz, po dobu troch rokov po ukončení konkurzu alebo po opätovnom potvrdení núteného vyrovnania, nie však skôr ako po jednom roku od vyporiadania jej záväzkov, ktoré sa viažu ku konkurzu podľa právoplatného rozvrhového uznesenia súdu (ak podnikateľ spôsobil konkurz alebo nútené vyrovnanie úmyselne, môže prevádzkovať živnosť najskôr po piatich rokoch od úplného vyporiadania jeho záväzkov, ktoré sa viažu ku konkurzu podľa právoplatného rozvrhového uznesenia súdu); to isté platí aj v prípade, ak sa v uvedenej dobe navrhlo vyhlásenie konkurzu, návrh sa však zamietol pre nedostatok majetku dostačujúceho aspoň na úhradu trov konania; podnikateľ taktiež predkladá vyhlásenie o tom, že mu súd alebo správny orgán neuložil zákaz činnosti týkajúci sa prevádzkovania živnosti, ktorý by trval.


Chcel som sa opytat, ci tieto vyhlasenia su na ohlasovacom formulari alebo ich treba mat samostatne pripravene na papieri (nebodaj este aj overeny podpis)

alebo sa to netyka prave zakladanej s.r.o, ktoru zaklada jediny spolocnik a konatel zaroven?

vdaka
0 0
Ralf Ralf

Ralf je offline (nepripojený) Ralf

1marl
Este by som dodal, ze po vzniku s.r.o. treba dat zaregistrovat na ziv. urade inspekcnu knihu, 50,- Sk kolok + kniha cca. 120,- Sk pre pripadne kontroly. zvyknu sa na tom odbavovat ak ju nemate.
Prosimta, pri zakladani SROcky musi byt predlozeny vypis z registru trestov cisty?alebo je to jedno a ide ciste o to aby mali šašovia prehlad?
Vdaka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať