Zavrieť

Porady

S.R.O vs živnosť

Rozhodujem sa medzi sro a živnosťou, vie niekto poradiť koľko stojí sro: založenie, poplatky a dane ročne, odvody...
Usporiadat
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Ralf
Prosimta, pri zakladani SROcky musi byt predlozeny vypis z registru trestov cisty?alebo je to jedno a ide ciste o to aby mali šašovia prehlad?
Vdaka.
Skús uhádnuť, prečo asi tí podľa Teba šašovia vyžadujú výpis z registra trestov. Áno aj, aj o to ide. Alebo - práve o to.
0 0
Ralf Ralf

Ralf je offline (nepripojený) Ralf

Noo, myslel som ze len chcu mat co najviac informacii o zakladatelovi s.r.ocky, ze vysledok hadam nezavazi az natolko aby mu ju nedovolili zalozit.Kazdopadne diky bejby
0 0
olap olap

olap je offline (nepripojený) olap

tomko
Zdravím,
rozhodujem sa či zameniť živnosť za s.r.o. (jednoosobova z.r.o., kde by som bol zaroven konatelom a daval by som si minimalnu mzdu).
Otazka: akym najvhodnejsim sposobom je mozne tahat z tej s.r.o. peniaze na moje zivotne potreby. Pri zivnosti to nebol problem, peniaze som si jednoducho z uctu vytiahol a uctovnicka mi to zauctovala ako osobnu spotrebu.
Ak som to spravne pochopil, podiel na zisku sa da vyplatit az po uzavreti DP.
Dakujem za odpoved,
Tomas S.
Prosím Vás niekoho o odpoveď na tento problém, z doterajších odpovedí som sa pravdupovediac veľa nedozvedel. Konkretizujem, Som SZČO, vediem JU, ak chcem dostať peniaze z firmy, ale zároveň aby boli naďalej učtovne firme k dospozicii, stači ak skočim do banky vyberiem hotovosť (aj kartou) a v JU zaučtujem cez priebežnu operaciu ako prevod hotovosti do pokladne. Peniaze sa sice minu ale v JU su akože v pokladni a su použiteľné pre daňuvu optimalizaciu a podobne. Povedme na konci roka dam jeden vyber s veľkou sumou z pokladne ako osobna spotreba a je to ok. Zmyslom môjho dotazu je, či sa to takto da robiť aj v PU v ramci s.r.o., Rozdiel by bol len v tom že po daňovom priznaní by sa podiel na zisku vyplacal čiastočne z učtu a čiastočne z hotovostnej pokladne (t.j. z už minutých peňazí). Týmto spôsobom by sa podľa mňa dali povedzme počas prveho roka ťahať peniaze na osobnu spotrebu z s.r.o. Ide o to že odmena konateľovi by bola nízka, cca 3000 Sk. Prosim Vás všetkých Poraďákov o komentár. Ešte Vás poprosím o odkazy na témy týkajúce sa možnej fakturácie medzi SZČO a s.r.o, ak konateľ s.r.o. je ta ista osoba ako SZČO, ak nejaké sú. Zatiaľ sa mi ich nepodarilo nájsť. Pekne ďakujem.
Naposledy upravil olap : 03.10.06 at 11:14
0 0
Luci M Luci M

Luci M je offline (nepripojený) Luci M

Ahojte, som absolutne milo prekvapena, ze som objavila takuto stranku, kde si ludia perfektne radia.. vopred dakujem vsetkym, ktori tu pridavaju prispevky ale hlavne mudre slova. Prave sa chystam zalozit jednoosobovu s.r.o.cku - vzor zakladatelskej listiny uz mam odtialto. Aj zakony som studovala. Dokonca uz mam aj stiahnute a vacsinou vyplnene vsetky tlaciva. Takze diiiiiiiiiik.... za to ze to nemusim krvopotne ziskavat po uradoch.
Ale este som sa nedopatrala k jednej veci - ide o viazanu zivnost - otvaram si lekaren - odbornym zastupcom - zodpovednym farmaceutom chcem byt ja - len musim este v januari spravit atestaciu a az potom poziadat o licenciu. Chcem sa spytat - aky postup mam volit na zivnostenskom urade a obchodnom registri a vobec vsade - priestory uz totiz mam a chcem zacat aj s vybavovanim uveru a zariadovanim .... poradite mi niekto? d a k u j e m !
0 0
Petra79 Petra79

Petra79 je offline (nepripojený) Petra79

pokial este nemas licenciu, tak ak to spravne chapem, nemozes byt ani zodpovedny zastupca...takze ani ZU ti nevystavi ziv.opravnenie pokial mas viazanu zivnost...po ziskani licencie chod na ZU poziadaj o ziv.opravnenie, s ktorym ides na OR do podatelne a cakas ci ti to schvalia...
co sa tyka uveru... podnikatelske uvery su podmienene vypisom z OR, takze neviem aky uver planujes, ale asi budes potrebovat vypis z OR
0 0
Luci M Luci M

Luci M je offline (nepripojený) Luci M

Dakujem ti Petra za odpoved. Vies, moje uvazovane je asi o tom, ze chcem zalozit s.r.o.cku, cim skor, aby som v jej mene mohla konat, a myslim si, ze ZU by mi mohol zapisat vsetky cinnosti (kupa a predaj tovaru atd...), okrem poskytovania lekarenskej starostlivosti. To by som dala doplnit, ked uz bude licencia. len neviem, aky je postup a postoj ZU a OR k takemuto rieseniu. Mozem mat tu lekarensku cinnost napisanu uz v zakladatelskej listine? alebo vsetko a pre vsetky urady to doplnat dodatocne (a asi aj s dalsimi poplatkami a overovaniami)?
Co sa tyka uveru - pokial postavim dobry podnikatelsky plan a mam cim rucit - zalozit - viem, ze sa da cerpat z roznych zdrojov. Len to uz potrebujem zacat rozbiehat a teda nechcem cakat do vydania licencie .... Dik za odpoved
0 0
Petra79 Petra79

Petra79 je offline (nepripojený) Petra79

zapisat si mozes dat vsetky volne zivnosti, co sa tyka viazanej tu doplnis neskor...to sa da, ale co sa tyka zakladatelskej listiny na OR ti ju kontroluju celu od A po Z takze tam nedavaj lekarensku cinnost. To vsetko si doplnis, ked budes mat papier...sice to nieco stoji, ale urcite ta to nezabije :-)
tak vela zdaru
0 0
*Fénix *Fénix

*Fénix je offline (nepripojený) *Fénix

Znovuzrodený z popola.
olap
Prosím Vás niekoho o odpoveď na tento problém, z doterajších odpovedí som sa pravdupovediac veľa nedozvedel. Konkretizujem, Som SZČO, vediem JU, ak chcem dostať peniaze z firmy, ale zároveň aby boli naďalej učtovne firme k dospozicii, stači ak skočim do banky vyberiem hotovosť (aj kartou) a v JU zaučtujem cez priebežnu operaciu ako prevod hotovosti do pokladne. Peniaze sa sice minu ale v JU su akože v pokladni a su použiteľné pre daňuvu optimalizaciu a podobne. Povedme na konci roka dam jeden vyber s veľkou sumou z pokladne ako osobna spotreba a je to ok. Zmyslom môjho dotazu je, či sa to takto da robiť aj v PU v ramci s.r.o., Rozdiel by bol len v tom že po daňovom priznaní by sa podiel na zisku vyplacal čiastočne z učtu a čiastočne z hotovostnej pokladne (t.j. z už minutých peňazí). Týmto spôsobom by sa podľa mňa dali povedzme počas prveho roka ťahať peniaze na osobnu spotrebu z s.r.o. Ide o to že odmena konateľovi by bola nízka, cca 3000 Sk. Prosim Vás všetkých Poraďákov o komentár. Ešte Vás poprosím o odkazy na témy týkajúce sa možnej fakturácie medzi SZČO a s.r.o, ak konateľ s.r.o. je ta ista osoba ako SZČO, ak nejaké sú. Zatiaľ sa mi ich nepodarilo nájsť. Pekne ďakujem.
Tiež by ma zaujímali odpovede na otázky od olapa ako zákonne postupovať.
0 0
romanpp romanpp

romanpp je offline (nepripojený) romanpp

Dá sa všetko.
SZČO a s.r.o. si môžu fakturovať bez problémov.
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Vie mi prosim niekto poradit:5 rokov som SZCO a chcem prejst na s.r.o. Je tento prevod mozny len k zaciatku roka /k 1.1./, alebo je to mozne aj pocas kal. roka? Ako sa postupuje pri prevode majetku? Mam aj 2 zamestncov, a ako spolocnika by som chcela jedneho clena svojej rodiny. Priblizne za ake casove obdobie sa to vsetko da vybavit? Mam sancu to stihnut k 1.1.2007. Dakujem za radu.
Naposledy upravil rennka : 28.11.06 at 17:56
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
rennka
Vie mi prosim niekto poradit:5 rokov som SZCO a chcem prejst na s.r.o. Je tento prevod mozny len k zaciatku roka /k 1.1./, alebo je to mozne aj pocas kal. roka? Mam 2 zamestncov, a ako spolocnika by som chcela jedneho clena svojej rodiny. Priblizne za ake casove obdobie sa to da vybavit? Neviem ci to stihnem k 1.1.2007. Dakujem.
Najlepšie je to k 1.1. nového roka, aj keď to je iba praktické riešenie, nie je ničím v zákone podporené. Ak máš pripravené veci k založeniu spoločnosti, dá sa to stihnúť cca za 2 týždne. Prečítaj si príspevky k založeniu s.r.o. na Porade, ak bude konkrétna otázka, rád zodpoviem.
0 0
PCnity PCnity

PCnity je offline (nepripojený) PCnity

Zdravim...

Co sa tyka postupu zakladania s.r.o. sa nic nezmenilo? Postupy su stale aktualne?

Som student a chcel by som si zalozit s.r.o. z cisto technickych dovodov. Ako mozem postupovat aby som co najmenej platil? Ide mi pritom hlavne o pravidelne platby, nie o zakladanie.

Ak som z toho vsetkeho spravne pochopil, na zalozenie s.r.o. staci cca 15 000 SK (kolky, ...). Zakladne imanie v skutocnosti mat nemusim, kedze by som bol sam jeho spravcom... Je to pravda?

Ak mozem otazku... Ake su nutne naklady na s.r.o. ? Je mozne ze by som si ako konatel nedaval ziadnu odmenu a tak sa uplne vyhnut soc/zdrav odvodom?

Rocny obrat spolocnosti bude cca 40 000 SK. Povodne som chcel zivnost, pre s.r.o. som sa rozhodol kvoli buducnosti.

Ak mate rady, sem s nimi Som vdacny za vsetko.
0 0
k.i.n.o. k.i.n.o.

k.i.n.o. je offline (nepripojený) k.i.n.o.

Zdravim...

Co sa tyka postupu zakladania s.r.o. sa nic nezmenilo? Postupy su stale aktualne?
V poslednom čase sa nič nezmenilo, záleží na tom, čo je pre teba aktuálne. Tu na porade nájdeš, čo potrebuješ.

Som student a chcel by som si zalozit s.r.o. z cisto technickych dovodov. Ako mozem postupovat aby som co najmenej platil? Ide mi pritom hlavne o pravidelne platby, nie o zakladanie.
Na poplatkoch pri založení sa ušetriť nedá, iba na nákladoch za vypracovanie zakladateľskej listiny, návrhu na zápis atď., ak si to vypracuješ sám. Pravidelné platby - ak s.r.o. nebude nikoho zamestnávať, tak ťa čakajú len náklady spojené s podnikaním a samozrejme daň z príjmu PO. Ináč žiadne pravidelné platby.

Ak som z toho vsetkeho spravne pochopil, na zalozenie s.r.o. staci cca 15 000 SK dokonca ešte o trochu menej (kolky, ...). Zakladne imanie v skutocnosti mat nemusim, kedze by som bol sam jeho spravcom... Je to pravda? Je to pravda, ale nie je to legálne...

Ak mozem otazku... Ake su nutne naklady na s.r.o. ? Je mozne ze by som si ako konatel nedaval ziadnu odmenu a tak sa uplne vyhnut soc/zdrav odvodom? Ako konateľ si nemusíš dávať odmenu. Odvodom sa nemusíš "vyhnúť" (to slovo sa mi nepáči), jednoducho kde nie sú príjmy, nie sú odvody. Resp. informáciu "som študent" treba upresniť, od toho závisia odvody do zdravotnej poisťovne, ale to sa dá "minimalizovať".

Rocny obrat spolocnosti bude cca 40 000 SK. Povodne som chcel zivnost, pre s.r.o. som sa rozhodol kvoli buducnosti.

Ak mate rady, sem s nimi Som vdacny za vsetko.
0 0
PCnity PCnity

PCnity je offline (nepripojený) PCnity

Diky za odpoved.
Co sa tyka toho zakladneho imania... Kontroluje sa to? Nie je mi uplne jasny jeho vyznam. Je to z dovodu rucenia? Ako to ze mozem byt sam spravcom?

Som student prveho rocnika denneho studia na STU. (rok po maturite)

A aby som upresnil aj technicke dovody... Mam zabehnutu cinnost low cost webhostingu pre mojich znamich. Stale sa vsak nachadzaju dalsi a tak by som to chcel zlegalizovat. Aby som z toho aj daco mal.

terajsi stav ma nestoji nic. Proste zaplatis a mas... Neplatis a nemas. Jednoducha funkcionalita. Takto pribudne uctovnictvo a dost vela povinnosti na ktore dochadzam ako sa tu potulujem po sekcii podnikanie.

Predtym nez prejdem k veci a zacnem si chcem byt isty ze ma to neprivedie do krachu. (odvody, uctobnictvo a podobne).

Dalej mam taky dotaz... Pokial sa to nerozbehne ako dufam, budem musiet urcite veci dotovat pomimo. Ked si zaplatim uctovnicku su to moje naklady ze... Mobil su tiez naklady... Linka na server su tiez naklady... A podobne. Moze sa stat ze budu naklady vyssie nez prijmi a teda budem vykazovat stratu? Co vtedy? Mam proste platby za linku platit z vlastneho a mobil si nechat na svoje meno a tak podobne kym nenarastu prijmi alebo by to nevadilo?

Dakujem.
0 0
k.i.n.o. k.i.n.o.

k.i.n.o. je offline (nepripojený) k.i.n.o.

Diky za odpoved.
Co sa tyka toho zakladneho imania... Kontroluje sa to? Nie je mi uplne jasny jeho vyznam. Je to z dovodu rucenia? Ako to ze mozem byt sam spravcom?
V zmysle Obchodného zákonníka je minimálne ZI u s.r.o. 200 tis. Ak budeš jediným zakladateľom, musí byť ZI splatené v celej výške pred zápisom s.r.o. do obchodného registra, teda pred jej vznikom. Seba určíš za správcu vkladu, prevezmeš vklad (ZI), držíš ho "v hotovosti" (teda neexistuje bankový výpis a je nekontrolovateľné, či tie peniaze máš alebo nie), následne po vzniku s.r.o. si povinný odovzdať vklad (ZI) spoločnosti, môžeš opäť "v hotovosti" do pokladne. Takže nikde "nevidno", či ZI máš alebo nie. Robí sa to bežne. Ale neber to ako návod, je to konštatovanie - pretože pokračujem: ako správca vkladu vystavíš prehlásenie, že si uvedený vklad prevzal a zaväzuješ sa ho následne odovzdať spoločnosti. Ak uvedieš vo vyhlásení vyššiu sumu, ako si v skutočnosti prevzal, ručíš do výšky tohto rozdielu prípadným veriteľom spoločnosti - ako správca vkladu. Urob si záver a zariaď sa podľa svojho uváženia.

Som student prveho rocnika denneho studia na STU. (rok po maturite)
Ak nemáš ako konateľ príjem (ani sa iným spôsobom v s.r.o. nezamestnáš), neplatíš žiadne odvody - tu bude asi pre teba najväčšia výhoda s.r.o. oproti živnosti (SZČO).

A aby som upresnil aj technicke dovody... Mam zabehnutu cinnost low cost webhostingu pre mojich znamich. Stale sa vsak nachadzaju dalsi a tak by som to chcel zlegalizovat. Aby som z toho aj daco mal.

terajsi stav ma nestoji nic. Proste zaplatis a mas... Neplatis a nemas. Jednoducha funkcionalita. Takto pribudne uctovnictvo a dost vela povinnosti na ktore dochadzam ako sa tu potulujem po sekcii podnikanie.

Predtym nez prejdem k veci a zacnem si chcem byt isty ze ma to neprivedie do krachu. (odvody, uctobnictvo a podobne).
Odvody nič, nájomné asi nič (nepredpokladám,že na svoju činnosť si budeš prenajímať nejaké priestory, možno neskôr), účtovníctvo - cena závisí od náročnosti, toto asi nebude položka, ktorá by ťa mala zruinovať, tu na Porade sa snáď nájde nejaký účtovník ... tak sa poraď. No a aké máš ďalšie náklady, vieš najlepšie sám. Predpokladám, že vieš popredu, aký bude príjem z danej zákazky a aké budú s ňou spojené náklady - no a ten príjem by mal byť vyšší .

Dalej mam taky dotaz... Pokial sa to nerozbehne ako dufam, budem musiet urcite veci dotovat pomimo no to sú tie náklady. Ked si zaplatim uctovnicku su to moje naklady ze... Mobil su tiez naklady... Linka na server su tiez naklady... A podobne. Moze sa stat ze budu naklady vyssie nez prijmi no to som tu už riešil, musíš si spočítať, aké sú predpokladané náklady a očakávané príjmy, na začiatky sa mže počítať so vstupnou investíciou, resp. so zvýšenými nákladmi, ale z dlhodobého hľadiska musí byť jasný predpoklad na dosiahnutie zisku - to by mal byť účel tvojho podnikania, v opačnom prípade škoda začínať a teda budem vykazovat stratu? Co vtedy? Nič. Nie je nič nenormálne, keď povedzme prvý rok dosiahneš stratu. To je rozbeh. Na pokrytie straty použiješ zisky z ďalších rokov, takže sa ti "prenesie do nákladov". Samozrejme ak v ďalších rokoch už ten zisk dosiahneš... Mam proste platby za linku platit z vlastneho a mobil si nechat na svoje meno a tak podobne kym nenarastu prijmi alebo by to nevadilo? Určite si tieto náklady daj na firmu, ak súvisia s jej podnikaním (so zabezpečením príjmov), treba využiť všetko, čo je pre teba výhodné a samozrejme možné.


Dakujem.

P.S.: Ja som tiež začínal s podnikaním v 2. ročníku VŠ a nebolo to ľahké rozhodovanie. Už je to "pár" rokov, ale neľutujem. Dokonca som mohol začať skôr, príležitosti boli, ale v tom veku a s tými skúsenosťami..... naozaj to bolo zaujímavé. A ja som vtedy nemal Poradu!!!!!!
Takže držím palce a ak si veríš, nenechaj sa odradiť.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

Zmysel zakladneho imania spociva presne ako hovoris, v ruceni. To znamena asi tolko, ze sa musia objavit v pokladni aspon uctovne a potom ich mozes postupne minut. Uctovne tam tie peniaze teda musia byt a minute mozu byt na podnikanie (podla mna, mozno toto ale nejaky uctovnik vyvrati, tak ako ja silvestrovsku veceru ). Nemozes si ich len tak vybrat. Teda aspon si myslim.
Kontrola na to pride vtedy, ked Ti nebude sediet pokladna s uctovnictvom.
0 0
PCnity PCnity

PCnity je offline (nepripojený) PCnity

josh
Zmysel zakladneho imania spociva presne ako hovoris, v ruceni. To znamena asi tolko, ze sa musia objavit v pokladni aspon uctovne a potom ich mozes postupne minut. Uctovne tam tie peniaze teda musia byt a minute mozu byt na podnikanie (podla mna, mozno toto ale nejaky uctovnik vyvrati, tak ako ja silvestrovsku veceru ). Nemozes si ich len tak vybrat. Teda aspon si myslim.
Kontrola na to pride vtedy, ked Ti nebude sediet pokladna s uctovnictvom.
Jeeej. EDIT. Cize si za zakladne imanie mozem kupit napriklad veci na rozbehnutie podnikania? Server, ntbk... ?

To sa da aj cez kupno predajnu zmluvu ak sa nemylim a teda by som si napriklad od nejakeho znameho mohol kupit aj server aj notebook, ktory uz realne mam. Dalej by som z "tej sumy" mohol vyplatit aj uctovnictvo, linku na rok a podobne, cim by sa zakladne imanie dalo za rok minut. Je to tak?? Cize by som ani papierovo nebol v minuse a pokladna by sedela.

Je tato teza spravna?
Naposledy upravil PCnity : 05.01.07 at 15:02
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

PCnity> podla mna ano, mozes to kludne takto urobit, dolezite je, aby ti to uctovne sedelo. Ale nechaj si poradit este aj od uctovnika, ja som pravnik.
0 0
comodo comodo

comodo je offline (nepripojený) comodo

Pridam jednu otazocku. Je znama ze s.r.o. platca DPH musi viest podvojne uctovnictvo. Je povinna s.r.o. NEPLATCA DPH viest podvojne a nie jednoduche ? Jedna sa o projektanta s obratom do 1 mil.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

comodo
Pridam jednu otazocku. Je znama ze s.r.o. platca DPH musi viest podvojne uctovnictvo. Je povinna s.r.o. NEPLATCA DPH viest podvojne a nie jednoduche ? Jedna sa o projektanta s obratom do 1 mil.
Každá spoločnosť s ručením obmedzeným je povinná viesť podvojné účtovníctvo bez ohľadu na výšku obratu i to, či je platiteľom alebo neplatiteľom DPH.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať