Zavrieť

Porady

Skončenie PP v skúšobnej dobe, PN, ochranná lehota

Obraciam sa na vás s prosbou vo veci skončenia pracovného pomeru v skušobnej dobe.Máme zamestnanca , ktorý je toho času zamestnaný na zákl. prac. zmluvy a plynie mu ešte skušobná doba.Zamestnanec je momentálne PN .Je možné ukončiť s týmto zamestnancom pracovný pomer v skušobnej dobe aj napriek tomu že je práceneschopný.Ak áno, podľa akého právneho predpisu/zákonníka práce/.Podľa môjho názoru sa vzťahuje na zamestnanca ochraná doba v tom zmysle , že je PN, ale počula som už ja iný názor.Preto ak môžte a viete poraďte. Vopred Ďakujem
Usporiadat
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
tomas5 Pozri príspevok
Mne je to jasne, lenže zamestnávateľovi to nieje jasné neprijal odo mňa skončenie PP v SD počas mojej DPN, vraj tak môžem urobiť až po skončení DPN.
NEPRIJAL...

Oznámenie o skončení PP v SD v zmysle §72 ZP mu zašli napríklad doporučene poštou a je to...takéto skončenie PP nevyžaduje súhlas/nesúhlas druhej strany...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
veronikasad Pozri príspevok
V skúšobnej dobe neplatí "zákaz výpovede" ani pre zamestnávateľa. Výpove´d sa v skúšobnej dobe nedáva.
Máš pravdu, asi som sa zle vyjadril. Mal som na mysli, že počas SD nie je zákaz výpovede. Iné by bolo, keby DPN bolo už po skončení SD. Vtedy zo strany zamestnávateľa platí zákaz.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

smith Pozri príspevok
NEchcem sa hádať, ale ja otázku som pochopil trošku inak, ako Tweety.

Zamestnanec je na PN počas skúšobnej doby. Táto skúšobná doba by mala skončiť 8.12. v prípade, ak nebudú žiadne prekážky zo strany zamestnanca. Ale sú. To znamená, že ak DPN bude dlhšia ako by skončila skúšobná doba, tak po nástupe do zamestnania by ešte trvala skúšobná doba. Nakoľko sa predlžila o dobu DPN. Teda ak skončí DPN, tak ešte stále budeš v skúšobnej dobe, a tým pádom zamestnávateľ môže aplikovať § 72 ZP, rozviazanie prac.pomeru v skúšobnej dobe zo dňa na deň.
Idem to rýchlo opraviť, to predlženie pochopila som rovnako ako Ty, len som to v príspevku domotala. Vďaka idem to opraviť.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tomas5 Pozri príspevok
Mne je to jasne, lenže zamestnávateľovi to nieje jasné neprijal odo mňa skončenie PP v SD počas mojej DPN, vraj tak môžem urobiť až po skončení DPN.
Skončenie PP v SD je jednostranný akt, nepotrebuješ jeho súhlas.
0 0
tomas5 tomas5

tomas5 je offline (nepripojený) tomas5

Ja som požiadal zamestnávateľa písomne, že končím PP v zmysle § 72 ZP v SD, ale neprijal to odomňa,vraj až po skončení DPN. Nebráni mi nič zostať aj počas DPN u tohto zamestnávateľa, len viem, že somnou skončí PP v SD po skončení DPN.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tomas5 Pozri príspevok
Ja som požiadal zamestnávateľa písomne, že končím PP v zmysle § 72 ZP v SD, ale neprijal to odomňa,vraj až po skončení DPN. Nebráni mi nič zostať aj počas DPN u tohto zamestnávateľa, len viem, že somnou skončí PP v SD po skončení DPN.
O skončenie PP v SD netreba žiadať, jednoducho len skončenie oznámiť. Ak si to urobil, tvoj PP skončil. Tak sa rozhodni, buď to stiahneš a ostaneš v stave zamestnancov, alebo budeš trvať na skončení PP.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
tomas5 Pozri príspevok
Ja som požiadal zamestnávateľa písomne, že končím PP v zmysle § 72 ZP v SD, ale neprijal to odomňa,vraj až po skončení DPN. Nebráni mi nič zostať aj počas DPN u tohto zamestnávateľa, len viem, že somnou skončí PP v SD po skončení DPN.
Ak zamestnávateľ nechce prijať tvoje skončenie PP v SD, tak sa obráť na Inšpektorát práce. K dátumu skončenia PP žiadaj všetky potrebné doklady. Ak ti ich nebude chcieť vydať, ďalší dôvod ísť na IP. Počas DPN ak ti to vychádzky dovolia si hľadaj nové miesto, a po ukončení DPN budeš môcť už nastúpiť na nové pracovisko.
Aj tak si myslím, že zamestnávateľ nerozhoduje o tom, či prijme tvoje skončenie PP v SD alebo nie. Pošli to poštou, budeš mať doklad, že si splnil všetky podmienky podľa ZP (oznámenie o ukončení PP v SD sa doručuje druhej strane spravidla tri dni pred skončením). Držím palce.
0 0
tomas5 tomas5

tomas5 je offline (nepripojený) tomas5

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 11"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 11"><link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CJaroslav%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cm sohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <wontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Wingdings; panose-1:5 0 0 0 0 0 0 0 0 0; mso-font-charset:2; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:0 268435456 0 0 -2147483648 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normálna tabuľka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> Je to trocha zvláštne, po preštudovaní ZP som pochopil, že zamestnávateľ aj zamestnanec môže ukončiť PP v SD aj počas DPN zamestnanca, lenže zamestnávateľ mi povedal, že podľa ZP nemôže ani on ani ja skončiť PP v SD počas mojej DPN a vraj sa nevyznám v ZP J , ale až po skončení mojej DPN , teda to znamená, že keď budem DPN pol roka aj viac tak aj potom bude možné skončiť PP v SD.
<o:p> </o:p>
V podstate som chcel vyhovieť zamestnávateľovi tým, že som chcel skončiť PP v SD počas DPN, aby mohol zamestnať niekoho iného miesto mňa. Skončenie PP v SD počas DPN som mu dal písomne osobne čo neprijal, a povedal mi, že nech mu ani neposielam poštou doporučene skončenie PP v SD, vraj to nebude platné pokiaľ nebudem mať potvrdené ukončenie PP v SD pečiatkou zamestnávateľa a ani mi nevystaví doklady ZL.
0 0
tomas5 tomas5

tomas5 je offline (nepripojený) tomas5

Nemám povolené vychádzky
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tomas5 Pozri príspevok
Nemám povolené vychádzky
Zober list o oznámeni skončenia PP, vlož do obálky a pošli na adresu zamestnávateľa. PP skončí dátumom, ktorý v oznámeni uvedieš. Ďalej to nerieš. Po tomto dátume(skončenia PP) ak DPN pokračuje, nemocenské bude preplácať SP.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
tomas5 Pozri príspevok
<link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CJaroslav%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cm sohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <wontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Wingdings; panose-1:5 0 0 0 0 0 0 0 0 0; mso-font-charset:2; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:0 268435456 0 0 -2147483648 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normálna tabuľka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> Je to trocha zvláštne, po preštudovaní ZP som pochopil, že zamestnávateľ aj zamestnanec môže ukončiť PP v SD aj počas DPN zamestnanca, lenže zamestnávateľ mi povedal, že podľa ZP nemôže ani on ani ja skončiť PP v SD počas mojej DPN a vraj sa nevyznám v ZP J , ale až po skončení mojej DPN , teda to znamená, že keď budem DPN pol roka aj viac tak aj potom bude možné skončiť PP v SD.
<o:p> </o:p>
V podstate som chcel vyhovieť zamestnávateľovi tým, že som chcel skončiť PP v SD počas DPN, aby mohol zamestnať niekoho iného miesto mňa. Skončenie PP v SD počas DPN som mu dal písomne osobne čo neprijal, a povedal mi, že nech mu ani neposielam poštou doporučene skončenie PP v SD, vraj to nebude platné pokiaľ nebudem mať potvrdené ukončenie PP v SD pečiatkou zamestnávateľa a ani mi nevystaví doklady ZL.
Myslím, že si to pochopil aj po prečítaní našich názorov, nielen ZP...
Jednoducho napíš tak ako spomínala Tweety v predchádzajúcom príspevku...nerieš čo ti povedali na firme, pošli to doporučene, podací lístok si ulož s kópiou oznámenia o skončení PP...a ver tomu, že to bude platné .
V prípade, že ti zamestnávateľ nevystaví doklady v zmysle ZP, sa obráť na Inšpekoriát práce, ktorý ich v prípade porušenia ZP (čo vlastne je v prípade nevystavenia dokladov) bude sankcionovať.

§ 75
Pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní


(1) Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho odpisy.

(2) Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä

a) dobu trvania pracovného pomeru,
b) druh vykonávaných prác,
c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
d) údaje o poskytnutej mzde za vykonanú prácu, o poskytnutej náhrade mzdy a náhrade za čas pracovnej pohotovosti, o zrazených preddavkoch na daň z príjmov a o ďalších skutočnostiach rozhodujúcich pre ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti a z funkčných požitkov a pre výpočet podpory v nezamestnanosti,
e) údaj o dohode o zotrvaní v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu, po vykonaní záverečnej skúšky alebo maturitnej skúšky, alebo po skončení štúdia, alebo prípravy na povolanie vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí (§ 53 ods. 2).
f) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76 ods. 6.

(3) Ak zamestnanec s obsahom pracovného posudku alebo potvrdenia o zamestnaní nesúhlasí a zamestnávateľ na požiadanie zamestnanca pracovný posudok alebo potvrdenie o zamestnaní neupraví alebo nedoplní, môže sa domáhať v lehote troch mesiacov odo dňa, keď sa o ich obsahu dozvedel, na súde, aby bol zamestnávateľ zaviazaný primerane ich upraviť.

(4) Iné informácie je zamestnávateľ oprávnený o zamestnancovi podávať iba s jeho súhlasom, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
0 0
tomas5 tomas5

tomas5 je offline (nepripojený) tomas5

Jasné pochopil som to aj po prečítaní príspevkov aj po preš. ZP....

Ďakujem všetkým za poradenie

Pekný deň všetkým....
0 0
gabooz gabooz

gabooz je offline (nepripojený) gabooz

advokátsky koncipient
Zákaz výpovede (ochranná lehota) sa vzťahuje aj na skúšobnú dobu. V tomto prípade sa skúšobná doba predlžuje priamo zo zákona, a to vtedy, keď zamestnanec počas nej nemôže vykonávať prácu pre prekážky v práci na jeho strane. V tomto prípade sa skúšobná doba predlžuje o čas týchto prekážok.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

gabooz Pozri príspevok
Zákaz výpovede (ochranná lehota) sa vzťahuje aj na skúšobnú dobu. V tomto prípade sa skúšobná doba predlžuje priamo zo zákona, a to vtedy, keď zamestnanec počas nej nemôže vykonávať prácu pre prekážky v práci na jeho strane. V tomto prípade sa skúšobná doba predlžuje o čas týchto prekážok.
S druhou časťou odpovede súhlasím. Naozaj sa skúšobná doba predlžuje o prekážky v práci na strane zamestnanca. Zákaz výpovede sa však na skúšobnú dobu nevzťahuje, pretože nejde o výpoveď, ako o jednu z možností ukončenia PP, ale o skončenie PP v skúšobnej dobe.
0 0
j.u.l.i.a j.u.l.i.a

j.u.l.i.a je offline (nepripojený) j.u.l.i.a

obyčajný človiečik, ktorý sa v práci veľmi snaží aj keď je to niekedy veľmi ťažké:) ...viac
Neviem sa vyznať v tomto: keď so zamestnancom skončíme PP v SD k určitému dňu a on prinesie k tomuto dňu začiatok PN, náhrada PN ktorú treba zaplatiť pre mňa znamená iba tento jeden deň alebo mu musím zaplatiť celých 10 dní náhrady PN?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

1 deň .
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

Sef ma presviedca ze zamestnanec nema narok na stravne ak neodpracoval urcity pocet dni v mesiaci. Nas zamestnanec odpravcoval len 26 kalendarnych dni. ja si myslim ze podla §152 ZP ak odpracuje viac ako 4 hodiny ma kazdy zamestnanec narok na stravne, aj ked u na pracoval len par dni....mylim sa????
Dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

maca88 Pozri príspevok
Sef ma presviedca ze zamestnanec nema narok na stravne ak neodpracoval urcity pocet dni v mesiaci. Nas zamestnanec odpravcoval len 26 kalendarnych dni. ja si myslim ze podla §152 ZP ak odpracuje viac ako 4 hodiny ma kazdy zamestnanec narok na stravne, aj ked u na pracoval len par dni....mylim sa????
Dakujem
Nie. Ale svoju otázku si položila
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

ospravednujem sa, ja som kladla otazku v tejto teme uz predtym k tomuto zamestnancovi, tak som to automaticky prilozila sem. Dakujem a este raz sa ospravedlnujem
0 0
mironella mironella

mironella je offline (nepripojený) mironella

Dobrý deň,

prosím o radu ako postupovať v tomto prípade:
Zamestnancovi sme dali § 72 - skončenie prac. pomeru v skúšobnej dobe k 31.10.2008. Zamestnanec sa hodil na PN 31.10.2008.
Je v ochrannej lehote? Kedy mu vlastne končí PP? Koľko dní mu preplácame PN a ako naložiť s PN (myslím tým kedy vlastne ju poslať na Sociálnu poisťovňu).

Ďakujem za poradu, neviem si s tým rady. Účtovník mi hovorí inak a ekonomka inak.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať