Zavrieť

Porady

Ochrana údajov - Bezpečnostný projekt

Luci Luci

Luci je offline (nepripojený) Luci

Dobrý deň,

viem, že o ochrane osobných údajov sa tu už popísalo mnoho užitočných informácií, len sa mi žiaľ nepodarilo násť nejakú skúsenosť s vypracovaním bezpečnostného projektu.
My sme v podstate malá firma (10 zamestnancov), ale údaje sú spracovávané v sieti, ktorá je pripojená na internet. Vyplynula nám teda povinnosť vypracovať bezp. projetk.
Máte niekto skúsenosť s nejakou firmou, ktorá takúto službu zabezpečuje? Alebo dokonca nejakú štruktúru ako projekt vypracovať? Obávam sa, že bez návodu sa ani nehnem, čisto podľa § 16 to nezvládnem...


UPRAVA RICHARD:
Dovolím si zasiahnuť do tohoto príspevku a dať na začiatok rešerš o ochrane os. údajov od VLADAN:
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV – MALÉ ZHRNUTIE

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>

Dávam do pléna materiál, ktorý som spracovala na základe absolvovaného školenia dňa 10.6.2005, kde školiteľkou bola JUDr. Drabišinová – kontrolórka na Úrade na ochranu osobných údajov SR.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

K tomuto materiálu vám ako pomôcka poslúži aj samotný Zákon o ochrane osobných údajov (ďalej „zákon“) č. 90/2005, ktorý nadobudol účinnosť dňa 1.5.2005.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

1. Zákon upravuje ochranu osobných údajov fyzických osôb pri ich spracúvaní (údajmi fyzických osôb sa rozumejú údaje občanov).<o:p></o:p>

2. Zákon sa vzťahuje, okrem iných, aj na právnické a fyzické osoby, ktoré spracúvajú osobné údaje.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 3 - Osobný údaj<o:p></o:p>

Údaj týkajúci sa určenej alebo určiteľnej FO, pričom takou osobou je osoba, ktorú možno určiť priamo alebo nepriamo, najmä na základe všeobecne použiteľného identifikátora (u nás je to RODNÉ ČÍSLO) alebo na základe jednej či viacerých charakteristík alebo znakov, ktoré tvoria jej fyzickú, fyziologickú, psychickú, mentálnu, ekonomickú, kultúrnu alebo sociálnu identitu.<o:p></o:p>

Ak je zverejnené iba meno a priezvisko – nie je to osobný údaj, lebo v našom geografickom priestore (Slovensko) je viacero osôb, ktoré môžu mať rovnaké meno a priezvisko. Ani rodné číslo samo o sebe nie je osobný údaj – z rodného čísla vieme určiť dátum narodenia a pohlavie, nevieme konkrétne určiť, že je to presne osoba XY. Napr. rodné číslo+adresa už možno považovať za osobný údaj, lebo podľa týchto dvoch charakteristík sa dá jednoznačne určiť, identifikovať osobu.<o:p></o:p>

Osobnými údajmi nie sú, ak sú samostatne napr.tieto údaje o fyzickej osobe:<o:p></o:p>

- číslo občianskeho preukazu,<o:p></o:p>

- číslo pasu,<o:p></o:p>

- číslo vodičského preukazu,<o:p></o:p>

- telefónne číslo,<o:p></o:p>

- emailová adresa,<o:p></o:p>

- číslo bankového účtu.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 4 - Prevádzkovateľ<o:p></o:p>

Právnická a fyzická osoba, ktorá sama alebo spoločne s inými určuje účely a prostriedky spracúvania osobných údajov.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 4 - Sprostredkovateľ<o:p></o:p>

Právnická a fyzická osoba, ktorá spracúva osobné údaje v mene prevádzkovateľa – tu by mala existovať určitá forma zmluvy alebo písomné poverenie medzi prevádzkovateľom a sprostredkovateľom, ktoré určuje rozsah a podmienky spracúvania osobných údajov. Väčšinou sú to už uzavreté zmluvy na účtovnícke služby, alebo na výpočet miezd, stačí doplniť dodatkom k tejto zmluve, ktorý hovorí o ochrane osobných údajov.<o:p></o:p>

Ak prevádzkovateľ poveril spracúvaním sprostredkovateľa až po získaní osobných údajov, oznámi to dotknutým osobám pri najbližšom kontakte s nimi, najneskôr však do troch mesiacov od poverenia sprostredkovateľa (tu nám školiteľka nevedela jednoznačne povedať, či musím zvlášť upozorniť aj manželku, dieťa, ak mi zamestnanec poskytol ich osobné údaje na spracovanie mzdovej a personálnej agendy).<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 4 - Oprávnená osoba<o:p></o:p>

Každá fyzická osoba, ktorá prichádza do styku s osobnými údajmi v rámci svojho pracovnoprávneho vzťahu, na základe poverenia, zvolenia alebo vymenovania a ktorá môže osobné údaje spracúvať len na základe pokynu prevádzkovateľa, zástupcu prevádzkovateľa alebo sprostredkovateľa.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

§ 4 - Dotknutá osoba<o:p></o:p>

Každá fyzická osoba, o ktorej sa spracúvajú osobné údaje.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 7 - Súhlas dotknutej osoby<o:p></o:p>

Osobné údaje možno spracúvať len so súhlasom dotknutej osoby, ak tento zákon neustanovuje inak!!! Pre nás mzdárov je dôležitý § 7 ods. 3, ktorý hovorí o tom, že ak sa osobné údaje spracúvajú na základe osobitného zákona (napr. sociálne poistenie, zdravotné poistenie, daň z príjmov a pod.), súhlas dotknutej osoby sa NEVYŽADUJE!!!<o:p></o:p>

V tomto § sme sa bavili o tom, že čo ak mi príde zamestnanec s tlačivom pre banku (potvrdenie o príjme) na účely poskytnutia pôžičky alebo úveru – keďže tlačivo dáva vyplniť zamestnanec je si vedomý, že tam budú jeho osobné údaje, tak súhlas k tomuto poskytnutiu netreba.

Určite ste sa stretli s tým, že vyplnené tlačivá a údaje z nich, si banky, resp. spoločnosti, ktoré požičiavajú peniaze, overujú telefonicky. Tento postup však neupravuje žiadny osobitný predpis, preto odporúčanie školiteľky bolo v tom, že na otázky treba odpovedať iba áno/nie, teda potvrdiť iba pravdivosť/nepravdivosť uvedených údajov. Lebo ak by sme do telefónu „chceli“ poskytnúť nejaké osobné údaje, nemohli by sme tak učiniť, lebo na toto už potrebujeme súhlas dotknutej osoby.<o:p></o:p>

Ďalšou témou k tomuto § boli životopisy a žiadosti o prijatie do pracovného pomeru – zaradili sme to do § 7 ods. 4b) – je to istá forma predzmluvného vzťahu, čiže tu sa súhlas dotknutej osoby taktiež nevyžaduje. Týmto uchádzačom by sa mala oznámiť likvidácia ich osobných údajov po splnení účelu, ale je tu možnosť od tejto činnosti upustiť a to podľa § 14 ods. 2.

<o:p> </o:p>

§ 15 – Zodpovednosť za bezpečnosť osobných údajov<o:p></o:p>

Za bezpečnosť osobných údajov zodpovedá prevádzkovateľ a sprostredkovateľ a na tento účel prijme primerané technické, organizačné a personálne opatrenia (tu zaznela otázka aké sú tie primerané opatrenia – tak napríklad: spisy zamestnancov majú byť uložené tak, aby sa „nepovaľovali“ – školiteľka uviedla, že netreba sejf alebo trezor ale primerané opatrenia). Opatrenie vo forme BEZPEČNOSTNÉHO PROJEKTU IS (súčasťou bezpečnostného projektu sú aj bezpečnostné smernice) prijme prevádzkovateľ a sprostredkovateľ, ak sú v IS spracúvané osobitné kategórie osobných údajov (u nás RODNÉ ČÍSLO) a IS je prepojený na verejne prístupnú počítačovú sieť (u nás INTERNET) alebo je prevádzkovaný v počítačovej sieti, ktorá je prepojená na verejne prístupnú počítačovú sieť.<o:p></o:p>

Ostatní, ktorý je nemajú IS prepojený na internet sú povinní vypracovať BEZPEČNOSTNÉ SMERNICE.<o:p></o:p>

V prípade, ak dávate spracovávať mzdy externe a nevlastníte vo firme IS, ktorý obsahuje osobné údaje ale iba kartotéku (teda osobné údaje v listinnej podobe), stačí vám, ako prevádzkovateľovi, vypracovať bezpečnostné smernice a bezpečnostný projekt vypracuje sprostredkovateľ, ak on vlastní IS prepojený na verejne prístupnú počítačovú sieť.<o:p></o:p>

Audit-hodnotiacu správu treba predložiť až na požiadanie úradu, a to vtedy, ak má úrad pochybnosti o bezpečnosti vášho IS.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 16 – Bezpečnostný projekt<o:p></o:p>

Bezpečnostný projekt by mal obsahovať všetko podľa ods. 3, 4, 5 a bezpečnostné smernice podľa ods. 6.<o:p></o:p>

Vypracovaný bezpečnostný projekt ostáva vo firme, nikde sa neposiela, nikomu sa nepredkladá, podľa neho by sa mala riadiť zodpovedná osoba.<o:p></o:p>

Ešte som sa pýtala školiteľky, kto podpisuje vypracovanie bezpečnostného projektu – odpoveď: bezpečnostný projekt netreba podpisovať, je to záväzný predpis pre oprávnené osoby. Podpisuje sa iba jeho schválenie.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 17 – Poučenie<o:p></o:p>

Prevádzkovateľ alebo sprostredkovateľ je povinný poučiť oprávnené osoby o právach a povinnostiach ustanovených týmto zákonom.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 19 – Dohľad nad ochranou osobných údajov<o:p></o:p>

Ak prevádzkovateľ zamestnáva viac ako 5 osôb, výkonom dohľadu písomne poverí zodpovednú osobu.<o:p></o:p>

Odborné vyškolenie zabezpečí prevádzkovateľ, odborným vyškolením sa chápe buď absolvované školenie alebo aj ovládanie zákona a úloh z neho vyplývajúcich. Vtedy stačí Vyhlásenie prevádzkovateľa, že daný človek ovláda tento zákon.<o:p></o:p>

Ak prevádzkovateľ písomne poveril zodpovednú osobu, je povinný o tom písomne informovať úrad, najneskôr do 30 dní odo dňa poverenia a to doporučenou zásielkou. Tlačivo oznámenia sa dá nájsť na www.pdp.gov.sk - v časti registrácia.<o:p></o:p>

Zodpovednou osobu môže byť FO, ktorá má spôsobilosť na právne úkony (t.j. dosiahla vek 18 rokov) a je bezúhonná (nemá zápis v registri trestov). Bezúhonnosť sa preukazuje výpisom z registra trestov, ktorý ostáva u prevádzkovateľa, resp. sprostredkovateľa. Zodpovednou osobou môže byť zamestnanec, sprostredkovateľ alebo aj iná fyzická osoba ale aj živnostník. Živnostník nie je považovaný za štatutárny orgán, preto môže byť zodpovednou osobou.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 24 – Povinnosť registrácie a evidencie<o:p></o:p>

Prevádzkovateľ registruje IS alebo vedie o nich evidenciu. <o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 25 – Podmienky registrácie<o:p></o:p>

Povinnosť registrácie sa vzťahuje na všetky IS, v ktorých sa spracúvajú osobné údaje úplne alebo čiastočne automatizovanými prostriedkami spracúvania s výnimkou tých IS, ktoré:<o:p></o:p>

- podliehajú osobitnej registrácii podľa § 27 ods. 2,<o:p></o:p>

- podliehajú dohľadu zodpovednej osoby,<o:p></o:p>

- obsahujú osobné údaje FO na účely vedenia mzdovej a personálnej agendy – tu spadajú mzdové softy firiem, ktoré nemajú zodpovednú osobu, čiže nemusia registrovať IS (ale musia viesť evidenciu o nich!!!)<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 29 – Podmienky evidencie<o:p></o:p>

O IS, ktoré nepodliehajú registrácii (naše mzdové programy), prevádzkovateľ vedie evidenciu, a to najneskôr odo dňa začatia spracúvania údajov o týchto IS. Rozsah tejto evidencie je totožný s údajmi, ktoré sú uvedené v § 26 ods. 3 – tu je pomôckou Registračný formulár na www.pdp.gov.sk , stačí si ho vytlačiť a urobiť evidenciu podľa bodov tam uvedených. <o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 55 – Prechodné ustanovenia<o:p></o:p>

Písomné poverenie zodpovednej osoby prevádzkovateľ oznámi úradu najneksôr do 30. 6. 2005. Vyhlásenie o tom, že zodpovedná osoba bola odborne vyškolená je jednou vetou obsiahnuté už v oznámení prevádzkovateľa, takže nie je potrebné posielať potvrdenie o vyškolení.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

Úrad na ochranu osobných údajov SR pripravuje FAQ (často kladené otázky), neviem kedy sa to zrealizuje, treba sledovať ich stránku.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

Naposledy upravil Richard : 23.06.05 at 07:51
Usporiadat
Luci Luci

Luci je offline (nepripojený) Luci

Marta poprosim Ta poslat mi prihlasku na skolenie v BA (uctovnik@post.cz). Mimochodom, dufam, ze nie je zavazna, este totiz neviem, ci ma sef v uvedenych teminoch nezrusi.
Dakujem
0 0
marta27 marta27

marta27 je offline (nepripojený) marta27

prihlasku mas odoslanu
0 0
Luci Luci

Luci je offline (nepripojený) Luci

Dakujem Ti velmi pekne.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Bude niečo cenovo prijateľné v KE?
0 0
misa misa

misa je offline (nepripojený) misa

My sme firma s cca 18 zamestnancami, dali sme si aj bezpecnostny projekt na ochranu os.udajov aj registraturny poriadok a plan vypracovat externym firmam, bezp.projekt za 3400 Sk (slusne spracovane za celkom male peniaze) a reg.poriadok za 15000 (!!! hrozne vela penazi za v podstate to co bolo dostupne na internete), ale prave dnes mi prisla odpoved zo statneho archivu ze to mame schvalene. Netusim ale ci ja ako opravnena osoba mam ist este na nejake skoloenia, teda dalsie peniaze?
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
misa
My sme firma s cca 18 zamestnancami, dali sme si aj bezpecnostny projekt na ochranu os.udajov aj registraturny poriadok a plan vypracovat externym firmam, bezp.projekt za 3400 Sk (slusne spracovane za celkom male peniaze) a reg.poriadok za 15000 (!!! hrozne vela penazi za v podstate to co bolo dostupne na internete), ale prave dnes mi prisla odpoved zo statneho archivu ze to mame schvalene. Netusim ale ci ja ako opravnena osoba mam ist este na nejake skoloenia, teda dalsie peniaze?
Podľa toho, čo som čítala tu na "porade", väčšina sa zhodla na tom, že stačí samovyškolenie. Aspoň dúfam, lebo mne osobne sa nechce vyhadzovať toľké peniaze.
0 0
Bubika Bubika

Bubika je offline (nepripojený) Bubika

babetka
Bubika : bingo!!!!!!!!!!
ďakujem
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte vsetci poradaci, k otazke, ci musi byt skolenie:

Zo zakona o ochrane osobnych udajov vyberam § 19, ods.7,pism.a) Zodpovedna osoba zabezpečujepotrebnú súčinnosť s úradom pri plnení úloh patriacich do jeho pôsobnosti, na požiadanie je zodpovedná osoba povinná úradu kedykoľvek predložiť svoje písomné poverenie, písomné oznámenia vystavené pre prevádzkovateľa podľa odseku 4, preukázať rozsah získaných vedomostí odborným školením,..
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Janka 6685 súhlasím s nikulik, bohužiaľ je treba poslať kópiu, že si bola vyškolená odborne a v prípade kontroly, kto. sa má nahlásiť listom vopred (nie neohlásene) predložiť, v prípade záujmu aj originál.
Ja som tiež bola na školení (stál našťastie len840,-s DPH) , len keď si prečítam za všetko čo mám zodpovedať a zabezpečovať, nie je mi z toho najlepšie.
0 0
TMarek TMarek

TMarek je offline (nepripojený) TMarek

Ja som bol 9.5.2005 na školení z Ochrany osobných údajov v Martine, lektorom bol Ing. Pavol Kukučka a bol fakt dobrý. Celý zákon vysvetlil po lopate a zameral sa hlavne na najpálčivejšie otázky týchto dní - bezp.projekt, zodpovedná osoba atď.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Zaujimave stranky skoleni: www.financnik.sk, alebo www.education.sk Pekny dnik praje *nikulik*
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
TMarek
Ja som bol 9.5.2005 na školení z Ochrany osobných údajov v Martine, lektorom bol Ing. Pavol Kukučka a bol fakt dobrý. Celý zákon vysvetlil po lopate a zameral sa hlavne na najpálčivejšie otázky týchto dní - bezp.projekt, zodpovedná osoba atď.
MAREK..tak zreferuj niečo..budem rada..možno sa zase niečo dozvieme
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ja som si myslela ze tato tema je len o bezpecnostnom projekte, takze som pridala prispevok do:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=81586#post81586

prispevok 556 a 557.
0 0
RENATAW RENATAW

RENATAW je offline (nepripojený) RENATAW

Volala som na UOOU do Bratislavy, čo mám k ním poslať /presne som sa pýtala, či aj doklad alebo certifikát o školení/. Odpoveď znela, že treba poslať iba oznámenie prevádzkovateľa o poverení zodpovednej osoby..., žiadne iné doklady netreba. Ak by som moc chcela mám poslať " vkladnú knižku" . Keď som sa spýtala, že pri kontrole podľa § 19 odst 3 zákona o ochrane osobných údajov majú právo od nás žiadať dôkaz o vykonanom odbornom školení, odpoveď znela - to môže byť aj samovyškolenie. Z toho podľa mňa vyplýva,že ak ja podpíšem vyhlásenie o preštudovaní zákona je to O.K.
0 0
TMarek TMarek

TMarek je offline (nepripojený) TMarek

Moje postrehy zo školenia na ochranu os.údajov s Ing. Pavlom Kukučkom:
- v bezpečnostnom projekte musí byť definované, ako zamestnávateľ likviduje osobné
údaje uložené na počítačových médiách (napr. existuje skartovačka CD-čiek, myslím,
že v METRE ju majú)
- treba si uvedomiť, že pokiaľ hovoríme o informačnom systéme, tak informačný systém
je napr. aj obyčajná registračka, kde si nejaké oddelenie zakladá papiere s osobnými
údajmi
- dôležitá vec: Správca počítačovej siete, v ktorej beží informačný systém, v ktorom
sa evidujú osobné údaje - takýto správca NIE JE OPRÁVNENOU OSOBOU v zmysle
zákona napriek tomu, že má k týmto os.údajom prístup
- v súhlase dotknutej osoby musí byť uvedená doba súhlasu, ale napr. ak zamestnávateľ vypísal konkurz na určité pracovné miesto a účastníci konkurzu
potvrdia svojim súhlasom, že súhlasia s tým, aby ich osobné údaje boli vedené v informačnom systéme zamestnávateľa napr. na dobu neurčitú, to je tiež v poriadku. Doba je síce neurčitá, ale v súhlase je uvedená.
- súhlas dotknutej osoby SA NEVYŽADUJE, pokiaľ dotknutá osoba poskytne iba TITUL, MENO, PRIEZVISKO, ADRESA TRV.BYDLISKA - bez možnosti priradiť ďalšie údaje
- dotknutá osoba môže požiadať organizáciu, aby vymazala jej osobné údaje a organizácia je povinná mu vyhovieť
- zodpovedná osoba potrebuje VÝPIS z registra trestov, nie ODPIS
- pokiaľ zamestnávateľ prijíma do zamestnania pracovníka, ktorý bude napr. pracovať s pokladňou, môže žiadať jej výpis z registra trestov, avšak nesmie si ho ponechať, len doňho nahliadnuť
- ak je v organizácii ustanovená zodpovedná osoba, IS nemusí byť registrovaný
- neexistuje žiadne ustanovenie, ktoré hovorí o tom, kto môže vypracovať bezpečnostný projekt, avšak bezpečnostný projekt musí obsahovať to, čo mu predpisuje zákon. Mne to vychádza tak, že bezpečnostný projekt môže mať rozsah 500 strán alebo aj 5 strán.
- zodpovedná osoba nesmie byť štatutárom. Kto je alebo nie je štatutár, to je v obchodnom zákonníku
- na každom poučení, ktoré musí podpísať každá oprávnená osoba, by mal byť podpis zodpovednej osoby, pretože zodpovedná osoba zodpovedá za poučenie

Uf, až ma bolia prsty z toľkého písania ...
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
RENATAW
Volala som na UOOU do Bratislavy, čo mám k ním poslať /presne som sa pýtala, či aj doklad alebo certifikát o školení/. Odpoveď znela, že treba poslať iba oznámenie prevádzkovateľa o poverení zodpovednej osoby..., žiadne iné doklady netreba. Ak by som moc chcela mám poslať " vkladnú knižku" . Keď som sa spýtala, že pri kontrole podľa § 19 odst 3 zákona o ochrane osobných údajov majú právo od nás žiadať dôkaz o vykonanom odbornom školení, odpoveď znela - to môže byť aj samovyškolenie. Z toho podľa mňa vyplýva,že ak ja podpíšem vyhlásenie o preštudovaní zákona je to O.K.
To už fakt musia byť "nahlavičku" bo ja som bola na školení , ktoré nám robila jedna z ich inšpektoriek a ona vypracovávala aj materiály, ktoré sme dostali a tam je napísané, že samoštúdium nie, musí byť odborne vyškolená (ja to už nechápem!!! )
Je to persekúcia, závisí kto, koho a ako máte možnosť vypočuť si (telefón, školenia a pod. ) .
Každý má svoju pravdu lebo dôležitý úradník dôležitej inštitúcie versus národ a jedinci v ňom = nepodstatní. Z toho je výsledok, že všetky inštitúcie a dôležití úradníci majú pravdu, len my nikdy.
0 0
TMarek TMarek

TMarek je offline (nepripojený) TMarek

Ja to chápem, pretože je už sa stalo pravidlom, že jeden štátny úradník povie niečo a druhý sa zhrozí nad tým, že prvý niečo také mohol povedať.
Ja by som radil každému nech ide na školenie (treba si vybrať dobrého lektora a už som vo svojom príspevku doporučoval Ing. Pavla Kukučku), získa certifikát a má vystaráno. Nemusí sa hádať s nijakým úradníkom.
0 0
jananov jananov

jananov je offline (nepripojený) jananov

TMarek
Ja som bol 9.5.2005 na školení z Ochrany osobných údajov v Martine, lektorom bol Ing. Pavol Kukučka a bol fakt dobrý. Celý zákon vysvetlil po lopate a zameral sa hlavne na najpálčivejšie otázky týchto dní - bezp.projekt, zodpovedná osoba atď.
Prosim Ta, v akej institucii si bol na tom skoleni? Chcela by som si na internete pozriet, ci ten lektor, ktoreho odporucas, nebude skolit aj niekde blizsie k Bratislave. Malokto je spokojny so skolenim, a ked mas Ty dobre skusenosti, necham si poradit, len do Martina mi je daleko. Vopred dakujem. Jana
0 0
TMarek TMarek

TMarek je offline (nepripojený) TMarek

jananov
Prosim Ta, v akej institucii si bol na tom skoleni? Chcela by som si na internete pozriet, ci ten lektor, ktoreho odporucas, nebude skolit aj niekde blizsie k Bratislave. Malokto je spokojny so skolenim, a ked mas Ty dobre skusenosti, necham si poradit, len do Martina mi je daleko. Vopred dakujem. Jana
Ahoj Jana, školenie sa uskutočnilo na Mestskom úrade v Martine a organizovala ho firma Martimex Softip s.r.o.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Na www.financnik.sk som našla dva kurzy ohľadom OOÚ, ktoré sa konajú v KE. Jeden bude 10.6.2005 s pani JuDr. Radoslavou Drabišinovou a druhý s pánom Ing. Pavlom Kukučkom. Keby sa nikomu chcelo pozrieť na tú stránku a poradiť mi, na ktorý kurz by bolo lepšie ísť, bola by som veľmi povďačná.
0 0
Načítať ďalšie