Zavrieť

Porady

lekárske prehliadky zamestnancov

zupo zupo

zupo je offline (nepripojený) zupo

Pri nástupe do zamestnania musí budúci zamestnanec ísť na vstupnú lek. prehliadku, potom až každé 3 roky / ak je zaradený do 2. kateg. práce/. Ak je vodičom do 50 r. tam je interval 1x/2 rokov, ak nad 50 rokov tak 1x/rok.
Ako je to s lek. prehliadkou pri ukončení pracovného pomeru. Platí, že pri prácach v 1 a 2 kat. nemusí zamestnanec absolvovať tzv. výstupnú lek. prehliadku? Náš BOZP technik povedal, že nemusí v 2. stupni ani priebežné s výnimkou vodičov.
Poradte prosím,
ďakujem zupo
Usporiadat
Black Black

Black je offline (nepripojený) Black

Achy Pozri príspevok
V ktorej zmene v 140/2008 je spomenute, ze LPP vo vztahu k praci pre 1. a 2. kategoriu moze vykonavat vseobecny lekar? Co som pozeral, tak podla odst. 3 paragrafu 26 je to lekar s urcitou specializaciou.
Skus pozriet z. 355/2007 Z.z. v znení neskorších predpisov, §30, ods.11.

Paragraf, ktorý cituješ ty je o pracovnej zdravotnej službe (PZS). V odseku 3 je výnimka pre 19 a menej osobove spoločnosti s 1a 2 kat. prac. činností, ktoré nemusia mať PZS, ale lekára, ktorý bude vykonávať niektoré činnosti namiesto PZS v týchto malých podnikoch. Dokonca ak si lepšie všimneš definovaný rozsah činností týchto lekárov, v tebou spomínanom odseku, z ich cinnosti je vyradená dokonca aj povinnosť robiť LPP u týchto lekárov. Avšak musí sa splniť podmienka z. 355/2007 Z.z. v znení neskorších predpisov, §30, ods.11.

Teda:
Veľké spoločnosti (>19 zam. alebo >= 3. kat.)
- musia mať PZS, ktorá im robí aj LPP
Malé spoločnosti (<=19 zam. a <= 2.kat.)
- musia mať minimálne lekára, ktorý vykonáva činnosť namiesto PZS (z124/2006, §26, ods.3)
- a na LPP môžu posielať ku všeobecnému lekárovi, teda aj k lekárovi zamestnanca (z 355/2007, §30, ods.11)
Naposledy upravil Black : 24.11.08 at 07:13
0 0
Achy Achy

Achy je offline (nepripojený) Achy

Vdaka, uz som to nasiel.
0 0
matata77 matata77

matata77 je offline (nepripojený) matata77

Black Pozri príspevok
Skus pozriet z. 355/2007 Z.z. v znení neskorších predpisov, §30, ods.11.

Paragraf, ktorý cituješ ty je o pracovnej zdravotnej službe (PZS). V odseku 3 je výnimka pre 19 a menej osobove spoločnosti s 1a 2 kat. prac. činností, ktoré nemusia mať PZS, ale lekára, ktorý bude vykonávať niektoré činnosti namiesto PZS v týchto malých podnikoch. Dokonca ak si lepšie všimneš definovaný rozsah činností týchto lekárov, v tebou spomínanom odseku, z ich cinnosti je vyradená dokonca aj povinnosť robiť LPP u týchto lekárov. Avšak musí sa splniť podmienka z. 355/2007 Z.z. v znení neskorších predpisov, §30, ods.11.

Teda:
Veľké spoločnosti (>19 zam. alebo >= 3. kat.)
- musia mať PZS, ktorá im robí aj LPP
Malé spoločnosti (<=19 zam. a <= 2.kat.)
- musia mať minimálne lekára, ktorý vykonáva činnosť namiesto PZS (z124/2006, §26, ods.3)
- a na LPP môžu posielať ku všeobecnému lekárovi, teda aj k lekárovi zamestnanca (z 355/2007, §30, ods.11)
Black,
si si isty tymto?:
"Veľké spoločnosti (>19 zam. alebo >= 3. kat.)
- musia mať PZS, ktorá im robí aj LPP"

Pretoze podla § 30, ods. 11, z ktoreho vychadzas, to vyplyva tak, ze ak ide o prace zaradene do 1. alebo 2. kategorie (podla ods. 5), LPP moze vykonavat vseobecny lekar, nemusi to byt lekar PZS. Co myslis?
0 0
Achy Achy

Achy je offline (nepripojený) Achy

Myslim, ze najvacsiu chybu robime, ze necitame to co je malym a v zatvorkach.

Black pisal o 19+ zam., 3. a 4. kategoria. Aspon tak je to v zatvorke.
0 0
Black Black

Black je offline (nepripojený) Black

matata77 Pozri príspevok
Black,
si si isty tymto?:
"Veľké spoločnosti (>19 zam. alebo >= 3. kat.)
- musia mať PZS, ktorá im robí aj LPP"

Pretoze podla § 30, ods. 11, z ktoreho vychadzas, to vyplyva tak, ze ak ide o prace zaradene do 1. alebo 2. kategorie (podla ods. 5), LPP moze vykonavat vseobecny lekar, nemusi to byt lekar PZS. Co myslis?
Áno, máš pravdu vďaka za upresnenie a doplnenie

124/2006, §26. ods.1 písm. určuje robiť LPP vo vzťahu k práci PZSkou, ale zákon 355/2007 to umožňuje. Aj keď zvyčajne keď už máš PZS načo budeš posielať ostatných (teda 1.a 2. kategoriu) k všeobecnému lekárovi, ale dá sa to skutočne urobiť aj tak ako vravíš (teda píšeš).
Naposledy upravil Black : 24.11.08 at 11:37
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Ak mám povinnosť PZS, je nelogické a nepraktické posielať zamestnancov(1. a 2.) ku ich lekárom i keď to zákon 140/08 umožňuje. V rámci PZS mám väčšinou jedného všeobec. a jedného očného vybratého lekára (po dohode s PZS, ktorej som zákazník), s ktorým sú nadštartné vzťahy, zmluvne ošetrená fakturácia za kus, pevné a len jedno miesto ambulancie, prípadne vyhradené prednostné termíny pre svojich zamestnancov. Pri očných prehliadkach je to evidentne lepšie aj pre zamestnancov namiesto objednávania a vysedávania v čakárňach.
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Black Pozri príspevok
S tými vstupnými prehliadkami by som si nebol až taký istý.

z.124/2006, §6, ods.1, písm. o
Zamestnávateľ je povinný zaraďovať zamestnancov na výkon práce so zreteľom na ich zdravotný stav a schopnosti a na ich vek, kvalifikačné predpoklady a odbornú spôsobilosť podľa právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a nedovoliť, aby vykonávali práce, ktoré nezodpovedajú ich zdravotnému stavu a schopnostiam a na ktoré nemajú vek, kvalifikačné predpoklady a doklad o odbornej spôsobilosti podľa právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,

Chcem sa spýtať, ktorý úrad vlastne kontroluje, či tie lekárske prehliadky a hlavne potvrdenie o spôsobilosti na výkon funkcie / konkrétne vodič - skladník / teda aj práca s bremanami zamestnávateľ zabezpečuje v súlade so zákonom alebo nie? A zároveň napr. aj povinné preskúšanie vodičov - testy a pod.? Inšpektorát práce mi teraz potvrdil, že to nie je v ich kompetencii.
Ďakujem
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Black Pozri príspevok
Novelizovaný zákon 355/2007 Z.z., §30
(1) Zamestnávateľ je povinný
b) zabezpečiť pre svojich zamestnancov posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu podľa odseku 3,

(3) Posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu sa vykonáva na základe výsledkov lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci a výsledkov hodnotenia rizika z expozície faktorom práce a pracovného prostredia
a) zamestnanca, ktorý vykonáva práce zaradené do tretej alebo štvrtej kategórie,
b) fyzickej osoby-podnikateľa, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby a vykonáva práce zaradené do tretej alebo štvrtej kategórie,
c) zamestnanca alebo inej fyzickej osoby, ktorých zdravotnú spôsobilosť na prácu vyžaduje osobitný predpis.

Nie som si celkom istá tými prílohami, tak sa chcem opýtať do ktorej kategórie prác je zaradená funkcia "vodič - skladník".

Ďakujem
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Dana7 Pozri príspevok
Nie som si celkom istá tými prílohami, tak sa chcem opýtať do ktorej kategórie prác je zaradená funkcia "vodič - skladník".

Ďakujem
Do ktorej si ho zaradíte podľa rizikových faktorov. Odporúčam ako vodič 2. a ako skladník tiež 2. Pri zaraďovaní odporúčam takýto zjednodušený postup:
1) Ak nemáme podozrenie na prekročenie limitov (akýchkoľvek), nič nepokazíme zaradením do 2. Jednotka nič nerieši a predpokladá nulové rizikové faktory, čo asi neexistuje. V 2. nie sú povinné LPP ale pri pravidelnej práci z bremenami by som ju dal vykonať + ako vodič.
2) Ak máme podozrenie na prekročenie limitu nejakého rizikového faktora, musíme dať urobiť meranie! To nás usmerní do 2. alebo v tom horšom prípade do 3.alebo4.
0 0
matata77 matata77

matata77 je offline (nepripojený) matata77

evula0 Pozri príspevok
Do ktorej si ho zaradíte podľa rizikových faktorov. Odporúčam ako vodič 2. a ako skladník tiež 2. Pri zaraďovaní odporúčam takýto zjednodušený postup:
1) Ak nemáme podozrenie na prekročenie limitov (akýchkoľvek), nič nepokazíme zaradením do 2. Jednotka nič nerieši a predpokladá nulové rizikové faktory, čo asi neexistuje. V 2. nie sú povinné LPP ale pri pravidelnej práci z bremenami by som ju dal vykonať + ako vodič.
2) Ak máme podozrenie na prekročenie limitu nejakého rizikového faktora, musíme dať urobiť meranie! To nás usmerní do 2. alebo v tom horšom prípade do 3.alebo4.
nerobi zaradovanie nahodou PZS? Nepocula som o tom, ze si zamestnavatel ma rozhodnut, do ktorej kategorie zaradi pracu.
0 0
matata77 matata77

matata77 je offline (nepripojený) matata77

evula0 Pozri príspevok
Ak mám povinnosť PZS, je nelogické a nepraktické posielať zamestnancov(1. a 2.) ku ich lekárom i keď to zákon 140/08 umožňuje. V rámci PZS mám väčšinou jedného všeobec. a jedného očného vybratého lekára (po dohode s PZS, ktorej som zákazník), s ktorým sú nadštartné vzťahy, zmluvne ošetrená fakturácia za kus, pevné a len jedno miesto ambulancie, prípadne vyhradené prednostné termíny pre svojich zamestnancov. Pri očných prehliadkach je to evidentne lepšie aj pre zamestnancov namiesto objednávania a vysedávania v čakárňach.
u nas to je praveze velmi aktualne, pretoze zamestnanci odmietaju ist k cudziemu lekarovi, ked maju vlastneho, ktoreho poznaju a doveruju mu a chodia k nemu pravidelne. Takto by navyse musel ist k dalsiemu lekarovi, ktory je prenho cudzi a vidi ho prvykrat, cize ho vobec nepozna.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Za kategorizáciu je zodpovedný zamestnávateľ.Ak si to objedná alebo to má v paušále, môže mu to urobiť PZS. Ale aj tá to môže urobiť len v spolupráci so zamestnávateľom, pretože bez jeho usmernenia nebude vedieť pracovné podmienky a náplne.V praxi to s PZS stojí za ...
Zamestnanci sú povinní absolvovať lekárske prehliadky vo vzťahu k práci u takého lekára, akého im určí zamestnávateľ. Ak zamestnávateľ súhlasí a nemá to určené v internom predpise, môžu u svojho.
Lekárske prehliadky majú slúžiť na posúdenie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca, nie na liečenie.Liečiť sa má na náklady zdravotnej poisťovne.
Naposledy upravil evula0 : 10.01.09 at 13:37
0 0
Kill Kill

Kill je offline (nepripojený) Kill

Mám jednu otázku, pracujem u súkromnika 11 zamestnancov máme íst na preventívnu zdravotnú prehliadku fór je vtom že doktorka je majiteľová švagrina možem isť k inému doktorovi. Ďakujem.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Kill Pozri príspevok
Mám jednu otázku, pracujem u súkromnika 11 zamestnancov máme íst na preventívnu zdravotnú prehliadku fór je vtom že doktorka je majiteľová švagrina možem isť k inému doktorovi. Ďakujem.
Ak to zamestnávateľ určil pre zistenie zdravotnej spôsobilosti, zamestnanec je povinný prehliadku absolvovať u určeného lekára. Zamestnávateľ za prehliadku platí. Ostatné(švagriná) s tým nijako nesúvisí.
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Black Pozri príspevok
Novelizovaný zákon 355/2007 Z.z., §30
(1) Zamestnávateľ je povinný
b) zabezpečiť pre svojich zamestnancov posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu podľa odseku 3,

(3) Posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu sa vykonáva na základe výsledkov lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci a výsledkov hodnotenia rizika z expozície faktorom práce a pracovného prostredia
a) zamestnanca, ktorý vykonáva práce zaradené do tretej alebo štvrtej kategórie,
b) fyzickej osoby-podnikateľa, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby a vykonáva práce zaradené do tretej alebo štvrtej kategórie,
c) zamestnanca alebo inej fyzickej osoby, ktorých zdravotnú spôsobilosť na prácu vyžaduje osobitný predpis.

Snažila som sa prelúskať a pochopiť problematiku lekárskych prehliadok, ale ešte nemám celkom jasno, tak prosím skúsenejších o radu s týmto problémom:
Zamestnanec vo veľkoobchode s obalovým materiálom je prijatý do funkcie vodič - skladník / vodič nákladného vozidla skupiny C / + práca s vysokozdvižným vozíkom + ručná manipulácia s bremenami. Zamestnávateľ mu jednak nezabezpečil ani vstupnú prehliadku, / asi ani nemá dohodu so žiadnou pracovnou zdravotnou službou /, ani psychotesty, / na okraj ani preskúšanie vodičov /. Keď už zamestnanec stále dookola omieľal, že aj pre prípad kontroly políciou potrebuje potvrdenie o tom, že je spôsobilý pracovať ako vodič - tak asi po 10 mesiacoch mu hodili do ruky papier podpísaný lekárom z druhého konca republiky , ktorý toho zamestnanca, nikdy nevidel, a ani neviem, či má licenciu na PZS, že je schopný práce. Chcem vedieť, či je tento "zdrap" platný, alebo to mal urobiť lekár s licenciou pracovnej zdravotnej služby, a prípadne, kto je kompetentný na kontrolu, či v tomto prípade firma neporušila zákon a spomínaný lekár, asi šiel až za hranicu trestnoprávnej zodpovednosti, keď vydal doklad bez toho, aby toho človeka aspoň videl. Podotýkam,že zamestnanec nebol napr. na očnom, aj keď nosí okuliare, a vlastne na nijakom vyšetretní.
Kde viem zistiť, či firma má dohodnutú PZS, resp. či lekár, ktorý vystavil potvrdenie má na to oprávnenie?
Ďakujem
0 0
Jana3 Jana3

Jana3 je offline (nepripojený) Jana3

Ja mam takuto otazku. Mame rizikovyćh zamestnancov (3 kat.), ktorych posielame na preventivne prehliadky v case ich volna. Robia totiz 11,5 hod.zmeny - denna, nocna, volno, volno, denna,... Ma zamestnanec narok na preplatenie casu pocas preventivnej prehliadky, ked ide v case svojho volna? Podla mna nie, ale oni si to narokuju, aj prinesu potvrdenie od lekarky - celodenne osetrenie.
0 0
okikoo okikoo

okikoo je offline (nepripojený) okikoo

Čo sa týka vodičov, pozri tento link:
http://www.porada.sk/t86854-lekarske...-vozidiel.html
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať