Zavrieť

Porady

Elektoinštalácia avodoinštalacia v novostavbe

Ahojte Poradáci.
Som absolútný laik a učím sa na našej novostavbe. V týchto dňoch pracujú na našej novostavbe (byt) elektrikár a vodár. Môžete mi prosím napísať postup ako sa realizujú tieto práce? Viem, že elektricke káble aj s krabicami sa dávaju na holú stenu a vodovodné rúrky tiež. Staviteľ nám povedal, že na podlahu pôjde ešte poter asi 10 cm. Je v poriadku hrúbka?
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Adkah je offline (nepripojený) Adkah

    Adkah
    Braňo Pozri príspevok
    a akú hrúbku máš v projekte?
    V projekte je 10 cm. Ale mňa zaujímalo, že či sa dáva aj hrubšia alebo tenšia ako máme v projekte. Alebo podľa čoho sa to určuje.

    Adkah je offline (nepripojený) Adkah

    Adkah
    Elektriku už máme hotovú. Voda sa dokončuje. Ešte sa dokončuje plyn a vykurovanie.
    A tu mám jednu otázku. Ako sa rieši vykurovanie plynom, pokiaľ nie je vyriešené tzv. "stúpačkou"? Nám dávajú do bytu plynové rúry vedú cca 15 cm pod stropom zabudované v stene. Máme samostatné vykurovanie prietokovým plynovým kotlom. Zdá sa mi to zvláštne, preto chcem Všetkých poraďákov poprosiť ako to je, podľa najnovších pravidiel, noriem? Ako to je v praxi? A ešte čo znamená kombinované vykurovanie?

    Pozn. Prosím, nepíšte mi že si to mám pozrieť v projekte, pretože ten nemám.

    Ďakujem.
    Naposledy upravil Adkah : 03.03.09 at 20:09

    Adkah je offline (nepripojený) Adkah

    Adkah
    Adkah Pozri príspevok
    Elektriku už máme hotovú. Voda sa dokončuje. Ešte sa dokončuje plyn a vykurovanie.
    A tu mám jednu otázku. Ako sa rieši vykurovanie plynom, pokiaľ nie je vyriešené tzv. "stúpačkou"? Nám dávajú do bytu plynové rúry vedú cca 15 cm pod stropom zabudované v stene. Máme samostatné vykurovanie prietokovým plynovým kotlom. Zdá sa mi to zvláštne, preto chcem Všetkých poraďákov poprosiť ako to je, podľa najnovších pravidiel, noriem? Ako to je v praxi? A ešte čo znamená kombinované vykurovanie?

    Pozn. Prosím, nepíšte mi že si to mám pozrieť v projekte, pretože ten nemám.

    Ďakujem.
    Prosím, poradí niekto?

    Adkah je offline (nepripojený) Adkah

    Adkah
    Nik sa nechce vyjadriť k mojej otázke?, Tak Vás chcem ešte raz poprosiť o pomoc. Okrem hore uvedenej otázke mám ešte jednu. Aká STN sa používa pri elektrických rozvodoch? (napr. rozostúp zásuviek od seba, výška od zeme, vzdialenosť od vody a pod.) verím, že je tu dosť skúsených stavbárov.
    Ďakujem

    canbo je offline (nepripojený) canbo

    canbo
    norma STN EN 33 2000-1, 33 200- 2 , 33 200-4-41...
    /elektrické inštalácie budov/
    a pokračuje až po 33 2000 - 7- 753 a ďalšie súvisiace predpisy a vyhlášky...
    Najednodukšie je dobrý projekt a elektrotechnik na realizáciu , ako rady murára ,vodára...ani rýchlokurz z STN noriem .

    Elektoinštalácia avodoinštalacia v novostavbe

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.